Paylaş:

adet-duzensizligi

Kadınlar genellikle yılda 11-13 defa adet dönemi yaşarlar. Bu sayılara yakın değerler yani 1-2 defadan az ya da fazla olanlar normal kabul edilir. Bu yüzden kadında adet düzensizliği, her kadın için kendine ait değerlere göre değerlendirilebilir. Kadınlarda adet dönemi ilk başladığı zamanda birkaç yıl düzensizlik gösterebilir. Bunun normal döngüsüne girmesi için, hormonların dengelenmesi gerekir. Bu durum âdetin sona ereceği dönemde de yaşanır. Son adet dönemi üzerinden 12 ay geçince kadında menopoz dönemi başlamaktadır. Bu süreçte adet düzensizliği yaşanması, genellikle hormonlar ve yumurta sayısındaki azalmadan kaynaklanır.


Kadınlar neden adet görür?

Adet görme, rahmin her ay yumurtlamayı takiben bir bebek için hazırlanması için, rahim duvarlarının kalınlaşması, gelecek olan embriyonun burada yuvalanması için uygun bir yer hazırlanmasıyla başlamaktadır. Bunların gelişimi hormonların etkisiyle olmaktadır. Yumurtlama dönemi olduğunda, cinsel ilişkinin olmaması ya da korunma nedeniyle gebeliğin oluşmamasıyla birlikte, kalınlaşmış rahim duvarlarının kanama etkisiyle dökülerek dışarı atılması adet kanamasını oluşturur. Bu döngü kadının menopoza girmesine kadar her ay aynı şekilde devam eder. Bu döngünün her ay tekrarlanması demek, düzenli adet görme demektir.


Adet düzensizliği ne demektir?

Kadınlarda adet süresi genellikle 4-7 gün arasında devam eder. Bu dönem her ay 28 günde bir yaşanmaktadır. Fakat bazı kadınlarda 21 gün ile 35 gün arasında oluşabilir. Adet düzensizliği ya da anormal sayılacak adet dönemleri ise;


 • 21 günden daha az ya da 35 günden daha fazla aralıklarla olan adetler

 • Arka arkaya 3 defa ya da daha fazla sayıda adet görememek

 • Adet kanaması normalden az ya da fazla görülüyorsa

 • Adet dönemleri arasında kanama olması halinde

 • Cinsel ilişki sonrasında kanama olması ya da menopoz sonrasında meydana gelen kanamalar

İshal, hemoroit, kolit ya da başka nedenlerle rektumdan gelen kanamaların adet kanamalarıyla karıştırılmaması için, birkaç gün süreyle tampon kullanılması gerekebilir.


Adet düzensizliği nasıl belirlenir?

 • Her ay adet döngüsünün ne zaman başladığı ve bittiği not edilmelidir.

 • Adet dönemlerinde kullanılan pet sayısının not edilmesi ve bu durumda gelen akıntının kontrol edilmesi gerekir.

 • Adet dönemleri arasında ve cinsel ilişki sonrasında kanama olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 • Adetle alakalı olan anormal durumların not edilmesi gerekir.

Adet dönemlerinde kullanılan tamponun enfeksiyona sebep olmaması için, gün içinde en az 2 defa değiştirilmesi gerekir. Adet dönemlerinde kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçların kullanılmaması gerekir. Eğer adet dönemlerinde çok ağrı oluşursa, doktora danışarak uygun ağrı kesiciler kullanılabilir.


Adet düzensizliğinin nedenleri nelerdir?

Kadının adet düzensizliği yaşaması çok çeşitli sebeplere dayanabilir. Bu nedenle adet düzensizliğinin altında yatan sebebin belirlenmesi ve buna uygun tedavi uygulanması için doktor muayenesi yapılması gerekir. Adet düzensizliği yaşanmasının yanında, adet görme tamamen durabilir. Bu amenore olarak tanımlanır. Bu sorun gebe olmayan, emzirmeyen ya da menopoz dönemine girmeyen kadınlarda yaşanan 90 günden fazla süren adet görmeme sorunu anormal kabul edilir. Özellikle göğüslerin gelişmeye başlamasıyla 3 yıl içinde ya da 15-16 yaşında adet gören kişilerde adet görmeme sorunu yaşanabilir. Adet düzensizliği ise çok farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Sebepler belirlendiğinde, adet düzensizliğinin kontrol altına alınması ve adetlerin düzene sokulması mümkündür. Adet düzensizliğine sebep olacak etkenler arasında;

Stres: Kadınlarda fazla kilo alma ya da çok zayıflama, düşük kalorili diyetler, yetersiz beslenme, egzersizlerde değişiklik, gerginlik, seyahat, hastalıklar ya da günlük yaşamı etkileyecek değişimler adet düzensizliğine neden olabilir. Bu sebeple kadınların stresli yaşam tarzından uzaklaşması adet düzeni için faydalı olacaktır.

Doğum kontrol hapları: Bu hapların çoğunluğu östrojen ve progesteron hormonlarından oluşmaktadır. Hapların işlevi yumurtalıkların yumurta bırakmasına engel olmak ve bu şekilde gebeliğe engel olmaktır. Doğum kontrol hapının kullanılması ya da bırakılması adet düzensizliğine yol açabilir. Bu düzenin yeniden kurulması ancak, hapın bırakılmasından sonra 6 ayı bulabilir. Doğum kontrol hapında sadece progesteron hormonu varsa, adet aralarında kanamalar oluşabilir.

Uterin polipleri ya da miyomlar: Rahim iç tabakasında oluşan kanserli olmayan oluşumlar rahim polipleri olarak tanımlanır. Rahim duvarına yapışık olan tümörler ise miyom olarak tanımlanır. Bunların ebatları 0,5 mm ile 10-15 cm kadar olabilir. Genellikle iyi huylu olmalarına rağmen, aşırı kanamaya ve ağrıya sebep olabilirler. Miyomlar büyüklüklerine göre mesane ve makat bölgesine baskı yapabilirler.

Endometriozis: Rahmin içini kaplayan, her ay adet kanaması ile birlikte dışarıya atılan endometrial dokunun rahim dışında büyümesi halinde endometriozis görülür. Bu doku yumurtalık altında sindirim sisteminde, rektum ile rahim arasında olan bölgede, bağırsaklarda, fallop tüplerinde ve diğer organlarda büyüme gösterebilir. Bunun belirtisi adet düzensizliği dışında, cinsel ilişkide ağrı, kramplar, anormal kanama ve adet döneminde oluşan şiddetli ağrılardır.

İltihaplı pelvik hastalığı: Kadınlarda üreme sistemini etkileyen bakteriyel bir enfeksiyon olan iltihaplı pelvik hastalığı, cinsel ilişkiyle vajinaya giren bakterilerin rahim ve üst genital sisteme yayılmasıyla etkili olabilir. Bunun dışında kürtaj, doğum ve düşük sırasında bu bakteriler üreme organlarına bulaşabilir. Hastalığın belirtileri arasında başta adet düzensizliği, vajina bölgesindeki ağır koku, leğen kemiği ile alt karın bölgesinde ağrı, bulantı ve kusma, ateş, ishal ile ağır vajinal akıntı yer alır.

Polikistik over sendromu: Bu rahatsızlıkta yumurtalıklar normalden daha fazla erkeklik hormonu yani androjen üretmektedir. Bu etkiyle birlikte içi sıvı dolu kesecikler yani kistler meydana gelebilir. Androjen hormonunun yüksek olması yumurtaların olgunlaşmasını önleyerek, ovulasyonu yani yumurtanın atılmasını engeller. Bu sorun genellikle obezite, aşırı kıllanma ve kısırlıkla alakalıdır.

Prematüre yumurtalık yetmezliği: Bu sorun genellikle 40 yaşın altındaki kadınlarda, yumurtalığın fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesinde görülür. Adet kanamalarında düzensizliğe ya da kanamaların hiç olmamasına neden olabilir. Sorun genetik olarak yaşanabileceği gibi, kemoterapi ile radyasyon terapisi sonucunda gelişebilir.


Adet düzensizliğinin diğer sebepleri

 • Aşırı kilo almak ya da kilo kaybetmek

 • Aşırı egzersiz yapmak

 • Rahim astarının kalınlaşması yani endometrial hiperplazi

 • Tiroit sorunları ve diyabet hastalığı

 • Karaciğer sirozu

 • Rahim kanseri

 • Sistemik lupus

 • Gebelik komplikasyonları olan düşük ya da dış gebelik

 • Östrojen tedavileri

 • Kan inceltici ilaç kullanımı

 • Doğum kontrol amacıyla rahim içi araçlarını kullanmak

 • Steroidler

 • Antidepresan ilaç kullanımı

 • Östrojen ya da progesteron hormonlarında dengesizlik olması

Adet gecikmesi ameliyat ve narkozdan kaynaklanır mı?

Ameliyat yapılırken kullanılan kanama durduracak ilaçlar, kadınlarda birkaç gün sürecek adet gecikmesi sebebi olabilir. Ancak bu ilaçların ve narkozun uzun süreli adet gecikmesine ya da adet düzensizliğine neden olmadığı bilinir. Fakat ameliyat stresi kadında hormonları etkileyen bir unsurdur. Bu ameliyattan sonra 1-2 ay kadar adet gecikmesine neden olabilir. Bu yüzden ameliyat sonrasında oluşan adet düzensizliği 2 ayı geçerse, başka bir etkenin varlığı araştırılmalıdır.


Menopoza geçiş döneminde adet düzensizliği

Adet dönemleri normal zamanda her ay düzenli bir şekilde devam eder. Menopoz döneminde yaklaşan kadında yumurtalık içindeki yumurta sayısı ve kalitesinin düşmesi nedeniyle, bir anda ya da azalarak adet sikluslarında yumurtlama olmaz. Bu yüzden adet düzensizlikleri meydana gelir. Menopoz döneminde geçişte hormon bozukluğu belirtisi son derece önemlidir. Bu dönemde adet kanamalarında gecikme ya da adet görememe durumu oluşabilir. Bu nedenle kadınların menopoza yaklaştığı dönemde 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçmesi ve düzenli takip edilmesi gerekir.


Adet düzensizliği tedavisi nasıl yapılır?

Kadındaki adet düzensizliğinin sebebinin bulunması için, detaylı bir jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekir. Genç kızlardaki adet düzensizliğinde, ultrason muayenesi yapılmaktadır. Muayene sırasında rahimde olabilecek miyomlar, yumurtalık kistleri, organik sorunlar dışında hormon tetkikleri yapılır. Vajinal smear ve ultrason incelemesi yapılır. Tümör değerlerine bakılarak, hormonal etkilere karşı düzeltici tedaviler uygulanır. Kistleri eritecek tedaviler uygulanır. Gerekiyorsa laparoskopik olarak bunlara çıkartılır, miyomlar alınır.

Miyomlar rahim iç boşluğunda ise, bunların mutlaka alınması gerekir. Çünkü ilaç tedavisi bunları düzeltemez. Histeroskopi denilen teknolojiyle karın hiç açılmadan miyomlar çıkarılır ve adet kanamaları düzenli hale getirilebilir. Kadınlar ergenlik döneminden itibaren, adet düzenlerini kayıt altına almalıdır. Yıl içerisinde 1-2 defa adet düzensizliği olması normal kabul edilebilir. Bunun üstünde bir düzensizlik olması halinde, mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü miyom, kist gibi oluşumlar küçükken daha kolay tedavi edilebilir. İleri aşamada ya da kadının ileri yaşında fazla sayıda miyom olması halinde, rahmin alınması gündeme gelebilir. Ancak genç yaştaki hastalarda diğer tedaviler uygulanarak, adet düzensizlikleri tedavi edilmeye çalışılır.

Paylaş:
Yorumlar
 • Gülbahar :

  03 Mayıs 2016

  Merhaba iyi günler size bi sorum olacaktı adet duzensizligim var guatr ilacı(levotrin25mg)kullanıyorum 6aylık evliyim gebelik düşünüyorum doktora gittim ama olumlu bi cevap alamadım doktorum klomen ilac kullanma mi önerdi ilk günde 2tane ile başladim yumurtlama oluşmadı sonraki ay günde 3 taneye çıkardı yine oluşmadı günde 4 tane kullandım buna rağmen yumurtlama oluşmadı 5mm oluşmuş oda çok küçük acaba bunun sebebi nedir beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum simden tsk ederim

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   03 Mayıs 2016

   Merhaba,\nYaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu bilmeden çocuk isteminize yönelik olarak size bir danışmanlık verilmesi doğru bir yaklaşım değildir. adet düzensizliği yapan nedenlerinizin araştırılması gerekmektedir. Adet düzensizliği şikayetinize genel olarak yumurtlama bozukluğu eşlik etmektedir. Klomen adı verilen ilaçla yapılan tedavilerin size verdiği gebelik şansı %3-4’ dür. Bu oranın daha fazla olmadığı her çift tarafından bilinmeli, 3 kereden fazla kullanılmamalı ve gebelik oluşmadığında hayal kırıklığı yaşanmamalıdır. Aşılama işleminin başarısı ise her bir deneme için % 10-15′ ler civarındadır. Tüp bebekte ise iyi bir merkezde gebelik oranınız %55-60’ lara kadar çıkabilmektedir. Size en uygun yöntem ancak bir çift olarak değerlendirmeniz yapıldıktan sonra seçilebilir. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.\nSaygılarımla\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Aynur :

  04 Mayıs 2016

  Slm benim çok korkularm var lutfen bna yardımcı olur musunuz nişanlıyım üç ay sonra dugunum olacak adet duzensizligim hep var doktora gidiyorum doğum kontrol hapı veriyorlar ve çevremde ki herkes kısırlık yaotigini adet düzensizliği yüzünden ilerde çocuğumun olmayacagina dair şeyler söylüyorlar ve bende bebek sahibi olmayı çok istiyorum adet düzensizliği kısırlıgin baş etkeni mi nolur yardiminiza çok ihtiyacım var lütfen bana cevap verin

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   04 Mayıs 2016

   Merhaba,\nDoğum kontrol hapları kısırlığa neden olmazlar. Doğum kontrol hapını kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi geri kazanırsınız, belli bir süre geçmesi gerekmez. Hastaların %50’si ilk 3 ay içinde, %80’ i ise ilk 10 ay içinde gebe kalabilmektedir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri ve prematür over yetmezliği yer almaktadır. Size önerim adet düzensizliğinizin nedeni hakkındaki danışmanlığı muayenenizi yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanından almanızdır.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Esma :

  04 Mayıs 2016

  Merhaba hocam… Benim adetim 5 gün gecikti.. Bu süreçte ilişkiye girmek doğru olmaz sanıyorum.. Yoksa yanılıyo muyum… Geç yumurtlama die bir şey de varmış.. Kafam çok karışık bizi bilgilendirir misiniz 😕

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   04 Mayıs 2016

   Merhaba,\nHer kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Adet döngüsünün hiçbir günü %100 gebelikten koruyucu değildir. Ancak adetliyken ilişkiye girildiğinde yumurtlama daha önceden olduğu için ve bir sonraki yumurtlamaya da daha vakit olduğu için genel olarak hamile kalınması beklenmez. Fakat buna güvenerek yola çıkmak son derece yanlıştır ve günümüzde böyle gebelik vakaları bulunmaktadır. Ayrıca spermlerin yaşam süreleri (48-72 saat) de bu gebelik riskinde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte görülen her kanamanın adet kanaması olmayabileceğini ve bazı aylarda beklenen zamandan daha farklı zamanlarda yumurtlama olabileceğini de unutmamak gerekir. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Size önerim adet yokluğunuza yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Hatice :

  10 Mayıs 2016

  Merhaba.9 aylik evliyim Benim adet düzensizliğim var bazen 30 günde bazen 40-43 günde bir oluyorum ve bebek düşünüyoruz ama olmadı acaba bununla ilgili ne yapmam gerek hastanede bazı testler yapılması gerekiyor mu

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   10 Mayıs 2016

   Merhaba,\n \n21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Sizdeki gibi adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız. Ancak 9 aydır korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır. Muayene bulgularınız doğrultusunda sizinle gebelik elde edebilmeniz adına yapılması gerekenler paylaşılacaktır. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.\nSaygılarımla\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • döndü :

  10 Mayıs 2016

  Size bi sorum olacak benim adetimin günleri hep geçiyor doktorlara gidiyom yok bisey diyorlar ama sureklide ağrıyor olmadan bile ağrıyor

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   10 Mayıs 2016

   Merhaba,\n21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Bu da genellikle günde 3-5 pet kadar olmaktadır. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Dismenore ise karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin de pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri vb.). Muayene bulgularınız doğrultusunda ağrı ve adet düzensizliği şikayetlerinize yönelik olarak size ilaç tedavisi planlanabilir. Takip olduğunuz hekimden bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Semra :

  19 Haziran 2016

  ben üç aydır sadece 2 şer gün adet görüyorum ama adetim düzenli bir uzmanla görüştüm kan testleri yaptı ve normal dedi bir yıldır evliyim ve çocuk olmama durumundan endişeliyim.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   19 Haziran 2016

   Merhaba,\nHer kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Günde sadece 1 ped değiştiriliyo olması genel olarak yeterli kabul edilmektedir. Adet kanamasının 2-7 gün arasında sürmesi normal kabul edilir. Kendiniz ile ilgili yeterli veri paylaşmamış olmakla birlikte yapılan kontrolünüzde bir problem saptanmadığını belirtmişsiniz. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Rahim ve tüplerinizin değerlendirilmesi, yumurtalık rezervinize bakılması ve eşinize semen analizi yapılması gerekmektedir. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • şüheda :

  20 Haziran 2016

  Meraba bişey sormak istiyorum 26 sinda adetim bitti 18 gun oldu perşembe yumurta catladi az önce kan geldi adet olmuş gibi neden acaba coxuk için 1 gün arayla ilişkiye girdik adet mi olcam yoksa

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   20 Haziran 2016

   Merhaba,\nAra kanamalara neden olabilecek pekçok durum vardır. Servisit ve endometrit gibi genital yol enfeksiyonları, myomlar, rahim ağzındaki ve rahim içindeki polipler, rahim ağzında oluşan hücresel değişiklikler, servikal ektropionlar, hormonal bozukluklar( tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, prolaktin yüksekliği), yumurtalık kistleri, hormon içeren ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde embriyonun endometrium dokusuna yerleşmeye başlamasıyla oluşan implantasyon kanaması, gebelik ve komplikasyonları bu tip kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca yumurtlama esnasında bazı kadınlarda görülebilen kanamalara ise mittelscmertz kanamaları denilmektedir. Adet döngüsünün 13-14. günü gibi oluşur. Birkaç pet doldurabilir veya lekelenme şeklinde de olabilir. Çok kısa sürebileceği gibi 2-3 gün kadar da sürebilir. Kadınların %20 kadarında oluşur. Yine cinsel açıdan uyarıldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar, cinsel birlikteliğe bağlı olarak genital bölgede oluşan yaralanmalar da cinsel ilişki sonrası kanama şikayetlerine neden olabilmektedir. Size önerim ara kanama şikayetinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu bilmeden çocuk isteminize yönelik olarak size bir danışmanlık verememekteyim.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • eda eda :

  16 Ekim 2016

  merhabalar hocam , tüp bebek tedavim sırasında rahim içinde oluşan bir polipin alınması gerektiği söylendi ve histeroskopi ile alındı . ancak ameliyattın üzerinden bir sene geçmesine rağmen adetlerim bitti denecek kadar azaldı. sadece bir iki gün kahverengi lekelenme tarzında olup bitiyor. merak ettiğim konu rahime herhangi bir zarar verilip verilmediği eğer olduysa da bundan sonrasında neler yapılabilir ?tedavisi nedir?

   Cevapla
 • Selma zorlu :

  30 Ekim 2016

  Iyi günler kızım 16 yasinda hic adet gormedi dr götürdük herseyi normal ilac verdi kullandi bir ay kullan 10 gün sonra olursun dedi ama maalesef olmadı ameliyat olursa eğer zor mu cok korkuyorum uyuyamiyorum

   Cevapla
 • Tuğba Kaya :

  18 Kasım 2016

  Merhabalar, yaklaşık 2.5 hafta önce kist ameliyatı oldum ve adetim 10 gün gecikti önceden böle bişey hiç yaşamıyordum ve göğüslerimde koltukaltına vuran şekilde ağrı var bu da ameliyattan önce olmazdı hiç sebebini öğrenebilir miyim ???

   Cevapla
 • Halime :

  24 Kasım 2016

  Hocam adet düzensizliği yaşıyorum 3 ay boyunca adet görmüyorum

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   24 Kasım 2016

   Merhaba,\nAdet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır. Bu nedenle mail üzerinden adet yokluğunuza yönelik olarak size bir danışmanlık verilmesi ya da ilaç tedavisi önerilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. \nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • zeynep umay :

  10 Ocak 2017

  Hocam merhaba benim adetlerim düzensizdir fakat ilaç kullanmadan olabiliyordum kendiliğinden geliyordu yani düzensizde olsa fakat ben 3 ay tarlusal kullandım erken olabilmek için ama tarlusalı kullandıktan sonra ilaç kullanmadan olamıyorum bunun sebebi nedir sizce tarlusal yumurtalıklara ters etki edermi

   Cevapla
 • Sevcan :

  06 Şubat 2017

  Her ay düzenli olarak adet görüyordum evde dgldim esimden uzaktim adetime dört gün\r\n kala ilişkiye girdim korunmadim 3 gündür adetimde gecikme oldu hamile kalma olasılığı varmıdır sizce

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   06 Şubat 2017

   Merhaba,\nAdetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Her adet döngünüzde hamile kalabileceğiniz yumurtlama öncesi ve sonrasını kapsayan yaklaşık 5 günlük bir süreç vardır. Diğer günlerde ilişki olduğunda ise hamilelik şansı oldukça azdır. Sperm ortalama 3 gün, yumurta ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir. Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde size önerim gebelik testi yaptırtmanızdır. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, over kistleri, prolaktin hormon yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
 • Ferda ulusoy :

  23 Mart 2017

  Merhaba adet düzensizligim var 5 6 ay hiç olmadigim oluyor tarlusal kullaniyorum ama daha sonuç alamadim bekarim ve bu durumun evlenince hamile kalmamaya neden olup olmadığıni merak ediyorum

   Cevapla
 • Nurcan Şahin :

  27 Aralık 2018

  Merhaba ben rahim kalınlaşmasından 1 kasımda ameliyat oldum sprial taktı Dr ameliyatta 21 kasım adet oldum 22 kasımda sprial çıkarıldı adet döngü 26 gün 17 Aralık da olması gerekiyordu ama olmuyor 3 defa gebelik testi yaptim negatif çıktı yardımcı olursanız sevinirim

   Cevapla
 • Tuba :

  27 Şubat 2019

  Merhaba ben 15 gün önce apantis ameliyatı oldum adetim normal gününden 5gün gecikme oldu adet oldum fakat 1.5 gün sürmedi bir pet değiştirdim ve lavaboya çıktığımda ise parça hallinde kan pırtısı düştü bunun nedeni ne olabilir doktora gitmelimiyim normalde 3 gün adet oluyordum ve ara ara yine kan pırtısı düşüyordu

   Cevapla
 • Elif arslan :

  09 Nisan 2019

  Merhaba iki ay önce açık miyom ameliyatı oldum, ameliyat sonrasında iki ay estrofem ilacını kullandım, ilacı kullanırken adetim düzenliydi, yalnız ilacı bıraktıktan sonra 13 gündür adetim gecikti. Bunun nedeni ne olabilir?

   Cevapla
 • Nergis algız :

  28 Nisan 2019

  Merhaba size sorum olcak ben 2 yıl doğum kontrol hapı kullandım ama 10 ay önce bıraktım cünkü bebek istiyoruz ama hala yok olmadı ben hapı bıraktım adetim normal hiç düzelsiz olmadan şimdiye kadar oldum her 28. Gün yada 29.gün ama bu ay 40. Gün adet oldum ama adet olmadan 2 gün kahve rengi akıntı geldi sadrce hamileyim zannettim sonra 2 gün normal geldi bitti şimdi 7. gün hala az az kahve rengi akıntı geliyo bunun sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim bu arada 3 ay önce doktora gittim herşeyin yolunda olduğunu söylemişti şimdiden size teşekkür ederim

   Cevapla
 • Sinem korucu :

  01 Mayıs 2019

  Merhabalar \r\nBen 2016 da doğum yaptım 19 ay emzirdim hamile olduğumu öğrendiğimden buyana hiç adet görmedim.19 ay sonrasında tekrar hamile kaldığımi öğrendim ve yine âdet görmüyorum şuan 3 aylık emziriyorum yine görmüyorum ve yaklaşık 2016dan buyana adet görmüyorum

   Cevapla
 • Hilal :

  30 Mayıs 2019

  Hocam iyi günler. Yaklaşık 4 gündür kahverengi akıntım var sadece peçeteyle sildiğim zaman görebiliyorum ve adetim 2 gün gecikti . Sizce sorun ne olabilir?

   Cevapla
 • RABİA YALÇIN :

  14 Haziran 2019

  MERHABA HOCAM BEN BİR AY ÖNCE AÇIK MİYOM AMELİYATI OLDUM. DOKTORUM 20 GÜN SONRA BİRLİKTELİK YAŞAYABİLİRSİNİZ DEDİ VE KORUNMAYIN DEDİ. BİR HAFTA ADET GECİKMEM OLDU BU NORMAL Mİ

   Cevapla
 • Dora :

  23 Haziran 2019

  7 aydır hasta olmuyorum 15 yaşındayım neden ?

   Cevapla
 • ebru erdem :

  18 Temmuz 2019

  merhaba hocam ben yirmi yasindayim 15 yasindan beri adet oluyorum ama simdiye kadar hic duzenli gitmedi bir iki ay duzenli sonrasinda tamamen duzensiz ve 2 aydir adet olmuyorum ayrica bekarim ve doktora gidemiyorum korkuyorum

   Cevapla
 • Aysun pamuk :

  19 Temmuz 2019

  Slm hocam rahim yapışıklı ameliyatı oldum ameliyatım çok başarılı geçti 43 yaşındayım bebek istiyorum 9 ml büyüklüğünde yumurtam olduğunu söyledi dr fakat ameliyatımdan sonra 21 günlük ilaç verdi ilaç bitince hastalanacaksın dedi bugün 3 gün oldu ilaç biteli adet olmadım hiç bir belirtide yok hamile kalma şansım olurmu acaba cevaplarsanız memnun olurum teşekkür ediyorum

   Cevapla
 • Aslı gün :

  21 Temmuz 2019

  Çikokata kistim var 2.5 santim kasıklarımda ve belimde çok ağrılar oluyor adet düzensizliğimde var geçen ay adetim 6 gün önceden gelmişti şimdi ise adetim gelmedi hala gününe 2 gün var kistem mi oluyor ağrılar için ne yapmam gerekir kontrole adetim bitince gidicem ama hala adet görmedim çok endişeliyim ve ağrılarımda çok yanıltlarsanız çok memnun olurum

   Cevapla
 • esra gündüz :

  28 Temmuz 2019

  Ben kadınım ve 2 hafta önce erkek arkadaşımla seviştik boşaldı bir beze elinide sildi beze daha sonra sevişirken elini cinsel yerime götürdü cinsel organımı okşadı falan ve ben adet olmam gerek ama olmadım adet günümüde tutmuyorum sizce hamilemiyim

   Cevapla
 • Tuğçe yal :

  06 Ağustos 2019

  Merhaba hocam bir sorum olucak adet döngüm her ay değişiklik gösteriyor yani her ay üç yada dört güne öne geliyor geçen ayın 9’da adet görmüştüm bu ay 5’inde bu normal birley mi her ay geri ye doğru azalması döngünün

   Cevapla
 • Zeynep zorlu :

  14 Ağustos 2019

  16 yasidayim hic adey gormedim doktor bana rahim ve yumurtalığın 5 ve 6 yaşında bir çocuğun rahmi ve yumurtaligi gibi kalmış dedi tedavisi yok dedi ancak rahim nakliyle olur dedi .

   Cevapla
 • Asiye ocakçı :

  17 Ağustos 2019

  Merhaba hocam,kızım 18 yaşında bekar.adeti 14 yaşında başladı.ilk 2 yıl düzensizdi.sonra her ay düzene girdi.şimdi 3 aydır adet olmadı.yazdığınız sebepleri okuyorum kilo stres vs gibi.hiçbiri yok.sağlığı yerinde.beklemelimiyim yoksa hemen doktora götürmelimiyim?teşekkürler.

   Cevapla
 • Yasemin kalay :

  18 Ağustos 2019

  Hocam 29 yaşındayım 2 yıllık evliyim evlendiğimden beri adetler 35 günden geçiyor 1 tane düşük yaptıktan sonra tekrar adet düzensizliği var polikistik over sendromuna olduğunu öğrendik adet söktürücü kullanmadan adet olamıyorum doktor hamilelik için adet söktürücü başladı kolomen ilacı verdi yumurta büyümüyor yine adet olamadım yine adet söktürücü verdi benimhep söktürücü ile mi adet olacağım hamilelik düşündüğüm den başka yumurta büyütücü ilaç verecek nasıl olur bu durum hocam yardımcı olun

   Cevapla
 • Betül Azimli :

  21 Ağustos 2019

  Merhabalar bende polikistik over olduğu söylenmişti aynı zamanda hashımato hastasıyım levotıron 100 mg kullanıyorum 22 yaşındayım son iki uc aydır adet kanamam cok az ve koyu kahverengi geliyor randevu bulamıyorum endometriozıs olmasından korkuyorum bana yardımcı olun lütfen 😊

   Cevapla
 • Zetnep :

  22 Ağustos 2019

  Merhaba hocam ben 12 yılık evliyim 12 yasında 1 tane çocuğum var 12 yıl boyunca sprelle korundum 2 ci çocuğu istedigim icin çıkartım 3 ay sonra hamile kaldım ve 15 haftalık ken düştü hep basından kanamalı geçiyordu .?simdi 1 yıl geçti daha olmuyor doktora gittim yumurtalık rezervinin çok azaldığı söyledi ama doğal yollardan gebe kalabilirsin dedi tüp bebekte yapabilirsiniz dedi .bende bu arada yumurtalık rezervinin nasıl kalitelerim diye internetten aldığım bilgi ile hayıt otu bitkisini balla karıştırıp sabah aç karnıma aldım birlikte arı sütü palpolen karışımı da aldım 1 tatlı kaşığı ve suan adetim 25 gündür gelmiyor acaba neden kesmiş olabilir mi test yaptirdim negatif çıktı. Ve Hocam ne yapmam gerekiyor .cocuk istiyoruz bu arada hayıt otu bal polen yemeyi bıraktım adet olmayınca ..lütfen yardımcı olurmusunuz bana Hocam 28 yaşındayım hiç adet düzensizliğim olmazdı hep düzenli olurdum ???

   Cevapla
 • Zeynep :

  22 Ağustos 2019

  Merhaba hocam ben 12 yılık evliyim 12 yasında 1 tane çocuğum var 12 yıl boyunca sprelle korundum 2 ci çocuğu istedigim icin çıkartım 3 ay sonra hamile kaldım ve 15 haftalık ken düştü hep basından kanamalı geçiyordu .?simdi 1 yıl geçti daha olmuyor doktora gittim yumurtalık rezervinin çok azaldığı söyledi ama doğal yollardan gebe kalabilirsin dedi tüp bebekte yapabilirsiniz dedi .bende bu arada yumurtalık rezervinin nasıl kalitelerim diye internetten aldığım bilgi ile hayıt otu bitkisini balla karıştırıp sabah aç karnıma aldım birlikte arı sütü palpolen karışımı da aldım 1 tatlı kaşığı ve suan adetim 25 gündür gelmiyor acaba neden kesmiş olabilir mi test yaptirdim negatif çıktı. Ve Hocam ne yapmam gerekiyor .cocuk istiyoruz bu arada hayıt otu bal polen yemeyi bıraktım adet olmayınca ..lütfen yardımcı olurmusunuz bana Hocam 28 yaşındayım hiç adet düzensizliğim olmazdı hep düzenli olurdum ???

   Cevapla
 • Semra Çataklı Pire :

  29 Ağustos 2019

  Merhaba doktor bey, \r\n20 gün önce tatildeyken polip operasyonu oldum hiperoskopi ile aldi ve yakti doktor. Ama sonra patolojide miyom oldugu çıktı. Ve 20 gündür akintilarim var. Bazen pembe bazen kahverengi.. Doktor mutlaka tatil dönüşü tekrar muayene olmami ve miyomun sapi rahim icine uzaniyorsa aldırmami söyledi. Sizce bu akintilar normal mi ve alinan miyom sapi varsa tekrar uzar mi

   Cevapla
 • Gizem nur :

  30 Ağustos 2019

  Hocam kolay gelsin . Benim adet düzensizliğim var . Çocuk sahibi olmak istiyorum ama olmuyor 1 senedir deniyoruz . Doktorum yumurtalıklarımda bir sorun olmadığını fakat değerin çok yukselmedigini söyledi. Ayrıca eşime sperm testi yapıldı bir sorun çıkmadı. Birde şuan adetimin gecikmesinden 20 gün gecikti iki gündür kahverengi lekelenmelerim var çok değil ama yine var , ayrıca tuvaletimi yapsam dair kasiklarimin orda bi baskı olduğunu hissediyorum. Ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun. Cevabınızı bekliyorum . Allaha emanet olun hayırlı çalışmalarınız olsun inşallah

   Cevapla
 • Yeliz :

  02 Eylül 2019

  Vajinal kuruluk yaşıyorum adet gördüm geçti adet döneminden sonra 2 hafta iyiydi şimdi tekrardan oluşmaya başladı makat bolgemdede kurtçuk oluştuğunu gördüm ama yok denecek kadar azsonra başladı ilkindede aynı şeyleri görmüştüm acaba bu yuzden mi kuruluk olusuyor napmaliyim bu konuda

   Cevapla
 • Zeynep :

  07 Eylül 2019

  15 yaşındayım sadece 3 kez adet oldum 1 yıldır da olmuyorum sorunum nedir?

   Cevapla
 • Çilem yilmaz :

  13 Eylül 2019

  Merhaba hocam temmuz 31 de perde operasyonu geçirdim ağustos 27 regl oldum bitti.12 eylulde tekrar kanamam oluyo doktorumu aradim normal deniyo aydinlatirsaniz cok mutlu olurum

   Cevapla
 • SENDA AYSAN :

  23 Eylül 2019

  MERHABALAR HOCAM ADETİM ÇOK DÜZENLİDİR FAKAT BU AY COK FAZLA BEYAZ AKINTI VE SONRASINDA KAHVERENGI AKINTI GELDİ ADET OLUYORUM SANDIM FAKAT AYNI GÜN KESİLDİ VE ADETTİM YEDİ GÜN GECİKTİ BENİ BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ

   Cevapla
 • sema selci :

  14 Kasım 2019

  merhaba hocam ben ilk evliligimden sonra adet olmamaya başladım bekarken oluyodum düzenli evlendim olmadım ikinci evliligimde de olmadım adet üçüncü eşime geldim gün oldum sonraki ay olmadım bir ay sonra gene oldum kesildi geri kadın dogum doktoruna gittim ilk yumustalıkların yavaş çalışıyo dedi bida gittim adet söktürücü verdi kullan gel dedi gittim yoktu adet oldum gittim sıra vermedi adetim bitti ik hafta sonra gittim niye gelmedin dedi ve bana dedi hormonların bozuk dedi hormon doktoru içinde dahiliye doktoruna gittim oda bana dedi bi kan alalım bakalım varsa öyle birşey yollarım dedi kanımda hormonlarımda bişe cıkmadı git doktorun basından salmasın dedi aynısını gidip doktoruma dedim oda kan aldı bende bakım dedi gene bana hormonların sıkıntılı dedi bende rahatsız oluyom kilo alıyom veremiyom belim ağrıyo bebek de istiyoz bu iki gündür de lekelenme var ben normalde 4 senedir olmuyom napa bilirim bana bilgi verirmisiniz

   Cevapla
 • Esila :

  18 Kasım 2019

  Merhaba ben doğum kontrol hapı kullanıyorum dört gün önce adetim bitti üç gün oldu doğum kontrol hapı kullanmama rağmen hafif kanamam başladı bugün nedeni ne olabilir

   Cevapla
 • Rukiye :

  18 Kasım 2019

  Benim adet duzensizligi var 28 yasinda ve bekarım nisan ayından sonra temmuz ayina kadar olmadi ondan sonrada temmuz ağustos oldum eylül ve ekim ayında da küçük küçük camur gibi minik parçalar geldi ve kasım ayının başında olmam gerekiyordu olmadım neden olabilir acaba

   Cevapla
 • Neslişah :

  12 Aralık 2019

  Merhaba hocam ben 20 yaşındayım evli değilim normalde adetim hep düzenli oluyordu ama simdi 2 aydır adetim olmuyor bir sorun olabilir mi

   Cevapla
 • pervin :

  13 Ocak 2020

  merhaba ben 10 günlük doğum kontrol hapı kullandım cinsel birliktelik sonucu kanama başladı doktorum hapı bırakmamı söyledi bıraktım her düzenli adet görüyordum ama haptan sonra adet görmedim hamile kalmış olmam mümkünmü yoksa adet gecikmesimi yaşıyorum

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar