Adet Düzensizliği ve Nedenleri

Kadınlarda normal adet döngüsü uzunluğunun 28 gün olduğu düşünülür. Ancak bu süre kadından kadına değişiklik gösterebilmektedir. Adet döngüsü 35 günden uzunsa ya da döngüler süre olarak değişiklik gösteriyorsa adet düzensizliği söz konusu demektir.

Adet kanaması, rahim içindeki endometriyum adı verilen tabakanın dökülmesiyle meydana gelir. Adet kanaması, rahimden gelen ve vajinadan geçen bir kan akışı olarak kendini gösterir.

Adet görmek genelde ergenlik döneminde, yani 10-16 yaş arasında başlar ve kadın 40-45 yaşına gelene kadar, yani menopoza girene kadar devam eder.

Adet düzensizliği; doğum kontrol yönteminde, hormon dengesizliklerde, menopoz dönemine yaklaşırken hormonlarda ve direnç antrenmanında değişiklik meydana gelmesi gibi durumlarda meydana gelebilir.

Ergenlik döneminde ve menopoza yaklaşırken adet düzensizliğini tedavi etmek genelde gerekli görülmemektedir. Ancak adet düzensizliği, üreme çağında olduğunuz zamanlarda meydana geliyorsa tıbbi yardım almanız tavsiye edilir.

adet-duzensizligi

Adet Düzensizliği Belirtileri

Normal bir adet döngüsü genelde 28 gün sürmekle birlikte kişiye bağlı olarak 24 ila 35 gün arasında da sürebilir.

Kadınların çoğu yılda 11 ila 13 kez adet görür. Adet kanaması ise genelde 5 gün sürmekle birlikte 2 ila 7 gün arasında değişiklik gösterebilmektedir.

İlk kez adet görülmeye başlandığı zaman, adet döngülerinin düzenli hale gelebilmesi 2 yılı bulabilir. Ergenlikten sonra kadınların çoğunda adet dönemleri düzenli hale gelir. Her adet dönemi arasındaki süre ise genelde aynıdır.

Ancak bazı kadınlarda adet dönemleri arasındaki süre ve adet kanaması miktarı önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Bu durum, adet düzensizliği olarak isimlendirilir.

Adet düzensizliği olduğunu gösteren en önemli belirti, adet döngülerinin 35 günden uzun sürmesi ya da döngü uzunluğunun değişiklik göstermesidir.

Bununla birlikte kan akışında değişiklikler varsa ya da kanın içerisinde çapı 2.5 cm’yi aşan pıhtılar yer alıyorsa bu durumda da adet düzensizliği var demektir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet döngülerinin düzensiz olmasına neden olabilecek çok sayıda etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin büyük bir kısmı hormon üretimi ile ilgilidir. Adet dönemlerini etkileyen iki hormon bulunmaktadır: östrojen ve progesteron. Bu hormonlar, adet döngüsünü düzenlemekle görevlidir.

Hormonal etkiler: Ergenlik, menopoz, gebelik, doğum ve emzirme gibi hayat döngülerinde yaşanan değişiklikler, hormon dengesini etkileyebilmektedir.

Vücut, ergenlik boyunca büyük değişikliklerden geçer. Östrojen ve progesteronun dengeye ulaşması için yıllar geçmesi gerekebilir ve bu süreç boyunca adet dönemlerinin düzensiz olması yaygın bir durumdur.

Menopozdan önceki süreçte de genelde adet düzensizlikleri yaşanır ve adet kanamasının miktarında değişimler görülür. Menopoz, en son görülen adetin üzerinden 12 ay geçtiyse meydana gelmiş demektir. Menopoz sonrası artık adet görmek mümkün değildir.

Gebelik sırasında adet görülmediği gibi kadınların çoğu, emzirme döneminde de adet görmemektedir.

Doğum kontrol yöntemleri de adet düzensizliklerine neden olabilmektedir. Rahim içi araçlar, ağır kanamalara neden olabilirken doğum kontrol hapları ise adet dönemleri arasında lekelenme görülmesine yol açabilir.

Doğum kontrol hapı ilk kez kullanılmaya başlandığında adet kanamaları genelde normalden daha kısa sürer ve daha hafif olur. Bu durum, genelde birkaç ay içinde düzelmektedir.

Adet düzensizliği ile ilgili olabilecek diğer değişiklikler şunlar olabilir:

 • Aşırı kilo kaybı
 • Aşırı kilo alımı
 • Duygusal stres
 • Anoreksiya ve bulimia gibi yeme bozuklukları
 • Maraton koşusu gibi antrenmanlar

Bazı rahatsızlıklar da adet düzensizliklerine ya da adet görmemeye neden olabilmektedir.

Komplikasyonlar: Adet düzensizlikleri bazen bir sağlık sorununa işaret ediyor olabilir. Bu sağlık sorunlarının bazıları kısırlık gibi daha ciddi sorunların yaşanmasına yol açabilir.

Polikistik over sendromunda (PKOS), yumurtalıklarda kist adı verilen sıvı dolu küçük kesecikler vardır. PKOS’u olan bir kadın yumurtlamaz ve her ay yumurta salınımı gerçekleşmez. PKOS belirtileri arasında adet düzensizlikleri ya da adet görmeme, obezite ve aşırı kıllanma gibi şeyler yer alabilir.

PKOS olan kadınlarda genelde erkeklik hormonları olan androjen ve testosteron seviyeleri yüksek olur.

Tiroit bozuklukları da adet düzensizliklerine neden olabilir. Tiroit bezi, vücudun metabolizmasını etkileyen hormonları üretmekle sorumludur.

Rahim ağzı kanseri ya da rahim kanseri de nadir olarak adet dönemleri arasında ya da cinsel ilişki sırasında kanamalar yaşanmasına neden olabilir.

Adet düzensizliklerine neden olabilen diğer bir rahatsızlık ise endometriozis olmaktadır. Bu rahatsızlıkta normalde rahim içinde bulunması gereken hücreler rahmin dışında gelişir. Yani diğer bir deyişle rahim içi tabaka, rahmin dışında bir yerde bulunur. Rahim içi hücreler, normalde adet kanaması sırasında dökülen hücrelerdir. Bu nedenle endometriozis genelde kadın üreme çağındayken ortaya çıkmaktadır.

Endrometrioziste görülen hücresel büyüme kanserli bir yapıda değildir. Ortada belirti olmayabileceği gibi acı verici olabilir ve başka sorunlara yol açabilir. Salınan kan, çevre dokularda yapışıp kalırsa dokulara zarar verebilir, şiddetli ağrılara, adet düzensizliklerine ve kısırlığa neden olabilir.

Pelvik inflamatuar hastalık, kadının üreme sisteminde meydana gelen enfeksiyondur. Pelvik inflamatuar hastalık, AIDS’ten sonra en yaygın olarak görülen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların neden olduğu komplikasyonlardandır.

Pelvik inflamatuar hastalık, antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir. Ancak yayıldığı zaman fallop tüpleri ile rahme zarar verebilmektedir. Sonuç olarak kronik ve uzun dönemli ağrıya neden olabilir. Hastalık sonucu adet dönemleri arasında ve cinsel ilişkiden sonra kanamalar görülebilir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Adet düzensizliğinin tedavisi, sorunun nedenine yönelik olmalıdır.

Ergenlik ve menopoz: Adet düzensizliği, ergenlik boyunca ya da menopoza yaklaştıkça görülüyorsa genelde tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Doğum kontrol yöntemleri: Adet düzensizliği, doğum kontrol yöntemlerine bağlı olarak gerçekleşiyorsa ve aylar boyunca görülmeye devam ediyorsa doktorunuzla diğer seçenekler hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.

adet söktürücü ilaçlar

PKOS ve obezite: PKOS, aşırı kilo ya da obezite durumunda kilo vermek, adet dönemlerini düzenli hale getirme konusunda yardımcı olabilmektedir. Vücut ağırlığı daha az oldukça vücudun çok fazla insülin üretimi gerçekleştirmesi gerekmez. Bu da testosteron seviyelerinin düşmesine ve yumurtlamanın gerçekleşmesine yardımcı olabilir.

Tiroit sorunları: Bu durumda tedavi için ilaç, radyoaktif iyot tedavisi ya da ameliyat gerekebilir.

Stres ve yeme bozuklukları: Adet düzensizliğine tetikleyen şeyler duygusal stres, yeme bozukluğu ya da ani kilo kaybı ise bu durumda psikolojik terapi almak yardımcı olabilir.

Adet Düzensizliğinde Evde Tedavi

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanız, adet düzensizliğine neden olan bazı etkenlerin görülme riskinin azaltılmasında yardımcı olabilmektedir. Bu amaçla şunları yapabilirsiniz:

 • Sağlıklı kiloyu korumak ve stresi azaltmak için düzenli olarak egzersiz yapmak
 • Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak

Siyah yılankökü, hayıt, meyan kökü ve zerdeçal gibi bazı bitkilerin adet düzensizliğinde yardımcı olduğu söylense de bunları kanıtlayan bilimsel araştırmalar bulunmamaktadır. O nedenle bunlar hakkında öncelikle doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Düzensiz Adet Görenlerde Hamilelik Belirtileri

Pek çok kadın için hamileliğin ilk belirtilerinden bir tanesi adet görmemektir. Ancak adet düzensizliğiniz varsa hamile kalıp kalmadığınızı kestirmeniz daha zordur. Bu nedenle diğer hamilelik belirtilerini öğrenmeniz, evde gebelik testi yaptırmanız ya da doktorunuza danışmanız yararlı olacaktır.

Hamileliğin erken dönem belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Yerleşme kanaması: Döllenmiş yumurtanın, rahim duvarına tutunması ile yerleşme kanaması adı verilen lekelenme ya da hafif kanama gerçekleşebilir)
 • Göğüslerde ağrı: Hamile kaldıktan birkaç hafta sonra göğüslerde ağrı olabilir ya da göğüsler daha dolgun hale gelebilir.
 • Yorgunluk: Vücudun hamileliğe hazırlanmasıyla birlikte vücutta yorgunluk hissedilebilir.
 • Mide bulantısı: Hamile kaldıktan sonra yaklaşık iki hafta içinde sabah bulantıları başlayabilmekte ve iki aya kadar sürebilmektedir.
 • Yiyecek aşerme ya da tiksinme: Hamilelikle birlikte daha önce sevmediğiniz yiyeceklere aşerebilir ya da sevdiğiniz yiyeceklere karşı tiksinti duyabilirsiniz.
 • Baş ağrıları, sırt ağrıları ve sık idrara çıkma: Bu belirtiler hamilelik hormonlarına, sisteminizde daha fazla miktarda kan bulunmasında ve böbreklerin işlevlerine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

uyku halsizlik

Düzensiz Adet Görenlerde Yumurtlama Zamanı

Adet düzensizliği durumunda yumurtlamayı takip etmek ve hamile kalmak için doğru zamanı hesaplamak zor olabilmektedir.

Adet döngüleriniz düzensiz olsa da adet dönemlerinizi kaydetmeniz faydalı olacaktır. Döngülerinizi kaydetmeniz öncelikle döngülerinizin hangi aralıklarla gerçekleştiği konusunda yardımcı olacaktır. İkinci olarak ise doğurganlıkla ilgili sorunlar yaşıyorsanız kaydettiğiniz bilgiler, doktorunuza tedaviniz konusunda yardımcı olacaktır.

Servikal mukusa dikkat etmeniz, yumurtladığınız zamanı bilmeniz konusunda faydalıdır. Yumurtlamaya yakın vajinal akıntı aratabilir, kaygan ve yapışkan hale gelebilir.

Bazal vücut sıcaklığını ölçmek de yumurtlama zamanını tahmin etmek için kullanılabilmektedir. Yumurtla gerçekleştiğinde vücut sıcaklığınız en üst noktaya ulaşır.

Ovulasyon testleri de yumurtladığınız zamanı anlamanız konusunda yardımcı olacaktır. Ancak adet düzensizliği yaşıyorsanız, yumurtladığınız gün aydan aya değişiklik gösterebileceği için bir ay içinde birden fazla kez test yapmanız gerekebilir.

351 YORUMLAR

 1. Merhaba iyi günler size bi sorum olacaktı adet duzensizligim var guatr ilacı(levotrin25mg)kullanıyorum 6aylık evliyim gebelik düşünüyorum doktora gittim ama olumlu bi cevap alamadım doktorum klomen ilac kullanma mi önerdi ilk günde 2tane ile başladim yumurtlama oluşmadı sonraki ay günde 3 taneye çıkardı yine oluşmadı günde 4 tane kullandım buna rağmen yumurtlama oluşmadı 5mm oluşmuş oda çok küçük acaba bunun sebebi nedir beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum simden tsk ederim

 2. Slm benim çok korkularm var lutfen bna yardımcı olur musunuz nişanlıyım üç ay sonra dugunum olacak adet duzensizligim hep var doktora gidiyorum doğum kontrol hapı veriyorlar ve çevremde ki herkes kısırlık yaotigini adet düzensizliği yüzünden ilerde çocuğumun olmayacagina dair şeyler söylüyorlar ve bende bebek sahibi olmayı çok istiyorum adet düzensizliği kısırlıgin baş etkeni mi nolur yardiminiza çok ihtiyacım var lütfen bana cevap verin

 3. Merhaba hocam… Benim adetim 5 gün gecikti.. Bu süreçte ilişkiye girmek doğru olmaz sanıyorum.. Yoksa yanılıyo muyum… Geç yumurtlama die bir şey de varmış.. Kafam çok karışık bizi bilgilendirir misiniz 😕

 4. Merhaba.9 aylik evliyim Benim adet düzensizliğim var bazen 30 günde bazen 40-43 günde bir oluyorum ve bebek düşünüyoruz ama olmadı acaba bununla ilgili ne yapmam gerek hastanede bazı testler yapılması gerekiyor mu

 5. ben üç aydır sadece 2 şer gün adet görüyorum ama adetim düzenli bir uzmanla görüştüm kan testleri yaptı ve normal dedi bir yıldır evliyim ve çocuk olmama durumundan endişeliyim.

 6. Meraba bişey sormak istiyorum 26 sinda adetim bitti 18 gun oldu perşembe yumurta catladi az önce kan geldi adet olmuş gibi neden acaba coxuk için 1 gün arayla ilişkiye girdik adet mi olcam yoksa

 7. merhabalar hocam , tüp bebek tedavim sırasında rahim içinde oluşan bir polipin alınması gerektiği söylendi ve histeroskopi ile alındı . ancak ameliyattın üzerinden bir sene geçmesine rağmen adetlerim bitti denecek kadar azaldı. sadece bir iki gün kahverengi lekelenme tarzında olup bitiyor. merak ettiğim konu rahime herhangi bir zarar verilip verilmediği eğer olduysa da bundan sonrasında neler yapılabilir ?tedavisi nedir?

  • Merhaba,\nYaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu bilmeden çocuk isteminize yönelik olarak size bir danışmanlık verilmesi doğru bir yaklaşım değildir. adet düzensizliği yapan nedenlerinizin araştırılması gerekmektedir. Adet düzensizliği şikayetinize genel olarak yumurtlama bozukluğu eşlik etmektedir. Klomen adı verilen ilaçla yapılan tedavilerin size verdiği gebelik şansı %3-4’ dür. Bu oranın daha fazla olmadığı her çift tarafından bilinmeli, 3 kereden fazla kullanılmamalı ve gebelik oluşmadığında hayal kırıklığı yaşanmamalıdır. Aşılama işleminin başarısı ise her bir deneme için % 10-15′ ler civarındadır. Tüp bebekte ise iyi bir merkezde gebelik oranınız %55-60’ lara kadar çıkabilmektedir. Size en uygun yöntem ancak bir çift olarak değerlendirmeniz yapıldıktan sonra seçilebilir. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.\nSaygılarımla\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 8. Iyi günler kızım 16 yasinda hic adet gormedi dr götürdük herseyi normal ilac verdi kullandi bir ay kullan 10 gün sonra olursun dedi ama maalesef olmadı ameliyat olursa eğer zor mu cok korkuyorum uyuyamiyorum

 9. Merhabalar, yaklaşık 2.5 hafta önce kist ameliyatı oldum ve adetim 10 gün gecikti önceden böle bişey hiç yaşamıyordum ve göğüslerimde koltukaltına vuran şekilde ağrı var bu da ameliyattan önce olmazdı hiç sebebini öğrenebilir miyim ???

  • Merhaba,\nDoğum kontrol hapları kısırlığa neden olmazlar. Doğum kontrol hapını kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi geri kazanırsınız, belli bir süre geçmesi gerekmez. Hastaların %50’si ilk 3 ay içinde, %80’ i ise ilk 10 ay içinde gebe kalabilmektedir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri ve prematür over yetmezliği yer almaktadır. Size önerim adet düzensizliğinizin nedeni hakkındaki danışmanlığı muayenenizi yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanından almanızdır.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 10. Hocam merhaba benim adetlerim düzensizdir fakat ilaç kullanmadan olabiliyordum kendiliğinden geliyordu yani düzensizde olsa fakat ben 3 ay tarlusal kullandım erken olabilmek için ama tarlusalı kullandıktan sonra ilaç kullanmadan olamıyorum bunun sebebi nedir sizce tarlusal yumurtalıklara ters etki edermi

 11. Her ay düzenli olarak adet görüyordum evde dgldim esimden uzaktim adetime dört gün\r\n kala ilişkiye girdim korunmadim 3 gündür adetimde gecikme oldu hamile kalma olasılığı varmıdır sizce

  • Merhaba,\n \n21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Sizdeki gibi adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız. Ancak 9 aydır korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır. Muayene bulgularınız doğrultusunda sizinle gebelik elde edebilmeniz adına yapılması gerekenler paylaşılacaktır. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.\nSaygılarımla\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 12. Merhaba adet düzensizligim var 5 6 ay hiç olmadigim oluyor tarlusal kullaniyorum ama daha sonuç alamadim bekarim ve bu durumun evlenince hamile kalmamaya neden olup olmadığıni merak ediyorum

  • Merhaba,\n21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Bu da genellikle günde 3-5 pet kadar olmaktadır. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Dismenore ise karın ve kasıkta menstrual kanama başlamadan önce ve kanama sırasında görülen ağrılardır. Ağrılı adet görmenin de pek çok nedeni vardır (endometriozis, myom, adenomyozis, genital yol enfeksiyonları, karın içi yapışıklıklar, yumurtalık kistleri vb.). Muayene bulgularınız doğrultusunda ağrı ve adet düzensizliği şikayetlerinize yönelik olarak size ilaç tedavisi planlanabilir. Takip olduğunuz hekimden bu konuda danışmanlık almanızı öneririm.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 13. Merhaba ben rahim kalınlaşmasından 1 kasımda ameliyat oldum sprial taktı Dr ameliyatta 21 kasım adet oldum 22 kasımda sprial çıkarıldı adet döngü 26 gün 17 Aralık da olması gerekiyordu ama olmuyor 3 defa gebelik testi yaptim negatif çıktı yardımcı olursanız sevinirim

 14. Merhaba ben 15 gün önce apantis ameliyatı oldum adetim normal gününden 5gün gecikme oldu adet oldum fakat 1.5 gün sürmedi bir pet değiştirdim ve lavaboya çıktığımda ise parça hallinde kan pırtısı düştü bunun nedeni ne olabilir doktora gitmelimiyim normalde 3 gün adet oluyordum ve ara ara yine kan pırtısı düşüyordu

  • Merhaba,\nHer kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Ortalama kan kaybı ise bir adet döneminde 35-40 ml civarındadır. Günde sadece 1 ped değiştiriliyo olması genel olarak yeterli kabul edilmektedir. Adet kanamasının 2-7 gün arasında sürmesi normal kabul edilir. Kendiniz ile ilgili yeterli veri paylaşmamış olmakla birlikte yapılan kontrolünüzde bir problem saptanmadığını belirtmişsiniz. Bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Rahim ve tüplerinizin değerlendirilmesi, yumurtalık rezervinize bakılması ve eşinize semen analizi yapılması gerekmektedir. Yardımcı üreme tedavilerinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 15. Merhaba iki ay önce açık miyom ameliyatı oldum, ameliyat sonrasında iki ay estrofem ilacını kullandım, ilacı kullanırken adetim düzenliydi, yalnız ilacı bıraktıktan sonra 13 gündür adetim gecikti. Bunun nedeni ne olabilir?

 16. Merhaba size sorum olcak ben 2 yıl doğum kontrol hapı kullandım ama 10 ay önce bıraktım cünkü bebek istiyoruz ama hala yok olmadı ben hapı bıraktım adetim normal hiç düzelsiz olmadan şimdiye kadar oldum her 28. Gün yada 29.gün ama bu ay 40. Gün adet oldum ama adet olmadan 2 gün kahve rengi akıntı geldi sadrce hamileyim zannettim sonra 2 gün normal geldi bitti şimdi 7. gün hala az az kahve rengi akıntı geliyo bunun sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim bu arada 3 ay önce doktora gittim herşeyin yolunda olduğunu söylemişti şimdiden size teşekkür ederim

  • Merhaba,\nAra kanamalara neden olabilecek pekçok durum vardır. Servisit ve endometrit gibi genital yol enfeksiyonları, myomlar, rahim ağzındaki ve rahim içindeki polipler, rahim ağzında oluşan hücresel değişiklikler, servikal ektropionlar, hormonal bozukluklar( tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, prolaktin yüksekliği), yumurtalık kistleri, hormon içeren ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde embriyonun endometrium dokusuna yerleşmeye başlamasıyla oluşan implantasyon kanaması, gebelik ve komplikasyonları bu tip kanamalara neden olabilmektedir. Ayrıca yumurtlama esnasında bazı kadınlarda görülebilen kanamalara ise mittelscmertz kanamaları denilmektedir. Adet döngüsünün 13-14. günü gibi oluşur. Birkaç pet doldurabilir veya lekelenme şeklinde de olabilir. Çok kısa sürebileceği gibi 2-3 gün kadar da sürebilir. Kadınların %20 kadarında oluşur. Yine cinsel açıdan uyarıldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar, cinsel birlikteliğe bağlı olarak genital bölgede oluşan yaralanmalar da cinsel ilişki sonrası kanama şikayetlerine neden olabilmektedir. Size önerim ara kanama şikayetinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu bilmeden çocuk isteminize yönelik olarak size bir danışmanlık verememekteyim.\nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 17. Merhabalar \r\nBen 2016 da doğum yaptım 19 ay emzirdim hamile olduğumu öğrendiğimden buyana hiç adet görmedim.19 ay sonrasında tekrar hamile kaldığımi öğrendim ve yine âdet görmüyorum şuan 3 aylık emziriyorum yine görmüyorum ve yaklaşık 2016dan buyana adet görmüyorum

 18. Hocam iyi günler. Yaklaşık 4 gündür kahverengi akıntım var sadece peçeteyle sildiğim zaman görebiliyorum ve adetim 2 gün gecikti . Sizce sorun ne olabilir?

 19. MERHABA HOCAM BEN BİR AY ÖNCE AÇIK MİYOM AMELİYATI OLDUM. DOKTORUM 20 GÜN SONRA BİRLİKTELİK YAŞAYABİLİRSİNİZ DEDİ VE KORUNMAYIN DEDİ. BİR HAFTA ADET GECİKMEM OLDU BU NORMAL Mİ

 20. merhaba hocam ben yirmi yasindayim 15 yasindan beri adet oluyorum ama simdiye kadar hic duzenli gitmedi bir iki ay duzenli sonrasinda tamamen duzensiz ve 2 aydir adet olmuyorum ayrica bekarim ve doktora gidemiyorum korkuyorum

  • Merhaba,\nAdet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır. Bu nedenle mail üzerinden adet yokluğunuza yönelik olarak size bir danışmanlık verilmesi ya da ilaç tedavisi önerilmesi doğru bir yaklaşım değildir. Size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. \nSaygılarımla, \nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Merhaba,\nHer kadında adet süresi ve yumurtlama dönemi farklılık göstermektedir. Adet döngüsünün hiçbir günü %100 gebelikten koruyucu değildir. Ancak adetliyken ilişkiye girildiğinde yumurtlama daha önceden olduğu için ve bir sonraki yumurtlamaya da daha vakit olduğu için genel olarak hamile kalınması beklenmez. Fakat buna güvenerek yola çıkmak son derece yanlıştır ve günümüzde böyle gebelik vakaları bulunmaktadır. Ayrıca spermlerin yaşam süreleri (48-72 saat) de bu gebelik riskinde önemli rol oynamaktadır. Bununla birlikte görülen her kanamanın adet kanaması olmayabileceğini ve bazı aylarda beklenen zamandan daha farklı zamanlarda yumurtlama olabileceğini de unutmamak gerekir. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Size önerim adet yokluğunuza yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 21. Slm hocam rahim yapışıklı ameliyatı oldum ameliyatım çok başarılı geçti 43 yaşındayım bebek istiyorum 9 ml büyüklüğünde yumurtam olduğunu söyledi dr fakat ameliyatımdan sonra 21 günlük ilaç verdi ilaç bitince hastalanacaksın dedi bugün 3 gün oldu ilaç biteli adet olmadım hiç bir belirtide yok hamile kalma şansım olurmu acaba cevaplarsanız memnun olurum teşekkür ediyorum

 22. Çikokata kistim var 2.5 santim kasıklarımda ve belimde çok ağrılar oluyor adet düzensizliğimde var geçen ay adetim 6 gün önceden gelmişti şimdi ise adetim gelmedi hala gününe 2 gün var kistem mi oluyor ağrılar için ne yapmam gerekir kontrole adetim bitince gidicem ama hala adet görmedim çok endişeliyim ve ağrılarımda çok yanıltlarsanız çok memnun olurum

 23. Ben kadınım ve 2 hafta önce erkek arkadaşımla seviştik boşaldı bir beze elinide sildi beze daha sonra sevişirken elini cinsel yerime götürdü cinsel organımı okşadı falan ve ben adet olmam gerek ama olmadım adet günümüde tutmuyorum sizce hamilemiyim

  • Merhaba,\nAdetleri düzenli olan bayanlarda yumurtlama adet kanaması başlamadan yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Her adet döngünüzde hamile kalabileceğiniz yumurtlama öncesi ve sonrasını kapsayan yaklaşık 5 günlük bir süreç vardır. Diğer günlerde ilişki olduğunda ise hamilelik şansı oldukça azdır. Sperm ortalama 3 gün, yumurta ise ortalama 1 gün canlı kalabilir. Bu nedenle insanlar tam yumurtlama gününde ilişkide bulunmasalar bile hamilelik oluşabilir. Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde size önerim gebelik testi yaptırtmanızdır. Adet yokluğu yapabilen pek çok neden bulunmaktadır (tiroid fonksiyon bozuklukları, over kistleri, prolaktin hormon yüksekliği, kilodaki ani değişiklikler, gebelik, stres ve bazı ilaçlar). Tedavi ise nedene yönelik olarak planlanmaktadır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

 24. Merhaba hocam bir sorum olucak adet döngüm her ay değişiklik gösteriyor yani her ay üç yada dört güne öne geliyor geçen ayın 9’da adet görmüştüm bu ay 5’inde bu normal birley mi her ay geri ye doğru azalması döngünün

 25. 16 yasidayim hic adey gormedim doktor bana rahim ve yumurtalığın 5 ve 6 yaşında bir çocuğun rahmi ve yumurtaligi gibi kalmış dedi tedavisi yok dedi ancak rahim nakliyle olur dedi .

 26. Merhaba hocam,kızım 18 yaşında bekar.adeti 14 yaşında başladı.ilk 2 yıl düzensizdi.sonra her ay düzene girdi.şimdi 3 aydır adet olmadı.yazdığınız sebepleri okuyorum kilo stres vs gibi.hiçbiri yok.sağlığı yerinde.beklemelimiyim yoksa hemen doktora götürmelimiyim?teşekkürler.

 27. Hocam 29 yaşındayım 2 yıllık evliyim evlendiğimden beri adetler 35 günden geçiyor 1 tane düşük yaptıktan sonra tekrar adet düzensizliği var polikistik over sendromuna olduğunu öğrendik adet söktürücü kullanmadan adet olamıyorum doktor hamilelik için adet söktürücü başladı kolomen ilacı verdi yumurta büyümüyor yine adet olamadım yine adet söktürücü verdi benimhep söktürücü ile mi adet olacağım hamilelik düşündüğüm den başka yumurta büyütücü ilaç verecek nasıl olur bu durum hocam yardımcı olun

 28. Merhabalar bende polikistik over olduğu söylenmişti aynı zamanda hashımato hastasıyım levotıron 100 mg kullanıyorum 22 yaşındayım son iki uc aydır adet kanamam cok az ve koyu kahverengi geliyor randevu bulamıyorum endometriozıs olmasından korkuyorum bana yardımcı olun lütfen 😊

 29. Merhaba hocam ben 12 yılık evliyim 12 yasında 1 tane çocuğum var 12 yıl boyunca sprelle korundum 2 ci çocuğu istedigim icin çıkartım 3 ay sonra hamile kaldım ve 15 haftalık ken düştü hep basından kanamalı geçiyordu .?simdi 1 yıl geçti daha olmuyor doktora gittim yumurtalık rezervinin çok azaldığı söyledi ama doğal yollardan gebe kalabilirsin dedi tüp bebekte yapabilirsiniz dedi .bende bu arada yumurtalık rezervinin nasıl kalitelerim diye internetten aldığım bilgi ile hayıt otu bitkisini balla karıştırıp sabah aç karnıma aldım birlikte arı sütü palpolen karışımı da aldım 1 tatlı kaşığı ve suan adetim 25 gündür gelmiyor acaba neden kesmiş olabilir mi test yaptirdim negatif çıktı. Ve Hocam ne yapmam gerekiyor .cocuk istiyoruz bu arada hayıt otu bal polen yemeyi bıraktım adet olmayınca ..lütfen yardımcı olurmusunuz bana Hocam 28 yaşındayım hiç adet düzensizliğim olmazdı hep düzenli olurdum ???

 30. Merhaba hocam ben 12 yılık evliyim 12 yasında 1 tane çocuğum var 12 yıl boyunca sprelle korundum 2 ci çocuğu istedigim icin çıkartım 3 ay sonra hamile kaldım ve 15 haftalık ken düştü hep basından kanamalı geçiyordu .?simdi 1 yıl geçti daha olmuyor doktora gittim yumurtalık rezervinin çok azaldığı söyledi ama doğal yollardan gebe kalabilirsin dedi tüp bebekte yapabilirsiniz dedi .bende bu arada yumurtalık rezervinin nasıl kalitelerim diye internetten aldığım bilgi ile hayıt otu bitkisini balla karıştırıp sabah aç karnıma aldım birlikte arı sütü palpolen karışımı da aldım 1 tatlı kaşığı ve suan adetim 25 gündür gelmiyor acaba neden kesmiş olabilir mi test yaptirdim negatif çıktı. Ve Hocam ne yapmam gerekiyor .cocuk istiyoruz bu arada hayıt otu bal polen yemeyi bıraktım adet olmayınca ..lütfen yardımcı olurmusunuz bana Hocam 28 yaşındayım hiç adet düzensizliğim olmazdı hep düzenli olurdum ???

 31. Merhaba doktor bey, \r\n20 gün önce tatildeyken polip operasyonu oldum hiperoskopi ile aldi ve yakti doktor. Ama sonra patolojide miyom oldugu çıktı. Ve 20 gündür akintilarim var. Bazen pembe bazen kahverengi.. Doktor mutlaka tatil dönüşü tekrar muayene olmami ve miyomun sapi rahim icine uzaniyorsa aldırmami söyledi. Sizce bu akintilar normal mi ve alinan miyom sapi varsa tekrar uzar mi

 32. Hocam kolay gelsin . Benim adet düzensizliğim var . Çocuk sahibi olmak istiyorum ama olmuyor 1 senedir deniyoruz . Doktorum yumurtalıklarımda bir sorun olmadığını fakat değerin çok yukselmedigini söyledi. Ayrıca eşime sperm testi yapıldı bir sorun çıkmadı. Birde şuan adetimin gecikmesinden 20 gün gecikti iki gündür kahverengi lekelenmelerim var çok değil ama yine var , ayrıca tuvaletimi yapsam dair kasiklarimin orda bi baskı olduğunu hissediyorum. Ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun. Cevabınızı bekliyorum . Allaha emanet olun hayırlı çalışmalarınız olsun inşallah

 33. Vajinal kuruluk yaşıyorum adet gördüm geçti adet döneminden sonra 2 hafta iyiydi şimdi tekrardan oluşmaya başladı makat bolgemdede kurtçuk oluştuğunu gördüm ama yok denecek kadar azsonra başladı ilkindede aynı şeyleri görmüştüm acaba bu yuzden mi kuruluk olusuyor napmaliyim bu konuda

 34. Merhaba hocam temmuz 31 de perde operasyonu geçirdim ağustos 27 regl oldum bitti.12 eylulde tekrar kanamam oluyo doktorumu aradim normal deniyo aydinlatirsaniz cok mutlu olurum

 35. MERHABALAR HOCAM ADETİM ÇOK DÜZENLİDİR FAKAT BU AY COK FAZLA BEYAZ AKINTI VE SONRASINDA KAHVERENGI AKINTI GELDİ ADET OLUYORUM SANDIM FAKAT AYNI GÜN KESİLDİ VE ADETTİM YEDİ GÜN GECİKTİ BENİ BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ

 36. merhaba hocam ben ilk evliligimden sonra adet olmamaya başladım bekarken oluyodum düzenli evlendim olmadım ikinci evliligimde de olmadım adet üçüncü eşime geldim gün oldum sonraki ay olmadım bir ay sonra gene oldum kesildi geri kadın dogum doktoruna gittim ilk yumustalıkların yavaş çalışıyo dedi bida gittim adet söktürücü verdi kullan gel dedi gittim yoktu adet oldum gittim sıra vermedi adetim bitti ik hafta sonra gittim niye gelmedin dedi ve bana dedi hormonların bozuk dedi hormon doktoru içinde dahiliye doktoruna gittim oda bana dedi bi kan alalım bakalım varsa öyle birşey yollarım dedi kanımda hormonlarımda bişe cıkmadı git doktorun basından salmasın dedi aynısını gidip doktoruma dedim oda kan aldı bende bakım dedi gene bana hormonların sıkıntılı dedi bende rahatsız oluyom kilo alıyom veremiyom belim ağrıyo bebek de istiyoz bu iki gündür de lekelenme var ben normalde 4 senedir olmuyom napa bilirim bana bilgi verirmisiniz

 37. Merhaba ben doğum kontrol hapı kullanıyorum dört gün önce adetim bitti üç gün oldu doğum kontrol hapı kullanmama rağmen hafif kanamam başladı bugün nedeni ne olabilir

 38. Benim adet duzensizligi var 28 yasinda ve bekarım nisan ayından sonra temmuz ayina kadar olmadi ondan sonrada temmuz ağustos oldum eylül ve ekim ayında da küçük küçük camur gibi minik parçalar geldi ve kasım ayının başında olmam gerekiyordu olmadım neden olabilir acaba

 39. merhaba ben 10 günlük doğum kontrol hapı kullandım cinsel birliktelik sonucu kanama başladı doktorum hapı bırakmamı söyledi bıraktım her düzenli adet görüyordum ama haptan sonra adet görmedim hamile kalmış olmam mümkünmü yoksa adet gecikmesimi yaşıyorum

 40. Merhaba Bülent bey Ben çocuk tedavisi için doktora gitmiştim bana otrivelle ve yanında duphaston yazmıştı çatlatma ignesinden 5 gün sonra duphaston kullanmamı söylemişti ben günde 2 defa olarak tam 10 gün icmemi söyledi ve sonra adetim 4 gün gecikti oldum ama 3 gün sürdü lekelenmem oldu bu normal mi test yaptım hamile çıkmadım yani bu lekelenmemle duphastonun etkisi varmı???

 41. 25 yasindayim 6 aydir adet duzensizligim var, hormonlarim ve ultrasonumda bir sorun yokmus. Adet sokturucu hap kullandim duphaston fakat bitmeden adet oldum normalde 5 gun suren adetim 8 gun oldu devam ediyor cok agrili. Ayni zamanda duzen icin diane dogum kontrol hapi kullanmaya basladim bu normal mi lutfen cevaplarsaniz cok sevinirim, saygilar

 42. Merhaba 14 aylık bir bebeğim var. Emziriyorum. Doğumdan sonra altinci ayda adet oldum.ilk iki ay düzenli oldum.sonra on ila on beş gün gecikerek oldum. Son üç aydır hiç olmuyorum. İki kez test yaptım hamile değilim. Adet olmam için ne yapmalıyım?

 43. Ben 13 yaşımdayım ve 12 yaşımda adet oldum ve hep düzenli oluyordum ama bu ay hiç adet olmadım sizce kötü birşey olmuş müdür lütfen aciklayin.

 44. Şubatın 12 sinde safra taşı ameliyatı oldum ameliyatta adetimin son günüydü şubatın 25 inde tekrar oldum 2 gün sürdü martin 12 si tekrar oldum hocam daha mart ayı çıkmadan bir hafta sonra tekrar adet oldum hocam acaba ameliyat sonrası hormonlardaki değişiklikten mi ameliyatta kullanılan ilaçlardan mi kaynaklidir

 45. Mart ayinda adet gordum. Mart ayinin icinde esimle birlikte olduk ve bir gun sonra kanamam oldu ve yogundu halen daha leke seklinde devam ediyor. Bu durum beni cook endiselendiriyor. Sebebi nedir acaba simdiden tsk. ederim.
  Sevgiyle kalin.
  Cevap gelmedi onun icin birdaha yazmak zorunda kaldim.

 46. 16 yaşındayım kilo verme sürecin oldu (7-8 kilo gibi) obez falan değilim ama 5 6 aydır hiç adet olmuyorum sadece birkaç kez nokta şeklinde oldu bunun nedeni ne olabilir kilo verme sürecinden öncede 2 aya bir oluyordum şu an 6 aydır olmuyorum

 47. Merhabalar 27 yaşındayım. Hasımato oldugunu tiroitimin yavas çalıştığını söyledi doktor ve levotiron 25mg verdi. Adetim her zaman 35 gün aralıklarla olurken bu sefer 22 gun sonra oldu. Adetim 7 gun sürerken bu sefer bi türlü bitmedi. 7 gunden sonra azalmaya basladi bitecek gibi oldu zama sonra bitmeden tekrar kanamam da artis oldu bugun 17 . Gun ve hala devam ediyor. Kanamam cok aşırı sekilde degil ama bi türlü bitmiyor . Kullandigim ilac bunun nedeni olabilir mi ?

 48. Merhaba,16 yaşındayım 12 yaşından beri regl görüyorum . En son 20 şubat da regl oldum 52 gündür regl olmuyorum kadıklarımda ağrı ve karnımda şişme var uyku düzenim bozuldu ve herhangi bir ilişki yaşamadım neden olabilir psikolojim alt üst oldu

 49. Merhaba. Ben 38 yaşındayım. 5 Eylül 2019 da göğüs ameliyatı geçirdim. Ameliyat gününden bu güne kadar adet günlerimde ve miktarında azalmalar yaşandı. Doğum kontrol hapını bırakınca 3 gün sonra kanama oluyordu fakat şimdi hap almaya 1 gün kala adet görüyorum.Ama miktar çok az. yani hapı bıraktıktan 6 gün sonra.Halen ameliyat etkisi olabilir mi acaba?

  • Duphastin sonrasi adetleriniz uzayabilir diane bu ay kullanin fakat daha yeni jenerasyon dogum kontrol haplari daha iyi olabilir

 50. merhaba
  Benim adetim en fazla üc gün geciktirdi bu zamana kadar 23 yaşındayim bekârim son uc aydir adet yerine kahverengi akintim oluyor bir yada iki gün bir iki damla seklinde oluyor doktora gittim ultrasyonda bi kist gormedi neden boyle kahverengi damlalar oluyor regl niye olmuyorum

 51. Merhaba iyi akşamlar en son ilişkiye girdikten sonra bir defa regl olmuştum. Bu ay reglim 6 gün gecikti. Regl olduğumda ise çok açık renk ve sulu az az kan geldi. Sebebi ne olabilir. Normalde düzenli regl olurdum. Malum durumlardan dolayı doktora da gidemedim. Dönüşünüzü bekliyorum.

 52. Merhaba iyi akşamlar. Ben son ilişkiye girdikten sonra normal vaktinde regl oldum. Sonraki reglim 6 gün gecikti ve sulu çok açık renk olarak az az geliyor. Sizce sebebi ne olabilir. Yanıtlarınızı bekliyorum. İyi akşamlar.

 53. 23 yaşındayım 5 ay ince 31 haftalık bebeğimi doğum yaptım 19 gün önce regl oldum 3 gün sürdü bittim bugün tekrar oldum sebebi ne olabilir bu sürede kilo aldım 85 e kadar çıktım troit hastalığın var ne gibi sorundan regl oldum hastaneye de gitmeye çekiniyorum

 54. İki aydır adet olamıyorum.Geçen ayda gecikmişti.Sonrasında aşırı kanamam oldu. Şimdi tarlusal içtim.Bitireli 3 gün öldü.Nezaman olurum bilmiyorum.Yaşım 41 menopozamı giriyorum bilmiyorum.Doktordan randevu aldım korkuyorum ya menopoza girdiysem.

 55. Merhabalar . Ben 21 yanındayım 1 yıllık evliyim iki aydır cocuk düşünüyoruz ve iki aydır adetim geçiyo normalde cok düzenliydi ama düzensizleşti. Neden olabilir

 56. merhaba erkek arkadasımla 24 gün önce sürtünerek ilişkiye girdik önlem alıp kondom taktık ve sürtünürken hiç boşalmadı ama adetim 2 hafta gecikti zevk suyu değmiş veya geldi mi diye tereddüt ediyoruz geçen senede böyle bi olay olmuştu fakat kist cikmisti hamile olma riskim var midir?

 57. 7 aydır sadece 1 kez regl oldum o da kahverengi lekeler bekarım 19 yaşındaym epilepsi hastasym depakin kullanıyordum ilac degiskligi yapti doktor sonra yine depakine geçtim aşırı kilo aldim 20 kilo kadar bu yuzdenmi hastalik mi bilemedim hastaneye de gidemiyorum napacagimi bilmiyorm😔

 58. Iyi günler
  Ben 22 yaşındayım evliyim evlenmeden öncede adetim hep düzensizdi 2, 3 ayda bir olurdu 15 gun falan olurdu doktora gittigimde 18 yasindan sonra duzelir demisti ama duzelme olmadi adetim hep duzensiz 2 ayda falan oluyor ama bu sefer bir hafta falan sürüyor onceki gibi cok degil. Ama ilk defa son regl oldu bitti 20 gun falan gecti tekrar basladi ilk defa erken oldu bu neden olabilir?

 59. Merhaba. Annem küçükken yılda 2-3 kez adet olurmuş. Bende 12 yaşında adet oldum ve düzenli geliyordu. Sonra bir anda bozuldu. Her gün az az kanamam oluyordu bunun düzelmesi için de doğum kontrol hapı kullanmıştım ve düzelmişti. 2 yıl düzenli bir şekilde geldi sonra bozuldu. Ben bir anda kilo verdim ve bundan sonra bozuldu aslında. Kilo verdikten sonra 2 ayda bir adet oluyordum sonra hiç olmamaya başladım. Zaten zayıf birisiydim ve kilo vermem tüm dengemi bozdu. Doktora gitmeye karar verdim ve annem benim için doktor ararken adet oldum. Sonra bir daha olmadım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here