Bebeğin Akciğer Gelişimi İçin Steroid İlaç Kullanılması

akciger-gelisimiGebeliklerin erken doğum riski içermesi ya da erken doğumun gerçekleşmesi halinde antenatal kortikosteroid ilaçlar kullanılmaktadır. 36. gebelik haftasından önce gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılır ve oldukça ciddi bir sorundur. Anne karnındaki bebeğin gelişim süreci 40. haftaya kadar devam etmektedir. Ancak erken doğumlarda yani 36. gebelik haftasından önce gerçekleşen doğumlarda henüz bebeğin doğumdan sonraki dönemde hayatını devam edebilecek gelişimi tamamlayamadığı için hayati risk içermektedir. Kısacası bazı organların henüz hayati fonksiyonlarını yerine getirebilecek gelişim aşamasını tamamlayamadığı için bazı komplikasyon görülmektedir. Erken doğum nedeni ile karşılaşılan başlıca sorunlar aşağıdaki gibi olmaktadır:

  • Solonum problemleri
  • Yoğun bakım ihtiyacının artması
  • Enfeksiyon
  • Gelişim geriliği

Erken doğum halinde ortaya çıkabilecek solunum yolu problemlerini önlemek amacı ile antenatal kortikostreroid ilaçlar kullanılmaktadır.

Anne karnındaki bebeğin akciğer gelişimi nasıl gerçekleşir?

26. gebelik haftasından itibaren bebeklerin akciğer gelişimi başlamaktadır. Bu haftada ilk olarak alveoller gelişir ve sürfaktan üretimi aktifleşir. Sürfaktan olarak ifade edilen bu madde, akciğerlerin işlevselliğinde ve solunum yapılabilmesinde önemli rol oynar. Erken doğan bebeklerdeki yaşanan solunum problemleri için dışarıdan solunum sağlanır. 34. gebelik haftasında bakıldığında akciğer gelişimi büyük oranda tamamlanmıştır. Bu nedenle dışarıdan uygulanan destekleyici tedaviler, 34. Haftadan sonra bırakılır. Ancak her bebeğin gelişim hızı ve özellikleri aynı olmadığı için her bebeğin akciğer gelişiminin 34. haftaya kadar tamamlamış olduğunu söylemek mümkün değildir. Fakat 34. haftadan sonra dünyaya gelen bebeklerde solunum ve diğer sistemsel sorunlar daha az görülmektedir.

Kortikosteroid ilaçlar nelerdir?

Halk arasında bebeğin akciğerlerini geliştirmek için iğne yolu ile yapılan müdahale olarak bilinir. Betametazon ve deksametazon olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Günümüzde bu amaçla en sık kullanılan ilaç ise betamatazomdur. Erken doğum riski taşıyan bebeklerin anne karnındaki akciğer gelişimini hızlandırmak amacı ile kullanılır. Bu sayede erken doğum nedeni ile ortaya çıkan solunum problemleri önlenmektedir. Ayrıca nekrotizas enterokolit, periventriküler lökomalazi, intraventriküler kanama gibi meydana gelebilecek farklı komplikasyonlarla karşılaşma ihtimalini en aza indirgemek amacı ile uygulanmaktadır.akcigerKortikosteroid ilaçlar nasıl kullanılmaktadır?

Kortikosteroid ilaçlar kesinlikle bebeğe uygulanmaz. Genellikle 24-34. gebelik haftaları arasında erken doğum riski taşıyan anne adaylarına 24 saat ara ile iki defa 12 mg intramuskuler tekniği ile toplamda 24 mg kullanılır. Anne adayının kalça kasının içine enjekte edilir, plasenta aracılığı ile bebeğe geçer ve bebeğin gelişimi için etkisini gösterir. Çoğul gebeliklerde de aynı doz geçerli olmaktadır.

Kortikosteroid ilaç tedavisi ne gibi avantajlar sağlar?

  • Doğumdan sonra bebekte ortaya çıkabilecek solunum problemleri büyük oranda azaltılmaktadır.
  • Yeni doğan bebeklerin oksijen ihtiyacını ve solunum desteği zorunluluğu azaltır.
  • Kortikosteroid tedavisi, bebeklerin akciğer gelişiminde önemli rol oynayan ve işlevselliğini sağlayan sürfaktan maddesinin artmasını sağlar. Böylece akciğer kapasitesi ve kompliyansı da artırılmış olur.
  • Beyinde yer alan ventriküler boşluklar arasındaki kanama riskini azaltır.
  • Bağırsaklardaki kanlanma bozukluklarının neden olduğu risk faktörlerini düşürür.
  • Periventriküler lökomalazi riski azalır. (beyin içerisinde dejenerasyonla karakterize olmuş bir patolojik rahatsızlık)
  • En önemlisi hayati fonksiyonlarını yerine getirebilecek düzeye erişememiş, yeni doğan bebek ölümlerinin azalmasını sağlamaktadır.

12 Comments

 • Ezimova Turane

  20 Mart 2019 - 00:52

  Hocam ben 25 haftasinda dogum yaptim.lakin bana akciyerlerin geliwi cin yapilan prosudurler yapilmadi.hemen amaliiyyat etdiler.497 qr araliginda bir kiz cocugu dunyaya geldi.shimdi hocam cocugun solum sistemi tamam cok zayif.oksijen desteyi aliyoruz.38 haftasini tamamladi.hocam neolur soyleyin akciyerleri nezaman gelishecek?cocuq oksigen desteyi almadan kendi nesfes ala bilecek?

 • Turane Azimova

  20 Mart 2019 - 01:01

  Merhaba hocam.oncelikle sizden cavab bekliyorum neolursuznuz cevablandirin.ben 25 haftasinda dogum yaptim 497 qr agirliginda kiz cocugu oldu.bana akciyer geliwi icin yapilan ashilarin hecbiri yapilmadi.hemen amaliyyata alindim.shimdi cocuq saglam.2845 agirliginda.tek problemimiz akciyer gekiwimi henuz tamamlanmadi.oksigen desteyi aliyoruz.Rusiyada hastanada yatiyoruz.burdaki doktorlar coxugun akciyer geliwimi icin henuz oyle bir ilac olmadigini soyluyurlar.bize inqalasiyon desteyi ile akciyerlere ilac veriliyor.hocam bilmek isterdim akciyer geliwimi tamamlanma suresi nekadar devam eder? Ya geliwmese akciyerleri? Akciyer geliwi ucun her hangi ilac varmi?

 • Hüsniye

  24 Temmuz 2020 - 19:07

  Hocam doktorum bana hamile kaldıktan sonra kortizon başlıcz dedi bebegin ciger gelişimi içinmi kullanılıyor hap olrkmı yoksa igne olarak

Comments are closed.