Bu hafta bebeğinizin boyutu; başından poposuna kadar ortalama 32 cm’’dir. Toplam uzunluğu ise yaklaşık olarak 45 cm olabilir. Kilo ise neredeyse 2100 grama ulaştı. Bu haftadan itibaren bebeğiniz hızla kilo almaya başladı. Gebeliğin 3. Üç aylarından yani 3. Trimesterından itibaren haftada 100 gram almaya başlar. Bu aşamada da bebeğin içinde yüzeceği sıvı içerisinde yeri azalmaya başlar. Boyun öne doğru bükülmeye başlar, çenesi göğüs kafesine yaklaşır.

Bacakları da bağdaş kurma pozisyonunda karna doğru çekilmiştir. Bu durum tıbbi literatürde, fleksiyon postürüdür. Bu hafta, erkek bebeklerin testisleri skrotum içerisine inmiştir. Gebeliğin 3. Haftasından itibaren haftada ortalama 100 gram almaya başlayan bebek, 34. Haftadan sonra 200 gram almaya başlayacaktır.

34. hafta gebelikte bebeğin ultrason görüntüsü

34. gebelik haftasında artan gebelik sorunları

Artık karnınız gittikçe ağırlaştı. Rahminizin büyümesi de sık sık idrara çıkma ihtiyacına yol açabiliyor. Bunun dışında bacaklarda şişlik sorunu da meydana gelebilir. Hareket etmekte daha çok zorlandığınızı fark edebilirsiniz. Uyku problemleriniz de doğum yaklaştıkça artacaktır. Buna rağmen tamamen hareket kısıtlamak özel durumlar dışında (çoğul gebelik, erken doğum tehdidi gibi) önerilmez.  Bu durum mevcut değilse düzenli egzersizler aksatılmamalı. Böylece gebelik belirtileri azalacaktır.

İkiz gebelikler ve riskleri

Gebelikte, çoğul gebelik riskleri daha fazladır. Gebeliğe dair belirtiler de çoğul gebeliklerde daha yoğun yaşanmaktadır. Bu durumda da anne adayının daha yakından takip edilmesi gerekebilir.

Çoğul gebeliklerde;

 • Gebelik ilk trimestırında yani ilk 3 ayında, bulantı ve kusmalar daha yoğun şekilde yaşanır.
 • Gene hamileliğin ilk 3 ayında düşük riski, çoğul gebeliklerde daha fazladır.
 • Gebeliğin ilk ve son 3 aylarında yaşanan halsizlik, yorgunluk daha yoğun hissedilir.
 • Kansızlık riski daha yoğundur.

Tekiz gebeliklerde, gebelik süresi 40 hafta ve üzeri olarak beklenir. Ancak çoğul gebeliklerde doğum süresi daha erkendir. İkiz gebeliklerde ortalama 37. Haftada, üçüz gebeliklerde 33. Hafta doğum beklenir. Bu sebeple de erken doğum riski daha yüksektir. Bu nedenle çoğul gebelik taşıyan anne adayları 3. trimester başından itibaren (28. hafta) aktivitelerini kısıtlamaları açısından uyarılırlar.

 • Plasenta previa (bebeğin eşinin (plasenta) rahim ağzını kapatması) ihtimali çoğul gebeliklerde artmıştır.
 • Anne adayının beslenme düzeni tekiz gebeliklere göre daha farklı yaşanmaktadır.
 • Annenin sezaryen riski farklıdır. Üçüz ve daha fazla bebek taşıyan gebeliklerde kesin doğum şekli sezaryen doğumdur. İkiz gebeliklerde ise şayet durumlar uygun ise normal doğum yapılabilir.
 • Anne adaylarının gebelik döneminde yaşayabilecekleri gebelik şekeri ve gebelik zehirlenme riski daha fazladır.
 • Doğum sonrası kanama riski daha fazladır.

Anne adaylarına öneriler

Artık yavaş yavaş doğuma hazırlık ve alışverişler başlayabilir. Anne adayları bebekleri ile konuşabilir, dinlenmeye daha çok zaman ayırmak gerekmektedir. Stresten uzak durmak, bu dönemde de oldukça önemlidir. Anne adayları kendilerine bol bol zaman ayırmalı, düzenli yürüyüşler devam etmelidir.

20 YORUMLAR

 1. syn hocam; 34 haftalık hamileyım. bebegım 2100 gr ve 43cm boyunda ve ben 13 kılo aldım. son gıttıgım kontrolde doktorumuz plasenta posteriyör duvarda dedı bu nrmal doguma engel bır durum mudur? normal dogum için benım özellıkle yapmamn gereken seyler var mı? aydınlatırsanız sevinirim.

 2. Hocam 34+3 günlük hamileyim ilk 14 haftaya kadar size kontrole geldim datcaya tasindigimiz için gelmedim sonra ki haftalarda 43 yaşımdayım 34 haftada coraspin kestim hibor 5000 kullanmaya devam ediyorum doğum um sezeryan mi ya da normal doğummu benim için en doğru olanı bu konuda bilgi verirseniz çok mutlu olurum. Pihtilasma. Yaş kriteri ve tekrarlayan düşüklerim oldu daha önce, riskli gebeliğemi girer bu nedenler Bu yüzden soruyorum hangi doğum şekli benim için uygundur. Buradaki dr normal dogumda kanama riski daha az sezeryan ameliyat kanama riski fazla olur dedi benimde kafam karıştı. Lütfen bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.

 3. Merhaba hocam ben 33. Haftalık hamileyim bebeğim 2.80 gram kilosu ben kan sulandirici iğne kullanıyorum normal doğuma engelmi illa sezeryanmi olmak zorundayım . Teşekkürle r

 4. Sayin hocam sizin hastanizim gebeligimin 34. Haftasindayim,kilo 2500 ve boy 45 cm ilk transfer tarihim 05.12.2018 tarihi, hersey normal gider ise dogum tarihim ne zaman ayrica sezeryan yapar isek en erken tarih ne zaman uygun olur ? Tesekkurler kolay gelsin iyi calismalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here