36. gebelik haftasından itibaren artık anne adayları her hafta muayene çağırılır. Hamilelik sürecinin tamamlanmasına oldukça kısa bir süre kaldığı için rahatlamanız ve hamileliğin son zamanlarınızın tadını çıkarmanızı öneririz.

36. Hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

36. gebelik haftasında bebeğinizin başından poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık olarak 35 cm’e ulaştı. Toplam uzunluğu ise 46 cm’e yaklaştı. Ağırlığı ise neredeyse 2700 gram. Bu haftanın sonunda bebeğinizin akciğerleri artık işlev görmeye başladı.  Sezaryen doğum yapması düşünülen anne adayları için doğuma daha az bir zaman kaldı. Fakat şu bilinmelidir ki; erken doğumlar dışında, erken doğum 37 hafta ile 42 hafta arasında herhangi bir zamanda gerçekleşebilir. Bu sebeple anne adaylarının hazır olması oldukça önemlidir.

36. gebelik haftasından sonra doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklayabilir. Bu durum çoğunlukla bebeğe enfeksiyon bulaşma riskinin olduğu zamanlarda gerçekleşir.

36. hafta gebelik döneminde bebeğin ultrason görüntüsü nasıl?

Anne adaylarında meydana gelen değişimler:

36. gebelik haftasında anne adayları karnının aşağıya doğru indiğini hissedebilir. Bu durumun avantajları ise; mide yanması, nefes darlığı ve kaburga ağrısı gibi belirtilerin artık daha az yaşanacağıdır. Karnın aşağıya inmesi, bebeğin doğum kanalına girdiğini de göstermektedir. Ancak doktor tanısı dışında anne adayları doğum kanalına girildiğini anlayamaz.

36. gebelik haftasında rahim oldukça büyümüştür. Bu sebeple anne adayının karnı inmediyse, rahim mideye baskı yapabilir. Bu aşamada sık sık tuvalete çıkma, nefes almada güçlük gibi sorunlar meydana gelebilir.

Sık idrara çıkma

Bebeğin doğum kanalına inmesi, mesaneye yapılan baskının artmasına yol açar. Bu sebeple de anne adayları sık sık idrara çıkabilir. Bu durum gece uykusunu bölecek kadar şiddetlenebilir.

Kordon dolanması

Kordon dolanması, tüm gebeliklerde %25 oranında görülebilen bir durumdur. Kordon dolanması, doopler ultrasonda tespit edilebilmektedir. Çeşitli durumlarda ise doğum sırasında kordon dolandığı gözlemlenebilir.

Kordon dolanması genellikle doğum sırasında ciddi bir soruna sebep olmaz. Fakat tespit edilmei durumunda doğum buna göre gerçekleştirilmelidir.  Şayet 2’den fazla dolanma mevcutsa ya da kordon normalden kısa ise (normal boyu 50 cm’dir) normal doğum sırasında bebeğin başı aşağı doğru inerken kordon gerilebilir. Bu sebeple de dolanma meydana gelebilir. Bu durumda bebeğe giden kan ve oksijen azalır. Bebeğin kalp atışlarında değişimler gözlemlenebilir. Kalp atışlarında bozulma devam ederse bebeğin sezaryenle doğurtulması gerekebilir.

36. Gebelik haftası, artık doğum planlarını yapmanız gerektiği haftadır. Doğumda hangi yöntemlerin kullanılmasını istediğinize karar vermeniz ve bunları doktorunuz ile paylaşmanız önemlidir.

Baş ağrısı

Bu dönemlerde baş ağrısı problemi meydana gelebilir. Özellikle sıcak havalarda, anne adayları baş ağrısı ile savaşabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka temiz hava almak, yürüyüş yapmak ve bol su içmek önemlidir. Doktorunuzun haberi olmadan herhangi bir ağrı kesici kullanmamanız önerilir.

Varis damarları

Gebelik haftaları ilerledikçe vücudun hacmi de artmaktadır. Bu sebeple de varis damarları ağrımaya başlayabilir. Bu durumlarda varis çorapları giymek yararları olabilir.

Hemoroit

Varis damarları, vücudun her alanından çıkabilir. Kalın bağırsakta çıkanlara ise hemoroit denilmektedir. Ağrıları azalmak için ılık suda duş almak rahatlatıcı olabilir.

16 YORUMLAR

  1. Hocam eşim azospermi 10 yıldır çocuğumuz olmuyor 3 tüp bebek denemesi yaptık 3ude olumsuz suan doktor dedi Sperm fish testi yapın olumlu cikarsa sonuç tekrar tüp bebek tedavisine başlarız olumsuzsa tedaviyi keseriz çok üzüldüm tedavi hiç kesilirmi umut hicmi yok hocam ne onerirsiniz bize cevabınızı bekliyoruz.

  2. Bende arkadaşım gibi tüp bebek yöntemiyle han le kaldım şuan 6 aylık dünyalar tatlısı bi kızım var çok şükür arkadaşın yaşadıklarının bi kısmını bende yaşadım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here