Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur?

Gebelik gerçekleştikten sonra anne adayını yaklaşık 9 ay 10 günlük, 40 haftalık zaman zaman zorlu, çoğunlukla da heyecanlı bir süreç bekler.  Gebelik dönemi anne adayları için şikayetlerle, heyecanlarla, umutlarla dolu bir süreçtir. Özellikle de ilk gebeliğini yaşayan kadınlar için gebelikteki her şey yeni, çok önemli ve çok anlamlıdır.

Gebelik testi pozitif sonuç verdiği andan sonra öncelikle gebelik kesesini görebilme, sonrasında bebeğin kalp atışlarını duyabilme ve sonraki süreçte her ay bebeğin gelişimini izleme gibi heyecanlar yaşanır. Bunların yanında elbette ki bebeğin sağlığının ve gelişiminin gün ve gün nasıl olduğunu bilme isteği de aslında bir miktar endişe kaynağı olur.

Gebelik teşhisinin ardından, anne adayı için önemli olan konu bebeğinin kalp atışlarının duyulacak olmasıdır. Çünkü bebeğin kalp atışının duyulması onun yaşadığına ve sağlığına dair çok olumlu bir işarettir. Bu bakımdan bebeğin kalp atışını duymak, hatta kalp atışlarının ne zaman duyulacağını bilmek bile anne adayı için oldukça rahatlatıcı olur.

Gebelikte bebeğin kalp atışı ilk olarak hangi haftada duyulur?

bebeğin kalp atışı ilk ne zaman duyulur?

Hamile olduğunu öğrenen anne adayları bebeğin kalp atışlarını bir an önce duymak ister. Genel olarak bakıldığında bir fetal kalp atışı ilk ve en erken olarak gebeliğin 5.-6. haftası gibi bir vajinal ultrasonografi ile tespit edilebilir. Yani gebeliğin oluşmasından 6 -7 hafta sonra kalp atışı iyi değerlendirilebilir. Doktor, ilk karın ve vajinal ultrasonu sağlıklı, gelişmekte olan bir hamilelik belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için doğru zamanda yapacaktır.

Gebelikte bebeğin kalp atışlarını duymak çok istenen bir durumken bunun ne zaman duyulacağı da farklılık gösterebiliyor. Şöyle ki bazı anne adaylarında gebeliğin daha 5. haftasında yapılan gebelik kontrolünde bebeğin kalp atışları duyulabilirken, çoğunlukla da bu izlenim gebeliğin 6. haftasında gerçekleşir. Rutin gebelik muayenesinde anne adayına yapılacak doppler ultrason sayesinde bebeğin kalp atışlarını dinlemek mümkün olmaktadır. Gebelikte bebeğin kalp atışlarının kesin ve net bir şekilde duyulması ise 10. – 12. haftalarda söz konusu olur. İşte bebeğin kalp atışlarının duyulduğu haftadan itibaren ise gebelik boyunca kalp atışlarının izlenmesi, takip edilmesi gerekmektedir.

Gebeliğin 5. haftasında bebeğin kalp atışlarının izlenebilmesi için daha çok transvajinal ultrason yapılması gerekmektedir. Bu yöntem daha çok riskli gebeliklerde uygulanmakta, normal seyreden gebeliklerde bebeğin kalp atışlarını dinleyebilmek için 10. hafta civarı beklenmektedir. Bu bakımdan anne adaylarının bebeğin kalp atışlarını bir an önce duymak için acele ve ısrar etmemesi, bunun stresini yaşamaması da önemlidir. 

Gebelikte bebeğin kalp atış ritmi ve kalp yapısının değerlendirilmesi

Gebelikte bebeğin kalp atış ritmi ve kalbinin yapısı farklı dönemlerde değerlendirilir. Fakat bu değerlendirmenin sağlıklı olarak yapılabilmesi için, gebeliğin en az 20 haftalık olması gerekir. Gebeliğin 20. haftasından sonra bebeğin kalp kapakçıklarında, kalbinde herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilebilir.

Bebeğin kalp hızı kaç olmalıdır?

Gebeliğin 6 – 7. haftalarında bakılan kalp atışı dakikada 90-110 atım arasında olmalı, 9. haftada ise kalp atışı 140-170 bpm’ye ulaşmalıdır.

Gebelikte bebeğin kalp atışları izlenemezse ne olur?

Gebelikte bebeğin kalp atışları 6 haftadan sonra normal olarak duyulabilir. Bebeğin kalp atışlarının duyulamaması ve izlenememesi durumunda doktor, bebeğin ölü olduğundan şüphe edebilir. Bunun gerçek olup olmadığının tespit edilmesi için de özel ultrason tetkikleri kullanılmaktadır. Eğer bebeğin ölü olduğu tespit edilirse bebeğin kürtaj yapılarak alınması gerekir. Zira ölü bir bebeğin anne adayının rahminde bırakılması anne adayının sağlığını ciddi anlamda tehdit eder.

Bebeğin kalp atışı neden duyulmaz?

5. hafta ya da daha öncesinde yapılan ilk ultrasonda bebeğin kalp atışları bazen duyulmayabilir. Daha gebelik haftası erken olduğu için kalp atışı duyulmayabilir. Burada kesin bir sorun olduğu yorumu yapılmaz. Kalp atışının tespit edilmediği durumlarda doktor fetal ölçümleri kontrol edebilir. Embriyoda taç uzunluğu 5 milimetreden daha büyük olduğu halde fetal kalp atışı duyulmuyorsa doktor endişelenebilir. 6. hafta olduğu halde kalp atışı duyulmuyor, daha da önemlisi gebelik kesesi ultrasonda izlenemiyorsa endişelenmek gerekir. Bu tür bir durumda doktor, gebeliği onaylamak için kan testi isteyebilir veya birkaç gün sonra yeniden bir ultrason yapabilir.

Normal bir gebelikte kalp atışlarının izlenmemesi ne ifade eder?

Normal şartlar altında adeti geciken kadına yapılan kan testinin pozitif sonuç vermesinin ardından 1 – 2 hafta sonra ultrason muayenesi yapılır ve gebelik kesesi izlenebilir. Aynı şekilde son adet tarihinden itibaren yaklaşık olarak 5 hafta sonra yapılan ultrason muayenesinde kesenin içindeki bebek izlenebilmektedir. Bazı gebeliklerde keseyi meydana getiren zar ve plasenta gelişimi normal olmasına rağmen oluşan bu yapı içinde bir bebek izlenemez. Tıbbi deyimle “anembriyonik gebelik” olarak adlandırılan bu duruma halk arasında “boş gebelik” adı verilmektedir. Eğer gebelik kesesi var, ancak kesede bir embriyo görülemiyorsa ve bebeğin kalp atışları da izlenemiyorsa boş gebelik olmuştur.

Gebelikte embriyonun izlenmesi ve bebeğin kalp atışlarının duyulması genellikle ilk ultrason muayenesinde olur. Ancak doğru bir teşhis koymak için aceleci davranmamak daha doğru olacaktır. Çünkü anne adayının yumurtlama dönemi normalden daha geç olabilir. Bu bakımdan aslında yakın dönemde yapılan tetkik tekrarlanırsa çok daha sağlıklı bir yargıya varılabilir.

Gebelik dışındaki dönemde adet döngüsü düzensiz olan, yumurtlama düzeni farklılık gösteren ya da son adet tarihini doğru olarak hatırlayamayan kadınlarda ilk ultrason muayenesinde bebeğin izlenmemesi ve kalp atışlarının duyulmaması sorunu yaşanma riski vardır. Bu tür sapmalar söz konusu ise bebeğin gelişimi de bundan etkilenir ve izlenimler 1-2 hafta sonrasına sarkabilir. Bu sebeple de anne adaylarına boş gebelik tanısı koymadan önce kesenin durumu, yapısı, gelişimi izlenmeli ve mutlaka bir süre beklenmelidir. 

Gebelikte bebeğin sağlıklı olduğu nasıl anlaşılır?

Gebelik testi pozitif sonuç verdiği andan itibaren tüm anne adaylarının en çok istediği şey, bebeğin kalp atışlarını izlemek, kalbinin attığından emin olmak ve hareketlerini hissedebilmektir. Tüm anne adayları bu konularda çok hassastır. Zaman zaman bebeğin kalp atışlarının ve hareketlerin kaybolması, hissedilememesi anne adayının en fazla tedirginlik yaşadığı konuların başında gelir. Gebelikte anne adayın için bebeğin sağlıklı bir şekilde yaşıyor ve gelişiyor olduğunun en önemli kanıtı kalp atışları ve hareketleridir. Bu bakımdan aslında anne adayları için bebeğin varlığı 5. ya da 6. haftadan itibaren kalp atışlarından ve de ortalama 20 – 25 haftadan sonra hissedilen bebek hareketlerinden anlaşılabilmektedir. Aslında normal bir gebelikte bebek 7. haftadan itibaren hareket etmeye başlar. Ancak anne adaylarının birçoğu bu hareketleri nadiren 14. haftadan sonra, genellikle de 20. haftadan sonra hissedebilirler. Yani anne adayları her sabah bebeklerinin hareketleriyle uyanmaya başladıklarında sağlıklı olduğu fikri çok daha sağlam bir şekilde yerleşecektir. Gebelikte özellikle de 20. Haftadan sonra gün içinde bebeğin hiçbir hareketinin hissedilmemesi durumu herhangi bir soruna işaret edebileceği için endişe kaynağıdır. Bu tür bir durumda vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir.

117 Comments

 • Gülizar

  8 Ağustos 2016 - 07:56

  Ben sat 13 haziran fakat ben 27 haxiranda asılama oldum ve şuan hamileyim 5 veya 6 haftalık ama daha net kalp atışını duyamıyor hafif var diyor fakat net değil diyor doktorum haftaya tekrar gidecegim eger yine hafifse gebelik sonlanacak sizce bu hafta kalp atışları yükselirmi

 • Filiz altilar

  5 Eylül 2016 - 19:22

  Merhaba ben tupbebek tedavisi yaptım 28 temmuzda 3gunluk embriyo transferi yapıldı ve şu an 7+6 günlük hamilelik var ama bu gün kalp atişlarini doktorum duymadı ve bu normal değil dedi sizin bu konuda fikriniz nedir ne kadar daha belemeliyim şansım var mi ne olur yardımcı olun teşekkürler

 • Ayşe Ay

  16 Ekim 2016 - 16:47

  Merhaba,\r\n\r\n17 eylülde 2 adet blastokist transferim oldu.son adet tarihim 28 ağustos.adetlerim de düzensizlik var gün sapmaları oluyor.27 gün ile 39 gün arası periyotlar.8 ekimde kese ve plesantayı gördük fakat bebeği göremedik.tahminen.15 ekimde tekrar ultrason muayenesinde ikinci keseninde oluştuğunu gördük.fakat ilk kesede bebeği göremedik.1 hafta sonra tekrar gidicem fakat boş gebelik olma ihtimali yüzünden çok kaygılıyım.bu süreç normal mi sizce?teşekkür ederim.

 • Sureyya cakir

  20 Ekim 2016 - 08:06

  Gunaydin 7 hafta bir gunluk hamileyim bebegin kalp atisi duyulmadi henuz ne zamana kadar beklemeliyim lutfen yardimci olurmusunuz kalp atisi disinda bir sorun gorunmuyor simdiden tesekkurler

 • Şebnem Çelik

  25 Ekim 2016 - 13:34

  Merhaba. \r\n6 haftalık hamile yim dün Dr gittim ultrason baktı kalp atışı duyulmadi 5 haftalık ölü bebek söyledi kürtaj napmam gerekir çok üzgünüm beklemem gerekir mi lütfen bana yardımcı olur musunuz

 • Yeliz yalçın

  28 Ekim 2016 - 19:49

  Merhaba 7 haftalik hamileyim doktora gittim muayenede ultrasona baktiginda kanamaniz var mi diye sordu doktor olmadigini soyledim kalp atislari duyulmuyor dedi ve ayrintili ultrasona gonderdi ayrintili usgde bebegin olu oldugunu kalp atisinin olmadigini soyledi aradan 2 saat gectikten sonra baska dr gittim kalp atisini dinletti goruntusunu izletti simdi kafam cok karisik ayni gun icinde boyle birsey mumkun mu ayrintili usg yanilir mi simdiden tesekkurler

 • buket özer

  30 Kasım 2016 - 13:38

  adetim iki gün geçti beta hcg 364 çıktı dün köpek saldırdı çığlık atarak kaçtım ve çok korktum bebeğe birşey olmuş olma ihtimali var mı

 • Erkan Gürbüz

  15 Mart 2017 - 18:06

  İyi günler hocam gebeliğin 7.haftasinda karından ultrasonda kalp atışı gözlenmedi fakat bir önceki haftaya göre kese büyüklüğünün 16 dan 23 ciktigi söylendi. Ayrıca TSH 3.84 olmasının yüksek olduğu belirtildi ve ilaç kullanmaya başladık\r\nKalp atışı olmaması normal mı?\r\nAyrıca TSH yüksekliğinin riski nedir?\r\nİlginiz için tskler, kolay gelsin…

 • Esma tetil

  9 Şubat 2018 - 16:10

  Meraba 1 ocakta transferi oldu 7+3 günlük kalp atışı duyulması bir hafta daha duyulması kürtaj önerdi daha beklemelisiniz daha erken olabilirmi

 • sevgi aydemir

  10 Nisan 2018 - 15:32

  Merb ben 6 4 günlük gebeyim bugün dr gittim kalp atışı yok bir hafta sonra tekrar gel 7 haftalık olursa kalp atışı görürsek iyi dedi ama su an ölü ola bilir dedi aç gitmiştim etkisi olurmu birde iki gün once kanamam olmuştu igne versiler üç gün arayla kullan diye bugün onuda kullanma sağlıklı degilse düşsün dedi sizce ne yapmalıyım

 • Zeliş şahin

  2 Mart 2019 - 18:08

  Merhaba genelde aynı soru tüp bebek tedavisi ile bu gün Dr a ultrason için gittim ve kese boş dedi kalp atışı da yok. İyi birşey duymaya ihtiyacım var

 • Sevda Doğan

  15 Nisan 2019 - 12:18

  7+6 haftalık Hamileyim fakat bugün doktora gittim ve kalp atışı duyulmadı kesede bebek belli ama henüz çok küçük dedi haftaya tekrar gidicem o zaman duyulurmu kalp atışı

 • İlknur esen

  27 Nisan 2019 - 23:02

  Merhaba 5.gun 7 mart ta transfer yapıldı üç hafta dır kontrol lere gidiyorum ama kalp atışı duyulmadığı nı boş gebelik olduğunu söylüyor lar enson gs16 mm bozuk izlendi ys 7.3 mm crl izlenmedi dedi 5gün dür az az kanama var . doktor lardan biri Kürtaj olmam gerektiğini söyledi başkası kendi kendine düşsün dedi ne yapacağımızı bilmiyoruz teşekkür ederiz

 • Cangul demir

  2 Mayıs 2019 - 22:20

  İyi akşamlar. 23 mart ilk adet tarihim 3 nisan aşılama yapıldığı tarih. Bugün 02 mayıs. Beta hCG degeri 4740.06. Yalnız kalp atışlarını duyamadik doktorum biraz tedirgin konuştu biz de huzursuz olduk. Bu değerler normal mi veya bir anormallik var mı?

  • Bülent Tıraş

   19 Eylül 2016 - 14:55

   Merhaba,\n\nİletişim numaranızı yollarsanız daha sağlıklı yardımcı olabiliriz.

 • Ilhami oruçlu

  6 Mayıs 2019 - 14:52

  Merhaba hoca ayın 25 test yaptın 766 ayın 27 sinde test yaptık 1477 cıktı sonuç ayın 6 sında gitik kalp atışı duyulmadı ne zaman beli olur

 • Ayaz dilbağ

  17 Haziran 2019 - 00:47

  Merhaba hocam gecen hafta doktora gittik özele bize bebegin 8haftalik oldugunu ve gec dollenme oldugundan dolayi bir hafta sonra gelin suan kalp atisini duyamiorum eger haftaya da kalp atisini duyamazsam hamileligi sonlandiricaz dedi bize.bizde tedirgin olduk hemen yarin devlete randevu alip gittik oda bize bebgin 7haftalik oldugunu ve suan net bisey duyamiorum renkli ultrasyondan bakin dedi ertesi gun ultrasyona gittik onlarda bizw daha bebek 6haftalik ve suan kalp atisini duyamiorum haftaua cuma tekrar gelin eger kalp atisini duyamazsak hamileligi sonlandiricaz diorlar bize hocam simdi benimde size soracagim su(eger bebek olmuşse anne karninda anne de kanama veya bulanti veya asiri agri bulinmazmi )ve ustelik bunlarin hicbiri yokken annede sadece arada bulantilar oluyor saygilar

 • Dilek göktürk

  28 Temmuz 2019 - 23:59

  6 haftalık hamileyim ama kalp atışını duyamadılar 8 haftalık olana kadar bekleme kararı aldı doktorum kalp atışını kaçıncı ayda duymaya başlarız bilgi verirseniz çok sevinirim bi başka doktorda hemen gebeliği sonlandırmamız gerekir dedi

 • Nilgün kör

  22 Ağustos 2019 - 13:46

  Hocam merhaba benim son adet tarihim 1 temmuz adetten sonra ayın 10 veya 11 inde tek bir ilişki oldu kan testi yapıldı 6+4te hcg 10000\r\nProgesteron 9 çıktı 7+3 TE vajinal ultrasonda kalp atışı görülmedi sizce kürtaj için bekleyelimmi

 • Nurdan batuk

  11 Ekim 2019 - 19:43

  Merhaba ,38 yaşındayım 3. Gebeliğin. 7.3 günlük hamileyim kese normal içinde oluşum var fakat kalp atımı yok sizce boş gebelikmi. Şiddetli bulantım var ne kadar bekleyeyim

 • Emine ŞEN

  29 Ekim 2019 - 13:26

  Mrb hocam son adet tarihim 6 eylül dün dokdora gittim bebeğim 6 +5 günlük olduğunu söyledi kalp atışının duyulmadığını söyledi bizi tekrar başka bir urtrasyona yolladı bebeğin gelişmediğini söyledi dokdorum kürtaj olmamı söyledi.Ne yapmalıyım beklemelimiyim acaba?

 • Fatma aslan

  9 Ocak 2020 - 13:31

  Merhaba hocam son adet tarihim 29 ekim hcg de 2088 cijti sizce ben kac haftalik hamileyim

 • Elif aslan

  25 Ocak 2020 - 00:23

  Hocam 9 haftalık gebeyim 7 haftada ultrasonda kalp atışı görüldü ama bende gebeliğe dair hiçbir belirti yok ne göğüs ağrısı ne kasik ağrısı sadece iştahım kapandı yemekten tad alamıyorum bu normalmi

 • Hilal

  12 Nisan 2020 - 10:34

  Merhaba tam 6. Haftalık hamileyken ultrasonda keseyi gördü bebeği göremedi vajinal ultrasonografide keseyide bebeğide gördü fakat kalp atışları duyulmadı 4 gün sonra tekrar gel bakalım dedi ne yapmam gerekir ?

 • Esra

  17 Nisan 2020 - 15:00

  28 Şubat sat. 3 tane 7w4d fetüs kaybım var. Bu 4. Gebeliğim. 17 Nisan da tam 7w kalp atışını abdominal gördük ama atış duyamadık. Vajinal duyduk. Bir doktor bana demişti ki 7w da eğer abdominal atışı duyamıyorsan o fetüs sıkıntılıdır diye ne kadar doğru doktor bey.

 • Fatmanur

  8 Haziran 2020 - 21:42

  6 hafta 3 gunluk hamıle bugun gittim doktora doktorum dedi kalğ atsını goremıyorıum altan muane ettı orda gozukmedi ama dedı kesen ve bebek gelişimi ıyı dedı kalp atıslarına 1 hafta var dedı cuma gunu gel dedı gıdıcem ben ne olabılır bu doktor bey

 • ÖZLEM

  16 Haziran 2020 - 14:40

  Merhaba hocam.sat a göre 7+3 fakat ultrasona göre 6+3 haftalık hamileyim. muayenede geçen p.tesi kese 12,77 mm di bebek görülmedi karından. bu p.tesi karından kesede görüldü bebek görülmedi vajinal bakıldı kese 27 mm bebek te 4.5 mm görüldü fakat kalp atışı görülmedi , kese bozulmamış , kanama yok 3 gün sonra kontrol denildi ama dr % 50 hatta daha fazla ihtimal düşecek bebek dedi . kaç gün daha beklemeliyim . teşekkürler

 • Sinem

  7 Ağustos 2020 - 08:27

  Hocam en 9+1 hamileyim bebigin boyu 2.4 mm kalp atışı ultrasonda 184 çikti sizce bu normali cevap verirseniz çok sevinirim

Comments are closed.