Sorunu Gönder

6. Hafta Gebelik

Gebeliğin 6. Haftası

Doğuma bir adım daha yaklaştınız! Önünüzde oldukça uzun bir yol var ve hayatınızın önemli bir dönemindesiniz. Bebeğiniz 6 haftalık olduğunda, ortalama bir mercimek tanesi büyüklüğündedir. Bir önceki haftalarda başlayan gebelik belirtileri, 6.haftada da görülmeye devam ediyor. 

Hamileliğinizi yeni yeni öğrendiğiniz şu günlerde, size uygun bir gebelik beslenme ve egzersiz rutini oluşturmanızı öneririm. Fazla kilonuz varsa ya da özel beslenme gerektiren bir sağlık sorununuz varsa, beslenme programı oluştururken mutlaka bir uzmana danışmalısınız. 

Gebeliğin 6.haftası ve Anne Adayı 

Gebeliğin 6.haftasına geldiğinizde artık progesteron ve östrojen hormonlarının seviyelerinde de ciddi bir artış meydana gelir. Vücutta yaşanan bu hormonal değişimler, anne adayının duygu durumlarında da ani değişimler meydana getirebilir. Gebeliğin birinci ayını geride bıraktıktan sonra başlayan ani duygusal patlamalar da bu hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. 

Bu hormonal değişimler, anne adayını yalnızca duygusal yönden değil, fiziksel değişimlerin de yaşanmasına neden olur. Gebeliğin 6.haftasında, artık sabah bulantılarının artmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Sabah bulantıları, hamileliğin en yaygın belirtilerinden biridir. Bazı anne adaylarında ise sabah bulantıları görülmeyebilir. 

6.haftada kokulara karşı hassasiyet gelişebilir

Gebeliğin 6.haftası, anne adayının kokulara karşı hassasiyetinin arttığı bir dönemdir. Önceden hoşunuza giden kokulardan artık tiksinmeye başladığınızı gözlemleyebilirsiniz. Bu değişimlerin hepsi, vücudunuzdaki hormonal değişimlere bağlıdır. Gebelik öncesi dönemde aldığınız tat ve koku hissi, artık tamamen farklı olabilir. Bazı yiyecekler, ağzınızda metal bir tadın bırakılmasına neden olabilir. Bu da, yine kokulara olan hassasiyet gibi, hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. 

Gebeliğin 6.haftasında bebeğin ağırlığı ve boyu 

 • Anne karnında gelişmekte olan embriyo, bu hafta artık 3 gram ağırlığında ve ortalama 4-6 mm boyundadır.

Bebeğinizin dolaşım sistemi bu haftalarda oluşmaya başlıyor. Artık, vücudu da kan pompalamaya başladı. Ortalama 2 mm boyutunda olan kalbi, bu dönemde vücudunun büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Dolayısıyla, bu haftalarda kalbi aktif olarak çalışmaktadır. 

Gebeliğin 6.haftasında anne karnındaki bebeğin kalbi, anne adayının yaklaşık 2 katı hızla artmaktadır. Önümüzdeki günlerde de hızlı bir gelişme göstermeye devam edecektir. Bugünlerde, bebeğinizin el, kol ve bacaklarını oluşturacak yapılar da yavaş yavaş oluşmaya başladı!

Sinir sistemi ve beyni ile birlikte, bu hafta artık omurgası da yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Artık, gözlerinden ve hatta yüzünden bahsedilebilir. Yine de, henüz ultrason muayenesinde keşfedilmek için oldukça küçüktür. 

Gebeliğin 6.haftasında yapılacak ultrason muayenesinde; kafasını ve burun deliklerinin oluşacağı bölgeleri görmeye başlayabilirsiniz. Kulaklarını oluşturacak ufak noktalar da fark edilebilir. Artık, bacak ve kol bölgeleri de gövdesinden minik çıkıntı şeklinde görülebilir. 

Bu haftalarda, artık bebeğinizin kalbi dakikada ortalama 100-160 kez atar. Bağırsakları da yine gebeliğin 6.haftasında gelişmeye başlar. Bununla birlikte, artık hipofiz bezi de oluşmaya başlamaktadır. Ortalama bir mercimek tanesi büyüklüğünde olan embriyo, artık büyük bir hızla gelişimini sürdürmektedir. 

Gebeliğin 6.Haftasında Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

Bugünlerde, vücudunuzun çok daha hızlı bir şekilde yorulmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Karnınızda gelişimini sürdüren bebek, enerjinizin büyük bir kısmını çekmektedir. Bu da, gün içerisinde uykulu ve halsiz hissetmenize neden olabilir. 

Gün içerisinde uyumak ve dinlenmek, daha az yorgun hissetmek konusunda faydalı olabilir. Bu nedenle, gebeliğin 6.haftasında, uykuya her zamankinden biraz daha fazla vakit ayırmak sizin için yararlı olabilir. Çalışan bir anneyseniz, durum sizin için biraz daha zorlayıcı olabilir. Bu süreçte, fazla ayakta kalmadan çalışmaya özen gösterin. Beslenme konusuna gelince… 

 • Şarküteri ürünleri gibi çiğ et ürünleri, bu dönemde artık uzak durulması gereken besinler listesinde yer almaktadır. Bununla birlikte, kırmızı ve beyaz et ürünleri de mutlaka iyi şekilde pişirilmeli. 
 • Yemek pişirme sırasında kullanılan baharatlar konusunda da dikkatli olunmalı. Fazla acı ve yoğun baharatlar tercih edilmemeli.
 • Gazlı ve asitli içeceklerden uzak durulmalı. 
 • Süt ve su bolca tüketilmeli. 
 • Gün içerisinde sık sık ve az az beslenmeli. Bu, midenizin sıkışmasını engelleyecektir. 
 • Hafif tuzlu besinler, gebeliğin bu dönemlerinde görülen mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olabilir. 

Gebeliğin erken dönem belirtilerinden biri de memelerde oluşan hassasiyettir. Bu hassasiyeti ve rahatsızlığı gidermek için, alttan destekli hamile sütyenlerinden yararlanabilirsiniz. 

Gebelikte kesinlikle uzak durulması gerekenler listesinin başında ise sigara geliyor. Sigara; erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve gebelik kusurları ile ilişkilendirilmektedir. Sigara kullanıyorsanız, hamile kaldığınızı öğrendiğiniz an bırakmalı ve sigara içilen ortamlardan da mutlaka uzak durmalısınız. 

Gebeliğin 6.haftasında, artık rahim büyümeye başlar. Bu da, idrar kesesinin depo yapacak alanı bulmasını zorlaştırdığından, anne adayı sık sık tuvalete çıkabilir. Bununla birlikte bu haftalarda; streste artış, sürekli uyuma isteği ve yorgunluk hissi de artış gösterebilir. 

Gebeliğin 6.haftasında, artık meme uçlarınızın daha koyu olduğunu ve daha dolgunlaştıklarını fark edebilirsiniz. Bu nedenle, bu büyümeye bağlı ağrı ve hassasiyet gelişebilir. 

Gebeliğin 6.haftası ve doktor seçimi

Bu hafta, artık doktor seçimi yapmanın vaktinin geldiği haftadır. Hayatınızın bu yeni evresinde, size tecrübeleri ve birikimleri ile yardımcı olacak bir doktor tercih etmelisiniz. Bu aşamada, bebeğinizin sağlığını da emanet edeceğinizden, mutlaka güvendiğiniz bir doktor ile yola devam etmelisiniz. 

Kararınızı verdikten sonra, artık ilk muayeneye gidebilirsiniz. Gebeliğin 6.haftasında, artık bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bu muayene sırasında, doktorunuzla nasıl bir bağ kuracağınız da önemlidir. 

Gebeliğin ilk trimesteri, düşük riskinin daha fazla olduğu bir dönemdir. Bu haftalarda görülecek ağrı ve kanamalar, düşük belirtisi olabilir. Bu nedenle, herhangi bir semptom gelişmesi durumunda doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz. Yine de, her ağrı ve kanamanın düşük belirtisi olmadığı unutulmamalıdır. 

Gebeliğin 6.haftasında, artık aşırı makyaj ya da saç boyası yapmaktan kaçının. Kullanacağınız kimyasal ürünler, bebeğinize zarar verebilir. 

Bunlara ek olarak; hormonal değişimlerin yaşandığı bu haftada, ruh halinizdeki ani değişimler gayet normaldir. Sonuçta, bir bebek dünyaya getirmeye hazırlanıyorsunuz ve anne olmak başlı başına büyük bir sorumluluk. Bu süreçte, stresten uzak durmaya çalışmak ve motivasyonunuzu yükseltecek aktivitelerde bulunmak faydalı olabilir. 

Dış gebelik riskine dikkat!

Sperm tarafından döllenen yumurta, bazen rahmin içinde değil, dışında bir yere tutunabilir ve bu da “dış gebelik” olarak bilinir. Her 100 gebelikten 2’si dış gebelik ile sonuçlanmaktadır. Dış gebelik, normal gebeliğe dönüşmez. Bu nedenle, gebeliğin sonlandırılması şarttır. 

Gelişimin rahmin dışında gerçekleştiği dış gebelik durumunda, bazen döllenen iki adet yumurtadan biri içeride ve biri dışarıda gelişir. Bu durum, “heterotopik gebelik” olarak bilinir ancak nadir görülen bir durumdur. 

Dış gebeliğin sonlandırılması, anne adayı için çok risklidir. Hatta, iç kanamaya bile neden olabilir ve bu da ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle, hızlı bir şekilde teşhis edilmesi ve çözülmesi gerekir. 

Tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda, hamileliğin gelişiminin ve seyrinin takibi çok önemlidir. Bununla birlikte, aklınız takılabilecek her şeyi sorabileceğiniz bir doktor seçimi yapmak da son derece önemlidir!

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Şeyma Hamamcı :

  07 Ocak 2020

  Hocam tüp bebek oldum ve Su an 6 haftalık sürekli olarak hafif bir şekilde kanamam oluyor . Kanama olması normal mi acaba

   Cevapla
 • Deniz Giritoğlu :

  07 Ocak 2020

  Merhaba.. Şuanda bende aynı durumdayım. Normalde 7+3 olması gereken bebeğim 1 hafta geriden geliyor. Bugün öğrenip hemen araştırmaya başladım. Çok endişeliyim. Gebeliğiniz devam ediyor mu acaba? Sakıncası yoksa sonra ki süreci anlatır mısınız?

   Cevapla
 • Pelin kayıkçı :

  18 Aralık 2019

  Hocam merhabalar öncelikle 7+2 günlük gebeyim normal ultrasonda doğru hafta çıkıyor vajinal ultrason da 6+2 çıkıyor ve bebeğimin kalp atışları normal insan kalbi ritminde atıyor 2 gün arayla kontrole gittim ve hiç bir değişiklik yok bebekteyse aynı kalp atışı ve büyüme yok sizce sebebi ne olabilir bebeğim yaşamaya ve gelişim devam eder mi yoksa kalbi durabilir mi ? İlk gebeliğim hiç düşük kürtaj olmadım kanamam ve kahve renginde akıntımda yok mide bulantım ara ara oluyor kasılmalarım çok oluyor sadece yorumunuzu rica ediyorum şimdiden teşekkür

   Cevapla
 • Gözde Bozkurt :

  06 Aralık 2019

  Merhabalar doktor bey 6 haftalık hamileyim kanamam oldu doktorum düşük tehlikesi yok dedi peki neden olmuş olabilir kanamam

   Cevapla
 • Yasemin :

  27 Haziran 2019

  Merhabalar 6+ 4 günlük gebeyim crl 0,37 cm normal midir bir de kalp atışı net duyulmadı haftaya netleşir mi teşekkür ederim

   Cevapla
 • fatma paköz :

  29 Nisan 2019

  6 haftalık hamileyim bacaklarım ve kollarım çok ağrıyo sebebi ne olabilir

   Cevapla
 • Hulya ürün :

  30 Mart 2019

  Hocam merhaba ben 7 haftalık hamileyim 1 hafta önceki yapılan usg de kese 8.53 tu yaklaşık 5 gün sonra yapilan usg de kese boyutum 8.62 olmuş aynı zamanda kalp atışını da duyduk bebeğin 6 haftalık iken sizce sıkıntılı bi durum var mıdır?

   Cevapla
 • Ümran :

  22 Mart 2019

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 17 Şubat 2019 26 arayla adet olurum 21 martta kese 6 mm dedi doktorum boyutu normal mi

   Cevapla
 • Ümran :

  22 Mart 2019

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 17 Şubat 2019 26 arayla adet olurum 21 martta kese 6 santim dedi doktorum boyutu normal mi

   Cevapla
 • Ebru çolak :

  27 Nisan 2017

  Merhaba. Ben 6+4 haftalık hamileyim. 4 gün sonra doktor kontrolüne gittiğimde (7+0haftalıkken) bebeğimin kalp atışlarını duyabilir miyiz acaba? Çok merak ediyorum. İlk muayenemiz olacak. Benden kan tahlili istenir mi?

   Cevapla
 • öznur özden :

  21 Nisan 2017

  Merhaba hocam ben tüp bebek yöntemi ile hamileyim 6+5 günlük hamileyim bugün ultrasonla kalp atışını duyduk ama doktor kesesi normalden biraz büyük (7.63 mm) dedi acaba bu bir sıkıntı yaratır mı çok endişeleniyorum ne olur en kısa sürede cevap verir misiniz

   Cevapla
 • buse :

  12 Şubat 2017

  Mrb hocam ben tüp bebekle hamile kaldım şuan 6+4 günlük hamileyim 6+3 günlükken vajinal ultrasonla kesemizin icinde bebeğimizi gördük kalp atışını duyduk crl 3 mm dedi doktorumuz sizce 6+3 günlüğe göre iiyimi bebeğin boyu bide aşırı mide bulantısı oluyor normal midir herşey şimdiden tesekkurler

   Cevapla
 • Sezin S :

  02 Şubat 2017

  Sayın hocam benim altı tane düşüğüm var. Çoğunda kalp atışı alınmadan sonlandı.Yapılan bütün tahlillerde ki bunlar Eşim ve benim genetik tahlillerimiz düşen bebeklerin genetik tahlilleri, pıhtılaşma bozuklukları, ve tüm ileri tetkikler yapıldı.Hsg lerde bir problem yok. Sadece prolaktinoma var Sebebi bilinmeyen düşük diye geçiyor. Gittiğimiz bütün profesörlerden aynı cevabı aldık. Şuan tekrar gebeyim 6 haftalık .doktorum dostinex\r\n+ kortizon+progesteron+aspirin kullandırıyor. Sayın hocam bu tedavinin Üstünde yapabileceğimiz başka bir şey varmıdır Buda olmazsa başka bir yöntem varmıdır size danışmak istiyorum saygılarımla

   Cevapla
 • Sumeyra :

  03 Ocak 2017

  Doktor bey bn 6 haftalik hamileyim bundan 3 ay once 21 haftalik bebegimi kaybettim erken dogum baslamsti bu bebgimde aynisi olmasndan korkuyorum ne yapmam gerekir ozldeki doktorum dusuk riski olursa dikis olur diyo ama devlete gittgmde sdce bir kere dusuk yaptgniz icn dikis olmazz ddi kafam cok karisti diger bir sorumda bn 6hafta4 gunluk hamileyim bu kac aylik oluyo arstirdim ama bazi yerde 2 aylik diye yaziyo bazisinda 1 bucuk yaziyo bn kac haftalik olnca 2 ay bitmis olur…simdiden tsk ederim…

   Cevapla
 • Esra :

  24 Kasım 2016

  ülent bey benim sormak istediğim başka isminizi çok duydum ve merak ettiklerimi size sormak istedim.Benim 1 çocuğum var 8 yaşında ikinci çocuğuma 1 yıl denedikten sonra gebe kaldım.5 haftalıkken muayeneye gittiğimde 2 kese görüldü 6 haftalık tekrar gittiğimde iki kesedede kalp atışları duyuldu birinin kalp atışlarının daha yavaş olduğunu söyledi doktorum.Biri 6+4 diğeri 6+2 .ben ikizlerimin kalp sesini duyunca çok alışmıştım onlara sonrasında 8 haftalıkken gittiğimde doktor birinin kalbinin durduğunu söyledi üzüntüden hiçbirşey soramadan çıktım hastaneden.Şimdi tekrar muayeneye kadar kafamı kurcalayan çok soru var aslında ama öncelikle şunu sormak istiyorum kalbi durdu dediği bebeğimin kalp atışları tekrar duyulurmu acaba .başka bir doktorada görünmelimiyim.diğer bebeğime bir zarar gelirmi😢😢😢

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   24 Kasım 2016

   Merhaba,\nÖncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. Bebeklerden birinin kalp atışının durduğunu paylaşmışsınız. Tekrardan kalp atışlarının başlaması ihtimali oldukça düşüktür. İlk 3 aylık süreçteki gebelik kayıplarının yaklaşık olarak %50’ sinde ki neden fetüsteki kromozomal bozukluklardır. Bunun dışında anatomik faktörler (uterus septum, unicornuate uterus, uterine didelphys, bicornuate uterus ya da sonradan kazanılmış anomaliler (miyom, rahim içi yapışıklıklar),bağışıklık sistemi ile ilgili faktörler(sistemik lupus eritemozis, antifosfolipid sendromu), pıhtılaşma bozuklukları, plasenta patolojileri, enfeksiyonlar, hormonal bozukluklar gebelik kaybına neden olabilmektedir. Mevcut kaybınızın arkasında daha ziyade fetüse ait bir genetik bozukluk olduğunu düşünmekteyim. Genel olarak aynı keseyi ve plasentayı paylaşmıyorlarsa bir bebeğin kaybedilmiş olması diğer bebeği etkilememektedir. Ancak ultrason bulgularınızı görmeden bu konuda tam bir danışmanlık verilmesi de doğru olmaz. Size önerim alanında deneyimli perinatoloji ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır.\nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş.

    Cevapla
 • Leyla :

  10 Mayıs 2016

  Merhabalar hocam benim iki sorum var .Ben 6 haftalık gebeyim idrar tahlillim de protein ve 10-15 lökosit eritrosit çıktı eklemsi belirtisi mi antibiyotik kullanmak bebeği etkiler mi\r\n.

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   10 Mayıs 2016

   Merhaba,\nÖncelikle gebeliğinizi tebrik ederim. İdrar tahlilinizde idrar yolu enfeksiyonu saptanmış ancak idrar kültür sonucunuzu paylaşmamışsınız. Eğer size verilen bu ilaç mevcut enfeksiyonunuz için uygun bir ilaç ise gebelikte kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları gebelikte en sık görülen enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar basit bir idrar yolu enfeksiyonu olabileceğı gibi, mesane veya böbrek iltihabına kadar ilerleyebilir ve erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek gibi bebeğinizi etkileyebilecek komplikasyonlara da yol açabilir. İdrar tahlilinizde protein saptandığını paylaşmışsınız. Enfeksiyonlarda, diabette, hipertansiyonda, nefrotik sendrom, nefritik sendrom, amiloidozis ve SLE’ de proteinüri oluşabilmektedir. Ancak mevcut gebelik haftanızda eklampsi olmasını beklemiyoruz. Size önerim kültür sonucunuza göre verilen ilaç tedavinizi kullanmanız ve ilacınız bittikten sonra yeniden bir tam idrar tahlili ve idrar kültürü vermenizdir. Kontrol tahlilinizde de proteinüri saptanması halinde size önerim bir nefroloji uzmanına başvurmanızdır. \nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
Benzer Yazılar