6. Hafta Gebelik

Hamile olduğunuzu 6. haftanızda yeni öğrendiyseniz kendinizi duygusal hissetmeniz normaldir. Ayrıca bu dönemde duygusallığın yanında hamilelik belirtilerini de yaşıyor olabilirsiniz. Ancak hamileliğin dokuz ay sürdüğünü düşünürseniz endişelenmeyi bırakmalı ve bebeğinizin gelişine hazır olmak için önünüzde uzun bir süre bulunduğunu unutmamalısınız.

6. Hafta Gebelik Belirtileri

Hamileliğinizin henüz başlarında olduğunuz için hamilelik belirtileri yaşamıyor olabilirsiniz. Bazı kadınlar ise gebeliklerinin 6. haftasında korkunç mide bulantıları yaşayabiliyor. Bu dönemde belirti göstermeniz ya da göstermemeniz normaldir. Gebeliğin

 1. haftasında yaşayabileceğiniz belirtiler şunlar olabilmektedir:

Yorgunluk: Vücudunuz hormonal değişimlere uyum sağlamaya çalıştığı için kendinizi enerjisiz hissediyor olabilirsiniz. Yorgunluk sorunu yaşıyorsanız gün içinde daha çok dinlenmeye çalışın.

Gün içinde yaşadığınız yorgunluk için şunları yapabilirsiniz:

 • Gün içinde çalışıyor ya da başka çocuğunuz varsa ona bakıyorsanız kestirmeniz zor olabilse de yorgunlukla savaşmak için fırsat bulursanız kısa sürelerle kestirmeye çalışın.
 • Erken uyuyun.
 • Günün erken saatlerinde bol su tüketin. Gece tuvalete kalkmamak için geç saatlerde fazla sıvı tüketmeyin.
 • Diğer aile bireylerinden bazı ev işlerini yapmalarını isteyin.
 • Enerjiniz arttırmak için kahve gibi kafein içeren içecekler tüketmek yerine meyve ya da meyve suyundan enerji almaya çalışın.

Mide bulantısı: Hamilelik bulantısı, genelde sabahları oluyormuş gibi düşünülse de günün her saatinde ortaya çıkabiliyor. Hatta bazı kadınlar bütün gün mide bulantısı yaşayabiliyor. Bu dönemde ciddi mide bulantıları yaşayan kadınların ikiz bebeklere hamile olma ihtimalleri göz önüne alınmalıdır. Mide bulantınıza karşı iyi gelen yiyecekleri tespit etmeli ve her an elinizin altında bulundurmalısınız. Ayrıca midenizin boş olmasının bulantıyı tetikleyebileceğini unutmayın.

Gebelikte yaşadığınız mide bulantılarını hafifletmek için şunları yapabilirsiniz:

 • Günde küçük öğünler halinde sık sık yiyin.
 • Midenizi bulandırmayan yiyeceklerinizi yanınızda bulundurun. Pek çok kadın, yataktan kalkmadan önce tuzlu kraker yemeyi rahatlatıcı bulmaktadır.
 • Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Hafif yiyecekler midenizin daha rahat hissetmesini sağlayacaktır.
 • Yedikten hemen sonra uzanmayın.
 • Mide bulantısını tetikleyen kokulardan uzak durun.
 • Özellikle kusuyorsanız bol miktarda sıvı almaya çalışın.
 • Doktorunuza midenizi rahatlatacak bitkisel takviye ya da çayların olup olmadığını sorun.
 • Mide bulantınıza iyi gelebileceği için ekşi yiyecekler ve içeceklere şans verin.

Göğüslerde ağrı: Vücudunuzda kan akışı arttığı için göğüsleriniz gebeliğinizin 6. haftasında ağrıyor olabilir. Hamileliğin başlarında dahi vücudunuz kendini bebeğinizi emzirmek için hazırladığından dolayı göğüslerinizin ağrıması normaldir.

Sık idrara çıkma: Her zamankinden daha sık idrara çıkıyorsanız bunun nedeni hamilelik hormonu olan hCG’nin pelvik bölgeye kan akışını arttırmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hamilelikte sık idrar çıkmanız normal olmakla birlikte idrarınızı yaparken acı hissediyorsanız mutlaka doktorunuza bu durumu bildirmelisiniz. Çünkü böyle bir durum idrar yolları enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Gaz ve şişkinlik: Hamilelik hormonlarından biri olan progesteron karnınız ile ilgili sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Ayrıca doğum öncesi vitaminleri bebeğinizin sağlığı için önemli olsa da bu vitaminlerin içerisindeki demir de kabızlığa neden olabilmektedir.

Gebelikte yaşadığınız kabızlığa karşı şunları yapabilirsiniz:

 • Bol miktarda sıvı tüketin. Hamile kadınların günde en az 10 bardak sıvı tüketmesi gerekmektedir. İdrarınız koyu sarı renkte ise vücudunuz susuz kalıyor demektir.
 • Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıllı ekmek ve mısır gevreği, fasulye ve kuru yemiş yiyerek lif alımınızı arttırın.
 • Egzersiz yapmak hem vücut hem de zihin için önemlidir. Aynı zamanda kabızlığı önlemek için bol bol hareket etmeyi ihmal etmeyin.
 • Doktorunuza sormadan kabızlık giderici ilaçlar kullanmayın.

 

Ruh halinde değişimler: Gebeliğinizin 6. haftasında hormonal değişiklikler yüzünden kendinizi daha duygusal hissedebilirsiniz. Bu duruma yorgunluk ve kan şekerindeki dalgalanmalar da katkıda bulunuyor olabilir. Duygusal değişimlerden kaçınmak ve kendinizi iyi hissetmek için sağlıklı yiyecekler yemeli ve ihtiyacınız olduğu kadar dinlenmelisiniz.

Kramplar ve lekelenme: Gebeliğin 6. haftasında lekelenme ve kramplar yaşamanız normaldir. Bu belirtiler, dış gebelik ya da düşük konusunda endişelenmenize yol açabilir. Ağrılarınız çok fazlaysa ve kanamanız adet kanaması gibi fazla geliyorsa bir an önce doktorunuza görünmelisiniz.

6. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Gebeliğin 6. haftasında karında şişkinlik olması normal olsa da bu haftalarda henüz hamile olduğunuz belli olmaz. 6 haftalık karnınızın içinde bebeğiniz gittikçe daha büyük bir yer kaplamaya başlayacaktır. İkiz gebelik yaşıyorsanız karnınızın daha erken şişmeye başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Gebeliğin 6.  Haftasında Hazırlık

Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için 6. haftada şunları yapmalısınız:

 1. Doğum uzmanınızdan randevu alın  

Doğum öncesi süreç hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Bu nedenle doğum öncesi ilk randevunuzu bir an önce almalısınız. Kimi doktorlar gebeliğin 6. haftasında randevu vermeyi tercih ederken kimi doktorlar ise 8. haftaya kadar bekler.

 1. Multivitaminlerinizi alın

Doğum öncesi vitaminlerinizi almaya başlamadıysanız bir an önce almalısınız. Normalde hamile kalmadan bir yıl öncesinde vitaminlere başlanması önerilmektedir. Doğum öncesi vitaminler sayesinde bebeğiniz ihtiyacı olan besinleri alabilecektir.

 1. Sigarayı bırakın

Sigara içmek düşük riskini arttırdığı gibi başka komplikasyonlara da neden olabilmektedir. Sigara, bebeğinizin sağlık sorunları yaşamasına ve doğum ağırlığının düşük olmasına neden olabilir. Bu nedenle hamileliğinizde pasif içicilik de dahil olmak üzere sigaradan uzak durmalısınız.

 1. Alkolü bırakın

Hamilelikte alkol içmek özellikle ekstrem durumlarda bebeğin yüz hatlarında anormalliklere, öğrenme güçlüğüne ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

 1. Sıcak banyo ve saunadan uzak durun

Sıcak küvette banyo yapmak ya da saunaya girmek hamilelikte düşük yaşama ve fetüste anormallik görülme riskini arttırabilmektedir. Bu nedenle vücut sıcaklığınızı 38,5 derecenin üzerine çıkaracak aktivitelerden uzak durmalısınız.

 1. Sağlıklı beslenin

Gebelik boyunca besleyici gıdalar tüketmeniz çok önemlidir. Mide bulantısı yaşıyor olsanız bile kendinize uygun sağlıklı yiyecekler bularak bunları tüketmelisiniz.

 1. Bol bol su için

Hamile olduğunuzda daha fazla su içmeniz gerekmektedir. Hamilelerin günde en az 8-12 bardak su içmesi önerilmektedir. Hamileyken vücudun susuz kalması ciddi hamilelik komplikasyonlarının yaşanmasına neden olabilir. Su içmekte zorlanıyorsanız suya sıkacağınız bir iki damla limon hem mide bulantınızın hem de kusmanızın azalmasına yardımcı olabilir.

 1. Kendinizi zorlamayın

Hamileyken egzersiz yapmanız önemli olsa da kendinizi zorlamamalısınız. Yorulduğunuz zaman ise devam etmek yerine dinlenmelisiniz.

6. Hafta Gebelik Ultrasonu

Doktorunuz, gebeliğinizin 6. haftasında doğum öncesi muayenenizi ayarlamak isteyebileceği gibi ilk muayene için birkaç hafta daha beklemek isteyebilir. Çünkü normalde doğum öncesi kontrolü ilk kez 8 ya da 9. haftada gerçekleştirilir. Ancak hamilelik açısında riskli bir durumunuz bulunuyorsa muayenenizin daha önce gerçekleşmesi gerekebilir.

Gebeliğin 6. haftasında vücudunuzun içinde neler olup bittiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin pek çok hayati bölgesi gelişmeye başlar. Bebeğinin bu dönemde dolaşım sistemi oluşuyor olduğu gibi 6. haftada burun, göz, kulak ve yanakları da oluşmaya başlar.

 1. haftada ultrasonda bebek fetal pol denilen görünüme kavuşur ya da kalp atışı görülmeye başlanır. Ancak bunlar ultrasonda görülmüyorsa endişelenmeyin. Çünkü tahmin ettiğinizin aksine hamileliğinizin daha erken haftalarında olabilirsiniz. Doktorunuz böyle bir durum karşısında kontrol etmek için birkaç gün ya da bir hafta içinde tekrar gelmenizi isteyecektir.

Gebeliğin 6. haftasına geldiğinizde ikiz bebeklerinizin olup olmayacağı da anlaşılacaktır. 6. haftada ikiz gebelik durumu varsa ultrasonda iki tane gestasyonel kese görülecektir. İkiz bebeklerin gelişimi hamile kaldıktan sonra 4 ila 10 gün içerisinde başlamaktadır.

6. Hafta Gebelikte Ultrason görüntüsü nasıldır?

6 Haftalık Gebelikte HCG Değeri

HCG hormonu, gebeliğinizin başlarında gebelik belirtileri yaşamanıza neden olur. Göğüslerde hassasiyet, duygusal hissetmek, mide bulantısı ve yorgunluk hCG’nin salgılanmaya başlamasıyla ortaya çıkmaktadır.

HCG seviyesi her 72 saatte bir iki katına çıkıyor olup gebeliğin 8-11 haftalarında zirveye ulaşmaktadır. Son iki trimesterde hCG’de ilk trimesterdeki kadar büyük bir artış görülmez.

Gebeliğin 6. haftasında hCG seviyesi 1,080-56,500 mIU/ml aralığında olmaktadır. Ancak hCG seviyesinin her kadında değişiklik gösterebildiğini ve bu aralığın ortalama değerleri gösterdiğini unutmamalısınız.

Gebeliğin 6. Haftasında Bebeğin Büyüklüğü

 

6 haftalık hamileyken bebeğiniz bir vişne çekirdeği büyüklüğündedir. Bu da yaklaşık 0.4 cm’ye denk gelmektedir. Bebeğinizin büyüklüğü bir sonraki hafta iki katına çıkacaktır.

72 Comments

 • Leyla

  10 Mayıs 2016 - 12:15

  Merhabalar hocam benim iki sorum var .Ben 6 haftalık gebeyim idrar tahlillim de protein ve 10-15 lökosit eritrosit çıktı eklemsi belirtisi mi antibiyotik kullanmak bebeği etkiler mi\r\n.

 • Esra

  24 Kasım 2016 - 11:42

  ülent bey benim sormak istediğim başka isminizi çok duydum ve merak ettiklerimi size sormak istedim.Benim 1 çocuğum var 8 yaşında ikinci çocuğuma 1 yıl denedikten sonra gebe kaldım.5 haftalıkken muayeneye gittiğimde 2 kese görüldü 6 haftalık tekrar gittiğimde iki kesedede kalp atışları duyuldu birinin kalp atışlarının daha yavaş olduğunu söyledi doktorum.Biri 6+4 diğeri 6+2 .ben ikizlerimin kalp sesini duyunca çok alışmıştım onlara sonrasında 8 haftalıkken gittiğimde doktor birinin kalbinin durduğunu söyledi üzüntüden hiçbirşey soramadan çıktım hastaneden.Şimdi tekrar muayeneye kadar kafamı kurcalayan çok soru var aslında ama öncelikle şunu sormak istiyorum kalbi durdu dediği bebeğimin kalp atışları tekrar duyulurmu acaba .başka bir doktorada görünmelimiyim.diğer bebeğime bir zarar gelirmi😢😢😢

 • Sumeyra

  3 Ocak 2017 - 03:18

  Doktor bey bn 6 haftalik hamileyim bundan 3 ay once 21 haftalik bebegimi kaybettim erken dogum baslamsti bu bebgimde aynisi olmasndan korkuyorum ne yapmam gerekir ozldeki doktorum dusuk riski olursa dikis olur diyo ama devlete gittgmde sdce bir kere dusuk yaptgniz icn dikis olmazz ddi kafam cok karisti diger bir sorumda bn 6hafta4 gunluk hamileyim bu kac aylik oluyo arstirdim ama bazi yerde 2 aylik diye yaziyo bazisinda 1 bucuk yaziyo bn kac haftalik olnca 2 ay bitmis olur…simdiden tsk ederim…

 • Sezin S

  2 Şubat 2017 - 20:44

  Sayın hocam benim altı tane düşüğüm var. Çoğunda kalp atışı alınmadan sonlandı.Yapılan bütün tahlillerde ki bunlar Eşim ve benim genetik tahlillerimiz düşen bebeklerin genetik tahlilleri, pıhtılaşma bozuklukları, ve tüm ileri tetkikler yapıldı.Hsg lerde bir problem yok. Sadece prolaktinoma var Sebebi bilinmeyen düşük diye geçiyor. Gittiğimiz bütün profesörlerden aynı cevabı aldık. Şuan tekrar gebeyim 6 haftalık .doktorum dostinex\r\n+ kortizon+progesteron+aspirin kullandırıyor. Sayın hocam bu tedavinin Üstünde yapabileceğimiz başka bir şey varmıdır Buda olmazsa başka bir yöntem varmıdır size danışmak istiyorum saygılarımla

 • buse

  12 Şubat 2017 - 12:06

  Mrb hocam ben tüp bebekle hamile kaldım şuan 6+4 günlük hamileyim 6+3 günlükken vajinal ultrasonla kesemizin icinde bebeğimizi gördük kalp atışını duyduk crl 3 mm dedi doktorumuz sizce 6+3 günlüğe göre iiyimi bebeğin boyu bide aşırı mide bulantısı oluyor normal midir herşey şimdiden tesekkurler

 • öznur özden

  21 Nisan 2017 - 16:12

  Merhaba hocam ben tüp bebek yöntemi ile hamileyim 6+5 günlük hamileyim bugün ultrasonla kalp atışını duyduk ama doktor kesesi normalden biraz büyük (7.63 mm) dedi acaba bu bir sıkıntı yaratır mı çok endişeleniyorum ne olur en kısa sürede cevap verir misiniz

 • Ebru çolak

  27 Nisan 2017 - 19:32

  Merhaba. Ben 6+4 haftalık hamileyim. 4 gün sonra doktor kontrolüne gittiğimde (7+0haftalıkken) bebeğimin kalp atışlarını duyabilir miyiz acaba? Çok merak ediyorum. İlk muayenemiz olacak. Benden kan tahlili istenir mi?

 • Ümran

  22 Mart 2019 - 08:34

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 17 Şubat 2019 26 arayla adet olurum 21 martta kese 6 santim dedi doktorum boyutu normal mi

 • Ümran

  22 Mart 2019 - 08:37

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 17 Şubat 2019 26 arayla adet olurum 21 martta kese 6 mm dedi doktorum boyutu normal mi

 • Hulya ürün

  30 Mart 2019 - 00:58

  Hocam merhaba ben 7 haftalık hamileyim 1 hafta önceki yapılan usg de kese 8.53 tu yaklaşık 5 gün sonra yapilan usg de kese boyutum 8.62 olmuş aynı zamanda kalp atışını da duyduk bebeğin 6 haftalık iken sizce sıkıntılı bi durum var mıdır?

 • fatma paköz

  29 Nisan 2019 - 10:47

  6 haftalık hamileyim bacaklarım ve kollarım çok ağrıyo sebebi ne olabilir

 • Yasemin

  27 Haziran 2019 - 15:46

  Merhabalar 6+ 4 günlük gebeyim crl 0,37 cm normal midir bir de kalp atışı net duyulmadı haftaya netleşir mi teşekkür ederim

 • Gözde Bozkurt

  6 Aralık 2019 - 14:04

  Merhabalar doktor bey 6 haftalık hamileyim kanamam oldu doktorum düşük tehlikesi yok dedi peki neden olmuş olabilir kanamam

 • Pelin kayıkçı

  18 Aralık 2019 - 13:23

  Hocam merhabalar öncelikle 7+2 günlük gebeyim normal ultrasonda doğru hafta çıkıyor vajinal ultrason da 6+2 çıkıyor ve bebeğimin kalp atışları normal insan kalbi ritminde atıyor 2 gün arayla kontrole gittim ve hiç bir değişiklik yok bebekteyse aynı kalp atışı ve büyüme yok sizce sebebi ne olabilir bebeğim yaşamaya ve gelişim devam eder mi yoksa kalbi durabilir mi ? İlk gebeliğim hiç düşük kürtaj olmadım kanamam ve kahve renginde akıntımda yok mide bulantım ara ara oluyor kasılmalarım çok oluyor sadece yorumunuzu rica ediyorum şimdiden teşekkür

 • Deniz Giritoğlu

  7 Ocak 2020 - 16:31

  Merhaba.. Şuanda bende aynı durumdayım. Normalde 7+3 olması gereken bebeğim 1 hafta geriden geliyor. Bugün öğrenip hemen araştırmaya başladım. Çok endişeliyim. Gebeliğiniz devam ediyor mu acaba? Sakıncası yoksa sonra ki süreci anlatır mısınız?

 • Şeyma Hamamcı

  7 Ocak 2020 - 17:58

  Hocam tüp bebek oldum ve Su an 6 haftalık sürekli olarak hafif bir şekilde kanamam oluyor . Kanama olması normal mi acaba

Comments are closed.