Bebeğinizin Kalp Atışını Evde Stetoskopla Nasıl ve Ne Zaman Duyabilirsiniz?

Doğmamış bebeğinizin kalp atışlarını ilk defa duymak asla unutamayacağınız bir şey. Ultrason bu güzel sesleri 6. haftadan itibaren gösterebilir ve fetal doppler ile 12. haftadan itibaren duyabilirsiniz.

Peki bebeğinizin kalp atışını evde duymak isterseniz ne yapmalı? Stetoskop veya başka bir cihaz kullanabilir misiniz? Evet kullanabilirsiniz.

Bebeğin Kalp Atışı Stetoskop ile Ne Zaman Tespit Edilebilir?

Hamilelikte bir noktaya geldiğinizde, bebeğin kalp atışlarını duymak için doktorun ofisindeki kontrolü beklemek zorunda değilsiniz. Evde stetoskop kullanarak kalp atışlarını duymak mümkün.

Fakat maalesef ultrason veya dopplerdeki gibi kolayca duymak mümkün değil. Stetoskop kullandığınızda bebeğin kalp atışları genelde 18 ila 20’inci haftalarda tespit edilebilir durumdadır.

Stetoskoplar küçük sesleri yükseltmek üzere tasarlanmışlardır. Bir tüpe bağlı göğüs parçasından oluşur. Göğüs parçası sesi yakalar ve ses kulaklarınıza kadar tüp boyunca ulaşır.

Stetoskop Nereden Alınır?

Stetoskop yaygın şekilde satılıyor ve bu nedenle tıbbi bir alanda çalışıyor olmanıza gerek yok. Eczanelerde ve internette bulmak mümkün.

Ancak tüm stetoskopların aynı olmadığını unutmayın. Doğru ürünü almak için ürün yorumlarına iyi bakın.

İyi bir akustik ve ses kalitesine sahip bir stetoskop almalısınız ve hafif olması da önemli çünkü boynunuzda rahat durmalı. Tüpün boyutu da önemli. Tüp ne kadar geniş olursa ses kulağınıza o kadar hızlı gelir.

Stetoskop Nasıl Kullanılmalı?

Bebeğin kalp atışlarını duymak için stetoskop kullanımına dair adımlar şöyle:

  • Sessiz bir yer bulun: Çevre ne kadar sessiz olursa, bebeğin kalp atışını duymanız o kadar kolay olur. Televizyon ve radyoyu kapatıp odada yalnız şekilde oturun.
  • Yumuşak bir yüzeye uzanın: Yatakta veya kanepede yatarken bebeğin kalp atışlarını duyabilirsiniz.
  • Bebeğin sırtını bulun: Bebeğin sırtı, kalp atışını duymak için ideal konumdur. Karnınızda bu bölüm hafif sert ancak yumuşak olacaktır.
  • Cihazı karnınıza yerleştirin: Şimdi tespit ettiğiniz bölgeye stetoskopu yerleştirerek dinleyebilirsiniz.

Hemen duyamama ihtimaliniz var. Eğer duyamazsanız ses alana kadar stetoskopu yukarı aşağı yavaşça hareket ettirin. Bir yastığın altından sesi gelen kurmalı saat gibi duyacaksınız.

Kalp Atışını Duyamazsanız Ne Yapmalı?

Bebeğin kalp atışını duyamazsanız panik olmayın. Stetoskop kullanmak yöntemlerden bir tanesi ancak her zaman etkili olmaz.

Bebeğin pozisyonu sesi duymayı zorlaştırabilir veya hamileliğinizin süresi henüz kalp atışını stetoskop ile duyacak kadar ilerlememiş olabilir. Plasentanın yerleşimi de fark yaratır: Eğer önde plasenta varsa, sesi duymak daha zor olabilir.

Başka bir zaman tekrar deneyebilirsiniz. Eğer endişeleriniz varsa doktorunuzla da konuşabilirsiniz.

Doktorunuz muhtemelen binlerce kalp atışı duymuştur. Evinizin rahatlığında onun küçük kalbini dinlemek içinizi ısıtabilse de, duyduğunuz ve duyamadığınız şeyleri problemleri teşhis etmek için kullanmayın. Teşhis işini doktorunuz yapmalı.

Bebeğin Kalp Atışını Duymak İçin Diğer Araçlar

Bebeğin kalp atışlarını duymak için stetoskop tek araç değil. Diğer araçlar da işe yarayabilirler ancak iddialar konusunda dikkatli olun.

Fetoskop stetoskopa benzer ancak ucu bir havalı korna gibidir. Bebeğin kalp ritmini tespit için kullanılır ancak 20. haftadan itibaren kalp atışlarını tespit edebilir. Ancak günlük kullanım için bulması o kadar kolay değildir. Doktorunuzda bir tane olup olmadığını sorabilirsiniz.

Evde kullanılabilen dopplerlerden alabilseniz de, bu cihazların tıbbi kullanım için onaylı olmadıklarını unutmayın. Güvenli ve verimli olduklarını gösteren yeterli kanıt yok.

Ayrıca bazı mobil uygulamalar cep telefonunuzun mikrofonu ile bebeğin kalp atışlarını dinletebildiklerini iddia ediyorlar. Bu kayıtları ailenizle paylaşmak eğlenceli olabilir ancak bu uygulamalara ne kadar güvendiğinizi sorgulayın.

2019 yılında bebeğin kalp atışını duyduğu iddia edilen 22 telefon uygulaması incelenmiş ve hiç biri doğru şekilde kalp atışlarını tespit edememiş.

Bazen bebeğin kalp atışlarını doğrudan kulakla duymak da mümkün olabiliyor ancak en küçük bir arkaplan gürültüsü bunu zorlaştırır. Eşiniz kulağını karnınıza koyup bir şeyler duymaya çalışabilir.

Sonuç Olarak

Bebeğin kalp atışlarını evde dinlemek bağ kurmanın mükemmel bir yoludur. Ancak stetoskop ve diğer evde kullanılabilen araçlar bunu mümkün kılsalar da, bebeğin çok az ses çıkaran kalbini duymak her zaman mümkün olmayabilir.

En iyi yöntemlerden bir tanesi ultrason veya fetal doppler kullanan kadın doğum uzmanınızın randevusunda sesi dinlemektir.

Ayrıca doktorunuz sadece yardımcı olmaya çalışmıyor, aynı zamanda hamileliğin size önerdiği tüm keyifleri yaşamanızı da sağlıyor. Bu nedenle kontrollerinizde büyüyen bebeğinizle nasıl bağ kuracağınıza dair onun da önerilerini almayı unutmayın.