Bebek Mamaları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra ilk besini anne sütüdür. Anne sütü bebeklerin büyümesini ve gelişmesini sağlayan, tüm besin ihtiyaçlarını bir arada bulunduran, bebekleri birçok hastalıktan koruyan ve ona koruyucu bir kalkan görevi yapan en önemli besindir. Bazen anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlar ya da anne sütünün yeterli olmadığı durumlar olabilir. Bu konuda doktorunuz bebeğinizin beslenmesi için bebek maması kullanmanızı tavsiye edecektir. Peki kullanacağınız bebek mamasında nasıl özellikler olmalı? En doğru mama hangisi? Kafanızda bu soruların olduğundan eminiz. İşte dikkat etmeniz gerekenler ve bebek maması tavsiyeleri

Bebek Mamaları Anne Sütüne Yakın Olmalıdır.   

Kullanılacak bebek mamasında aranan en önemli özellik bebek mamasının anne sütüne yakın olmasıdır. İçeriğindeki besin öğelerinin bebek bağışıklık sistemini desteklemesi de önemlidir. Anne sütüne yakın bebek mamasının nasıl olması gerektiği ile ilgili detaylar için aşağıdaki bilgileri mutlaka okuyun.

Bebek mamaları anne sütündeki vitamin, mineral, karbonhidrat ve protein gibi besin öğeleri örnek alınarak hazırlanır. Ancak bazı bebek devam sütleri içeriğinde bulunan özellikler ile diğerlerinden ayrılır.

Bebek Mamaları Kullanılırken Ayına Uygun Olarak Kullanılmalıdır.

Bebek mamaları bebeğin ayına göre numaralandırılır, içeriği vitamin mineral ve her bir numarada besin değeri olarak farklılık gösterir. 1 numaralı bebek mamaları bebek sütü, 2,3 numaralı bebek mamaları devam sütü, 4 ve 5 numaralı bebek mamaları da çocuk devam sütü olarak isimlendirilir. Bebek mamaları bebeğin beslenmesinde 3 yaşına kadar kullanılabilir. Bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü ve keçi sütü gibi hayvan sütleri kesinlikle verilmemelidir. Bu sütler 1 yaşından sonra verilebilmekle birlikte bebek mamaları inek sütüne ve keçi sütüne göre bebeğin beslenme ve gelişimine daha uygun içerikte olduğu için 3 yaşına kadar kullanılmaya devam edilmesi önerilir. İnek sütü ve keçi sütü kendi yavrularının gelişimine uygun olduğundan bebeklere önerilmez. Demir açısından fakir olduğu için kansızlığa neden olur ve sindirimi oldukça zordur. 

Bebek devam sütlerinde bulunması gereken içerikler

Bebek devam sütlerinde bulunması gereken içerikler

1. Prebiyotik Lifler: Prebiyotik lifler anne sütünde bulunur. Prebiyotik lifler bebeğin bağırsaklarındaki yararlı bakterileri besler, sayılarını ve etkinliğini arttırır. Zararlı bakterilerle savaşır ve vücudu hastalıklardan korur.  Yani özetle bağışıklık sistemini güçlendirir.

Prebiyotikler kabızlığı önler. Bebeğin yumuşak kaka yapmasını sağlar. Sindirimi düzenler. Prebiyotik lifler B ve K vitaminlerinin, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin vücuttaki emilimini arttırır.

Anne sütüne yakın bir bebek mamasının prebiyotik lif içermesi çok önemlidir.

100 ml bebek mamasında 0,8 gram prebiyotik lif bulunması mamanın üzerindeki etikette dikkat etmeniz gereken bilgilerdendir. Prebiyotik lifler bebek mamalarının içindekiler bölümünde FOS ve GOS olarak yer alır. FOS: Fruktooligosakkarit GOS ise: Galaktooligosakkarit’tir.

2. Balık yağı DHA içermesi:

Anne sütüne yakın bir bebek maması mutlaka balık yağı içermelidir. Çünkü balık yağı LCPUFA (DHA ve AA) kaynağıdır Balık yağı en kıymetli omega 3 kaynağıdır. Bunun için kullanacağınız bebek mamasının balık yağı içermesine mutlaka dikkat edin. Bebek mamasının balık yağı içermesi bebeğin hem bağışıklığı için hem de beyin ve sinir sistemi gelişimi için önemlidir.

Bebek mamasında bebeğin ayına göre tüm numaralarında balık yağı içeriği bulunması önemlidir.

3. Nükleotid ve Taurin

Anne sütünde bulunan önemli gelişim içerikleri vardır. Bunlar nükleotidler ve taurindir.  Taurin ve nükleotid bebeklerde büyüme ve gelişmeyi destekler, beyin gelişimi için de çok önemlidirler. Kullandığınız bebek mamasının nükleotid ve taurin içermesine dikkat edin.

Bebek devam sütünde bulunmaması gereken içerikler

Bebek devam sütünde bulunmaması gereken içerikler

Bebek mamaları aşağıda bulunan içerikleri içermemelidir. Anne sütüne yakın bir bebek mamasında nişasta, maltodekstrin ve ilave şeker bulunmamalıdır. 

  • Şeker: Kullanacağınız bebek maması ilave şeker içermemelidir. Bebek mamasının içeriğinde sadece laktoz bulunmalıdır. Laktoz sütün kendi doğal şekeridir ve anne sütünde de sadece laktoz bulunur. Yani anne sütünün kendi doğal şekeri (karbonhidratı) laktozdur. Bebek mamasının içeriğinde şeker bulunup bulunmadığını kutu üzerinde belirtilen içindekiler bölümünden kontrol edebilirsiniz. 
  • Nişasta: Anne sütüne yakın bir bebek maması nişasta içermemelidir. Anne sütünde nişasta bulunmaz. Bebek mamasının içeriğinde nişasta bulunup bulunmadığını kutu üzerinde belirtilen içindekiler bölümünden kontrol edebilirsiniz.
  • Maltodekstrin: Maltodesktrin de anne sütüne yakın bir devam sütünde bulunmamalıdır. Bebek mamasının içeriğinde karbonhidrat olarak sadece laktoz bulunmalıdır. Bu içeriği de bebek maması kutusunun üzerindeki içindekiler kısmından kontrol edebilirsiniz.