Doğum kontrol hapları menopozu nasıl etkiler?

Her yaştan birçok insan, perimenopozda olanlar dahil olmak üzere hormonal doğum kontrol yöntemi kullanır. Bu sırada, sıcak basmaları, düzensiz adet dönemleri ve uyku problemleri gibi tipik menopoz semptomları görülebilir. Bununla birlikte, hormonal kontraseptiflerin kullanımı bu semptomları maskeleyebilir veya yan etkilere neden olabilir. Doğum kontrol haplarının menopoz semptomlarını nasıl etkileyebileceğine dair bazı genel soruların cevaplarını bulmak için okumaya devam edin.

Doğum kontrol hapları neden semptomları etkiler?

Menopoz, bir kişinin adet döngüsünden sorumlu olan östrojen ve progesteron düzeylerindeki düşüşe bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hormonlar ayrıca gelişmekte olan bir gebeliği desteklemeye yardımcı olur.

Doğum kontrol hapları, bu iki hormonun bir veya her ikisinin sentetik formlarını içerir. Kombinasyon hapları her iki tipte de hormon içerir. Bu hormonları kullanmak, vücudun menopoz sırasında ortaya çıkan östrojen ve progesterondaki doğal düşüşü tanımasını engelleyebilir.

Sonuç olarak, bir kişinin perimenopoz sırasında tipik olarak yaşadığı semptomlar, doğum kontrol hapları alıyorsa belirgin veya fark edilebilir olmayabilir. Böyle bir semptom, bu aşamada son derece yaygın olan adet düzensizliğidir. Bununla birlikte, sadece sentetik bir progesteron içeren hap kullanan bir kişinin, erken menopoz sırasında düzensiz kanama ve sıcak basması yaşama olasılığı daha yüksektir.

Yine de düzenli menopoz semptomları yaşar mısınız?

Kombine doğum kontrol haplarındaki hormonlar, menopoz semptomlarının çoğunu önleyecek ve adet döngüsünü ve hormonları düzenlemeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, hapın, hormon dalgalanmasının semptomlarına çok benzer yan etkilere neden olması mümkündür. Bunlar şunları içerebilir:

  • Ruh hali değişimleri
  • Libido azalması
  • İştah seviyesindeki değişiklikler

Semptomlara neden olan menopoz mu yoksa doğum kontrolü yöntemleri midir?

Bazı semptomların sentetik hormonların yan etkileri olup olmadığını veya vücuttaki doğal hormon dalgalanmalarından kaynaklandığını söylemek zor olabilir. Kontrol etmenin bir yolu, vücudun doğal döngüsünün devam etmesine izin vermek için doğum kontrol hapı almayı durdurmak olabilir. Doğal olarak tekrardan hormon salgılanması ve düzenli adet dönemi biraz zaman alabilir.

Bir kadın doğum kontrol hapı kullanmayı bıraktığında adet düzensizliği devam ederse, muhtemelen perimenopozda olabilir. Tersine, belirtiler kaybolursa, bunlar muhtemelen ilacın yan etkileridir. Hapları bıraktıktan sonra, hormonların yeniden kendine gelmesi için en az birkaç ay beklemek önemlidir.

Menopozda olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Doğum kontrolü kullanıyorsanız, kesin olarak anlamanın bir yolu yoktur. Hap kullanan kişi, ilaçtaki hormonlar nedeniyle hala düzenli adet görüyor olabilir. Menopoz yaş ortalaması 51’dir. Bazı doktorlar, kadının menopoza girip girmediğini görmek için bu yaşlarda hap kullanmayı bırakmasını tavsiye edebilir. Ancak, bu yaşta hap almayı bırakan biri, menopoz onaylanana kadar cinsel ilişki sırasında yine kontrasepsiyon kullanmalıdır.

Menopoza girdiğinizde ne olur?

Menopoz öncesi döneme perimenopoz denir. Bu menopozdan 15 yıl öncesine kadar bir sürede başlayabilir. Bir kadının menopoza girmeye başladığını gösteren işaretler şunlardır:

   •  Yorgunluk
   • Gece terlemeleri
   • Uykusuzluk
   • Sıcak basmaları
   • Ruh hali değişimleri
   • Anksiyete veya depresyon
   • Cinsel verimliliğin değişmesi
   • Vajinal kuruluk

Menopoz kalp hastalığı, osteoporoz ve kanser gibi bazı hastalıkların riskini artırabilir. Bu nedenle, menopoz sırasında ve sonrasında doktora muayene olmak zorunludur.

21 Comments

 • Ayşe yılmaz

  2 Aralık 2018 - 09:38

  Genç yaşlarda hiç doğum kontrol ilacı kullanmadım 2016 yılında rahimde yara olduğu için operasyonyon oldum doktorumun tavsiyesi ile ilaca başladım 2 yıl kullandım şimdi 43 yaşındayım doktorum ilacı bırakırdı ve artık menepoz dönemin başlamış 3 ay ilaç kullanma bakalım dedi benim 43 yaşında menopoz olmam normal mi bu dönemi uzatmak için ne yapabilirim

 • Saliha

  8 Mart 2019 - 01:20

  Bu soruya cevap verecek kimse yokmu?bende aynı durumdayim

 • İlknur

  21 Mart 2019 - 23:11

  Ben 33 yaşındayım giriyorum şükredin gene 😔

 • Abdulvahap ışık

  7 Temmuz 2019 - 11:32

  Benim karım kullanıyormu bilmiyorum ama şüpheleniyorum bunu nasıl anlarım Allah rızası için bana yardımcı olurmusunuz

 • Deniz

  15 Ocak 2020 - 14:22

  Esinizin d.kontrol ilaci alip almadigini anlamaniz zordur ama yinede su kadarini soyleyebilirim etrafta ilac paketini ozellikle yatak odasinda gorebilirsiniz cunku heray bunu 21 gun boyunca hergun icmek zorunda.ayrica ilaci kullanan kisinin ne zaman adet olacagi kesinlikle bellidir.

Comments are closed.