Sorunu Gönder

Düşük Oranlarının Haftalara Göre Dağılımı

Düşük, hamileliğin 20. haftasından önce gebeliğin kaybını tanımlamakta kullanılan bir terim. Genelde ilk trimesterde olur.

Maalesef bilinen gebeliklerin %10-15’i düşük ile sonuçlanıyor.

Bazı çiftlerin düşük riski azalana kadar gebelik haberini vermediğini duymuşsunuzdur. Gebelik ne kadar ilerlerse, düşük yapma riski o kadar azalır.

Sebepleri

Dr. Kaylen Silverberg, düşüklerin çok yaygın olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor: “Kadınlar bir defa düşük yaşadıklarında, sürekli bunu yaşayacaklarını düşünüyorlar.” Ancak tekrar eden düşükler yaşama ihtimali düşük ve kadınların sadece %1’inde oluyor.

Çalışmalar geçmişte tekrar eden düşükler yaşamış olan kadınların düşük riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyorlar. Bazı diğer çalışmalarda ise geçmişte başarılı gebelik geçirmenin mevcut gebelikteki düşük riskini azalttığı görülüyor.

Fakat bu vakalarda bazı faktörler dikkate alınmalılar. Annenin yaşı ve mevcut tıbbi problemler önemliler. Pek çok doktor iki veya üç düşükten sonra bunun sebebini araştırmaya başlayacaktır. Bunun için tıbbi geçmişiniz gözlem altına alınabilir ve belli testlere girebilirsiniz.

Düşüklerin beş yaygın sebebi aşağıda.

Genetik

Sperm ve yumurta buluştuğunda, hücreler birleşirler. Sonrasında bölünmeye başlarlar ve kişiyi oluşturan genetik materyali oluştururlar.

Hepimizin 46 kromozomu olması gerekiir. 23 tanesi bir ebeveynden, 23 tanesi ise diğerinden gelir. Eğer hücre bölünmesi sırasında bir problem oluşursa, kromozom eksik olabilir veya tekrar edebilir.

İlk trimesterdeki düşüklerin %50’si kadarı kromozomal anormalliklerden kaynaklanıyor. Bu durum yaşı ileri olan anne adaylarında ve 35 yaşının üstünde olanlarda daha sık olabilir.

Enfeksiyonlar

Rahim veya rahim ağzı enfeksiyonları bebek için tehlikeli olabiilirler ve düşüğe sebep olabilirler. Bebeğe veya plasentaya geçebilecek diğer enfeksiyonlar da gebelik gelişimini etkileyebilir ve kayba sebep olabilirler.

Bu enfeksiyonların bazıları şöyle:

 • listeri
 • parvovirüs B19
 • toksoplazma gondii
 • rubella
 • uçuk
 • sitomegalovirüs

Anatomik Problemler

Bu durum rahim boşluğundaki kusurları ifade eder. Eğer kadının rahmi gelişimi sırasında doğru şekilde oluşmazsa, sağlıklı bir gebeliği destekleyemeyebilir.

Pıhtılaşma Bozuklukları

Pıhtılaşma bozuklukları, bedenin normalden daha fazla pıhtı üretmesine sebep olurlar. 

Gebelikte ise pıhtılar plasentada oluşabilirler. Bu da besin ve oksijenin bebeğe ulaşmasına, ayrıca atıkların atılmalarına engel olur.

Risk Oranları

Gebelikte ilk trimester 0-13 hafta kabul edilir. Düşüklerin %80’i ilk trimesterde ortaya çıkar. Bu vakitten sonra kayıplar daha az olur. Raporlarda ikinci trimesterde düşük oranlarının sadece %1-5 olduğu belirtiliyor.

0-6 Hafta

Bu erken dönemlerde düşük riski en yüksek düzeydedir. Kadınlar daha hamile olduklarını fark etmeden düşük yaşayabilirler. Hatta geç gelen bir adet olarak bile görülebilir.

Yaş, kadınların risk faktörü konusunda rol oynuyor. Bir çalışmada 35 yaştan genç olan kadınlarla karşılaştırma yapılmış:

 • 35-39 yaş arası kadınlarda risk %75 daha fazlaymış
 • 40 yaş üzeri kadınlarda risk 5 kat daha fazlaymış

6-12 Hafta

Hamilelik 6. haftaya geldiğinde ve kalp atışı duyulduğunda, düşük riski %10’a düşer. 2008 yılındaki bir çalışmada ilerleyen haftalarda düşük riskinin hızlı bir şekilde azaldığı görülmüş. Ancak bu çalışmada başka risk faktörlerine sahip insanlar özel olarak değerlendirilmemişler.

13-20 Hafta

12. haftadan itibaren risk %5’e düşer. Ancak bunun altına düşmesi pek mümkün değil çünkü gebelikte komplikasyonlar her zaman mümkün.

İşaret ve Belirtileri

Düşüğün en yaygın belirtisi karında, pelviste ve belde hissedilen sancılar ile kanamadır.

Bazı kadınlarda gebelikte lekelenmeler olabilir. Bir kaç damla açık veya koyu kahverengi veya koyu renkli kan sorun değildir ancak parlak kırmızı görürseniz özellikle de yüksek miktarda olursa hemen doktorunuzu arayın.

Sancılar da normal gebeliklerde olabilirler. Eğer ağırsa veya pelvisin bir kısmında daha fazla oluyorlarsa, doktorunuzu aramalısınız.

Önleme

Düşüklerin büyük kısmı genetik anormalliklerden veya kontrol dışındaki sağlık faktörlerinden kaynaklanır. Bu nedenle onu önlemek için yapılabilecek çok şey yok.

Yapabileceğiniz en iyi şey, kendinizi gebe kalmadan önce ve gebelik boyunca en sağlıklı halde tutmak. Hamilelikte sağlıklı kalmak için bazı ipuçları şöyle:

 • Dengeli beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Alkolden, uyuşturucudan ve sigaradan kaçınmak
 • Kafeini günde 200 mg’ın altına düşürmek
 • Düzenli kontrollere gitmek

Eğer kromozomal problemlerden etkilenen bir gebelik riskinizden dolayı endişe ediyorsanız, gebe kalmadan önce doktorunuzdan genetik test uygulamaları hakkında bilgi alabilirsiniz. Bir kan numunesi her iki ebeveynden alınır ve laboratuvara gönderilerek büyük genetik bozukluklara karşı değerlendirilir. Bu test ve diğer değerlendirmeler genelde tekrar eden düşüklerde uygulanırlar.

Sonuç Olarak

Düşük deneyimi fiziksel ve duygusal olarak zorlu olabilir. Ancak bunun sizin hatanız olmadığını unutmayın. Güvendiğiniz aile bireyleri ve arkadaşlarınız ile konuşun ve ihtiyacınız varsa destek alın.

Doktorunuz da bir destek grubu veya terapist önerebilir. 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar