Sorunu Gönder

4. Hafta Gebelik

Hamile olup olmadığınızı merak etmeye başladığınız şu günlerde, fallop tüplerinden rahme uzanan yolculuğunu tamamladı ve evin yolunu buldu! Yakında sevimli bir bebeğe dönüşmeye hazırlanan bu küçük hücre, rahminize yerleştikten sonra, artık gebelik de başlamış olur. 

Gebeliğin 4. Haftası, anne adayları tarafından genellikle hamileliğin ilk haftası gibi düşünülse de, tıbbi olarak gebeliğin 4.haftası olarak kabul edilmektedir. Anne adayı, hamileliğini regl döneminin gecikmesi ile fark ettiğinden, şu günlerde hamilelik sevincini de yaşamaya başlayacaktır.

Bu dönemde embriyo gelişimi tam olarak başlar ve 10 haftalık başlangıç evresine artık giriş yapmıştır. 

Gebeliğin 4.haftasında embriyo, artık rahme tutunmuştur ve küçük, sevimli bir bebeğe dönüşme yolculuğu başlamıştır. Artık, yavaş yavaş organları oluşmaya başlamıştır. Hatta, bazıları işlevlerini yerine getirmeye de başlamıştır. Bu nedenle, gebeliğin bu haftası dikkatli ve hassas davranılması gereken bir haftadır. 

Gebeliğin 4.haftasında bebeğin ağırlığı ve boyu 

Bu hafta içerisinde, bebeğiniz artık bir tohum büyüklüğündedir. 1 mm boyutunda ve 2 katmandan oluşan yapısı ile anne karnındaki bebek, ilerleyen günlerde büyük bir hızla gelişmeye devam edecektir. 

Gebeliğin 4.haftasına gelindiğinde, bebeğiniz artık rahmin etrafında oluşan plasenta içerisinde büyüme yolculuğunu başlatmıştır. Artık, hem anne adayının hem de bebeğin kalp atış hızı hızlanır. Bu da, gebeliğin erken dönem belirtilerinden biri olan yorgunluk hissine neden olur. Yine, bu dönemde harekete geçen süt kanalları, göğüslere daha fazla kan pompalanması ile göğüs bölgesinde de bir hassasiyete neden olur. 

Bu haftada anne adayının regl dönemi gecikmiştir. 

Anne adayları, hamile olduğunu genellikle bu haftada fark eder. Evde gebelik testi ya da hastanede yapılacak bir kan testi ile gebelik anlaşılabilir. Ancak, gebelik kesesi oluşumu için henüz erken olduğundan, ultrason muayenesinde görüntülenmeyebilir. 

Gebeliğin 4.haftasında anne ve bebekte nasıl değişimler yaşanır?

Geride bıraktığınız üçüncü haftada, sperm ve yumurta hücresinin döllenmesi gerçekleşmiştir. Embriyonun meydana geldiği 3.haftanın ardından, anne adayı artık hamiledir. Ancak, pek çok anne gebeliğin 4.haftası geldiğinde hala hamile olduğunu fark etmeyebilir. Regl döneminin ortalama 10 gün gecikmesi ile birlikte, artık hamilelik de kesinleşecektir. 

Gebeliğin 4.haftasında, artık bebeğinizin fallop tüplerindeki yolculuğu sonlanır ve rahimdeki yolculuğu başlar. Hücre, rahim içinde kendisine en uygun olan alana yerleşir. Bu alan, genellikle rahmin arka duvarının üst kısmıdır. Bazen, embriyonun rahme yerleşmeye çalıştığı sırada kanama meydana gelebilir. Ancak, genellikle endişelenecek bir durum değildir. Bu, gebeliğin normal süreçlerinden biridir ve kısa süre içinde kendiliğinden geçmektedir. 

Embriyo, gebelik kesesine yerleştikten sonra, bu kesenin içi de amnios sıvısı ile dolmaya başlar. Bununla birlikte, kesenin içerisinde yolk kesesi de belirginleşmeye başlar. Yolk kesesi, plasenta oluşana kadarki dönemde, anneden bebeğe besin taşımaktadır. 

Hamileliğin 4.haftasına gelindiğinde, anne adayı bebeğinin gelişimini desteklemek için folik asit kullanımına devam etmelidir. Bu süreçte; B12 vitamini, demir ve kalsiyum yönünden zengin gıdaları tüketmek de önemlidir. Yine bu süreçte; anne adayının yorucu aktivitelerden uzak durması ve stresi yönetmesi de önemlidir. Sigarayı kesinlikle bırakmalı, sigara içilen ortamlardan da uzak durulmalıdır.

Gebeliğin 4.haftasında hijyenin önemi

Gebelik süresince hijyen önemli bir konudur. Anne adayının, gebeliğin başlangıcından doğuma kadar hijyene özen göstermesi gerekir. Vücudunuza girebilecek bir bakteri, virüs ya da mikrop, bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, anne adayının hijyen konusunda sorumluluğu üstlenmesi gerekir.

Hamileliğin bu haftasında, artık anne adayında mide bulantısı ve kokulara karşı hassasiyet gibi gebeliğin erken dönem belirtileri görülmeye başlanabilir. Bu iki belirtiye; mide yanması, mide ekşimesi ve baş dönmesi gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Hamilelikte evde kedi beslerken dikkat edilmesi gerekenler

Hamile kalmadan önceki dönemde evde kedi besliyor olabilirsiniz. Eğer, hamilelikte küçük sevimli dostunuz da size eşlik edecekse, bu süreçte dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. 

Kedilerde bazı enfeksiyonlar mevcut olabilir. Toksoplazmoliz adı verilen bir enfeksiyon, kedinizden bebeğinize geçmesi durumunda; görme bozukluğu, işitme kaybı, gelişim geriliği, epilepsi, beyin hasarı, su toplanması ve hatta zeka geriliği gibi ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, hamileliğin boyunca kedinizin gerekli aşılarını yaptırdığınızdan ve düzenli olarak muayene ettirdiğinizden emin olmalısınız. 

Gebeliğin 4.haftasında saç boyanabilir mi?

Anne adayları, hamilelik sürecinde saç boyama konusuna genellikle çekimser yaşlanır. Bu süreçte kafa derisinde kullanılacak boyada yer alan kimyasal maddelerin zararlı olabileceğine dair görüşler vardır. 

Uzmanlar, olası riskleri engellemek için saçların boyanması için gebeliğin ikinci trimesterine geçmeyi beklenmesini önerir. Bazı uzmanlar, gebelik boyunca saç boyamaktan kaçınılması gerektiğini düşünmektedir. Bazı uzmanlara göre de, gebelikte saç boyamak zararlı değildir. Bu konuda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini, doktorunuza danışarak belirleyebilirsiniz. 

Gebeliğin 4.haftasında annede görülen değişimler

Artık, bir gebelik testi yaparak hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz; ancak, henüz karnınız şişmediğinden, kilo alımı da başlamamıştır. Bu dönemde anne adayı; idrar sıklığında artış, karın ve kasık ağrıları, halsizlik, yorgunluk, kokulara karşı hassasiyet, damak tadında değişim, hafif lekelenmeler gibi belirtileri yaşayabilir. 

Bununla birlikte, her hamileliğin özel ve bireysel olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, her belirti her hamilelikte görülmeyebilir. Bu konuyla ilgili en doğru bilgi için doktorunuza danışmalısınız. 

Gebeliğin 4.haftasında beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

Bir anne adayı olarak, artık beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken biri daha vardır. Dengeli ve sağlıklı beslenme, bu süreçte yalnızca sizi değil, bebeğinizi de ilgilendiren bir konudur. Gebeliğin fark edilmesini takip eden süreçte bilinçsiz ve dengesiz bir şekilde kilo alımı doğru bir davranış değildir. Kontrollü bir şekilde kilo almak, besleyici ve dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır.

İlk olarak bilmeniz gereken, artık iki canlı olduğunuzu düşünerek porsiyon miktarlarını iki katına çıkarmamanız gerektiğidir. Peki, bir anne adayı gebeliğin 4.haftasında nasıl beslenmeli? Neler tüketmeli? 

Sağlıklı gıdalar, taze meyve ve sebzeler yönünden zengin ve dengeli bir beslenme programı tercih edilmeli. Bununla birlikte; işlenmiş gıdalardan, şekerli yiyeceklerden, yağlı yemeklerden uzak durulmalı ve kafein alımına mutlaka dikkat edilmeli. Boş kalorili yiyecekler, bu süreçte beslenme programınızdan uzak tutulmalıdır. 

Gebeliğin 4.haftasında anne adayındaki değişimler

 • Vücudunuz, bu süreçte daha fazla kan üretmeye başlar. Daha fazla kan üretimi, hamileliğin 10-12.haftasına kadar devam eder. Kan akışının artışına uyum sağlamak için kalbiniz de artık daha hızlı atacaktır. Hamileliğin erken dönem belirtilerinden biri olan halsizlik ve yorgunluk hissinin nedeni budur. 
 • Hamileliğin anlaşıldığı ilk günlerde, anne adayının yaşayacağı en belirgin değişimlerden biri göğüs bölgesindeki hassasiyet, acı ve ağrı hisleridir. Vücudun daha fazla progesteron ve östrojen üretmesi ile birlikte, göğüs ve meme bölgesinde de değişimler meydana gelebilir.
 • Gebeliğin 4.haftası, rahmin son derece hareketli olduğu bir dönemdir. Rahimde, rahim çeperinde, rahim ağzında ve rahimdeki kan damarlarında çeşitli değişimler meydana gelir. 
 • Anne adayının bu dönemde yaşadığı fiziksel değişimlerin dışında, psikolojik ve ruhsal değişimler de meydana gelir.  Hormonların son derece hızlı bir şekilde dalgalandığı bu günlerde, kendinizi bir gülüp bir ağlarken bulabilirsiniz. Böyle ani değişimlerde, kendinize yüklenmeyi bırakın ve stresi kontrol altına alacak aktivitelere odaklanın. Bugünlerde, sizi strese sokan insanlardan da uzak durun.
 • Doktor muayenelerini ihmal etmeyin. Artık, doktorunuzun size söyleyeceği her detay son derece önemlidir. Sizin sorumluluğunuzda olan bebeğiniz konusunda artık daha sorumlu davranmalısınız. 

Unutmayın, tüm bunlara değecek bir yolculuğun en başındasınız!

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Banu yildirim :

  14 Eylül 2019

  İyi akşamlar hocam benim son adetim 16.08 ve ben her ay 3 gün önce adet görüyorum ve bu ay 13 de olmam lazımdı olmadım test yaptım evde negatif çıktı hamile olma olasılığım varmı

   Cevapla
 • Hatice Gözgen :

  26 Ağustos 2016

  Merhaba Hocam; yaklaşık 4 ay önce düşük yaptım 2-3 ay ara verdim şimdi tekrardan başladım bu ay ki son adet günüm 11.08.16 bu süreçten sonra 3-4 gün aralıklarla ilişkiye girdik hamile kalma olasılığım nedir ? teşekkür ederim kolay gelsin iyi çalışamalar…

   Cevapla
 • Nursah demiroğlu :

  24 Ağustos 2016

  Hocam ben tup bebek yaptirdim transferim 20 gun 23 agustosta beta hcg 519.2 cikti yanitlarsaniz sevinirim

   Cevapla
 • Melek :

  04 Mayıs 2016

  Iyi günler bülent bey ben 4 haftalık hamileyim basurum ve kabizligim var tuvalete cikarken zorlanıyorum bunun hamileligim açısından i sakıncası olur mu bir düşüğüm var 2 yıldır gebelik istiyordum fakat olmuyordu bu yüzden korkuyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim\r\nBir de kasigimin sol tarafında sürekli hafif sızı gibi bir ağrı var bu normal mi

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   04 Mayıs 2016

   Merhaba,\nGeçirilmiş karın ameliyatlarına, myomlara, genitoüriner sistem enfeksiyonlarına, kabızlık, ishal ve gaz şikayeti gibi barsak hareketlerinde olan değişikliklere, bel ve kasık fıtıklarına, rahmin büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi neticesinde ve düşük tehdidinde gebelikte kasık ağrısı şikayeti olabilmektedir. Bu nedenle en kısa zamanda gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. Kabızlık ve hemoroid şikayetiniz açısından ise bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız ve bir diyetisyenden beslenme önerileri almanız doğru bir yaklaşım olur. kabızlık düşüğe neden olmamaktadır. \nSaygılarımla,\nProf. Dr. M. Bülent Tıraş

    Cevapla
Benzer Yazılar