Ultrasonla Bebeğin Tahmini Kilosunu Hesaplama

 

Ultrason muayenesinin bebeğin ağırlığını tahmin etme konusunda yanlış sonuç verdiğine dair çok yaygın söylentiler var ve bu konuda biraz dile düşmüş vaziyette denilebilir. Ultrason bebeğin kilosuna dair bir tahmin sunar ama bu tahmin yarım kilo civarında hem fazla hem de eksik olabilir.

Ultrason ile kilo tahmininin çeşitli yolları vardır ve sonuçlar değişkenlik gösterebilirler. Genel olarak sadece bebeğin beklenen ağırlığı üzerinden sezaryen planlamak pek doğru olmaz.

Ultrasonla Bebeğin Kilosu Nasıl Tahmin Edilir?

Bebeğin kilosunu ultrasonla tahmin edebilmek için kullanılan 30’dan fazla algoritma var. En yaygın kullanılan ölçümler arasında bebeğin kafa çevresi, karın çevresi, femur uzunluğu ve diğerleri bulunuyor.

Bazı programlar bebeğin cinsiyetini, gebelik haftasını ve diğer faktörleri de dikkate alıyorlar. Örneğin diyabeti olan anne adaylarının bebekleri annenin kan şekerinden dolayı daha büyük olabilirler ve bazı tahminler bebeğin daha büyük olacağını varsayabilirler.

Doktorunuz Leopold manevralarını kullanarak fizik muayenede bebeğin kilosunu tahmin etmeye çalışabilir ve bu manevra bebeğin pozisyonunu kontrol etmeye de yardımcı olur.

Leopold manevrası bebeğin kilosunu tahmin etme konusunda doğru bir araç değildir ancak bazı doktorlar bu tahmini yapmakta diğerlerine göre daha başarılı olurlar.

Sezaryen İçin Tahmin Bazlı Uygulamalar

Bebeğin ağırlığının gebelik haftasına göre yüksek olduğu tahmini oluşursa, bazı doktorlar sezaryen veya doğumu başlatma süreci planlayabiliyorlar. Genel olarak 4.5 kilogramın üzerinde olduğu tahmin edilen bebekler sezaryene ihtiyaç duyabilirler.

Büyük bebeğin vajinal yoldan doğumuna dair temel endişe sebebi distosidir. Bu durumda bebek doğum kanalında tıkanıp kalır ve kolları ile omuz sinirleri hasar görebilir. Bunun sonucunda anne sakatlanabilir ve çocuğun kol kasları kalıcı felce uğrayabilir.

Sezaryen bazen büyük bebekler için uygulansa da, bebekler doğum öncesi tahminlerden daha hafif de olabilirler. Bu nedenle pek çok kişi doğum yöntemine karar vermek için kilo tahminini kullanmayı önermiyor. Tahminler bazen olması gerekenden düşük de çıkabiliyorlar.

Üçüncü Trimester Ultrasonu

Eğer gebeliğin üçüncü trimesterinde ultrason uygulaması yapılacaksa, bu ultrasonda size hangi bilgilerin sunulacağını sorun. Doktorun neyi aradığını anlamanız önemli.

Doktorun bir endişesi var ve tek cevap ultrasonda mı? Bir şey mi oluyor? Yoksa rutin bir uygulama mı? Doktorun üçüncü trimesterde kontrol etmek isteyebileceği bazı noktalar şöyle:

Doktorunuzun düşüncelerini öğrenmeyi unutmayın. Bebeğiniz biraz büyük olsa bile bu illa ki vajinal doğum yapamayacağınız anlamına gelmez. Bebeğin boyutu bulmacanın sadece bir parçasıdır.