Embriyo Transferi Sonrası Kanama ve Nedenleri

tüp bebek ve hamilelik

Embriyo transferinden sonra meydana gelen kanamaya, luteal faz kanaması denilmektedir. Hamilelik testinden önce meydana gelen kanamalar bu şekilde adlandırılmaktadır. Tüp bebek tedavilerinin % 7-42’sinde meydana gelen luteal faz kanaması, yumurta toplamadan 7-8 gün sonra, hafif kanama şeklinde görülmektedir.

Embriyo transferi ile hamilelik testi arasındaki süreçte meydana gelen kanamalar, çiftte başarısızlık düşüncesi yaratabilmektedir. Bu süreçte kanama yaşanması tedavinin tamamen başarısızlığa uğradığını göstermeyebilir. Bu durumda halen gebe olma şansı mevcuttur. Ancak mutlaka bir uzmana danışmak gerekmektedir.

Kadının doğal döngüsünde luteal faz nedir?

Kadının doğal aylık döngüsünde yumurtlamadan sonra yumurtalıkta korpus luteum denilen bir yapı meydana gelir. Bu yapı, progesteron ve estradiol hormonları salgılar. Bu sayede de rahmin embriyoyu tutabilmesi için hazır hale getirir. Bu duruma luteal faz, adı verilmektedir.

Korpus luteum tarafından salgılanmış olan hormonlar, erken dönem gebelikte bebeğin eşinin yani plasentanın ürettiği hormonlar devreye girene kadar yani 7. haftaya kadar gebeliğin kalmasını sağlar. Şayet korpus luteum denilen yapı olmasaydı gebeliklerin hepsi düşükle neticelenecekti.

Tüp bebek tedavisinde luteal faz destek ilaçları neden kullanılır?

Tüp bebek tedavisinin ilk aşamasında yumurtalıkların uyarılması için ilaç tedavisine başlanır.  Yumurtalıkların ilaçlarla uyarılmasının korpus luteumun fonksiyonunu bozabilmektedir. Şayet doğru tedavi yöntemi uygulanmıyor ise hormon seviyeleri değişir ve luteal faz kısalır. Bu sebeple de luteal faz kanaması meydana gelir.

Tüp bebek tedavilerinde luteal faz destek ilaçları kullanılmasının sebebi de bu ani hormon kesintisidir. Araştırmalar medikal kısmın, yumurtalıkların uyarıldığı tedavilerde tüp bebek başarısını önemli ölçüde artırdığını bildirmiştir.

Luteal faz kanamalarının yaşanmaması için  yeterli miktarda luteal faz destek ilacı kullanılması gerekmektedir. Yumurtalıkların uyarılması sebebiyle luteal faz çok kısa olabilir. Bu sebeple de tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Luteal faz desteği olarak uygulanan progesteron hormonun yan etkileri var mıdır?

Bu konu hakkında yapılan çalışmalar, desteğin progesteron hormonuna başlamak için en ideal zamanın yumurta toplamadan hemen sonra olduğunu ortaya koymuştur.

Progesteronun oral, vajinal, rektal ve kas içi kullanılabilir. Günümüzde tüp bebek tedavilerinde çoğunlukla vajinal veya kas içi kullanım önerilir. Araştırmalar oral progesteron kullanımının diğer yöntemlere kıyasla düşük gebelik ve implantasyon oranlarına yol açtığını ortaya koymuştur.

Kas içi ile vajinal progesteron kullanımı ise benzer neticelere yol açmakla beraber, vajinal yöntem rahimde daha yüksek düzeylere ulaşılmasını sağlamakta ve hastalar tarafından kullanım kolaylığı sebebiyle yaygındır.

Vajinal kullanım yönteminde ise; akıntı ve vajinada iritasyon gibi yan etkilere yol açabilir ancak bu durumşar, hastalar tarafından tolere edilebilmektedir.  Kas içi yöntemde enjeksiyonun yol açtığı acı, nadir de olsa alerjik reaksiyon ve uygulama bölgesinde apse oluşma riski, vajinal uygulamada meydana gelmektedir.

Embriyo transferi sonrası kanama görüldüğünde ne yapılmalıdır?

Transferden sonra kanama meydana gelmiş ise ilaçlar bırakılmamalıdır. İlk olarak bir uzmana başvurulmalı ve ardından bir uzmana başvurulmalıdır. Bu sebeple de luteal faz ilaçları bırakılmamalıdır.

20 Comments

 • khatuna

  18 Ekim 2019 - 13:56

  meraba transver 7 gun oldu yaptirdin hafif kaslar bel agri vardi kanamam yok normalmidir guzel yolm yane tutma sansim varm

 • Ayse Durna

  23 Şubat 2020 - 16:22

  Hocam merhaba emriyo transferinden 11 gün sonra test yaptım negatif çıktı ve bugün 16 günün adet günün gecti adet olmsdim ama bugün biraz lekem oldu bu gebelik belirtisi olabilir mi

 • Eda U.

  6 Mart 2020 - 20:24

  Hocam merhaba, yaşım 39 ..2 gün önce dondurulmuş embriyo transferim yapıldı , transfer yapıldığı gün adetimin 17.günüydü ve tahlilimde progesteron 36 e2 274 çıktı , aklıma takılan konu progesteron değerim taze transferlerde progesteron 1,5 altında olması isteniyor benim bu değerimle tutunma şansı var mı??? Şu an duphaston tablet 3*1 devam ediyorum , coraspin 100 ve follatro kullanıyorum , estrofem kullanmam gerekli mi ???doktorum gerek yok dedi ama önceki tedavilerimde transfer sonrası da kullanmıştım, cevap verirseniz sevinirim

Comments are closed.