Emzirme Döneminde Doğum Kontrolü

Yakın bir tarihte doğum yaptıysanız, yeni bir bebek sahibi olmak muhtemelen aklınızdaki son şeydir. Doğumdan sonra geçen 5-6 haftanın ardından cinsel ilişkiye yeniden girmeye başladıktan sonra, yeni bir gebeliğin söz konusu olmasını engellemek istiyorsanız, doğum kontrol yöntemlerini değerlendirmeniz gerekir. 

Pek çok çift, doğumdan sonraki süreçte doğum kontrolünü ihmal ettiği için, kadınlar emzirme döneminde bile hamile kalabilir. Yaygın inanış, emzirme döneminde doğum kontrol hapı kullanımın bebeğe zarar verebileceği yönünde olsa da, aslında tamamen güvenlidir. Bu noktada, çiftlerin bireysel tercihlerine, sağlık durumlarına ve bütçelerine göre farklı doğum kontrolü seçeneklerinden bahsedilebilir. 

Emzirme Döneminde Doğum Kontrol Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Herhangi bir doğum kontrol yöntemine karar verdikten sonra, dikkate almanız gereken farklı faktörler de vardır. 
 • Sanılanın aksine, pek çok doğum kontrol yöntemi hormon kullanımını içermez. 
 • Bununla birlike, hormon kullanımlı seçenekler de mevcuttur. 
 • Doğum kontrolü konusundaki seçeneklerinizi değerlendirirken doktorunuzla birlikte hareket etmelisiniz. 

Emzirme Döneminde Hamile Kalınabilir Mi? 

Halk arasındaki yaygın görüş, emzirmenin bir doğum kontrol yöntemi olduğu olsa da, etkili olabilmesi için belirli koşulların da sağlanması gerekir. Dolayısıyla, emzirme döneminde hamile kalamayacağınız yanlış bir efsanedir. 

Pek çok kadın, yeniden adet görmeye başlayana kadar hamile kalamayacağını düşünür. Ancak, adet döngüsü her zaman doğurganlığın bir göstergesi değildir. Emzirme dönemindeyken, yumurtlama günlerinizde korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, hamile kalabilirsiniz! 

Emzirme döneminde hamile kalma riskine karşılık bir doğum kontrol yöntemi tercih etmek istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı seçeneğiniz olacaktır. Seçenekleri gözden geçirdikten sonra, sizin için en uygun olan yönteme karar vermek için doktorunuza danışmalısınız. 

Emzirme dönemindeki bir kadın için doğum kontrol seçenekleri dört kategoriye ayrılır. Bunlar; hormonal yöntemler, hormonal olmayan yöntemler, kalıcı yöntemler ve doğal yöntemlerdir. Bir sonraki bölümde, emzirme döneminde doğum kontrolü sağlayabilecek yöntemleri bulabilirsiniz. 

Doğumdan Sonra Doğurganlık

Uzmanlar, doğumdan sonraki dönemde, vücudun iyileşmesine izin vermek için ortalama 5-6 hafta süreyle cinsel ilişkiden kaçınmayı önermektedir. Ancak, çiftlerin büyük bir bölümü, doğum sonrası erken dönemde cinsel ilişkiye girmektedir. Bunların neredeyse yarısı, bu süreçte korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmektedir. İnsanlar, doğumdan sonraki erken dönemde gebelik oluşma riskinin düşük olduğuna inansa da, durum her zaman böyle değildir. 

Doğumdan sonraki ilk adet kanamasına kadar korunmasız cinsel ilişkiye girebileceğinizi düşünebilirsiniz; ancak, bir kadın regl dönemi başlamadan yaklaşık 2 hafta önce yumurtlamaktadır. İlk yumurtlamanın ne zaman olacağını tahmin etmeniz zor olacağından, doğumdan sonraki süreçte de doğum kontrolü yapmanız önemlidir. 

Emzirme Döneminde Doğum Kontrolü Seçenekleri 

 • Hormonal Yöntemler

Hormonal doğum kontrol haplarının kullanımını içeren yöntemdir. Hormonal hapların içerdiği progesteron hormonu, anne sütü aracılığıyla bebeğe geçebilir ancak bebek için zararlı değildir. Ayrıca, annenin süt üretimini de olumsuz etkilemez. Hormonal doğum kontrol hapları, 28 günlük bir paketi içerir ve içindeki her hap progesteron hormonu içerir. 

 • Hormonal Olmayan Yöntemler

Eczanelerde, bazı hormonal olmayan doğum kontrol hapı seçenekleri de mevcuttur. Spermin yumurtayı döllemesini engelleyen bir duvar olarak çalışırlar. 

Hormonal olmayan doğum kontrolü için emzirme döneminde tercih edebileceğiniz seçeneklerden biri de prezervatiflerdir. Pek çok farklı malzeme, boyut ve türde üretilen prezervatifler, yumurta ve spermin buluşmasını engelleme prensibine dayalıdır ve spermin kadın vücudunun içine girmesini engelleyerek döllenmeyi engeller. 

Cinsel ilişki öncesinde vajinaya yerleştirilen spermisitler de faydalıdır. Prezervatif ile benzer olarak, spermin vücudun içine girmesini engellemek için bir bariyer oluştururlar. 

Emzirme döneminde doğum kontrolü için diyaframları da tercih edebilirsiniz. Doğum yaptıktan sonraki ilk 6 hafta içerisinde kullanımı önerilmese de, daha sonraki dönemlerde doktorunuz tarafından takılarak kullanabilirsiniz. Spermi hareketsiz hale getirerek döllenmeyi engelleyen diyaframlar da doğum kontrolünde hormonal olmayan ve etkili yöntemlerden biridir. 

 • Doğal Yöntemler

Doğal doğum kontrol yöntemleri, herhangi bir hormon hapı ya da ek bir cihaz kullanımını içermez. Doğal yollarla, hamile kalmamak için tercih edilebilecek davranışları içerir. 

Laktasyonel Amenore Yöntemi, emzirme dönemindeki kadınların tercih edebileceği doğal doğum kontrolü yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, doğumdan sonraki altı ay boyunca yumurtlamayı engelleyebilir. Bir kadının bu yöntemi sürekli ve doğru bir şekilde sürdürmesi durumunda, gebelik riski %2 civarındadır. Bu yöntem ile, süt üretimini tetikleyen hormon, yumurtlamaya yarayan hormonun salınmasını da önler. 

NFP olarak da bilinen doğal aile planlaması yöntemi ise; vücut değişimlerini takip ederek yumurtlamanın ne zaman meydana geldiğini belirleme prensibine dayanmaktadır. Genellikle, bir takvim aracılığıyla değişimler takvim edilmektedir. 

 • Kalıcı Yöntemler

Dünyaya getirdiğiniz bebeğin artık sonuncusu olduğuna karar verdiyseniz, bir doğum kontrol yöntemi olarak kalıcı yöntemleri tercih edebilirsiniz. Ancak, bir seçim yapmaktan emin değilseniz, duygusal değişimler yaşadığınız emzirme dönemi geçene kadar bu kararı ertelemek en iyisi olabilir. 

Emzirirken Doğum Kontrol Hapı İçilir Mi?

Doğum kontrol hapı

Bazı kadınlar, emzirme döneminde doğum kontrol hapı kullanımına çekimser yaklaşsa da, doktorlar tarafından genellikle güvenli olduğu kabul edilmektedir. Hormon içeren bu hapların çoğu formu, anne sütü ile bebeğe geçebilir ancak bebek için zararlı değildir. 

Doğum kontrol hapları, döllenmeyi engellemek adına genellikle progesteron ve östrojen hormonları içerir. Bazı kadınlar, bu ilaçlardaki hormonları kolay bir şekilde tolere edebilir. Bazen, hapların içerdiği östrojen hormonu, bazı kadınlarda anne sütünün azalmasına neden olabilir. Bu haplar, emzirmenin ilerleyen dönemlerinde ya da süt miktarı ile ilgili sorun yaşayan kadınlar için daha büyük bir risktir. Bu nedenle, uzmanlar yalnızca progesteron hormonu içeren doğum kontrol hapları kullanmanızı önermektedir. 

Microgynon Emzirirken Kullanımı 

Microgynon, kombine bir doğum kontrol hapıdır ve östrojen ve progesteron hormonlarını içerir. Çoğu kadın, istenmeyen gebelikleri önlemek için doğum kontrol hapı olarak Microgynon’u tercih eder. Adet düzensizliği olan kadınlar tarafından da tercih edilir. Ancak, bu hap herkesi için uygun değildir. Aşağıdaki durumlarda kullanımı önerilmemektedir:

 • 35 yaşın üzerindeyseniz ve sigara kullanıyorsanız,
 • Beden Kitle İndeksi’niz 35’in üzerindeyse,
 • Akciğerlerinizde ya da bacağınızda kan pıhtısı varsa
 • Daha önce kalp krizi ya da inme geçirdiyseniz
 • Yüksek tansiyon hastasıysanız
 • Kalp atış problemleriniz varsa
 • Kan bozukluğunuz varsa
 • Şeker hastasıysanız
 • Migren probleminiz varsa Microgynon kullanmanız önerilmez. 

Peki, emzirme döneminde kullanılabilir mi? Microgynon, emziren anneler için önerilen bir doğum kontrol hapı değildir. Çünkü, bu hap östrojen ve progesteron hormonlarının bir kombinesidir. Östrojen, anne sütü miktarının azalmasına neden olabilir. Bu hapı kullanmaya karar verirseniz, doğumdan sonraki 6.haftaya kadar beklemelisiniz. 

Progesteron İçeren Doğum Kontrol Hapları 

Emzirme döneminde doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol haplarını kullanmayı tercih edecekseniz, östrojen içermeyen ve progesteron içeren doğum kontrol haplarını kullanabilirsiniz. Çoğu anne, doğumdan sonraki 6-8.haftadan sonra progesteron içeren doğum kontrol hapları kullanırken, anne sütü ile ilgili herhangi bir sorun yaşamaz. Bununla birlikte, bazı kadınların sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları kullanırken de anne sütü ile ilgili sorunlar yaşadıklarını belirten bazı raporlar bulunmaktadır. 

Sadece progesteron hormonu içeren doğum kontrol haplarının her anne için güvenli kabul edilmediğini lütfen unutmayın. Bu konuda, size en uygun yönteme karar verilmesi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.