G Noktası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

 

Orgazm olmak; vücuttaki stres seviyelerini azaltmaya, cilt kalitesini arttırmaya ve kendinizi çok daha iyi hissetmenize katkı sağlayabilir. Bununla birlikte, birçok kadın için orgazm olmak, gizemli G noktası kadar zor olabilir. 

Kadınların yalnızca cinsel birleşme yoluyla orgazm olması, nispeten nadirdir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmada, kadınların yalnızca %18’inin yalnızca cinsel birleşme ile orgazm olabildikleri öne sürülmüştür. Daha sık olmamakla birlikte, cinsel ilişki sırasında orgazm söz konusu olduğunda, klitorisi uyarmak gereklidir ya da en azından faydalıdır. 

Bununla birlikte, daha önce yaşamamış olsanız bile, vajinal bir orgazmın imkansız olması anlamına gelmez. Bazıları, G noktasının, cinsel birleşme sırasında orgazma ulaşan kadınların anahtarı olabileceğine inanılmaktadır. Ancak, bazı araştırmacılar da vajinal orgazmın zor olduğuna inanıyor. Bu nedenle, doğru ile yanlışı ayırmak zor olabilir. 

G Noktası Nedir?

Muhtemelen, G noktasını ve vajinal orgazma ulaşmanın anahtarı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki, bu gerçek mi? Dürüst olmak gerekirse, karmaşık. 

“Grafenberg noktası” adıyla da bilinen G noktası terimi; “buraya gel” hareketinin kullanılmasının, vajina içerisinde fiziksel bir tepki üretmesini keşfeden Dr. Beverly Whipple tarafından tanıtılmıştır. Bu bölgenin, cinsel ilişki sırasında orgazm olabilen kadınlar için anahtar bölge olabileceğine inanılıyordu. 

Bununla birlikte, G noktasının, aslında anatominin ayrı bir parçası olmadığını bilmek önemlidir. 2017 tarihli bir araştırmada; vajinada kendi ayrı noktası olmak yerine, G noktasının klitoral ağının bir parçası olduğu bulunmuştur. Bu da, G noktası uyarılırken, klitorisin aslında düşündüğünüzden çok daha büyük bir kısmının uyarıldığı anlamına gelmektedir. Görünen o ki, vajinanın iç dudaklarının buluştuğu bezelye büyüklüğündeki yumru, aslında klitorisin ucudur ve yaklaşık 10 cm’lik iki köke ayrılmaktadır. 

Bununla birlikte, bu bölge kadından kadına değişiklik gösterebilir. Bu da, yerini bulmayı genellikle zorlaştırmaktadır. Ayrıca, uyarıldıktan sonra, G noktası kadının vajinal orgazma ulaşmasına yardımcı olabilir. 

G Noktası Nasıl Bulunur?

G noktasının olduğu bölge kadından kadına değişiklik gösterebilir, bu da bulunmasını zorlaştırabilir. Ancak, bu imkansız olduğu anlamına gelmez. Cinsel ilişki sırasında, onu aramak yerine bireysel keşif yoluyla bulmak daha kolay olacaktır. 

G noktasını bulmak istiyorsanız, önce vücudunuzu rahatlatarak başlayın. Vücudunuzu keşfetmeye başladığınızda, size en uygun olanı yapın. Hazır olduğunuzda, vajinaya masaj yaparak başlayın. Unutmayın, burada belirli bir düğmeye basmayı değil, o bölgede sizin için en iyi olanı bulmaya çalışıyorsunuz. Cinsel ilişki sırasında ya da parmaklarınızı kullanarak vajina içerisinde G noktanızı ararken, duygunuzu arttıran noktada aynı hareketi tekrarlayın. Burada, içeri ve dışarı hareketi yerine, dikkatinizi o alana vermeye devam edin. 

Vücuttaki diğer erojen bölgeler gibi, tercihler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada, orgazmın herkese uyan bir boyut olmadığı, bu nedenle de orgazm olmak için doğru ya da yanlış bir yol olmadığı belirtilmiştir. 

Her kadın G noktasını uyararak orgazm olmayabilir. Bu nedenle, mastürbasyonun tamamen normal olduğunu ve cinsel birleşmenin sağlıklı bir parçası olabileceğini unutmayın. Kendi cinsel zevklerinizi keşfetmek için zaman ayırarak, cinsel ilişki sırasında en çok nelerden hoşlandığınız konusunda eşinize bilgi vermek için bu bilgileri kullanabilirsiniz. 

G Noktasını Uyaran En İyi Pozisyonlar

Cinsel ilişki sırasında G noktasını uyarmayı umuyorsanız, bu konuda daha etkili olduğu söylenen belirli pozisyonlar vardır. Bunu yapmak için, hareketleriniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayan pozisyonları deneyebilirsiniz. Böylece, en çok hangi pozisyondan hoşlandığınızı anlayabilirsiniz. G noktasını bulmanıza yardımcı olabilecek pek çok farklı pozisyon olsa da, denemeniz önerilen özellikle üç pozisyon vardır: 

  • Kovboy pozisyonu

Erkeğin sırt üstü uzandığı ve kadının kucağına oturduğu pozisyondur. Bu konum; G noktanızı bulmaya odaklanabilmeniz için ritim ve derinlik üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Bu pozisyonda, yukarı ve aşağı sallamak yerine, G noktasını uyarmak için ileri- geri hareket etmeyi deneyim. Bunu yaparken, farklı hız ve açılarla denemeler yapmak da yardımcı olabilir. 

  • Köpek stili pozisyonu 

Köpek stili pozisyonu, cinsel ilişki sırasında daha fazla zevk almanın iyi bir yoludur. G noktasına ulaşma açısını değiştirmesi de kolaydır. Bu pozisyondayken, cinsel ilişki sırasında, sizin için en uygun açıyı bulana kadar kalçanızı geriye doğru itmeyi deneyin. İsterseniz, bacaklarınız yatağın kenarından aşağı uzanacak şekilde yüz üstü uzanarak, eşinizin arkada kalmasını sağlayarak farklı bir versiyonu deneyebilirsiniz. 

  • Kapalı misyoner pozisyonu 

Klasik misyoner pozisyonunun farklı bir versiyonu olan kapalı misyoner pozisyonu, cinsel birleşme derinliği olmadan daha fazla uyarılmanıza olanak sunar. Bacaklarınızı birlikte hareket ettirmeden önce, sırtüstü uzanarak misyoner pozisyonunda başlayın. 

Ardından, eşinizin bacakları sizinkinin üzerinde durmalı ve daha sıkı bir şekilde sıkmalıdır. Çok fazla derin nüfuz etmeyen bu yüzeysel nüfuz, daha sıkı bir his yaratır ve G noktasına doğru daha fazla sürtünme sağlar. Bu da, vajinal orgazm yaşamanıza yardımcı olmanız için harika bir yol olabilir. 

Her Kadının G Noktası Var Mıdır?

Aslında, evet. Ancak, G noktasındaki cinsel duyum derecesi, kadından kadına büyük ölçüde değişkenlik gösterilir. Ve alınan zevk, bir kadının ne zaman uyarıldığına, günün saatine ya da kadının değişen psikolojik durumunun içinde aynı kadında bile değişebilir. 

Doğru Noktaya Dokunduğumu Nasıl Anlarım?

Bazı kadınlar, cinsel ilişki ya da parmaklarıyla dokunduklarında, herhangi bir doku farklı hissetmediklerini belirtiyor. Bir kadın vücudunun, G noktasına dokunulmasının zevkli olarak ifade etmesinden önce, daha çok genel uyarılmaya ihtiyacı olacaktır. 

Cinsel Pozisyonu Değiştirmek Uyarılmayı Arttırabilir Mi?

Evet. Belirli cinsel pozisyonlar sırasında, G noktası ile daha fazla temas edilir. Yukarıda belirtilen her üç pozisyonun da, vajinal orgazmı sağlama olasılığı daha yüksektir. 

G Noktasını Bulmak Kadının Boşalmasını Kolaylaştırır Mı?

Evet. Bazı kadınlar için, G noktasının uyarılması sıvıların salınımını sağlayabilir. Ayrıca, kanıtlanmamış olmasına rağmen bazı uzmanlar, Skene bezlerinin de burada rol oynayabileceğini düşünmektedir. 

Sizin İçin Neyin İşe Yaradığını Bulun 

Filmlerde gördüklerinizin aksine, cinsel ilişki her zaman çok kolay ve hızlı değildir. Kadınlar, özellikle de cinselliğin bir tabu olduğu toplumlarda, cinselliğin utanç verici bir eylem olduğuna inanırlar. Bu da, bir kadının orgazm olmasını ve cinsel olarak tatmin olmasını zorlaştırabilir. 

Cinsel hayatınızın sorumluluğunu üstlenmekten ve nelerden hoşlandığınızı bulmaya çalışmaktan çekinmeyin. Bu, G noktasını bularak daha fazla haz alabilmeniz anlamına geliyorsa, sizin için iyidir. Bulamazsanız? Yine de harika. 

Orgazm olmayı garantileyen bir kural yoktur. Ve, çoğu kadın için, çabaların bir kombinasyonunu tercih etmek normaldir. Sizin için neyin işe yaradığını bulmak zaman alabilir. Bu yüzden, sabırlı olmak ve denemeye devam etmek önemlidir. 

Burada, en önemlisi sizin memnun olmanızdır. Vücudunuzu ve cinsel ilişkide nelerden hoşlandığınızı keşfetmek; zevkli bir cinsel hayata sahip olmanız için harika bir adımdır. Ne sevdiğinizi bulmaktan ve nelerden hoşlandığınızı söylemekten asla çekinmemelisiniz. Sonuçta, iyi bir cinsel hayat herkesin hakkıdır.