Gebelikte Bebeğin İlk Tekmeleri

Bebek bekleyen anne adayları genelde bebeğin ilk hareketlerini gebeliğin 17. haftası civarında hissederler. Ancak her kadın farklıdır ve bu nedenle 13-25’inci haftalar arasında hissetmek mümkündür. Daha önceden doğum yapmış olan kadınlar bebeğin hareketlerini daha erkenden fark edebilirler çünkü ne bekleyeceklerini bilirler. Ayrıca plasenta rahmin önünde duruyorsa veya fazla kilolarınız varsa hissetmeniz daha zor olabilir.

Bebeğin Hareketi Nasıl Hissettirir?

Bu hareketler genelde baloncuk, sancı veya çırpınış gibi hissedilirler. İlk defa anne olacak olan pek çok kadın bu hareketleri gazla karıştırır. Hamilelik devam ederken hareketler daha güçlü hale gelirler ve üçüncü trimesterde artık ağrı yapmayan tekmeler olarak hissedilirler.

Buna ek olarak bebeğin hareketleri günün belli kısımlarında daha belirgin olabilir. Bebekler sabahları ve öğleden sonraları daha sessizdirler, geceleri daha aktiftirler. Bu hareketler bazen kadınları uyandırırlar. Ayrıca kafein ve şeker gibi bazı gıdalara, seslere ve eylemlere tepki verebilirler.

Bebek Ne Kadar Sık Hareket Eder?

Bebeğin hareketleri başladıktan sonra onu her gün hissetmeniz mümkün olmayabilir. Bol miktarda amniyon sıvısı vardır ve bebek henüz küçük ve hafiftir. 24-26 hafta civarlarında ise bebeğin hareket alanı daha kısıtlıdır ve muhtemelen hareketlerini günlük olarak hissedersiniz.

Bebek Neden Hareket Eder?

Bebeğin hareketleri onun gelişimi için gereklidir. Bebekler doğru gelişim için esneyip hareket etmeliler. Bu hareketler onun rahim dışındaki hayata hazırlanmasına yardımcı olurlar. Eğer bebek hareket etmiyorsa bu bir komplikasyon anlamına gelebilir. Örneğin bebek plasentadan yeterince besin almayabilir veya amniyon sıvısı miktarınız az olabilir.

Bebeğin Hareketini Hissetmiyorsanız Ne Olur?

Tüm kadınlar 17. haftada hareket hissetmezler ve bu bir sağlık problemine işaret etmez. Annenin hissettikleri her zaman rahimde olan bitenleri göstermez. Bu nedenle 18-20 hafta civarında hareket hissetmediyseniz doktorunuza danışın. Doktor bir seri test uygulayarak her şeyin sorunsuz olduğunu garanti edebilir.

Ayrıca gebeliğin 28. haftası civarında bebeğin hareketlerini sayma konusunda rehberler mevcut. Genel olarak 2 saat içerisinde 10 hareket hissetmek istersiniz. Tekme saymanın ölü doğumu önleyebildiği ve anneye bebeğin sağlıklı olduğunu gösterdiği biliniyor. Eğer bebeğin hareketlerinde azalma görürseniz, bir sorun olup olmadığının tespiti için doktorunuzla görüşün.