Sorunu Gönder

28. Hafta Gebelik

Gebeliğin 28. haftasındasınız ve doğuma bir hafta daha yaklaştınız. Tabi, bir yandan hamilelikle ilgili sorunlarınız da var. Gebeliğin bu haftasında, vücudunuzda olan değişimlerden bebeğinizin gelişimine ve sağlıklı bir hamilelik sürdürmek için ihtiyacınız olan ipucu ve tavsiyelere kadar, gebeliğin 28.haftası rehberimiz çok işinize yarayabilir!

Gebeliğin 28.Haftası Hakkında

28-hafta-hamilelik

Hamileliğin 3.trimesterine hoş geldiniz! Bu hafta, karnınızda heyecan verici gelişmeler devam ediyor. Artık, bebeğiniz gözlerini açıp kapatabiliyor. Bazılarının kirpikleri bile olabilir. Gözleri açıkken, dışarıdaki ışığı bile hissedebilir. Hatta, ışıktaki değişimlere tepki olarak tekmeleyebilir ya da hareket edebilir.

Bebeğinizin beyni gelişmeye devam ediyor! Gebeliğin 28.haftasında; bebeğinizin rahim içindeki konumu başı aşağı bakacak şekilde olabilir. Ancak, şuanda alışılmadık bir pozisyonda olup olmadığı konusunda endişelenmeyin. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, muhtemelen beklenen pozisyona geçecektir.

Bu haftalarda, dinlenirken ya da yemeklerden sonra daha aktif olduğunu görebilirsiniz. Bu küçük tekmeleri, ilk bağlanma deneyimlerinizden biri olarak görmeyi düşünün!

Gebeliğin 28.Haftasında Bebeğin Boyu ve Kilosu

Bebeğiniz, bu hafta ortalama 37 cm uzunluğunda ve yaklaşık 1.2 kg civarında. Bu da, yaklaşık orta boy bir ananas büyüklüğünde  olduğu anlamına gelir.

Gebeliğin 28.Haftasında Annede Yaşanan Değişimler

28-hafta-annedeki-degisimler

Hamileliğin son trimesterine girerken, sizin ve bebeğinizin hala biraz büyümekte olduğunu unutmayın. Karnınız artık daha belirgin olabilir ve bundan sonra, kendinizi daha kolay yorulurken bulabilirsiniz. Vücudunuz bu son 3 aylık dönemde değişmeye ve gelişmeye devam ederken, bebeğiniz de içeride muhteşem işler başarıyor!

Gebeliğin 28.haftasında, yediklerinize dikkat etmeye devam edin. Düzenli olarak sağlıklı ve besleyici yemekler tüketin. Kaliteli gıdalarla beslenmek, kendinizi kötü hissettiğinizde enerji seviyelerinizi yükseltmenize yardımcı olabilir. Doktorunuz önerdiği takdirde, doğum öncesi yeterli miktarda kalsiyum ve demir aldığınızdan emin olmak için takviye almanız gerekebilir.

Bu haftalarda egzersiz yapmaya devam etmek, enerji seviyelerinizi arttırmaya ve sarkmaları önlemeye yardımcı olacaktır. Kilo alımı ile ilgili endişeleriniz varsa, kilonuzun sağlıklı bir aralıkta olup olmadığından emin olmak için doktorunuza danışın.

28 Haftalık Gebelik Belirtileri

Gebeliğin 28.haftasında karşılaşabileceğiniz belirtilerden bazıları şunlardır:

 • Sırt ağrısı

Sırt ve bel ağrısı, özellikle gebeliğin son 3 aylık döneminde sık görülür. Doğuma hazırlanmak için, pelvis bölgedeki bağlar ve eklemler gevşemeye başlar. Bu da, bazen sırt ve bel ağrılarına neden olur.

Vücudunuz genişledikçe ağırlık merkeziniz değişir. Bu da, genellikle sırt kaslarını zorlar. Sırt ve bel ağrıları konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Bu semptomlar genellikle doğum yaptıktan sonra azaldığı için, biraz daha rahat hissedebilirsiniz.

 • Nefes darlığı

Rahminiz genişledikçe, karın organlarınız da kalabalıklaşmaya başlar. Mideniz ciğerlerinize baskı uygular ve bu da rahat nefes almayı zorlaştırır. Ancak, yine de endişelenmeyin. Bebeğiniz, yeterince hava alıyor.

Kendinizi nefes darlığı yaşarken bulursanız, duruşunuzu değiştirmeyi deneyin. Düz durmak, semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Hemoroit

Rahminiz sürekli büyümeye devam ettiğinden, bazen hemoroit problemi ortaya çıkabilir. Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, hemoroit de daha kötüleşebilir.

Hemoroit riskini azaltmak için; taze meyve ve sebzeler, tam tahıllar gibi lif değeri yüksek gıdalar tercih edin. Semptomları hafifletmek için ılık bir banyoda oturmak da faydalı olabilir.

 • Braxton Hicks Kasılmaları

Doğuma hazırlanan ve sahte doğum sancısı olarak da bilinen bu kasılmalar, vücudunuzun doğuma hazırlandığı son trimesterde kendini gösterir. Bu kasılmalar, daha çok egzersiz sonrası ya da akşam saatlerinde ortaya çıkabilir. Bu kasılmalar sırasında doğum sancısı gibi hissedebilirsiniz, ancak geçicidir. Kasılmalar ile ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuzdan tavsiye isteyin.

Gebeliğin 28.Haftasında Bebekte Yaşanan Değişimler

28-hafta-ultrason

Bu hafta, bebeğiniz hızla gelişmeye devam ediyor. Beyni, hızlı bir büyüme döneminde ve beyin dokuları gelişiyor.

Gebeliğin 14.haftası civarında başlayan göz hareketleri, artık 28.haftada belirgin bir şekilde artar. Göz hareketlerinin sıklığı, sağlıklı beyin gelişimi ve REM uykusu ile yakından ilişkilidir.

Göbek kordonu, bebeğiniz ve plasenta arasında kan taşımaya devam ediyor.

Haftalar ilerledikçe, bebeğinizin rahim dışında hayatta kalma şansı artar. Aynı zamanda, doğduktan sonra sağlık sorunları riski azalır. Doğru ve özel bir bakımla, gebeliğin 28.haftasında doğan bir bebeğin hayatta kalma şansı %95 civarındadır.

Gebeliğin 28.Haftasında Baba Adaylarına Tavsiyeler

Gerçekler şuanda daha çok hissediliyor olabilir. Çünkü, artık siz de bebek tekmelerini dışarıdan hissedebilirsiniz! Baba adayları için hamilelik, bebeğin hareketleri hissedilene kadar fark edilmeyebilir ve bu, genellikle 28.hafta civarında değişir!

Bebeğiniz, muhtemelen düzenli olarak tekmelemeye başladı, bu eğlenceye siz de katılabilirsiniz. Tekmeleri hissetme şansınızı arttırmak için:

 • Yemek yedikten, egzersiz yaptıktan ya da aktivite gerektirecek bir şey yaptıktan sonra eşinizle hareket etmeye çalışın
 • Bebeğinizle konuşun ya da şarkı dinletin
 • Eşinizin pozisyonunu değiştirmesini sağlayın

Hala duyamıyorsanız, sabırlı olun ve denemeye devam edin.

Gebeliğin 28.Haftasında Beslenme

İki kişilik yemek yemeyin! Sadece, kendiniz için yiyin. Şuanda, gebeliğin 3.trimesterindesiniz ve günlük ortalama 200 kalori daha fazla almanız yeterli olabilir.

Bol miktarda taze ve meyve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın. İşlenmiş, yağlı, şekerli ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmak, her ikiniz için de faydalı olacaktır.

Gebeliğin 28.Haftasında Egzersiz

Hareket etmekten korkmayın! Hamile bir kadının, haftada ortalama 150 dakika egzersiz yapması önerilir. Günlük 10 dakikalık egzersizler ile başlayabilir ve zaman içinde arttırmaya devam edebilirsiniz.

Açık havada tempolu yürüyüşler yararlı olabilir. Onun dışında, hamile yogası ya da uzman eşliğinde yapılacak egzersizleri de deneyebilirsiniz. Vücudunuzu dinleyerek, sizin için en doğru olanı seçebilirsiniz.

Gebeliğin 28. Haftasında Cinsellik

Sağlıklı bir gebelikte, hamileliğin 28.haftasında cinsel ilişkiye girmek için herhangi bir engel yoktur. Doktorunuz aksini söylemedikçe, doğuma kadar cinsel ilişkiye girmeye devam edebilirsiniz.

Bununla birlikte, karnınız büyüdüğünden ve vücudunuz artık eskisi kadar hafif hissettirmediğinden, bazı pozisyonlar zorlayıcı olabilir. İnternette biraz araştırma yaparak, gebeliğin 3.trimesterine uygun cinsellik pozisyonlarının hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Doktorunuz riskli görürse, doğuma kadar cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekebilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • fatma soy :

  04 Eylül 2019

  Merhaba 28 haftalik hamileymiş doğum tam olarak hangi gün gerceklesir

   Cevapla
 • Yeliz aladag :

  23 Temmuz 2019

  28 haftalik hamileyim doğum tam olarak hangi gün gerceklesicek

   Cevapla
Benzer Yazılar