Sorunu Gönder

17. Hafta Gebelik

17. hafta hamilelik

Rahminizdeki yükselmeyi bu hafta itibarıyla hissedebilirsiniz. Bu haftadan itibaren bebeğiniz daha fazla kilo alacak, bu da yorgun anne adayı için bir dönemin başlamasına neden olacaktır.  Bu döneme kadar ortalama 2- 2,5 kilogram kadar kilo aldınız.

Annede 17. hafta gebelikte nasıl değişimler yaşanmaktadır?

Bu haftadan sonraki haftada 3’lü ve 4’Lü testleri yaptırmanız gerekmektedir. Bağırsaklar içinde biriken gazdan dolayı bazı annelerde aynı haftada gebelik sürdüren diğer bayanlara göre daha fazla şişkinlik görülebilmektedir. Karnı, bu haftaya göre daha küçük olan anne adaylarında ise gebelik yine normal seyrinde devam ediyordur tek far; bu anne adaylarının karın derisi yapısının biraz daha sıkı olmasından dolayı çatlama ve büyümelerin henüz gerçekleşmemiş olmasıdır.

Doktorların bazıları 11-14. Hafta testlerini yaptıran anne adaylarının 3’lü test yaptırmalarını isterken bazıları istememektedir. Her iki yaklaşımda da bir sorun oluşmayacağından anne adaylarının doktorların tavsiyelerine uymaları gerekmektedir. 3’lü tarama testinden sonra risk tespiti yapılan anne adaylarından amniyosentez istenebilmektedir.

17. Hafta gebelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bebeğiniz bu haftada ortalama 17*18 cm boyunda ve yaklaşık 150 gram ağırlığındadır.

17. Hafta gebelik döneminde ultrason görüntüsü nasıl?

Amniyosentez Nedir?

Test sonuçlarında risk tespiti yapılan anne adaylarından içinde bulunduğumuz haftadan bir iki hafta sonra amniyosentez istenebilmektedir. Amniyosentez, bebeğin anne karnındaki hayatını idame ettirdiği amniyon sıvısından şırınga yardımıyla bir miktar alınması ve bu sıvıda incelemeler yapılmasıdır. Ortalama 10- 15 dakika kadar süren bir işlemden sonra alınan sıvı, laboratuvar ortamında incelenerek olası sorunların tespiti yapılmaktadır. İşlem esnasında iğnenin bebeğe zarar verme ihtimali oldukça düşüktür. Sonuçlar ortalama 2 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Gebeliğin 17.haftasında rahmin büyümesi, göbek deliğine doğru çıkmasının yanında anne adayında gebeliğin başından beri dökülen saçlarda dökülmenin durması da görülmektedir. Bu hafta, duygusal olarak da hassaslaşmanın arttığı dönemdir. Bu haftada karnınızın hızla büyümesinden dolayı kıyafetlerinizin dar gelmesi, anne adayının kendisini çirkin ve şişman hissetmesi gibi sorunların görülebilmesi muhtemeldir. Yaşanan bu psikolojik sorunların tedavisi sadece anne adayının çevresindeki herkesin yanında olmasıyla dahi çözülebilecek cinstendir.

17.haftada tırnaklarda hormonal değişikliklerden kaynaklı olarak kırılganlık ve hassaslık görülebilmektedir. Bu durum, bir süre daha sizi rahatsız edecek gibi görünüyor. Bununla birlikte damarlarınız belirginleşir, bacaklarda varis görülebilir. Aykallarınızı sürekli yukarı kaldırarak dinlenmek ve varis çorabı kullanmak damarlardaki sertleşmeden kaynaklı sorunların ortaya çıkma ihtimalini azaltacaktır.

17.haftada vajinal akıntı sorunu

Sürekli gelişen bebeğinizin sağlık durumu hakkında birazdan bilgi aktaracağız. Bu haftada anne adayında sarı veya beyaz renkte, idrar ihtiyacında yanma gibi belirtileri olmadan kokusuz akıntıların görülmesi muhtemeldir. Bu dönemde bazı anne adaylarında akıntıların hızlanması ve miktar olarak artması günlük ped kullanımını dahi beraberinde getirmektedir. Duygusal olarak geçiş dönemi yaşayan anne adayları bu akıntıyı, gebeliği olumsuz yönde etkileyecek bir risk olarak görmektedir. Bu dönemlerde meydana gelen akıntılar, yukarıdaki özellikleri taşıdığı sürece zararsızdır.

İdrarda yanma, kaşıntı artırıcı, ağrı veren, renkli ve kokulu akıntıların görülmesi halinde ise doğrudan doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Bebekte gebelikte 17. haftada nasıl değişimler yaşanmaktadır?

Bebeğiniz her geçen gün ilerleme kaydettiği gelişimine bu hafta da devam etmektedir. Bu haftadan itibaren cilt altı yağ depoları da bu haftadan itibaren artış sağlamaya başlayacaktır. Kalbin de gelişme göstermesi, günde 30 litre kadar kanı pompalayacak hale gelmesi bu haftanın en belirgin gelişmelerinden birisidir. Bebeğin yutma, emme ve göz kırpma refleksleri de bu haftadan itibaren gelişme göstermektedir. Bebeğin bu haftadan itibaren gelişmesinde aktif rol oynayan kalsiyum ihtiyacı, anne adayının ilaçlarla değil doğrudan doğal besinler alarak karşılaması gereken bir durumdur.  

Anne ve bebek için gebelikte 17.hafta önerileri

Bu haftada anne adayında rahmin sürekli büyümesinden dolayı karın bölgesinde de büyümelerin görüleceğini bildirmiştik. Anne adayında gerçekleşen bu büyüme, karın bölgesinde çatlaklara sebep olmaktadır. Bu haftada oluşacak çatlakların daha önce alınan tedbirlerle önlenmesi de mümkün olduğundan doktorunuzdan bu konuda bilgi edinmeniz fayda sağlayacaktır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar