Hamilelikte Yemeklerden İğrenme Hakkında Her Şey

Eşinizi gece yarısı dondurma almaya mı gönderdiniz? Yoksa kahvaltıda canınız turşu mu çekti? Aşermek hamilelikte o kadar beklenen bir şeydir ki çok yaygın bir klişedir.

Peki ya yemeklerden iğrenmeyi ne yapmalı? Hamileyken her şeyi yiyebileceğinizi düşündünüz ancak bir anda kendinizi favori yemeğinizden nefret ederken mi buldunuz?

Aşağıda gebelikte bazı şeyleri yiyememenizin sebepleri ve bununla başa çıkmanızın yolları var. Bkz: hamilelikte beslenme rehberi

Hamilelikte Yemeklerden İğrenmenin Sebebi Nedir?

Aşermek gibi yemeklerden iğrenmek de gebelikteki hormonal değişimlerden kaynaklanır. hCG hormonu gebelik testinizde pozitif sonuç vermenin yanında ilk trimesterin her bir kaç gününde bir iki katına çıkar.

HCG düzeyleri gebeliğin on birinci haftasında zirveye çıkar ve orada sabitlenir. Bu noktaya kadar hızla artan düzeyler bulantı, aşerme ve iğrenme gibi belirtilerin sebebi olabilir. Ancak hormonlar iştahınızı gebelik boyunca etkilemeye devam edecekler.

Ayrıca iğrenmenin sebebi sabah bulantıları da olabilir. Çünkü ikisi de hCG’den kaynaklanır. Fakat sebebi sabah bulantılarını yediğiniz gıdalarla bağdaştırırsanız da mümkün olabilir.

Hem bulantı hem de yemeklerden iğrenme gebeliğin erken dönem belirtileri arasında olabilir ve ilk trimester boyunca sürebilir. Bu belirtiler gebelik bitene kadar sürebilirler.

Araştırmalar Ne Diyor?

Frontiers in Psychology’de yayınlanan bir literatür taramasında, bulantı ve iğrenmenin gebelikte oluşması durumunda alakalı olabileceğinden bahsediliyor. Çalışmanın yazarları bu sonucun eski çalışmalara dayalı olduğunu ve daha fazla araştırma gerektiğini belirtiyorlar.

Journal of Food and Nutrition Research’te yayınlanan bir literatür taramasında ise gebelikte yemeklerden iğrenme ile bulantı ve kusma arasında bağlantı bulunmuş.

Araştırmacılar bu ilişkinin sebebinin belli gıdalardaki potansiyel olarak zararlı bileşenlere karşı bedenin savunma mekanizması olabileceğini belirtiyorlar. Bu ilişkinin sebebi karmaşık kültürel ve psikolojik sebepleri de olabilir.

Yemeklerden İğrenme En Çok Ne Zaman Olabilir?

Muhtemelen ilk trimesterde daha yoğun yaşayacaksınız. Fakat gebeliğin her noktasında da yaşanabilir. Hamilelik boyunca yeni yemeklerden iğrenme durumları da ortaya çıkabilir.

Çoğu zaman bebeğin doğması ile son bulur. Ancak sonsuza kadar devam etmesi de mümkün.

Hamilelikte En Çok İğrenilen Gıdalar Nelerdir?

Hamilelikte her türlü gıda için iğrenme veya aşerme duygusu geliştirebilirsiniz. Hatta bir süre bir gıdadan iğrenmeniz ama sonra onu aşermeniz de mümkün olabilir. Fakat en yaygın iğrenme durumları genelde güçlü kokulara sahip olan gıdalara karşı oluyor.

Bunlardan bazıları şöyle:

Bazı hamile kadınlar ise yukarıdaki gıdalara aşeriyorlar. Hangisinden nefret edeceğiniz veya isteyeceğinizin gebelik öncesi beslenmenizle de bağlantısı olmayabilir.

Gebelik hormonlarınızı değiştirdiği için önceden sevmediğiniz şeyleri sevebilir veya sevdiğiniz şeylerden nefret edebilirsiniz.

Hamilelikte Gıdalardan İğrenme İle Nasıl Başa Çıkmalı?

Çoğu vakada bedeninizi dinlemeniz sağlıklıdır. Yani iğrendiğiniz şeylerden uzak durun, istediklerinizi ise ölçülü olarak tüketin. Aşırıya kaçmayın.

Appetite dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, aşerilen gıdaları tüketmeyi abartmanın aşırı kilo alımı ile bağlantısı var.

Eğer iğrendiğiniz gıdalar gebelikte önemli gıdalarsa, bu besinleri başka şekillerde almaya çalışın. Örneğin etten iğreniyorsanız, kuruyemiş ve baklagiller gibi diğer protein kaynaklarını tüketin.

Ayrıca sevmediğiniz gıdayı diğer yemeklerin içine karıştırmak da çözüm olabilir. Örneğin salata size kötü hissettiriyorsa, yeşil bitkileri meyveli smoothie içine karıştırmayı deneyin. Böylece tadını veya dokusunu hissetmezsiniz.

Sonuç Olarak

Hem aşermek hem de iğrenmek gebelikte normaldir ve bu nedenle endişe etmenize gerek yok. Ancak çoğu gıdayı yiyemiyorsanız, bu durum bebeğin gelişimine etki edebilir. Bu durumda doktorunuzla kilo alma konusunu konuşun. Bkz: Hamilelikte fazla kilo tehlikeli midir?

Hamilelikte yemeklerden iğrenmek aynı zamanda buz ve gıda olmayan şeylere karşı aşerme gibi durumlar da yaratabilir.

Hamile kadınların toprak veya tebeşir gibi yemek olmayan zararlı şeyleri aşermeleri de mümkündür. Bu duruma pika adı verilir ve başka bir tıbbi sorunun belirtisi olabilir. Bunu yaşarsanız doktorunuza danışın.