Tüp Bebek Tedavisinde Çay ve Kahve İçmek Zararlı mı ?

kahve

Çikolata, kola, kahve, kapuçino, espresso, latte … liste uzayıp gidiyor, Türkler kafeini sever. Kafein en yaygın kullanılan içecek faktörlerinden biridir.  Böyle geniş bir kafein tüketimi ile, kafein kullanımının potansiyel sağlık etkisi göz ardı edilemez. Bununla birlikte, kafein vücudun diğer organ sistemlerini de etkiler.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Kafein tüketimi kalp atış hızı ve kan basıncının yükselmesinden sorumludur, metabolizmayı hızlandırır ve idrar oluşumunu arttırır. Birden fazla araştırma, kafeinin tüketilmesinin düşük yapma riskini arttırdığını ileri sürdü. Geçen yıl yayınlanan bir çalışma, artan kafein alımı ile düşük yapma riskinde bir artış olduğunu gösterdi. Günde 200 mg’dan fazla kafein tüketen kadınlar, düşük oranının (% 12.5) iki kez düşük yapma oranına (% 25.5) sahiptir. Dahası, gebe kadınlar gebelik sırasında metabolize olur veya yavaşlarken kafeine daha duyarlı olabilir. Hamilelikte ek bir endişe, kafein plasentayı geçme ve gelişmekte olan bebeği doğrudan etkileme becerisidir.

Çalışmalar hamilelik süresince kafein kullanımını sınırlandırmanın önemini vurgularken, kafein hamile kalma yeteneğini de etkileyebilir. Birçok çalışma kafeinin gebe kalma süresini uzattığını göstermiştir. Bir çalışma, günde bir fincan daha fazla kahve içen kadınların, daha az tüketen kadınlara kıyasla, siklus başına gebe kalma olasılığının yarısı kadar düşük olduğunu gösterdi.

Tüp bebek tedavisi (IVF) geçiren hastalardaki bir başka çalışmada, mütevazı miktarda kafein (50 mg) tüketen kadınların canlı doğum oranlarının düşmesi muhtemel olduğunu gösterdi. Kafeinin doğurganlığı etkilediği kesin mekanizma bilinmemekle birlikte, cevap kafeinin gelişen oositin (yumurta) kalitesini etkileme yeteneği ile ilgili olabilir. Olgunlaşmamış bir oosit gübrelemiyor ve bu nedenle gebelik üretemiyor.

Çoğu araştırmada, kafein etkilerinin tüketilen kafein miktarıyla ilişkili olduğunu belirtmekle birlikte, gebeliği düşünen kadınlar için kafein tüketimini sınırlamak akıllıca olacaktır. Bu nedenle bazı uzmanlar, günde 100 mg’dan az keyfi bir eşik önermişlerdir. Kafein alımı, kahve, çay, alkolsüz içecekler ve çikolata da dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan elde edilebilir.

Büyük miktarlarda kafeinli içecek tüketen kadınlar, baş ağrısı, sinirlilik, huzursuzluk ve mide bulantısı gibi çekilme belirtilerini önlemek için kafeinin kademeli olarak tüketimini azaltmalıdır. Nihai olarak, hiçbir “güvenli” tüketim seviyesinin belgelenmediği için, ön yargılama döneminde ve olası zararlı etkileri en aza indirgemek için gebelik sırasında hedef dikkatli tüketilmelidir.

Tüp bebekte kahve tüketimi sakıncalı mı?

Hamilelik sağlamayı deneyen hastalardan doğurganlık hekimleri olarak en sık rastlanan sorular arasında kafeinin ne kadar güvenli olduğu gelir.

Bu sorulara cevap bulmak için kapsamlı, yüksek kaliteli çalışmalar gerçekten mevcut olmadığından, sahip olduğumuz en iyi verilere dayanarak makul tavsiyelerle birlikte, zaten hamile hastalar üzerine yapılan çalışmaların verilerini artı sadece sağduyu bulmaya çalışıyoruz.

Kafein tüketimi ve doğurganlık ile ilgili veriler çok sınırlıdır. Hamile olan kadınlarda yapılan araştırmalar, ağır kafein tüketicilerinin (günde 5-6 kahve fincana eşdeğer) düşük oranının daha fazla olduğu ortaya çıkardı. Günde bir ila iki bardak sütlü, mümkünse kafeinsiz kahve tüketilmelidir.

Günde 4-6 fincan kahve daha fazla düşük yapma riski taşıyor, Doğurganlık ile doğrudan etkisi bilinmemektedir.

cay (1)

Peki ya tüp bebek tedavisinde çay?

Çay, kültürümüzde her zaman en fazla tüketilen içecek olarak ilk sırada bulunur. Anne adayı çay tiryakisi ile bilmesi gereken öncelikli faktör, çayda bulunan kafein oranıdır. Bu sebeple de çay açık ve limonlu olarak günde ılımlı olarak tüketilmelidir.

Sonuçlarımız ve hamilelik döneminde kahve tüketimi hakkında elde ettiğimiz kanıtlara dayanarak, kadınların IVF yaptırırken haftada beş fincandan fazla kahve içmemesi makuldür. Çay ya da diğer kafeinli içeceklerin içki içmesinin de aynı etkiye sahip olup olmayacağı bilinmemektedir. Gebe veya gebe kalmaya çalışan kişiler için günde 200 mg kafeinin üst sınırı çok güvenlidir.

Yeni veriler, günde beş veya daha fazla fincan kahve içen kadınların in vitro fertilizasyonla başarı şanslarını ciddi şekilde azalttığını gösteriyor.

Danimarkalı bilim adamları, Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Topluluğu’nun yıllık toplantısında bu çalışmayı sundu. Çalışma henüz hakemli bir dergide yayınlanmamıştır. Araştırmacılar büyük bir kamu kliniğinde IVF tedavisi gören yaklaşık 4.000 kadını izledi ve gebelik oranının% 50 düştüğünü ve canlı doğum oranının günde beş veya daha fazla fincan kahve içen kadınlarda% 40 gerilediğini tespit etti.

Çalışmanın yazarları Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi Hastanesi Doğurganlık Kliniğinden Ulrik Kesmodel, kahve tüketiminin IVF’deki gebelik oranlarını etkilediği konusunda şaşkın olmamış olsak da etkinin boyutuna şaşırdıklarını söyledi. Önceki araştırmalar, doğurganlık tedavisi gören kadınlar için kahve tüketimi ile üreme başarısızlığı arasında bir bağlantı oluşturdu ancak burada görülen sonuçlar kadar güçlü değil.

Güney California’da doğurganlık tedavisi gören 221 çocuğu inceleyen Human Reproduction dergisinde 2002 yılında yayınlanan UC San Diego bilimadamları tarafından 2002 yılında yapılan bir araştırmada, bir kadının IVF ile hamile kalma yeteneği üzerinde kafein tüketiminin anlamlı bir etkisi bulunmamıştır; ancak, orta derecede Kafein miktarı (günde 2 miligramdan fazla), araştırmanın popülasyonu arasında düşük için güçlü bir risk faktörüdür. UC San Diego araştırmacılar ayrıca, önemli kafein tüketiminin, günde 2 miligramdan daha az kafein tüketen kadınlardan üç haftadan daha erken doğum yapma eğilimi gösterdiklerini belirttiler.

Medical Science Monitor dergisinde yayınlanan Suudi Arab araştırmacıları tarafından 2010 yılında yapılan bir araştırmada, kahve ile çay tüketimi ve IVF uygulanan kadınların gebe kalma özellikleri arasında bir ilişki bulunmadığı da bildirildi. Araştırmacılar ağır kahve içilmesi ile düşükler arasında bir ilişki buldu.

Zararlı yağlar

ABD’de Harvard Halk Sağlığı Okulu tarafından yapılan ayrı bir analiz, 147 kadının diyetindeki farklılıkların IVF’yi nasıl etkilediğini araştırdı. Dondurulmuş, yağlı et ve peynir gibi doymuş yağlı diyetler, kadınların IVF için ürettikleri yumurta sayısını düşürdü. Zeytinyağı ve avokado gibi doymamış yağların yüksek olduğu bir diyet, canlı doğum oranındaki artış ile ilişkili iken, araştırmada, artışın ne kadar büyük olduğunu söyleyen çok az kadın vardı.