HPV Testi Nedir, Neden Yapılır?

Yüksek riskli bir HPV enfeksiyonu olup olmadığını kontrol etmek için insan papilloma virüsü (HPV) testi yapılmaktadır. HPV cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. HPV testi, insan papilloma virüsünün genetik materyalini (DNA) kontrol eder. Pap-smeartesti gibi HPV testi de, erkek ya da kadın cinsel organından toplanan hücre örneği üzerinde yapılır. Birçok HPV türü vardır. Bazı tipler, görebileceğiniz veya hissedebileceğiniz siğillere neden olur. Diğer tipler herhangi bir semptom göstermez. Çoğu insan HPV enfeksiyonu olduğunu bilmez.

Bu test, yüksek riskli bir HPV tipinin mevcut olup olmadığını gösterecektir. Kadınlarda yüksek riskli HPV tipleri (tip 16, 18, 31 ve 45 gibi) serviks hücrelerinde değişikliklere neden olur. Anormal servikal hücre değişiklikleri tedavi edilmeksizin kendi başına çözülebilir. Ancak bazı tedavi edilmeyen servikal hücre değişiklikleri ciddi anormalliklere ilerleyebilir ve tedavi edilmezse zamanla serviks kanserine yol açabilir.

Hem erkek hem de kadınlarda HPV bulunmasına rağmen, bu test erkekler üzerinde kullanılmamaktadır. HPV testi sadece yüksek riskli HPV tiplerini tespit etmek için kullanılır. Doktorunuz fiziksel muayenede görülen genital siğilleri teşhis edebilir. Bu test, düşük riskli HPV tiplerinin neden olduğu genital siğillerin tanısında kullanılmamaktadır.

Neden Yapılıyor?

Bir HPV testi şu amaçlarla yapılır:

  • Atipik skuamöz hücreler (ASC) olarak adlandırılan anormal servikal hücreler gösteren Pap-smear testi sonucu olan kadınlarda, yüksek riskli insan papilloma virüsü (HPV) tiplerini kontrol etmek için: Bir veya daha fazla yüksek riskli HPV tipini aramaya yardımcı olabilir. HPV testi, yüksek riskli HPV tiplerinin mevcut olduğunu gösteriyorsa, kolposkopi veya servikal biyopsi gibi daha ileri testler önerilebilir.
  • Anormal servikal hücrelerin taranmasının bir parçası olarak 30 yaşından büyük kadınlarda HPV kontrol edilir.
  • Yüksek riskli bir HPV enfeksiyonu tedavi edildikten sonra anormal servikal hücrelerinin varlığını araştırmak için yapılır.
  • Rahim ağzı kanserini taramak için Pap-smear testi veya HPV testi kullanılabilir. HPV testi,  Pap-smear testi ile aynı zamanda veya kendi başına yapılabilir. HPV testinin sonuçları, doktorların daha fazla test veya tedaviye gerek olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olabilir.

Nasıl Hazırlanılır?

HPV testinden önce, en az 48 saat boyunca ilişkiye girilmez, tampon veya vajinal ilaçlar kullanılmaz. Hem kendi rahatınız için hem de teste yardımcı olmak için testten hemen önce mesanenizi boşaltmanız istenecektir. Test ihtiyacı, riskleri, nasıl yapılacağı veya sonuçların ne anlama geleceğine ilişkin endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Nasıl Yapılır?

HPV testi bir doktorun kliniğinde veya hastanede yapılabilir. Bu test için, belinizin altındaki giysilerinizi çıkarmanız gerekir. Ardından ayaklarınız yukarı kaldırılarak bir muayene masasına sırtüstü uzanırsınız. Bu, doktorunuzun vajina ve genital bölgeyi muayene etmesini sağlar.

Sağlık uzmanınız vajinaya spekulum verilen bir alet takacaktır. Spekulum vajina duvarlarını nazikçe açar ve vajinanın ve serviksin içeriğinin incelenmesini sağlar. Doktorunuz daha sonra serviksten birkaç hücre örneği toplamak için bir pamuklu çubuk veya küçük bir fırça kullanacaktır. Hücreler, serviksin görünür kısmından ve aynı zamanda serviksin (endoservikal kanalın) açıklığındaki hücrelerden toplanır. Numuneler daha sonra toplama tüplerine yerleştirilir ve analiz için bir laboratuvara gönderilir.

Sıvı bazlı Pap-smear testi adı verilen bir teknik kullanıldığında Pap-smear testiniz sırasında alınan bir hücre örneğinden de HPV testi yapılabilir. Sıvı bazlı Pap-smear testi için, hücreler serviks üzerinde bir plastik fırça döndürülerek toplanır. Numuneler daha sonra bir çözelti kavanozuna yerleştirilir ve inceleme için bir laboratuvara gönderilir.

Nasıl Hissettiriyor?

Spekulum yerleştirildiğinde, özellikle vajinanız dar ise, biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Servikal hücrelerin numunesi toplandığında da çekme veya baskı hissedebilirsiniz.

Prosedürden sonra:

Bu testten sonra az miktarda vajinal kanama veya gri-yeşil akıntı olabilir. Doktorunuz yapmanın güvenli olduğunu söyleyene kadar seks yapmayın.

Test Sonuçları:

Kadınlarda yüksek riskli bir HPV enfeksiyonu olup olmadığını kontrol etmek için insan papilloma virüsü (HPV) testi yapılır. HPV test sonuçları genellikle 1 ila 2 haftada çıkar.

İnsan papilloma virüsü (HPV)

Normal: Yüksek riskli HPV bulunamadı.

Anormal: Yüksek riskli HPV bulunur. Yüksek riskli HPV bulunursa, prekanser servikal hücre değişikliklerine sahip olma şansınız daha yüksek olabilir. Tekrar eden Pap-smear veya HPV testleri, kolposkopi veya servikal biyopsi dahil olmak üzere daha ileri testler, tıbbi geçmişinize ve bu testin sonuçlarına bağlı olarak doktorunuz tarafından istenebilir.

Test Sonucunu Etkileyen Şeyler Nelerdir?

Sonuçların doğru olamayabileceği ve tekrar yapılmasını isteneceği durumlar aşağıda verilmiştir:

  • Testten 48 saat önce, vajinal yıkama, tampon ve vajinal krem veya vajinal ilaçların kullanılmış olması.
  • Çok küçük bir servikal hücre örneği alınmış olması

Ne Düşünmelisiniz?

  • Genital siğillerin teşhisi için insan papilloma virüsü (HPV) testi rutin olarak kullanılmamaktadır. Genellikle anormal Pap-smear testi sonucunun bir veya daha fazla yüksek riskli HPV tipinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için yapılır. HPV testi 30 yaş ve üstü kadınlarda Pap-smear testi ile yapılabilir. Anormal Pap-smear testi sonucu için tedaviden sonra takip testi olarak yapılabilir.
  • HPV testinin sonucu pozitif çıksa bile, servikal kanseriniz olduğu anlamına gelmez. Bu, prekanseröz servikal hücre değişikliklerine sahip olma şansınızı artıran bir veya daha fazla yüksek riskli HPV tipi ile enfekte olduğunuz anlamına gelebilir. Prekanseröz değişikliklerin mevcut olup olmadığını öğrenmek için doktorunuz kolposkopi ve servikal biyopsi gibi tekrar testi yapmayı önerebilir. Önerilen test türü, tıbbi geçmişinize ve HPV testinin bulgularına bağlı olacaktır.
  • HPV testi, yüksek riskli HPV tipleri bulmak için oldukça güvenilirdir. Ancak bir HPV enfeksiyonu olmadığında da HPV testi pozitif sonuç verebilir. Buna yanlış pozitif test sonucu denir.
  • HPV testi sadece kadınlar için yapılır. Şu anda, erkekler için HPV testi sadece bir araştırma ortamında yapılmaktadır.
  • Birçok HPV türü vardır. Bazı virüs türleri genital siğillere neden olabilir. Diğer tipler, servikal kansere ve vajinal ve anal kanser gibi bazı nadir kanserlere neden olabilir.

1 Comment

 • Recebova Hemide

  2 Ekim 2019 - 23:58

  HPV virusunu erkekde anlamak icin ne yapmali?

Comments are closed.