İdrarda Yapılan Gebelik Testleri

 

Vücuttaki hCG hormonu seviyelerini ölçen idrar testleri bir gebelik testidir. 

Hamile kalan bir kadının plasentası, “gebelik hormonu” olarak da bilinen hCG hormonu üretmeye başlar. Gebelik gerçekleştikten sonra, adetinizin geciktiği ilk günden yaklaşık 10 gün sonra, idrarınızda artan hCG hormonu seviyeleri tespit edilebilir. Bunun nedeni, döllenen yumurtanın rahim duvarına yapışmış olmasıdır. 

Gebeliğin ilk 8-10 haftasında, hCG hormonu seviyeleri çok hızlı bir şekilde artar. Bu seviyeler, 10.haftada zirveye ulaşır ve bundan sonra, doğuma kadarki sürede yavaş yavaş azalma gösterir. 

İdrarda yapılan gebelik testleri, evde kullanabileceğiniz kitlerde satılmaktadır. Genellikle, “ev tipi gebelik testi” olarak adlandırılır. 

idrar testi

İdrarda Yapılan Gebelik Testinin Kullanım Alanları 

Vücuttaki hCG hormonu seviyelerini ölçen idrarda yapılan gebelik testleri, gebeliği, geciken adet döneminden 1-2 hafta sonra doğrular. Bu test, idrarınızda hCG hormonunu tespit edip etmeyeceğini gösterecektir. İdrardaki hCG hormonunun varlığı, gebeliğin olumlu bir işareti olarak kabul edilmektedir. 

İdrarda Yapılan Gebelik Testlerinin Riski Var Mı?

İdrardaki hCG hormonu seviyelerini tespit eden ev tipi gebelik testleri ile ilgili tek risk, yanlış pozitif ya da yanlış negatif test sonucu ile ilgilidir. Yanlış pozitif sonuç olması, gebe kalınmasa da gebeliği gösterir. Bu sonuçlar nadirdir, çünkü genellikle, sadece hamile kadınlar hCG hormonu üretir. 

İdrarda yapılan gebelik testlerinde, yanlış negatif test sonucu alma riskiniz daha yüksektir. Yanlış negatif test sonucu, gerçekte hamile olmanıza rağmen hamile olmadığınızı söyler. Bu nedenle, doğmamış bebeğinize mümkün olan en iyi başlangıcı vermek için gerekli önlemleri zamanında alamayabilirsiniz. Bu tür sonuçlar, gebeliğin erken dönemlerinde daha sık ortaya çıkmaktadır. 

İdrarda Yapılan Gebelik Testine Nasıl Hazırlanırım?

Evde yapılacak bir gebelik testi için özel bir hazırlık gerekmez. Basit bir planlama ile en doğru sonuçları alabilirsiniz. 

Evde gebelik testi yapıyorsanız, aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 • İdrar örneği almadan önce, test kitinin üzerinde yazan talimatları dikkatlice okuyun. 
 • Adet döneminizin geciktiği ilk günden 1-2 hafta sonra, sabah ilk tuvalete çıktığınızda testi yapın. 
 • İdrar örneği almadan önce, çok miktarda sıvı tüketmeyin. Bu, hCG seviyelerini seyreltebilir ve fark edilmesini zorlaştırabilir. 
 • İdrar örneği ile yapılan gebelik testinin sonuçlarını etkileyip etkilemediğini öğrenmek için, aldığınız ilaçları doktorunuza danıştığınızdan emin olun. 
 • İdrar söktürücüler ve bazı ilaçlar, yanlış negatif test sonuçlarına neden olabilir. Bu da, hamile olsanız bile, test sonucunun hamile olmadığınızı gösterebileceği anlamına gelir. 

İdrarda Yapılan Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Vücuttaki HCG hormonu seviyelerini ölçen gebelik testlerini, evde ya da doktorunuzun muayenehanesinde yapabilirsiniz. Her iki testte de bir idrar örneği alınır. 

Ev tipi gebelik testleri ile doktorun yapılacağı idrar testleri benzerlik gösterir. Her ikisi de, idrardaki hCG hormonu seviyelerini tespit eder. 

Evde yapılan gebelik testlerinde;

 • En doğru sonuçları almak için, adetinizin geciktiği ilk günden sonra 1-2 hafta bekleyin. 
 • Adet düzensizliği ya da testin ne zaman yapılması gerektiği konusunda yapılan yanlış hesaplamalar, test sonucunu etkileyebilir. 
 • Gebelik testini, uyandıktan sonraki ilk idrara çıktığınızda yapmayı planlayın. Bu idrar, en yüksek hCG seviyelerini içerecektir. Vücudunuza sıvı aldıkça idrarınız seyrelir. Bu nedenle, idrardaki hCG hormonu seviyelerini günün ilerleyen saatlerinde tespit etmek daha zor olabilir. 
 • Bazı ev tipi gebelik testlerinde, çubuğu doğrudan idrar akışında tutmanız gerekir. Bu, yaklaşık 5 saniye sürmektedir. 
 • Bazı testlerde, idrar örneğini bir bardağa almanız ve ardından, hCG hormonu seviyelerini ölçmek için gösterge çubuğunu bu bardağa batırmanız gerekir. 
 • Test yaptığınız sırada kontrol göstergesi etkinleşmezse, sonuçlar yanlış olabilir. 
 • Çoğu gebelik testinde, sonucun alınması sadece 5-10 dakika sürer. Tipik olarak, pozitif bir sonucu anlamak için, test çubuğunda renkli bir çizgi ya da + sembolü görünür. Renkli bir çizginin ya da – sembolünün olması, genellikle olumsuz bir sonucu gösterir. 

İdrarda Yapılan Gebelik Testi Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

HCG hormonu seviyelerini tespit eden idrar testlerinin sonuçlarının doğruluğu, test kitinin üzerinde yer alan talimatları ne kadar etkili bir şekilde uyguladığınıza bağlı olacaktır. 

Olumsuz bir test sonucunuz varsa, bu sonucu belirsiz olarak değerlendirmelisiniz. Çünkü, bu yanlış bir negatif test sonucu olabilir. 

Hamile olmadığınızdan emin olana kadar dikkatli olmalısınız. Ayrıca, potansiyel olarak karnınızda gelişmekte olan bebeğe zarar verebilecek herhangi bir şey yapmaktan kaçınmalısınız. 

Sigara içmek, alkol almak ya da bazı ilaçları almak, hamileliğin erken dönemlerinde bebeğinize zarar verebilir. Peki, yanlış negatif test sonucuna neden olabilecek faktörler nelerdir?

 • Gebeliğin erken döneminde, yeterli HCG hormonu bulunmadan önce test yapmak
 • Gebelik testini günün ilerleyen saatlerinde yapmak 
 • Kaçırdığınız adet döneminin zamanlamasını yanlış hesaplamak 

Negatif bir test sonucunuz varsa, hamile olup olmadığınızı doğrulamak için, yaklaşık bir hafta içinde testi tekrarlamanız önerilir. 

Yanlış bir negatif test sonucunuz olduğunu ve hala hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, bu konuda doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz, kandaki hCG seviyelerine daha duyarlı olan bir hCG kan testi yapabilir. 

Evde yapılan gebelik testi sonucunuz pozitifse, testin idrarınızdaki hCG seviyelerini tespit ettiği anlamına gelir. Bir sonraki adımınız, doktorunuza danışmak olmalıdır. 

Doktorunuz, gerekirse ek bir muayene ya da testlerle gebeliğinizi doğrulayabilir. 

Hamilelikte, doğum öncesi bakım ve önlemleri erken dönemde almak, bebeğinize doğumdan önce ve sonraki dönemde, sağlıklı büyüme ve gelişmek için en iyi şansı verecektir.