Paylaş:

imsi-tup-bebek

İntrasitoplazmik morfolojik olarak seçilen sperm enjeksiyonu (IMSI), yumurta içine mikroenjeksiyon için yüksek büyütmeli dijital görüntüleme mikroskopu kullanarak spermleri incelemek ve seçmek için IVF tedavisinde kullanılan bir tekniktir. IMSI tekniği ile sperm yapısını daha iyi değerlendirip mevcut yumurtalara enjekte edilmekten şüphelenilen anormallikleri olan spermi dışarıda bırakabiliyorlar.

ICSI tedavisi, diğer kısırlık nedenlerine benzer bir tedavi başarısı elde etmek için önemli bir erkek faktör sorununun olduğu çiftlere uygulanmaktadır. 1992’de piyasaya sürülmeden önce, bu çiftler standart IVF teknikleri kullanılarak döllenme veya çok düşük döllenme oranları elde etmemiş olurdu. Çiftler, standart IVF (tüp bebek) için olduğu gibi ICSI’ye, yani yumurtalık uyarımı ve yumurta toplamaya hazırlanırlar. Tek bir hareketli, morfolojik olarak normal sperm dikkatle tanımlanır, ardından toplanır ve her olgun yumurtanın sitoplazmasına (merkez) doğrudan dikkatle enjekte edilir. Döllenmiş embriyoların transferi öncesinde standart IVF’de olduğu gibi gelişmesine izin verilir.

ICSI ile çok az sayıda sperm gereklidir ve bu süreç, spermin yumurta içine doğrudan nüfuz etmesini içerir. Bu nedenle önerilir:

  • Sperm sayısı çok düşük olduğunda
  • Sperm düzgün hareket edemediğinde veya başka şekillerde anormal olduğunda
  • Sperm cerrahi olarak doğrudan epididimden (spermi depolayan testislerin dışındaki sarmal boru) veya testisin kendisinden geri alındığında
  • Spermada döllenmeyi etkileyebilecek yüksek antikor seviyeleri olduğunda
  • Daha önce düşük döllenme veya gübreleme başarısızlıkları yaşandığında
  • Yüksek düzeyde bir sperm DNA hasarı olduğunda

Sperm Enjeksiyonu (ICSI)

ICSI, binlerce spermin bir yumurtayı doğru koşullarda döllemeye bırakıldığı IVF’de görülen doğal seleksiyonun potansiyel faydasını atladığından, yukarıdaki ölçütlerden herhangi birisi karşılanmadıkça, ICSI’nin tercih edilen tedavi olması gerektiğini düşünülmez. Nadiren toplandıktan sonra, enjeksiyon için olgun yumurta bulunmaz ve küçük bir yüzdeli yumurta (<% 10) enjeksiyon işlemi ile hasar görebilir ve artık uygulanabilir olmayacaktır. Bununla birlikte, her iki senaryoda dahili yumurta kalitesi, ICSI süreci yerine asıl problem olacaktır. ICSI, ciddi erkek faktör doğurganlık derecesinde başarılı döllenme şansını en üst düzeye çıkarmışken, döllenmiş yumurtalara ulaşamayan çiftlerin hala% 1-3 oranında bir risk oluşturmaya devam ediyor.

Neden IMSI?

Anormal sperm sayısının fazla olduğu ve ICSI ile IVF’de kötü sonuç çıkmış erkeklerde, gelişmiş bir seçim aracı gübreleme olasılığını ve normal embriyo gelişimini artırabilir. Sperm sayısal yüksek büyütme kullanarak, bilim adamlarımız anormallik gösteren spermleri tanımlamak ve yumurtayı gübrelemek için kullanılmamak için bireysel spermleri 6.000 kez büyütmede inceleyebilirler. Yapısal olarak normal olarak tanımlanan sperm daha sonra dölleme prosedüründe ICSI metodu kullanılarak kullanılır. Buna kıyasla, sperm seçmenin geleneksel yöntemleri bilim adamlarımızı 400 kat büyütmede herhangi görünür anormallikler için spermleri değerlendirmek ve yumurta içine mikroenjeksiyon yapmak için en normal görünümlü sperm seçmekle ilgilidir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar