Sorunu Gönder
Paylaş:
tup bebek yontemi

Tüp bebek denemelerinde her zaman başarı elde etmek ne yazık ki mümkün değildir. Başarısız tüp bebek denemeleri, çiftleri farklı alternatiflere yönlendirmek açısından olumlu sayılabilir. Bu sebeple başarısız denemeler neticesinde çiftler umutlarını kaybetmemeli, yapılan hatalarının tespitinin yapılıp yeni bir tedaviye başlanması gerekmektedir. Kişiye özel olarak belirlenen embriyo tutunma zamanı ile uygulanan transferler, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında oldukça önemli bir adım olmuştur.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Tekrarlayan tutunma başarısızlıklarının altında hangi nedenler yatıyor?

Uygulanan 3 tüp bebek denemesinde de başarısız olma durumu, tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olarak ifade edilmektedir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları; genelde bir ya da iki morfolojik olarak iyi kalitede embriyo transferinin yapıldığı üç başarısız tüp bebek tedavisi şeklindedir. Bu tabloda hastalara farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında en yaygın sebepler ise:

 • Rahim içinde embriyoların tutunacağı bölgede bulunan miyomlar,
 • polipler,
 • enfeksiyon,
 • iltihaplanma ve rahim içi yapışıklıkları,
 • Tüplerin tıkanık olması,
 • Embriyolardaki morfolojik bozukluklar,
 • Sonrada ya da doğuştan gelen pıhtılaşma bozuklukları (trombofililer) sayılabilir.

Embriyonun tutunması için en önemli faktör, rahim zarıdır!

Yapılan araştırmalar, anne adayına yapılan embriyo transferinin ne zaman yapıldığının oldukça önemli olduğunu göstermekte. Belirli zamanlarda, rahim zarı embriyonun tutunması için daha uygun olurken, diğer zamanlarda tutunama riski artabilmektedir. Birçok kez iyi kalitede embriyo transferine rağmen eğer embriyolar tutunmuyorsa bunun altındaki sebep, anne adayının endometriumun; yani rahim zarının embriyoları kabul edecek dönemde olmamasından dolayı olabilmektedir. Şayet bu süreç embriyoların transfer edilmesinden sonra ya da önceden oluşuyorsa tutunamama problemi ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bundan dolayı da kişiye özel yöntemlerle, tutunma zamanını tespit etmek ve embriyonun ne zaman iyi tutunabileceğine göre transferlerin yapılması gerekmektedir.

Embriyonun tutunma zamanını tespit etmek için ya da azalan 238 geni tespit etmek için ERA “Endometrial Reseptivite Array” testi uygulanmaktadır. Elde edilen rahim zarı örneği için kullanılan bu test, bir bilgisayar programı ile rahim zarının tutunmaya elverişli ya da elverişli olmadığını bildirmektedir.

Her anne adayı için uygun tarihler belirlenir!

Tekrarlayan tutunma başarısızlığı mevcut olan çiftlerde önce standart bir tüp bebek tedavisine başlanmaktadır. Ardından elde edilen, iyi kalitede embriyolar dondurulur ve muhafaza edilir. Bunu takiben hastanın kendi doğal döngüsü içerisinde yumurtlamayı sağlayan LH hormonunun arttığı gün takip edilmekte ve bu günden 7 gün sonra ya da hormon ile rahim hazırlığı yapılıyorsa rahim zarı 7 mm’yi geçince, progesteron hormonu başlandıktan 5 gün sonra rahim zarından bir doku örneği alınıp ERA testine tabii tutulmaktadır.

Kişiye özel transfer sağlanıyor

Yapılan test neticesinde şayet rahim zarı tutunmaya uygun ise, reseptif, değilse non-reseptif olarak ifade edilmektedir. Çıkan bu neticeye göre de embriyo transferi için uygun gün belirlenir ve ardından transferler gerçekleştirilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Didem :

  22 Ağustos 2016

  Önceden 2 kez tüp bebek tedavisi gördüm. İkisi de klasik tüp bebek yöntemiydi. iki denememde başarısız olmuştu. İstanbul a Bülent Hocanın yanına gittik. Önceki tedavileri inceledik farklı bir yöntemle yeniden tüp bebek denedik ve şuan 5 aylık hamileyim. Allah Bülent Hocadan razı olsun.

   Cevapla
 • Abdullah çoban :

  09 Temmuz 2016

  Değerli hocam selamlar biz daha önce tüp bebek tedavisine gittik başarılı olmadı eşimde sorun yok sorun bende spermde canlı hücre bulamıyorlar testislerden ameliyat oldum gene bulamadilar. Yumurtalıklarımın tam gelişmediğini söylediler.nereye gittiysem Bundan sonra senin çocuğun olmaz dediler ne öneriyorsunuz hocam ne yapmalıyım.

   Cevapla
Benzer Yazılar