Laparoskopi Nedir? Kimlere Uygulanır?

laparoskopi Laparoskopi yöntemi genellikle üreme organlarının ya da karın içersinin endeskop yardımı ile görüntülenmesini sağlamaktadır. Çoğunlukla açık ameliyat yapılmasına gerek kalmadan jinekolojik her türlü hastalığın hem tanısın da hem de tedavisini sağlamakta olan bir yöntemdir. Bu amaçla da genel olarak hastanın göbek deliğinden 4-12 mm çapın da olan endoskop ile karın içersine girilir. Eğer bir hastalığın tanısı için laparoskopi yöntemi uygulanıyor ise hastanın üreme organı ve diğer komşu organlar göz ile değerlendirilerek var olan bir hastalık olup olmadığı araştırılmaktadır.

Laparoskopi yöntemi tanı amaçlı olarak çoğunlukla kronik kasık (pelvik) ağrıları, tedaviye yanıtsız kalan adet sancıların da, açıklanamayacak kısırlık (infertilite) sebeplerinin araştırılmasın da laparoskopi yöntemi oldukça faydalıdır. Ancak hastanın bilinen bir jinekolojik hastalığının tedavisin de açık ameliyat yapılması yerine kolaylıkla laparoskopik olarak tedavisi yapılabilmektedir. Ayrıca bunların dışın da tüplerin bağlanması, dış gebelikler ve rahmin alınması ameliyatları da artık laparaskopi yöntemi ile kolayca yapılabilmektedir. laparaskopik cerrahinin en önemli olan avanatajı ise ameliyat olduktan sonra hastadaki ağrının az olması, estetik açıdan laparaskopi ameliyatın da ameliyat izlerinin hiç belli olmaması ve ameliyat olduktan sonra hasta kolaylıkla hemen normal hayatına dönebilmektedir.

Laparaskopik cerrahinin uygulanacağı durumlar kısaca şu şekil de sıralanabilmektedir:

  • Hastalıkların tanısı amacında,
  • Adet sancılarının sebebini araştırma tanısın da,
  • Kasık ağrıların da,
  • Kadın da meydana gelen kısırlığın araştırılmasın da,

Laparoskopik cerrahinin tedavi amaçlı olarak kullanıldığı durumlar;

  • Kadındaki mevcut olan tüplerin bağlanmasın da,
  • Yumurtalıktaki kistlerin kolaylıkla çıkarılmasın da,
  • Özellikle meydana gelen karın içi yapışıklıklarının açılmasın da,
  • Laparaskopik cerrahi ile rahmin vajinadan dışarı çıkarılması,
  • Rahim sarkmaların da tedavi olarak kullanılması,
  • Laparaskopik olarak da rahmin çıkarılma işlemin de,

Laparoskopinin diğer açık ameliyatlara göre avantajları nelerdir?

     Laparoskopinin en önemli olan avantajları nelerdir?

  • Ameliyat sonrasın da kişinin daha az süre de hastane de kalması,
  • Ameliyat sonrasın da hastanın daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyulması,
  • Ameliyat sonrasın da hastanın çok daha az kısa süre de işe, normal hayatına hızlı olarak dönmesi (genel olarak ameliyat sonrasın da hastalar en az 3-4 gün içersin de normal yaşamlarına hızla dönmektedirler).
  • Karın bölgesine açılan kesiye bağlı olarak komplikasyonların olmaması (yara açılması, enfeksiyon ya da fıtık gibi.)

Laparaskopik cerrahi hangi hastalıkların tedavisin de kullanılmaktadır?

Genel olarak laparoskopik cerrahi öncelikle safra kesesinin çıkarılmasın da, kasıkta mevcut olan fıtıklar da, apandisitte, mide fıtığı ve reflü ameliyatların da olmakla beraber pek çok genel cerrahi operasyonların da başarılı olarak sonuç vermektedir. Bunların dışın da ortopedik, ürolojik, kalp-damar cerrahisinde olarak minimal invaziv teknikleri kullanılarak da çok fazla yararlanmak mümkündür. Ayrıca ileri olan laparoskopik teknikleri ile de dalağın ve böbrek üstü bezlerinin de çıkarılması gerekli görüldüğü durumlar da var olan bağırsak kanseri vakaların da gastrik bpass ameliyatların da çok rahatlıkla kullanılabilmektedir. Günümüz de artık kalın bağırsak kanseri operasyonların da ileri laparoskopi sayılmamakla beraber teknik açıdan çok daha zor olan morbid obezite, mide kanserin de, karaciğer ve pankreas operasyonlarında da ileri laparoskopi sınıfında da değerlendirilmektedir. Genel olarak bu operasyonlar da özel zamanın ayrılması, öncelikle cerrahın ve bütün ekibin eğitimli olması gerekmektedir.

4 Comments

 • Gulderen birduman

  23 Ocak 2018 - 18:34

  Ben bir defa normal gebelik ve normal bi dogum yaptim .ondan 6 yil sonra 16 ve 20 haftalik olmak uzere 2 dusuk yaptim .cekindigim MR sonucu bicornis uterus tanisi koyuldu. Doktorlarin kimisi ameliyat mumkun ..kimiside mumkun deil riskleri cok diyor sizce napmaliyim hocam.

Comments are closed.