Açıklanamayan İnfertilite (Kısırlık)

aciklanamayan-kisirlik

Sebebi belli olmayan infertilite (kısırlık) nedir?

Korunma olmaksızın düzenli ilişkinin ardından çiftler bebek beklemektedirler. Bir yıl kadar rutin bekleyişten sonra akıllara sağlık problemleri gelmektedir. Daha çok kadın yaşı 35 üstü ise bu süreyi azaltıp altı ay sonra infertilite (kısırlık)  ile ilgili araştırmalar başlatılabilir. Gebelik için ilk ve en önemli şart çiftlerin düzenli olarak cinsel birlikteliğidir. Yumurtlamanın olacağı günler çiftleşmenin olması ve kaliteli spermce yumurta hücresinin döllenmesi gerekir.

Spermlerden yalnızca bir tanesi dölleme olayını gerçekleştirebilecek ve bu yumurtanın dış çeperi artık diğer spermlerce aşılamayacaktır. Ancak bu kadar sistemli olan bebek oluşumu için her şeyin yolunda olması gerekir. Anne aydına ait kısırlık sorunları ve baba adayına ait kısırlık sorunları eşit oranlama ile birlikte seyretmektedir. Bazı vakalarda her iki cinse ait infertil problemler olabilmekte ve bu durumda eş zamanlı tedavi metotları başlatılmaktadır. Geriye kalan bir grubu ise nedeni açıklanamayan infertilite (kısırlık) kapsamaktadır.

Nedeni açıklanamayan infertilite nasıl açığa çıkarılır?

Çiftlerde her şey yolunda gidiyorsa ve düzenli birliktelik varsa bebeğin olmama durumu ile çiftler sağlık kuruluşlarına müracaat edebilmektedir. Bu durumda çiftlerden baba adayında sperm testi yapılır. Kaliteli, fonksiyonel spermlere ulaşıldığı vakit babaya ait problem olma ihtimali ekarte edilebilir. Bu test belirli aralıklarla yinelenip, garanti sonuç için birkaç kez istenebilir. Erkeğe ait kısırlık belirtileri yoksa sıra anne adayına gelir.

Anne için de yumurtlama düzenine ait testler istenir. Adetin belirli günlerinde hormon seviyeleri ölçülerek analizler yapılır. Eş zamanda ultrason takipleri başlatılır. Geçirilen enfeksiyon hastalıkları, adet düzeni, düzenli birlikteliğin olup olmadığı sorgulanır. Burada problem yoksa tüplerin hasarlı ya da tıkalı olabilme ihtimali için film çekilmesi gerekebilir. Tüplerde de problem yoksa rahim ağzı problemleri araştırılabilir. Bazı vakalarda kadın rahim ağzı sıvısı spermlerin yaşam sürecini bozup, hareketliliğini engelleyebilmektedir. Bu anlamda da tüm ayrıntılar değerlendirildikten sonra infertilitenin (kısırlık) kaynağı hakkında veri bulmak için işlemler devam ettirilir.

Nedeni açıklanamayan infertilite de (kısırlık) endometriozis gibi rahatsızlıklarda değerlendirilir. Böyle bir neden varsa sebep saptanmış olacak ve kısırlığın teşhisi konulabildiği için tedaviye bilgi daha fazla olacaktır. Lakin hiçbir neden yokken kısırlığın yaşanıyor olması şu an teknolojinin tam olarak ayrıştıramadığı bilgileri göstermektedir. İzahı olmayan infertil problemlerde akıllara gelen konu hücresel yapı bozukluklarıdır. Bu ihtimalin çözüme kavuşabilmesi tıpta belirli zaman istemektedir. Şu an için sebebi açıklanamayan infertilitede (kısırlık) kaynak nedene ulaşmak mümkün değildir.\r\n

Sebebi bilinmeyen edilemeyen infertilite nasıl tedavi edilecek?

Böyle bir durumda çiftlerin yaşı müsait ise kendi haline bir iki yıl bırakılabilir. Şayet aşırı bebek özlemi ve ileri yaş durumu varsa laparoskopi uygun görülebilir.

Aşılama tedavisi denenebilecek olup, kimi zamanda çare tüp bebek tedavileri olabilecektir.  Tüm bunları belirleyecek olan anne adayının yaşı ve yumurtalık rezervidir.