Paylaş:

23 Maddede Menopoz Belirtileri

12 ay boyunca hiçbir adet dönemi geçirmediğinizde ve hamile değilseniz, menopoza girmiş olursunuz. Menopoz yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Çünkü yaşlandıkça kadın seks hormonu seviyeleri doğal olarak düşer. Yumurtalıklarınız nihayetinde yumurtlamayı bırakır, bu nedenle regl görmezsiniz ve hamile kalamazsınız.

 

Çoğu kadın, 40’lı ya da 50’li yaşlarında menopoz geçiriyor. Fakat bu çok değişebilir. Bir çalışma, kadınların yarısının menopoz çağına 52 yaşından önce ulaştığını tespit etti. Ameliyatla yumurtalıklarını veya rahmini aldıran kadınlar daha önce menopoz belirtileri yaşamaya başlayacaktır.

 

Menopoza Girmeye Başlıyor musunuz?

Menopozdan aylar veya yıllar önce değişiklikler fark etmeye başlayabilirsiniz. Ateş basmaları ve düzensiz adet dönemler yaşayabilirsiniz. Buna perimenopoz (menopoz başlangıcı) denir. Menopozun ne zaman başlayacağını tam olarak bilemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey, hissettiğiniz ve değişiklikleri fark ettiğiniz zamanı unutmamaktır. Belirtilerin kadından kadına büyük farklılık gösterdiğini unutmayın. Bazı kadınlar için hiçbir belirti yoktur.

 

 

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

 

Adet Süreleriniz Düzensizleşir

Bu, menopoz yolunda olduğunuzun klasik bir işaretidir. Dönemleriniz daha sık veya daha seyrek gelişebilir, daha ağır veya daha hafif olabilir veya eskisinden daha uzun veya daha kısa sürer. Perimenopozdayken, önünüzdeki dönemin ne zaman gelip gelmeyeceğini tahmin etmek zor olabilir. Ayrıca döneminizin ne kadar süreceğini veya akışınızın ağır veya hafif olmasını ölçmek daha zordur. Bu evrede hamile kalmak zorlaşacaktır, ancak adet döneminiz olduğu sürece yine de mümkündür. Kanseri tedavi etmek için kullanılan bazı kemoterapi ilaçları, adet dönemlerinizi düzensiz hale getirebilir. Menopozdan sonra kanama veya lekelenme normal değildir. Doktorunuzla konuşmanız gerekiyor.

 

 

Ateş Basmaları ve Gece Terlemeleri Yaşarsınız

Belli herhangi bir sebep olmadan sıcak basması sizi aniden terlemiş veya fenalaşıyor gibi hissettirebilir. Cildiniz kırmızıya dönebilir ve kalbiniz daha hızlı atabilir. Bu kez de aniden soğuk hissedebilirsiniz.

Gece terlemeleri uyku esnasında gerçekleşen sıcak basmalarıdır. Sizi uyandıracak kadar yoğun olabilirler. Menopozdaki pek çok semptom gibi, sıcak basması ve gece terlemesi kadından kadına değişebilir. 1 dakika veya 5 dakika sürebilir. Hafif veya yoğun olabilir. Birkaç saat, haftada bir gün veya asla yaşamayabilirsiniz.

Bazı kadınlar için bu semptomlar, adet dönemleri durduktan yıllar sonra da devam edebilir ve postmenopoz dönemine kadar sürer. Sıcak basmanız varsa ancak menopozla ilgili olduğundan emin değilseniz, doktorunuzla konuşun. Ateş basması veya gece terlemesi yan etkili ilaçlar kullanıyor olabilirsiniz.

 

 

 

 

Uyku Sorununuz Oluşabilir

Gece uyanmak veya uyumakta sorun yaşamak birçok nedene bağlı olabilir, ancak genelde uyku problemi yaşamak, menopoza yaklaştığınızın işareti olabilir. Bazen, gece terlemesi gibi menopoz semptomlarından kaynaklanır. Uyku sorunları bir süreliğine geçiyorsa ve nedenini tam olarak anlayamıyorsanız, doktorunuza danışmanın vakti gelmiş olabilir.

 

 

Değişken Ruh Halleri Yaşarsınız

Birçok şey ruh halinizi etkileyebilir ve menopozda meydana gelen hormon değişimi de bu şeylerden biridir. Geçmişte endişe veya depresyon yaşadıysanız menopoz sırasında belirtileriniz kötüleşebilir. Sebep ne olursa olsun, kendinizi iyi hissetmeyi hak ediyorsunuz. Birkaç haftadan daha uzun süre depresif hissederseniz, doktorunuza bildirin. Birlikte, kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak bir tedaviye karar verebilirsiniz.

 

 

Her Şeyi Unutmaya Başlayabilirsiniz

Hem erkekler hem de kadınlar, orta yaşlarda hafif hafıza kaybı yaşayabilirler. Bir kelimeyi hatırlayamamak veya araba anahtarlarını kaybetmek daha olası hale gelebilir. Genellikle önemli değildir. Unutkanlık yalnızca menopozdan değil aynı zamanda stres kaynaklı da olabilir. Çok fazla şeyi unuttuğunuz için endişeleniyorsanız, doktorunuza bildirin.

 

Seks Hakkında Farklı Hissedebilirsiniz

Bazı kadınlar, seks yapmaya daha az ilgi duyduklarını veya menopozda olduklarında uyarılmalarının zor olduğunu söylüyor. Diğer kadınlar seksten daha fazla zevk aldıklarını ve kendilerini daha özgür hissettiklerini söylüyor çünkü hamile kalmak gibi şeylerden endişelenmeleri gerekmiyor. Menopoz sırasında, vajinanızın etrafındaki cilt daha da kuruyabilir. Bu durum, cinsel olarak incinmeye neden olabilir. Kayganlaştırıcı olarak adlandırılan jeller bu durumdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 

Fiziksel Değişiklikler Olabilir

Ayrıca menopozla birlikte saçlarınızın ve cildinizin daha kuru ve daha incelmiş olduğunu fark edebilirsiniz. Bazı kadınlar menopoz sırasında kilo alırlar. Vücudunuz da değişebilir, böylece bel çevresinde daha fazla yağ oluşur ve genel olarak daha fazla yağ ve daha az kas yoğunluğuna sahip olabilirsiniz. Sertleşmiş eklemler veya zarar gören eklemler ile hareket etmek biraz daha zor olabilir. Aktif olmak önemlidir. Gücünüzü korumak ve şekil almak için daha fazla egzersiz yapmanız gerekebilir.

 

Menopoz Hakkında Doktorunuzla Konuşmalısınız

Doktorunuzla nasıl konuşacağınızı bilmek, menopoz hakkında ihtiyacınız olan bilgiye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Daha iyi iletişim kurmak için bazı ipuçları:

 • Doktora gitmeden yaşadığınız endişelerin ve soruların bir listesini yapın. Görüşmeyi beklerken, listeyi gözden geçirin ve düşüncelerinizi organize edin.
 • Semptomlarınızı açıkça ve kısaca tarif edin. Ne zaman başladıklarını, nasıl hissettiğinizi, neleri tetiklediğini ve semptomlarla mücadele etmek için yaptıklarınızı söyleyin.

 

 

Doktorunuza bu önemli bilgileri muhakkak söylemelisiniz:

 • Ne reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler, bitkisel ürünler ve aldığınız diğer takviyeler
 • Diyetiniz, fiziksel aktiviteniz, sigara, alkol veya uyuşturucu kullanımı ve cinsel geçmişiniz
 • Uyuşturuculara, yiyeceklere veya başka şeylere karşı alerjiniz
 • Başka doktorlar tarafından tedavi altındaysanız bahsetmeyi unutmayın
 • Hassas konuları tartışmaktan utanmayın. Muhtemelen aynı şeyleri doktorunuz daha önce de duymuştur. Bir şey unutmayın, ayrılmadan önce tüm endişelerinizi belirttiğinizden emin olun
 • Doktorunuz test ve tahlil isterse, sonuçların nasıl öğrenileceğini ve ne kadar süreceğini sorduğunuzdan emin olun. Testlere hazırlanmak için ne yapmanız gerektiğine ilişkin talimatları alın ve testlerin herhangi bir tehlikesi veya yan etkisi var mı öğrenin
 • İlaç tedavisi ve diğer tedaviler verildiğinde, doktorunuza danışın. Menopoz semptomlarını tedavi etmek için yapılan en son çalışmalar ve tavsiyeler hakkında konuşun. Tedavinin ne kadar süreceği ve yan etkiler bekleyip bekleyemeyeceğinizi sorun.
 • İlaçlarınızı nasıl alacağınızı anladığınızdan emin olun; bir dozu kaçırırsanız ne yapmanız gerekir; ilacı aldığınızda kaçınmanız gereken yiyecekler, ilaçlar veya aktiviteler varsa öğrenin.
 • Ziyaretinizden ayrılmadan önce her şeyi öğrenin. Bir şeyi anlamazsanız, tekrar açıklamasını isteyin.
 • Bir aile üyesini veya güvenilir bir arkadaşınızı ziyaretinizde yanına çağırın. Bu kişi not alabilir, manevi destek sağlayabilir ve tartışılan şeyleri hatırlamanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda o kişiye soru sormanızı da sağlayabilirsiniz.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar