Paylaş:

mikro-teseKısırlık nedenleri içinde en sık görüleni erkeklerden kaynaklı kısırlık çeşitleridir. Kısırlık testleri yapılırken uygulanan yöntemler, erkeklerde, menide sperm varlığının, miktarının, hareket kabiliyetinin ve niteliğinin belirlenmesi şeklindedir. Çözümü en zor olan sorun ise menide spermlerin bulunmaması durumudur. Birkaç yıl öncesine kadar çözümsüz zannedilen bu sorun, son yıllarda gelişen teknoloji ile yüksek oranlarda çözüme kavuşturulabilmektedir. Erkeklerden kaynaklanan kısırlığın çözümünde çok önemli rol oynayan ve birer umut olan bu yöntemler TESE ve Mikrodiseksiyon TESE olarak isimlendirilen iki ayrı yöntemdir.

Mikro tese nedir?

Mikro tese, bir mikrodiseksiyon yöntemidir. Yani cerrahi bir yöntemdir. TESE, testisten biyopsi ile sperm elde edilmesi anlamına gelir. TESE ya da Mikro tese yöntemi erkekten kaynaklanan kısırlık vakalarında en son başvurulacak tekniklerdendir. Çünkü bu yöntem menisinde hiç sperm bulunmayan (azospermi) ya da %100 hareketsiz sperme sahip kişilerde uygulanır.

Mikro tese nasıl uygulanır?

TESE yönteminde anestezi uygulanarak testisin dokularından sperm elde dilmesi hedeflenir. Sperm hücrelerinin oluşmasını sağlayan testis içi dokularda, sperm ana hücreleri bulunur. Bu hücreler birer kuyruk oluşturup özel sıvılar içinde beslenerek hareket kabiliyeti kazanacak ve normal sperm hücrelerine dönüşecek hücrelerdir. Ancak vücutta oluşan aksaklık bu hücrelerin normal sperm hücrelerine dönüşümünü engellemiştir. Bu durumda bu hücreler genetik olarak normal bir sperm hücresi ile denk materyal taşımalarına rağmen, kuyruk oluşturmamış, hareketsiz halde elde edilebilirler. Böylece sadece ana hücre gövdesi elde edilen sperm hücresinin, hareket kabiliyeti yoksa da aslında hücresel içerik olarak tam bir sperm hücresidir. Bulunan sperm hücreleri ICSI (mikroenjeksiyon) işlemi ile yumurtaya aktarılır.TESE yönteminde testis açılır ve yer yer doku örnekleri alınır. Mikro tese yöntemi ise TESE yönteminin testislere verdiği zararı en aza indirir. Cerrahi işlem sırasında mikroskop kullanılır ve aslında teknik açıdan TESE yönteminden farkı yoktur. Sperm üreten kanallar mikroskop yardımıyla büyütülerek net şekilde görülür. Sperm üreten kanallar daha geniş göründüğünden kolaylıkla ayırt edilir. Bu alanlar belirlenerek cerrah tarafından toplanır. Böylece sperm bulma oranı TESE yöntemine göre kat kat artar.

Mikro tese ne kadar sürer?

Mikro tese ameliyatı, tek tek kanalların incelenmesini gerektirdiğinden 2 saat kadar sürebilmektedir. Ameliyatın uzunluğu nedeniyle lokal anestezi yerine genel anestezi tercih edilir. Ameliyat sonrası ise hasta taburcu edilir. TESE ameliyatlarına göre sperm bulma şansı yarı yarıya fazladır. Bu yüksek oran, yöntemin en avantajlı özelliğidir. TESE yöntemini denediği halde sperm bulunamayan hastaların %33 kadarında sperm bulunabilmektedir. Bu durum çocuk sahibi olma şansını bir hayli artırmaktadır.Yöntemin uygulanması cerrahi bir donanım gerektirdiğinden, yöntemi uygulayan uzmanın ve tedavi merkezinin özellikleri önemlidir. Cerrahın deneyimli ve alanında yetkin olması gerekir. Tedavi merkezinin tam donanımlı olması şarttır. Sonuç olarak bu yöntemin cerrahi bir uygulama olduğu unutulmamalıdır.Azospermi teşhisi konulan hastalar için kısırlık çaresiz bir hastalık olarak görülürken, keşfedilen TESE yöntemi sayesinde, bu bireyler için de tedavi şansı doğmuştur. Mikro tese sayesinde ise TESE yöntemi %30’luk bir başarı artışı sağlamıştır. Halk arasında tese ya da Mikro tese uygulamaları yeteri kadar bilinmemektedir. Bu nedenle ülkemizde tedavi düzeyi yeteri kadar değildir. Başarı şansını bu kadar artıran tedavi yöntemi tüp bebek tedavisi ile anne adayına enjekte edilerek gebe kalması sağlanmaktadır. 

Paylaş:
Yorumlar
 • Kürşad buyrukcu :

  11 Haziran 2017

  Merhabalar hocam size sorum şu:\r\nMikro tese ameliyatı olmuş birisinden alınan Sperm ne kadar bi zaman muhafaza edilebilir.\r\nYani ameliyat sonrası tedavi süresi boyunca ( haftalar aylar…) muhafaza edilebilir mi?

   Cevapla
 • ilhan sarı :

  09 Şubat 2018

  selam ben 4 yıl önce tese ameliyatı oldum.ancak hic sperim bulunamadı yınede bir şansımız varmı bunu ogrenmek istiyorum teşekkur ederim.

   Cevapla
 • Fatma :

  27 Mart 2019

  Hayırlı günler hocam benim iki kardeşim de azosperm hastası kardeşimin biri 43 yaşında bundan 19 yıl önce kardeşim mikrotese ameliyatı oldu canlı sperm kesinlikle bulunamadı bu iki üç kez tekrarlandı ve şu an kardeşim bu ameliyatlardan dolayı erkeklik hormonları tamamen bittikinci kardeşim 23 yaşında mikrotese ameliyatı olmadan önce cinsel hayatında sorun yoktu ama ameliyatı olduktan sonra onun da 15-20 gün bazen bir ay olmuyor bunun nedeni nedir zaten çocukları olmuyor birde bu neden mikrotese olduğu zaman böyle mi oluyor bunu öğrenmek istiyorum ve neden böyle bir riskin olduğunu söylemiyorlar

   Cevapla
 • Hadi İnşallah :

  14 Mayıs 2019

  Şimdilerde karma tedavi yöntemleriyle(akupunktur, fitoterapi, apiterapi, ozon, büyüme faktörü gibi) birlikte uygulanan tedavilerde olumlu sonuç alınabiliyor. Araştırmanızı öneririm.

   Cevapla
 • Firat irin :

  27 Ağustos 2019

  Iyi günler \r\nBenim kisirlik hastaligim var \r\nMenide hic sperm bulamadilar doktorlar defalarca \r\nMikro tese diye bir ameliyat yöntemi varmis \r\nSans varmi ben yakinda evlenmek istiyorumda o yüzden biraz kararsizim kisirlik yüzünden ameliyat ile sansim ne dir evlenmeme mani olurmu yani

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar