Paylaş:

sperm sayisi

Sperm Analizi (Spermiyogram) Nedir?

Sperm sayımı testi olarak da bilinen sperm analizi, bir erkeğin sperminin sağlığını ve yaşayabilirliğini analiz eder. Semen, boşalma sırasında salınan sperm (artı diğer şeker ve protein maddeleri) içeren sıvıdır. Bir sperma analizi, sperm sağlığının üç ana faktörünü ölçer:

 • sperm sayısı
 • sperm şekli
 • “sperm hareketliliği” olarak da bilinen sperm motilitesi

Doktorlar genellikle spermlerin sağlığı hakkında iyi fikir sahibi olmak için iki veya üç ayrı sperm analizi yapacaklardır. AACC’ye göre, testler en az yedi gün arayla ve iki ila üç ay boyunca sürdürülmelidir. Sperm sayımları her gün değişebilir. Sperm örneklerinin ortalamasının alınması en kesin sonuçları verebilir.

Sperm Analizi Yaptırma Sebepleri Nelerdir?

Erkek infertilitesi için test

Çiftlere hamile kalma sorunları yaşıyorsalar, genellikle bir semen analizi önerilir. Test doktorun bir insanın, infertil olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır. Analiz, düşük sperm sayısının veya sperm disfonksiyonunun infertilitenin arkasındaki nedeninin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Vazektomi başarısı için test

Vazektomi geçirmiş olan erkeklerin semeninde sperm olmadığından emin olmak için sperm analizine tabi tutulur. Bir vazektomide, testislerden penise sperm gönderen tüpler kesilir ve kalıcı doğum kontrol şekli olarak kapatılır. Vazektomiden sonra doktorlar sıklıkla, erkeklerin ayda bir kez üç ay süreyle sperm analizleri yapmasını ve böylece semenlerinde artık sperm bulunmadığını garanti etmelerini önerirler.

Sperm Analizine Nasıl Hazırlanır?

Doktorunuz meni analizine hazırlık aşamasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini bildirir. Doğru sonuçlar için aşağıdaki talimatları izlemek çok önemlidir. En iyi sperm örneğini almak için:

 • Testten 24 ila 72 saat önce boşalmaktan kaçının.
 • Testten iki ila beş gün önce alkol, kafein ve esrar gibi ilaçlardan kaçının.
 • Sağlık uzmanınız tarafından verilen talimatlara göre ekinezya, adaçayı gibi bitkisel ilaçları almayı bırakın.
 • Sağlık kuruluşunuz tarafından verilen talimatlara göre hormon ilaçlarından kaçının.
 • Doktorunuzla kullanacağınız ilaçları tartışın.

İyi bir örnek alma:

İyi bir test örneği elde etmek için iki ana faktör önemlidir. İlk önce meni vücut sıcaklığında tutulmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk olursa, sonuçlar hatalı olur. İkincisi, meni vücuttan çıktıktan 30-60 dakika sonra test merkezine teslim edilmelidir.

Test etkileşimi:

Bazı faktörler testi olumsuz etkileyebilir, bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • spermisit ile temas eden sperma
 • hastalandığınızda veya stres altındayken test yapmak
 • laboratuvar teknisyeni hatası
 • numunenin kirlenmesi

Bir sperm analiziyle ilgili bilinen bir risk yoktur. Sperm analiz sonuçları normal sınırlar içinde değilse doktorunuz ayrıca sperm sayısını etkileyebilecek aşağıdaki maddeleri alıp almadığınızı soracaktır:

 • alkol
 • kafein
 • otlar (örn; bitki çayları)
 • sperm sayısını azalttığı bilinen reçeteli ilaçların kullanımı, örneğin cimetidine
 • eğlence amaçlı uyuşturucu kullanımı
 • tütün

Spermini evde test etme:

Ev sperması testleri mevcuttur. Ancak, sadece sperm sayısını test ederler. Spermlerin hareket ve şekillerini analiz etmezler.

Evde yapılan testler için sonuçlar genellikle 10 dakika içinde bulunur. Evde yapılan test sonucu normal bir sperm sayısı bulunması (semen mililitresi başına 20 milyon sperm’in üzerinde olması), erkek infertilitesinin olası tüm nedenlerini hesaba katmadığından, erkeğin doğurgan olduğu anlamına gelmez.

Doğurganlığınızdan endişeleniyorsanız, bir tıp uzmanı tarafından bir laboratuvar testi yaptırmanız en iyisidir. Bu, doğurganlığınızın daha kapsamlı bir değerlendirmesinin yapılması demektir.

Normal Sonuçlar Nedir?

Sperm numuneniz toplandıktan sonra, test sonuçlarınız gittiğiniz laboratuvara bağlı olarak 24 saat ile 1 hafta arasında hazır olmalıdır. Bir doktor sperm analiz test sonuçlarını değerlendirdiğinde, dikkate alması gereken birçok faktör vardır. Vazektomiden sonra yapılan bir analiz sperm varlığını araştırır, ancak doğurganlık sorunlarını araştırmak için yapılan analiz çok daha fazladır. Doktorunuz aşağıdaki sonuçların her birini dikkate alacaktır:

Sperm Şekli

Sperm şekli için normal bir sonuç, spermin yüzde 50’sinden fazlasının normal şekillendirilmiş olmasıdır. Bir erkeğin yüzde 50’den fazla anormal şekilde şekillendirilmiş spermi olması doğurganlığını azaltır. Bir laboratuvar testi, sperm başı, orta bölüm veya kuyruktaki anormallikleri belirleyebilir. Aynı zamanda, spermin olgunlaşmamış olabileceği ve dolayısıyla bir yumurtayı verimli bir şekilde dölleyememesi de mümkündür.

Sperm Hareketliliği

Normal bir sonuç için, boşalmadan bir saat sonra spermin yüzde 50’den fazlası normal hareket etmelidir. Sperm hareketi veya hareketlilik, doğurganlık için önemlidir, çünkü sperm bir yumurtayı döllemek için seyahat etmelidir. Otomatik bir sistem hareket spermini analiz eder ve 0-4 arası bir oranda derecelendirir. 0 puan, spermin hareket etmediği anlamına gelir ve 3 veya 4 puan iyi hareket ettiğini gösterir.

Sperm ve pH

Normal bir sonuç elde etmek için pH seviyesi 7.2 ile 7.8 arasında olmalıdır. 8.0’dan yüksek bir pH düzeyi, sperm sahibinin bir enfeksiyona sahip olduğunu gösterebilir. 7.0’dan düşük bir sonuç, örneğin kirlendiğini veya erkeğin ejakülat kanallarının tıkandığını gösterebilir.

Sperm ve hacim

Normal sonuç için semenin hacmi 2 mililitreden daha büyük olmalıdır. Düşük bir semen hacmi, bir yumurtayı döllemek için az miktarda sperm olduğunu gösterebilir. Fazla bir sıvı hacmi, mevcut sperm miktarının seyreltildiği anlamına gelebilir.

Sıvılaşma

Semenin sıvılaşması 15-30 dakika sürer. Semen başlangıçta kalın olsa da sıvılaştırma veya sulu bir tutarlılık haline dönüşme özelliği spermlerin hareket etmesine yardımcı olur. Seme 15-30 dakika içinde sıvılaşmazsa doğurganlık etkilenebilir.

Sperm sayısı

Normal bir semen analizinde sperm sayısı 20 milyon ile 200 milyon arasında olmalıdır. Hatta 200 milyondan fazlası da olabilir. Bu sonuç sperm yoğunluğu olarak da bilinir. Bu sayı düşükse, düşünmek daha zor olabilir.

Görünüm

Görünüş griye dönük veya opak beyaz olmalıdır. Sarımsı kahverengi tonlardaki semen, kan varlığını gösterebilir; sarı renge dönük olması sarılık olduğunu gösterebilir veya bir ilaç yan etkisi olabilir.

Sperm Sayısı Nedir?

Boşalma sırasında salınan sperm sayısı, erkekler arasında ve aynı adam için bile büyük farklılıklar gösterir. Bu, cinsel ilişki süresine, yorgunluğa ve erkeğin genel sağlığına bağlıdır.

Her erkek aynı değildir; her biri farklıdır, bu yüzden boşalmaları da farklıdır. Cinsel ilişki yaşantıları, yorgunluk derecesi, ne kadar süredir seks yapmadığı vb. bağlı olarak menide farklılıklar olabilir.

Birçok erkek, semenlerinin çok yoğun ya da çok sıvı olup olmadığını merak eder. Genellikle, dışarı atıldığında, meni kalın bir tutarlılığa sahiptir.

Semenin yoğunluğundaki değişiklikler bir çocuk sahibi olma sürecini zorlaştırabilir. Aşırı yoğun veya aşırı derecede akışkan olan meni infertilitenin bir göstergesi olabilir. Semendeki sperm yoğunluğu mililitrede 50 ila 150 milyon arasındadır, böylece her boşalma 400 milyondan fazla sperm içerir.

Boşalma

Meni boşalma anında kalındır, bu nedenle düzgün bir şekilde dışarı atılabilir ve daha fazla sayıda spermin vajene ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Spermlerin nihai hedefinin yumurtayı döllemek olduğunu unutmamak gerekir. Tüm spermler, oositi karşılayacağı fallop tüplerine ulaşmak için uzun bir yol kat etmelidirler.

Daha yüksek sayıdaki spermlerin vajinaya ulaştığından emin olmak için, sperm pıhtı olarak dışarı atılır. Tutarlılığının bu kadar yoğun olmasının nedeni de budur. Bu, prostat tarafından spermin fosfat olarak adlandırılan bir madde ve sperm pıhtılaşmasından sorumlu semenogel proteinleri nedeniyle oluşur.

Paylaş:
Yorumlar
 • Veysel ako :

  13 Ocak 2018

  Merhaba

   Cevapla
 • mehmet :

  28 Mayıs 2018

  merhaba hocam ph spremiyorgam 8
  volüm spermiyorgam 4,4
  likefaksiyon spermiyorgam 1 saat
  1.sa motilt spermiyorgam %50 hareketli
  2.sa motilt spermiyorgam %40 hareketli
  morfoloji spermiyorgam %60 normal
  sayi spremiyorgam 86 milyon
  lökosit spermiyorgam her alanda 4-5 lökosit görürdü
  bu değerlerde çocuk yapmam için proplem var mi

   Cevapla
 • Özge korkmaz :

  19 Mart 2019

  Ileri yavas+ hizli haraket 19 sperm sayisi 27 milyon sonuc nasil

   Cevapla
 • Leyla kaymaz :

  25 Mart 2019

  Hocam esimin sper dayisi 29 milyon viskozite pozitif koku ozel direkt mikroskopi normal hareket 1 saat % 55 renk sari hacim 0.5.cc gorunum opelesan
  A hizli lineer hareket 3
  B hizli daire hareket 45
  C yerinde hareket 7
  D hareketsiz 45
  Hocam bana ne olduhunu solermisiniz anlamadim

   Cevapla
 • Hüseyin :

  27 Mart 2019

  Cinsel perhiz 3 gün
  Hacim 7
  Likefaksiyon 7 ml
  Viskozite yoğun
  Aglitinasyon negatif f
  Philips 8
  Spermitoza sayısı 17.8
  Total spermitoza sayısı 124.6
  Ileri hızlı 5
  Ileri yavaş 15
  Yerinde hareketli 10
  Hareketsiz 70
  Normal 80
  Anormal 20
  Sayın hocam aşılama için değerler uygun mu

   Cevapla
 • abdülbaki oral :

  12 Nisan 2019

  Sperm atoza 190000000 toplam spermatoza 380000000 milyon ileri hareket %69 yerinde hareket %2 hareketsiz %29 toplam ileri hareketli spermatoza sayısı 262000000 milyon morfololi %4 hücre sayısı 5000000 hacim 2ml ph 7,2

   Cevapla
 • Cemal Dülgar :

  17 Nisan 2019

  Normal spermin 21 ama hareketli 13.5 diyor yani bu ne demek

   Cevapla
 • Murat demir :

  03 Ağustos 2019

  1 saat hareketlilik %90
  İleri hizlı hareketlilik %80
  Yerinde hareketli %10
  Ölü. %10
  Miktar 4 ml
  Ph 8 7,5. 8,5
  Hücre yoğunluğu : 90.000.000 : >20 mil/mm3

   Cevapla
 • Derya badak :

  10 Ağustos 2019

  İleri hareketli 28,0
  Hareketsizlik 58,0
  Toplam sperm kons 100,2
  Toplam ileri har. Spermler 28,5
  Kruger testi 6,0
  Toplam har.sperm kons. 41,6
  Hacim 1.6

   Cevapla
 • Ebru yilmaz :

  02 Eylül 2019

  Hocam eşimin sperm sayısı 11 milyon hareketli sperm %40hareketsiz sperm%50 yavaş iler hareketli sperm %10 görünüm opak renk donuk beyaz PH7.6

   Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar