Sorunu Gönder

Plasenta Akreata Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Plasenta akreata, plasentanın rahim duvarının çok derinlerine doğru büyümesi ile ortaya çıkan ciddi bir gebelik rahatsızlığıdır.

Tipik olarak plasenta, doğumun ardından rahim duvarından ayrılır. Plasenta akreatada ise plasentanın bir kısmı veya tümü bağlı kalır. Bu da doğumdan sonra ağır kan kaybına sebep olabilir.

Plasentanın rahim kaslarını işgal etmesi veya rahim duvarı boyunca gelişmesi de mümkün.

Plasenta akreata yüksek riskli bir gebelik komplikasyonu olarak görülüyor. Eğer rahatsızlık gebelik sırasında teşhis edilirse, muhtemelen erken sezaryen doğuma gireceksinizdir ve ardından da rahminiz alınacaktır.

Plasenta akreta, plasenta hamilelik sırasında rahim duvarının çok derinlerine doğru girdiğinde ortaya çıkan bir sorundur. Daha çok önceki bir kesiden veya başka bir rahim cerrahisinden rahimde skar oluşumu bu sorunun gelişmesinde rol oynayabilmektedir.

Belirtileri

Plasenta akreata genelde hamilelikte bir işaret veya belirti vermez ancak üçüncü trimesterde vajinal kanama olabilir.

Arada bir de olsa ultrasonda plasenta akreatanın tespit edilebilmesi de mümkün oluyor.

Sebepleri

Plasenta akreatanın rahim dokusundaki anormalliklerden kaynaklandığı düşünülüyor ve bunun sebebi genelde sezaryen veya diğer rahim operasyonları sonrasında kalan yara dokusu oluyor. Fakat bazen rahim ameliyatı olmamış olsa bile plasenta akreata ortaya çıkabiliyor.

Risk Faktörleri

Pek çok faktör plasenta akreata riskini arttırabilir. Bunlar arasında şunlar var:

 • Geçmiş rahim ameliyatları: Plasenta akreata riski sezaryen adediniz veya rahim ameliyatı adediniz arttıkça yükselir.
 • Plasenta konumu: Eğer plasenta rahim ağzını kısmen veya tamamen çevirirse, veya rahmin alt kısmında durursa, plasenta akreata riskiniz artar.
 • Anne yaşı: Plasenta akreata 35 yaşından daha büyük kadınlarda daha yaygın.
 • Geçmiş doğumlar: Gebelik adediniz arttıkça plasenta akreata riskiniz artar.

Komplikasyonlar

Plasenta akreata şunlara sebep olabilir:

 • Ağır vajinal kanama: Plasenta akreata doğumdan sonra ağır vajinal kanama konusunda büyük bir risk faktörü doğurur. Bu kanama kanınızın normal şekilde pıhtılaşmasına engel olarak hayati tehlike oluşturabilir ve ayrıca akciğer iflası ile böbrek iflasına da sebep olabilir. Kan nakli muhtemelen gerekli olur.
 • Erken doğum: Plasenta akreata doğumun erken başlamasına sebep olabilir. Eğer hamilelikte kanamaya sebep olursa bebeğinizi erken doğurmanız gerekebilir.

Teşhis

Eğer hamilelikte plasenta akreata risk faktörlerine sahipseniz, doktorunuz bebeğin plasentasının yerleşimini dikkatle inceleyecektir.

Ultrason veya MRI görüntülemesi ile plasentanın rahim duvarına ne kadar gömüldüğü değerlendirilecektir.

Tedavi

Eğer doktorunuz plasenta akreata şüphesine sahipse, bebeğinizi güvenle doğurabilmeniz için bir plan geliştirilmesi için sizinle görüşecektir.

Aşırı plasenta akreata vakalarında sezaryen ile doğumun ardından rahmin alınması gerekli olabilir. Bu sürece sezaryen histerektomi adı verilir ve plasentayı rahimden ayırmaya çalışıldığında hayati tehlike oluşturabilecek kan kaybının önlenmesi hedeflenir.

Eğer üçüncü trimesterda vajinal kanamanız varsa, doktorunuz pelvik dinlenme veya hastaneye yatma önerebilir.

Ameliyattan Önce

Sağlık ekibinizde bir doğum uzmanı ve jinekolog bulunacaktır ve ayrıca pelvik cerrah, anestezi ekibi ve pediyatri ekibi de olacaktır.

Doktorunuz plasenta akreatanın potansiyel riskleri ve komplikasyonlarına dair size bilgi verecektir. Ayrıca şu olasılıkları da sizinle görüşebilir:

 • Doğum sırasında veya sonrasında kan nakli
 • Hayati tehlike oluşturabilecek bir kanamadan sonra yoğun bakıma alınabilme ihtimaliniz

Ameliyat Esnasında Neler Olur?

Sezaryen sırasında doktorunuz karnınızdaki ve rahminizdeki bir kesikten ilk olarak bebeği doğuracaktır. Doğumun ardından cerrahi ekip plasentanın yapışık olduğu rahminizi alacaktır ve böylece ağır kanamaya engel olacaktır.

Histerektominin ardından artık hamile kalamazsınız. Eğer gelecekte başka gebelikler planladıysanız, doktorunuzla diğer muhtemel çözümleri konuşun.

Nadiren de olsa rahim ve plasenta yerinde tutulabilir ve plasentanın zamanla ortadan kalkması beklenir. Fakat bu yaklaşımın ciddi komplikasyonları olabilir:

 • Ağır vajinal kanama
 • Enfeksiyon
 • Sonrasında yine rahmin alınmasının gerekmesi

Ayrıca sınırlı miktardaki araştırmalarda plasenta akreatanın ardından rahmin alınmasını istemeyen kadınlarda sonraki gebeliklerde plasenta akreatanın tekrarı ve diğer riskli komplikasyonların ihtimalinin arttığı görülüyor.

Başa Çıkma Ve Destek

Eğer doktorunuz plasenta akreata şüphesine sahipse, muhtemelen bu durumun doğumu, bebeği ve olası gelecek gebelikleri nasıl etkileyeceğine dair endişeleriniz vardır.

Kaygılarınızı azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Plasenta akreatayı araştırın: Rahatsızlığınız hakkında bilgi toplamak daha az kaygılı olmanızı sağlayabilir. Doktorunuzla konuşun, araştırma yapın ve rahatsızlığı geçirmiş kadınlarla görüşün.
 • Sezaryene hazırlanın: Sürece dair sorular sorun, ağrı yönetimini ve iyileşme dönemindeki beklentileri öğrenin.
 • Histerektomiye hazırlanın: Histerektominin ardından artık adet olmazsınız ve gebe kalamazsınız. İyileşme sürecinde sizi neyin beklediğini, ne kadar süreceğini ve ameliyatın doğumun ardından sizi nasıl etkileyeceğini doktorunuza sorun.
 • Kendinize bakın: Rahatlamanıza yardımcı olacak okuma, müzik dinleme gibi aktivitelerde bulunun. Ayrıca meditasyon, derin nefes egzersizleri gibi yöntemler de stresi azaltabilir ve sakinlik yaratırlar.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar