Polikistik Overde Gebelik Mümkün mü?

polikistik over sendromuGenç ve orta yaş kadınlarda en sık görülen hastalık, Polikistik Over (PCOS) sendromudur. Poli, kelime anlamı olarak çok anlamındadır. Polikistik, çok sayıda kist içeren manasındadır. Polikistik Over hastalarının hepsinde olmasa da genelde hastaların yumurtalıklarında çok sayıda yan yana dizilmiş ufak kistler izlenir. Bu kistlerin yumurtalık kistlerinden farkı, onlara göre küçük olmasıdır.

 Polikistik Over Sendromu sıkça görülmekte midir?

Polikistik Over sendromu, ülkemizde bayanların %15’inde görülen, nedenleri kişiden kişiye değişmekle beraber net bir sebebi yoktur. Fakat genetik faktörlerin ağırlık kazandığı bilinmektedir, ailesinde bu hastalık olanlarda görülme olasılığı daha fazladır. Dünya üzerinde pek çok kadında görülen bu hastalık, tedavi edilmekte ve bu hastalığa sahip olan kişilerde çocuk sahibi olabilmektedirler.

Polikistik Over Hastalarında Ne Gibi Semptomlar Görülür?

Polikistik over sendromu olan hastalarda androjen hormonu aşırı salgılandığı için kıllanma, kilo alma, ciltte yağlanma, akne şikayetleri görülür. Ayrıca, polikistik over sendromu olan kadınların yumurtalıkları, yumurta geliştiremezler ve bu da adet düzensizliğine neden olur. Adet düzensizliği, kadınlarda rahim içinde kalınlaşma ve aşırı kanamalara yol açar. Düzenli yumurtlamanın olmadığı durumlarda gebe kalamama problemi olabilir.  Bu tür durumlarda gebelik oluşumunu hızlandırıcı, yumurtlamayı düzenleyici tedaviler uygulanır. Polikistik over sendromu, yumurtlama bozukluklarından dolayı gebelik şansını önemli derecede azalttığı gibi, tedavi edilmediği durumlarda bazı hastalarda şeker ve kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.

Bu hastalığın tedavisinde nasıl bir yol izlenir?

Polikistik over hastalığında, kişiye özel tedavi ile ve tedavinin düzenli uygulanması durumunda gebelik şansı yüksektir. Hastanın kilolu olması tedaviyi olumsuz etkileyen bir faktördür. O yüzden tedavi öncesinde hastanın kontrollü olarak kilo vermesi sağlanmalıdır. Hastanın psikolojik olarak tedaviye hazır olması, inanması tedavinin başarı oranını arttırır. Hastanın moralinin yüksek olduğu takdirde tedavinin pozitif sonuçlandığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Polikistik Over Sendromunda ilaçla tedavi mümkün müdür?

İlaçla tedavisi mümkün olan bu hastalıkta hastanın durumuna göre uygulanan ilaç tedavisinde ilaç dozunun doğru ayarlanması çok önemlidir. Yumurtalıklar ilaçlara karşı aşırı hassas olabilirler, bu hassasiyete dikkat edilmeli, aksi bir durumda hayati tehlikeye neden olabilecek kistlerin ortaya çıkmasına neden olabilmekte. Overyen hiperstimülasyon adı verilen, karında sıvı toplanması, şişkinlik, kandaki sıvı oranının azalması, kanda pıhtılaşmaya neden olan bu hastalık ortaya çıkabilir. Tedavisi uzun süren bu hastalık, insanın hayatını da tehlikeye sokabilir. Bu nedenle hastalara verilen yumurtlama ilaçlarına çok dikkat edilmeli, bu işte uzman olan hekimler tercih edilmelidir.

Hekimin ve tedavi merkezinin kalitesi önemli midir?

Hekimin alanında uzman olması hastanın oldukça yararınadır. Tedavi sürecinde pek çok komplikasyon gelişebilmektedir. Tecrübeli hekimler olacakları önceden kestirebilir ve hastaya olması gereken en doğru uygulamayı büyük bir soğukkanlılıkla gerçekleştirebilir. Ayrıca, tedavi planlamasının doğru bir şekilde yapılmaması çoğul gebeliklere neden olabilir. Gebeliğin sıhhati için çoğul gebelik düşünülmemelidir. Tedavi merkezinin kalitesi de hekimin işini kolaylaştırır. Ayrıca nezih steril ve gerekli teçhizatla donatılmış hastanelerin tedavide başarı şansı oldukça yüksektir.

12 Comments

 • Büşra durak

  26 Kasım 2016 - 13:03

  Doktor bana polikistik over görünümü var dedi ama overlerin iyi görünüyor dedi,bu durumda korkmalı mıyım ne yapmalıyım ilaçla tedavi mümkün mü gebe kalma olasılığım var mı tüylenme vs gibi sorunlarım Yok kilom da normal

 • rahime agapayi

  20 Ocak 2017 - 16:32

  Slm bende polikst var. 4 yıldır evliyim çocuğun olmuyor. Adetlerim çok düzensiz gecikmeli ve uzun sürüyor 3 ay bile lekeli ve kanamalı adet görüyorum. Doktora gitim ve il tedavi de asilama yapti ama tutmadi bidaha denmeliniyim acaba.Bana yardımcı olursanız sevinirim.

 • yıldız aktaş

  30 Nisan 2019 - 10:24

  Merhabalar, hocam ben polikistik overliyim 3 yıldır çocuğum olmuyor eşim varikoselden ameliyat oldu bir çok ilaç vitamin klomen kullandık ama sonuç alamadım tüp bebek ve aşılama yapmadık henüz sizi birçok kişiden duydum bana yardımcı olabilir misiniz ?

Comments are closed.