Rahim Ağzına Dikiş Atılması (Servikal Serklaj)

Paylaş:

rahim-agzi

Bir kadının serviksi yeterince güçlü değilse, gebelikte çok erken kasıldığında ya da doğum zamanından önce açıldığında erken doğum yapma olasılığı çok yüksektir. Erken doğum sorun yaratacak kadar erken bir zamanda belirtilerini gösterirse, bunu önlemek için doktor rahim ağzı serklajı önerebilir. Servikal serklaj, bir kadının servikste meydana gelen bu erken belirtileri önlemek ve böylece erken doğum eylemini durdurmak için kullanılır.

Servikal Serklaj Nedir?

Servikal yetersizlik tedavisi servikal serklaj adı verilen, serviksin gebelik sırasında kapalı olarak dikildiği cerrahi bir prosedürdür. Serviks rahmin en düşük kısmı olup, vajinaya kadar uzanır.

Servikal Serklaj Neden Tercih Edilir?

Bir kadının rahim ağzı büyüyen gebelik baskısı altında açılma riski altındaysa, servikal serklaj prosedürü kullanılabilir.
Zayıf bir serviks aşağıdakilerin sonucu olabilir:
İkinci üç aylık dönemde düşük öyküsü
Daha önce bir “koni biyolojisi” veya “LEEP” prosedürü
Kürtaj yüzünden serviksin hasar görmesi

Servikal Serklaj Ne Zaman Yapılır?

Servikal serklaj prosedürü için en uygun zaman gebeliğin üçüncü ayı (12-14 hafta) arasındadır. Bununla birlikte, bazı kadınlar için gebelikten sonra bir serklaj gerekebilir. Bu durum, sonradan ortaya çıkan bir serklaj olarak bilinir ve serviksin açılması veya kısaltılması gibi değişiklikler başladıktan sonra gereklidir. Eğer sonradan ortaya çıkan bir serklaj gerekiyorsa, gelecekteki hamilelikler büyük olasılıkla bir servikal serklaj ile devam edecektir.
Serviksdeki değişiklikler gebeliğin çok ileri döneminde ortaya çıkan bir bulgusuysa veya serviks önemli ölçüde açılmışsa, yatak istirahatı en iyi alternatif olabilir.

Servikal Serklaj Faydaları Nelerdir?

Servikal serklaj, servikal yetersizlik nedeniyle düşük veya erken doğum yapmamaya yardımcı olur. Prosedür, vakaların % 85 ila % 90’ında başarılı olmaktadır. Servikal serklaj, gerçek servikal yetersizlik olduğunda etkili gözükmektedir ancak ne yazık ki servikal yetersizlik tanısı çok zordur ve yanlış da konulabilir.
Sadece anormal veya “yetersiz” serviksi olan kadınlara serklaj yardımı yapılabilir. Bununla birlikte, bir serklajın yardımıyla bile, başka problemler doğumun çok erken başlayabilmesine neden olabilir. Serklaj uygulanan kadınların, enfeksiyon ve preterm doğum gibi diğer komplikasyonlar için rutin olarak kontrol edilmesi gerekecektir.

Bu işlemden önce yapılacak uygulamalar ise:
– Tıbbi geçmişin incelenmesi,
– Yüksek riskli gebeliklerde uzmanlaşmış bir doktor tarafından yapılan transvaginal ultrason dahil olmak üzere serviksin kapsamlı bir muayenesi
– Doktorunuz prosedür için ağrı kontrol seçeneklerini tartışacaktır.

Prosedürden Sonra Neler Beklenir?

– Hastanede birkaç saat veya gece boyunca prematüre kasılmalar veya doğum gözlemi için kalabilirsiniz.
– Prosedürden hemen sonra hafif kanama ve hafif kramp yaşayabilirsiniz, bu birkaç gün sonra durmalıdır. Bunu takiben gebeliğin geri kalanı için devam edebilecek kalın bir vajinal akıntı izlenebilir.
– Enfeksiyonu veya preterm emeği önlemek için ilaç alabilirsiniz.
– Prosedürden 2-3 gün sonra evde dinlenmeyi planlayın; gereksiz fiziksel aktiviteden kaçının.
– Cinsel ilişkiden kaçınma, genellikle, işlemden bir hafta önce ve işlemden en az bir hafta sonra önerilir.

Genellikle, servikal serklaj dikişleri gebeliğin 37. haftasında çıkarılır, ancak bir kadının suyu gelirse veya kasılmalar başlarsa erken çıkartılabilir. Çoğu dikiş, klinkte ya da muayenehanede herhangibir sorun yaşamadan çıkarılır. Prosedür, pap smeara benzer bir işlem kadar sürer ve hafif kanamaya neden olabilir.

Servikal Serklaj Riskleri Nelerdir?

Genel anlamda risklerin ortaya çıkma ihtimali çok azdır ve çoğu sağlık uzmanı bir serklajın olası riskleri ortadan kaldıran ve hayat kurtarıcı bir prosedür olduğunu düşünmektedir.
Muhtemel riskler aşağıdakileri içerebilir:

– Prematüre kasılmaları
– Servikal distosi (serviksin doğum sırasında normal şekilde genişlemesi yetersizliği)
– Servikal enfeksiyon
– Serklaj çıkarmadan önce doğum başlarsa servikal laserasyon
– Genel anestezi ile ilişkili bazı alerjik riskler, kusma ve mide bulantısı

Serklaj uygulandıktan sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuzla iletişime geçmeniz önemlidir:

– Kasılmalar veya kramplar
– Aşağı doğru inen karın ağrısı ya da sırt ağrısı
– Vajinal kanama
– 37.8 C üzerinde bir ateş veya titreme
– Mide bulantısı ve kusma
– Kötü kokulu vajinal akıntı
– Suyun gelmesi

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar