Rahimde Sıvı Birikmesi

Rahimde sıvı birikmesi, çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler tarafından uzun bir süre farkedilmeyen ancak gebelik için çalışmalar başladığında başarısızlığın ardından keşfedilen rahatsızlıklar arasında. Dolayısıyla belirtileri genelde biraz belli belirsiz olan bu rahatsızlık hakkında biraz daha detaylı bilgiler verelim ve şüphelerinizi ortadan kaldıralım.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Rahimde Sıvı Birikmesi Nedir?

Rahimde sıvı birikmesi, kadınlarda yumurtalıklardaki yumurtaları rahme taşıyan fallop tüplerinde meydana gelen tıkanıklıkların, bu bölgede sıvı birikmesine neden olması olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla normalde yumurtayı taşıması gereken bu kanallar tıkandığında, ne yumurta ne de döllenmiş embriyo bu kanallardan geçerek rahme ulaşamıyor, gebelik başlayamıyor.

Bu tıkanıklığın sebebi ise bazen doğuştan kaynaklanan tüp yapışıklıkları olabilirken, bazen de enfeksiyonlar ve önceden geçirilmiş cerrahi operasyonlar olabiliyor. Sıvı birikmesinin gebeliği çok zorlaştıran yapısının yanında, bölgeyi enfeksiyonlara daha açık bir hale getirmesi de karşılaşılan sorunlar arasında bulunuyor.

Aşağıdaki videoda bu konu hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Rahimde Sıvı Birikmesinin Belirtileri

Rahimde sıvı birikmesi çok yüksek ihtimalle bir belirti vermeyecektir ve bu durum gebe kalmaya çalıştığınızda ama başaramadığınızda doktorunuz tarafından tespit edilecektir. Ancak bazı kadınlarda uyarı mahiyetinde bazı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle kasık ağrısı ve kasıklarda baskı şeklinde kendini gösteren rahimde sıvı birikmesi, zaman zaman cinsel ilişki esnasında ağrıya da sebep olabilmektedir. Dolayısıyla düzenli olarak cinsel ilişki yaşadığı halde hala ilişki sırasında ağrılar yaşayanlar, doktorlarının kontrolünden geçmeliler.

Bazen yaşanan bu ağrı ve baskılar başka rahatsızlıklarla karıştırılabiliyor ancak rahimde sıvı birikmesi olduğunda ağrı ve sızıların vajina girişinde değil, kasıklarda olduğu unutulmamalı. Lakin bu ağrıların bir gelip bir gitmeleri, kendinizden şüphelenmenize engel olabilir çünkü kasıklardaki ağrıları başka sebeplere bağlama gibi durumlar da yaşanabiliyor.

Belritilerin bu kadar belirsiz ve zor tespit edilebilmeleri, maalesef kısırlık tetkikine varana kadar onun farkına varılmasına engel oluyor. Dolayısıyla bu rahatsızlığa sahip olsanız bile bunu yıllarca farketmeme ihtimaliniz her zaman mevcut.

Tespiti Nasıl Yapılır?

Şüpheler üzerine uygulanacak olan bir ultrason, rahimde sıvı birikmesinin tespiti için yeterli olmaktadır ancak tam sonuç için HSG adlı bir yöntem kullanılmaktadır ve rahim ile tüplerin kontrolü sağlanmaktadır. Hastalığın onaylanmasının ardından doktorunuzla birlikte görüşmeniz ve tedavi yöntemleri üzerinde anlaşmanız gerekiyor.

En Çok Kimlerde Görülür?

Rahimde sıvı birikmesi, bazen doğuştan olabilmektedir ancak bu bölgenin bilhassa cinsel hastalıklara açık olması, tanımadığı kişilerle cinsel ilişkiler kuranları risk altına sokmaktadır. Ağır cinsel hastalıkların yanında hafif ve belirti vermeyen hafif hastalıklar, mikroplar, enfeksiyonlar ve diğer etkenler, maalesef korunmasız ilişkiler neticesinde bu sonucu doğurabiliyorlar.

Daha önceden geçirilmiş olan kürtaj ve cerrahi operasyonlar da tüplerin tıkanmasına neden olabiliyor. Dolayısıyla bu operasyonların işinin ehli uzmanlar tarafından gerçekleştirilmeleri, risk düzeyinin düşmesini sağlayacaktır.

Rahimde Sıvı Birikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Rahimde sıvı birikmesi, çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerde sadece düzenli kontrol gerektirmektedir ve bu da genellikle enfeksiyonlara karşı olmaktadır. Pek çok uzman, kısırlık kaynaklı sebepler haricinde bir cerrahi müdahaleye gerek görmemektedir. Zira tüp bebek tedavisinde de bu tüplerin kullanımına gerek kalmaması, bazen operasyondan uzak kalınmasını sağlamaktadır. Fakat bazı hastalarda tüplerden rahme sıvı akıntısı olabilmesi, tüp bebek tedavisinin başarı şansını da düşürmektedir.

Laparoskopi yöntemi ile yapılan bir operasyon da tüplerin yeniden açılmasını sağlayabilir ancak burada sıvı birikimi olmasa dahi tüpler bir daha yumurta iletemeyecek kadar hasar görmüş olabilir. Dolayısıyla yapılan operasyonun %100 kısırlık tedavisi imkanı sunacağını düşünmemek gerekiyor. Cerrahi operasyonun ardından tüplerin her zaman tıkalı olarak kalması veya yumurtayı iletememesi riski her zaman mevcut.

53 Comments

 • İclal

  16 Ağustos 2016 - 17:28

  benimde ne zaman ultrason çekilsem sıvı çıkıyor.daha önce yumurtalıklarımda iltihap olmuştu o tehlikeli kanalları tıkıyormuş ilaç iğne antibiyotik verdi..bide daha sonraları ultrasonumda gene sıvı gözüktü yalnız iltihap değil.doktor birşey söylemdi.adetin içeri kaçmıştır dedi.ne zaman çekilsem hala çıkıyor.

 • hayriye cakir

  3 Aralık 2018 - 22:56

  Bizde iki yildir cocuk sahibi olmak istiyoz once cikolata kisti dedi simdide Bende sıvı birde yumurtaliklarin normalden fazla büyük olduğunu söyledi anlamıyorum bana yardımcı olabilirmisiniz 😕

 • Bülent Tıraş

  14 Aralık 2018 - 12:44

  0533 580 14 81 Neslihan hanımdan bilgi alabilirsiniz.

 • Havva gül

  31 Mart 2019 - 22:18

  4 yıldır çocuk sahibi olmaya çalışıyoruz ama olmuyor doktora gittik tek yumurtaliklarimin Tekin’in tıkalı Tekin’in de su biriktiği soyleninde nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımci olur musunuz

 • Sevcan kırbiç

  5 Nisan 2019 - 09:30

  Benim 3 çocuğum var 7 yıldır tüplerim balı ve ahimde sıvı birikintisi var sebebi nedir. Tedavi olmam gerekirmi.

 • Ayşegül Özeren

  14 Nisan 2019 - 22:30

  Merhbalar ben hatay kırıkhan dan yazıyorum geçen hastahaneye kadın doğum bölümüne gittim 10 yıllık evliyim 6 yıl sonra laparoskopi işlemiyle kist alınmıştı rahim içinde yapışıklık giderilmişti ve yumurtalıklara delikler açılmıştı ve ameliyattan 1 sene sonra çocuğum oldu 2 senedir rahattım geçen gittiğimde dr tekrardan rahim içinde yapışıklıklarım olduğunu sıvı olduğunu ve orada kılcal damarlanmalar olduğunu söyledi varis gibi dedi ameliyat dahi seni kurtarmaz dedi ve idrar yollarımda iltihap çıktı ve ben kıvranıp duruyorum sağ yumurtalığımda yumurtlama olmuş fakat iki yumurta birbirine yapışık olduğundan dolayı tüpler içeri alamamış dedi rahim filmide çekildim ve tüplerim temiz çıktı ne gibi çözümler önerebilirsiniz tekrardan mı ameliyat lazım beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum tşk ederim ilginiz için

 • Bukre coşkun

  24 Haziran 2019 - 17:57

  İyi günler hocam rahimimde sıvı toplanmış nasıl tedevi olabilirim tedavi olsam geçermi

 • hamiyet sirkecioğlu

  1 Eylül 2019 - 13:06

  merhaba 59 yaşımdayim 55 yaşımda menapoza girdim duzenli kontrol oluyorum 2 yildır rahimde sıvı birikiyormuş ilk ogrendiğimde siviyı aldirdım patolejiye gonderdik temiz cıktı 2 ay sonra tekrar sıvı birikmiş ne yapmam lazım bana bir rahatsızlik vermiyor sadece kontrolde sıvı var cıkıyor ne gibi zararı olur beni aydinlatabilirmisiniz teşekkürler

 • Yeliz

  6 Eylül 2019 - 17:33

  Merhaba hocam. Ben 23 yaşındayım. Bir ay önce kürtaj oldum. Adet de gördüm. Ama adetten sonra sağ kasığımda bir ağrı başladı. Doktorum kanımda enfeksiyon olduğunu ve bir sıvı birikintisi olduğunu söyledi. İki antibiyotik ilaç verdi. Ama başka hiçbir bilgi vermedi. Bu durum daha sonra çocuk sahibi olmamı engeller mi? Sonuçları nedir?

 • HAFİZE KARAMAN

  10 Ekim 2019 - 19:22

  Merhabalar 62 yaşındayım 8 yıldır mene pozdayım bir overim yok 2 yil önce muayene olmuştum. Yeni gittim rahimde sıvı çıktı.simir alındı.sivi alınıp tahlil yapılacak defi dr.

 • Vahide candemir

  24 Kasım 2019 - 00:32

  Merhaba 16 yıllık evliyim rahimde sıvı birikintisi var apandis amaliyati oldum 6 yaşindayken tüp bebek için tedavi başliycaklar inşallah bebegim.olur…düzensz adet oluyorum korkularim var ya tüp bebekde tutmaz diye

 • Arzu mavi bülbül

  24 Aralık 2019 - 16:09

  Hocam bende tüp bebek tedavisi görüyorum 2 çi si yapılacak tüp bebek için rahimde sıvı birikimi olduğu için 2 aydan belli beni doktorum erteliyor tüp bebek için bunn sebebi nedir acaba

 • Merve topçu

  9 Ocak 2020 - 12:32

  Ultrasonda rahimde sıvı gözüktüğünü söyledi ciddi enfeksiyon dedi iğne kullanıyorum kontrole çağırdı. Ne demek oluyor ne yapılacak bu durumda ameliyatlık bi durum olur mu

 • Gulbahar dogan

  10 Eylül 2020 - 14:42

  Merhaba benim şikayetim biraz uzun ben 13 yaşında adet olduğumdan bugüne kadar hep rahmimde sorunlar yasadim kizken iltihap ve akıntı coktu kasinti vardi o kadarki kasinti olurduki organım siserdi kizarirdi doktora giderdim ilac kremler verirdi evlendim bu sorun senede bir kaç ayda bir olurdum surekli ilac fitiller kremler alırdım ama bu son üç senedir şikayetim hic bitmiyor mantar ilaçları kullandım bu üç sene içinde sari iltihap kanla karışık akıntı geliyor ilaçlarının hepsini bitiriyorum üç dört ay sonra tekrar cikiyor gecen hafta gene gitdim doktora egoyla karnıma baktılar bugun ogrendimki sol yanim rahimde su toplamış oğlumda hamileyken hic yatamadım sol tarafımda halada yatamıyorum yatdığım an sanci tutuyor iki çocuğum ikiside sezaryanla oldu bir kürtaj sorunu yaşadım rahimde sıvı toplanmasını araştırdım tüm şikayetlere bende mevcut var hepsi doktor demis yaşlılarda yas ilerledikçe görünüyormus gerek yokmuş tedaviye ben daha 39 yaşındayım 24 yaşında basladi sol tarafımı ağrısı cok üzgünüm kotu durumdayım yillardir her yolu denedim ilaçlarımı surekli alan kullan birisiyim bana yardim edin lütfen bu hastalıktan artik kurtulmak istiyorum bana yardımcı olun iyi bir doktor tavsiye edin ne olur gerekirse gelirim Hollanda’da yaşıyorum cevap yazarsanız sevinirim saygılar.

Comments are closed.