Sorunu Gönder

Rahimde Sıvı Birikmesi

rahimde-sıvı-birikmesi

Rahimde sıvı birikmesi, çocuk sahibi olmak istemeyen çiftler tarafından uzun bir süre farkedilmeyen ancak gebelik için çalışmalar başladığında başarısızlığın ardından keşfedilen rahatsızlıklar arasında. Dolayısıyla belirtileri genelde biraz belli belirsiz olan bu rahatsızlık hakkında biraz daha detaylı bilgiler verelim ve şüphelerinizi ortadan kaldıralım.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Rahimde Sıvı Birikmesi Nedir?

Rahimde sıvı birikmesi, kadınlarda yumurtalıklardaki yumurtaları rahme taşıyan fallop tüplerinde meydana gelen tıkanıklıkların, bu bölgede sıvı birikmesine neden olması olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla normalde yumurtayı taşıması gereken bu kanallar tıkandığında, ne yumurta ne de döllenmiş embriyo bu kanallardan geçerek rahme ulaşamıyor, gebelik başlayamıyor.

Bu tıkanıklığın sebebi ise bazen doğuştan kaynaklanan tüp yapışıklıkları olabilirken, bazen de enfeksiyonlar ve önceden geçirilmiş cerrahi operasyonlar olabiliyor. Sıvı birikmesinin gebeliği çok zorlaştıran yapısının yanında, bölgeyi enfeksiyonlara daha açık bir hale getirmesi de karşılaşılan sorunlar arasında bulunuyor.

Rahimde Sıvı Birikmesinin Belirtileri

Rahimde sıvı birikmesi çok yüksek ihtimalle bir belirti vermeyecektir ve bu durum gebe kalmaya çalıştığınızda ama başaramadığınızda doktorunuz tarafından tespit edilecektir. Ancak bazı kadınlarda uyarı mahiyetinde bazı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle kasık ağrısı ve kasıklarda baskı şeklinde kendini gösteren rahimde sıvı birikmesi, zaman zaman cinsel ilişki esnasında ağrıya da sebep olabilmektedir. Dolayısıyla düzenli olarak cinsel ilişki yaşadığı halde hala ilişki sırasında ağrılar yaşayanlar, doktorlarının kontrolünden geçmeliler.

Bazen yaşanan bu ağrı ve baskılar başka rahatsızlıklarla karıştırılabiliyor ancak rahimde sıvı birikmesi olduğunda ağrı ve sızıların vajina girişinde değil, kasıklarda olduğu unutulmamalı. Lakin bu ağrıların bir gelip bir gitmeleri, kendinizden şüphelenmenize engel olabilir çünkü kasıklardaki ağrıları başka sebeplere bağlama gibi durumlar da yaşanabiliyor.

Belritilerin bu kadar belirsiz ve zor tespit edilebilmeleri, maalesef kısırlık tetkikine varana kadar onun farkına varılmasına engel oluyor. Dolayısıyla bu rahatsızlığa sahip olsanız bile bunu yıllarca farketmeme ihtimaliniz her zaman mevcut.

Tespiti Nasıl Yapılır?

Şüpheler üzerine uygulanacak olan bir ultrason, rahimde sıvı birikmesinin tespiti için yeterli olmaktadır ancak tam sonuç için HSG adlı bir yöntem kullanılmaktadır ve rahim ile tüplerin kontrolü sağlanmaktadır. Hastalığın onaylanmasının ardından doktorunuzla birlikte görüşmeniz ve tedavi yöntemleri üzerinde anlaşmanız gerekiyor.

En Çok Kimlerde Görülür?

Rahimde sıvı birikmesi, bazen doğuştan olabilmektedir ancak bu bölgenin bilhassa cinsel hastalıklara açık olması, tanımadığı kişilerle cinsel ilişkiler kuranları risk altına sokmaktadır. Ağır cinsel hastalıkların yanında hafif ve belirti vermeyen hafif hastalıklar, mikroplar, enfeksiyonlar ve diğer etkenler, maalesef korunmasız ilişkiler neticesinde bu sonucu doğurabiliyorlar.

Daha önceden geçirilmiş olan kürtaj ve cerrahi operasyonlar da tüplerin tıkanmasına neden olabiliyor. Dolayısıyla bu operasyonların işinin ehli uzmanlar tarafından gerçekleştirilmeleri, risk düzeyinin düşmesini sağlayacaktır.

Rahimde Sıvı Birikmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Rahimde sıvı birikmesi, çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerde sadece düzenli kontrol gerektirmektedir ve bu da genellikle enfeksiyonlara karşı olmaktadır. Pek çok uzman, kısırlık kaynaklı sebepler haricinde bir cerrahi müdahaleye gerek görmemektedir. Zira tüp bebek tedavisinde de bu tüplerin kullanımına gerek kalmaması, bazen operasyondan uzak kalınmasını sağlamaktadır. Fakat bazı hastalarda tüplerden rahme sıvı akıntısı olabilmesi, tüp bebek tedavisinin başarı şansını da düşürmektedir.

Laparoskopi yöntemi ile yapılan bir operasyon da tüplerin yeniden açılmasını sağlayabilir ancak burada sıvı birikimi olmasa dahi tüpler bir daha yumurta iletemeyecek kadar hasar görmüş olabilir. Dolayısıyla yapılan operasyonun %100 kısırlık tedavisi imkanı sunacağını düşünmemek gerekiyor. Cerrahi operasyonun ardından tüplerin her zaman tıkalı olarak kalması veya yumurtayı iletememesi riski her zaman mevcut.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Merve topçu :

  09 Ocak 2020

  Ultrasonda rahimde sıvı gözüktüğünü söyledi ciddi enfeksiyon dedi iğne kullanıyorum kontrole çağırdı. Ne demek oluyor ne yapılacak bu durumda ameliyatlık bi durum olur mu

   Cevapla
 • Arzu mavi bülbül :

  24 Aralık 2019

  Hocam bende tüp bebek tedavisi görüyorum 2 çi si yapılacak tüp bebek için rahimde sıvı birikimi olduğu için 2 aydan belli beni doktorum erteliyor tüp bebek için bunn sebebi nedir acaba

   Cevapla
 • Vahide candemir :

  24 Kasım 2019

  Merhaba 16 yıllık evliyim rahimde sıvı birikintisi var apandis amaliyati oldum 6 yaşindayken tüp bebek için tedavi başliycaklar inşallah bebegim.olur…düzensz adet oluyorum korkularim var ya tüp bebekde tutmaz diye

   Cevapla
 • HAFİZE KARAMAN :

  10 Ekim 2019

  Merhabalar 62 yaşındayım 8 yıldır mene pozdayım bir overim yok 2 yil önce muayene olmuştum. Yeni gittim rahimde sıvı çıktı.simir alındı.sivi alınıp tahlil yapılacak defi dr.

   Cevapla
 • Yeliz :

  06 Eylül 2019

  Merhaba hocam. Ben 23 yaşındayım. Bir ay önce kürtaj oldum. Adet de gördüm. Ama adetten sonra sağ kasığımda bir ağrı başladı. Doktorum kanımda enfeksiyon olduğunu ve bir sıvı birikintisi olduğunu söyledi. İki antibiyotik ilaç verdi. Ama başka hiçbir bilgi vermedi. Bu durum daha sonra çocuk sahibi olmamı engeller mi? Sonuçları nedir?

   Cevapla
 • hamiyet sirkecioğlu :

  01 Eylül 2019

  merhaba 59 yaşımdayim 55 yaşımda menapoza girdim duzenli kontrol oluyorum 2 yildır rahimde sıvı birikiyormuş ilk ogrendiğimde siviyı aldirdım patolejiye gonderdik temiz cıktı 2 ay sonra tekrar sıvı birikmiş ne yapmam lazım bana bir rahatsızlik vermiyor sadece kontrolde sıvı var cıkıyor ne gibi zararı olur beni aydinlatabilirmisiniz teşekkürler

   Cevapla
 • Bukre coşkun :

  24 Haziran 2019

  İyi günler hocam rahimimde sıvı toplanmış nasıl tedevi olabilirim tedavi olsam geçermi

   Cevapla
 • Ayşegül Özeren :

  14 Nisan 2019

  Merhbalar ben hatay kırıkhan dan yazıyorum geçen hastahaneye kadın doğum bölümüne gittim 10 yıllık evliyim 6 yıl sonra laparoskopi işlemiyle kist alınmıştı rahim içinde yapışıklık giderilmişti ve yumurtalıklara delikler açılmıştı ve ameliyattan 1 sene sonra çocuğum oldu 2 senedir rahattım geçen gittiğimde dr tekrardan rahim içinde yapışıklıklarım olduğunu sıvı olduğunu ve orada kılcal damarlanmalar olduğunu söyledi varis gibi dedi ameliyat dahi seni kurtarmaz dedi ve idrar yollarımda iltihap çıktı ve ben kıvranıp duruyorum sağ yumurtalığımda yumurtlama olmuş fakat iki yumurta birbirine yapışık olduğundan dolayı tüpler içeri alamamış dedi rahim filmide çekildim ve tüplerim temiz çıktı ne gibi çözümler önerebilirsiniz tekrardan mı ameliyat lazım beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum tşk ederim ilginiz için

   Cevapla
 • Sevcan kırbiç :

  05 Nisan 2019

  Benim 3 çocuğum var 7 yıldır tüplerim balı ve ahimde sıvı birikintisi var sebebi nedir. Tedavi olmam gerekirmi.

   Cevapla
 • Havva gül :

  31 Mart 2019

  4 yıldır çocuk sahibi olmaya çalışıyoruz ama olmuyor doktora gittik tek yumurtaliklarimin Tekin’in tıkalı Tekin’in de su biriktiği soyleninde nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımci olur musunuz

   Cevapla
 • hayriye cakir :

  03 Aralık 2018

  Bizde iki yildir cocuk sahibi olmak istiyoz once cikolata kisti dedi simdide Bende sıvı birde yumurtaliklarin normalden fazla büyük olduğunu söyledi anlamıyorum bana yardımcı olabilirmisiniz 😕

   Cevapla
  • Bülent Tıraş :

   14 Aralık 2018

   0533 580 14 81 Neslihan hanımdan bilgi alabilirsiniz.

    Cevapla
 • İclal :

  16 Ağustos 2016

  benimde ne zaman ultrason çekilsem sıvı çıkıyor.daha önce yumurtalıklarımda iltihap olmuştu o tehlikeli kanalları tıkıyormuş ilaç iğne antibiyotik verdi..bide daha sonraları ultrasonumda gene sıvı gözüktü yalnız iltihap değil.doktor birşey söylemdi.adetin içeri kaçmıştır dedi.ne zaman çekilsem hala çıkıyor.

   Cevapla
Benzer Yazılar