Sezaryenle İlgili Şehir Efsaneleri

Anne adaylarının gebelik sırasında en çok düşündükleri konulardan bir tanesi doğum zamanıdır. Doğum zamanı yaklaştıkça annelerin doğumla ilgili duydukları kaygı artmaya başlar. Özellikle sezaryen doğum ile ilgili karşılaşılan yanlış bilgiler, annelerin endişe duymasına neden olabilir. Bu yazıda sezaryenle ilgili en sık karşılaşılan yanlışların doğrularını öğrenebilirsiniz.

Sezaryen doğum, gerçek doğum sayılmaz

Hayır: Sezaryen de tıpkı normal doğum gibi gerçek doğumdur. Bebeğin annenin karnından çıkmasıyla doğum gerçekleşmiş olur. Kimi insanlar sezaryen sırasında bebek vajinadan çıkmadığı için bunun gerçek bir doğum olmadığını söyler. Sezaryen doğum ile normal doğum farklı şeyler olsa da her ikisinde de bebeğin doğumu gerçekleşir. Doğum sırasında önemli olan bebeğin ve annenin sağlığı olduğu için gerekli olan hangisiyse o şekilde doğum yapmanız gerekir.

Sezaryen ciddi bir ameliyat değildir

Hayır: Her ne kadar sezaryen yaygın bir hale gelmiş olsa da basit bir ameliyat değildir. Bu nedenle sezaryen olmadan önce aklınıza takılan her şeyi doktorunuza sormanız gerekir. Ayrıca sezaryen doğum sonrası kendinize iyi bakmalısınız. Sezaryen sonrası iyileşme süreci normal doğumdan zor olabilmektedir. Bu nedenle kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak her şeye sahip olduğunuzdan ve gerekli yardımı aldığınızdan emin olun.

Spinal anestezi ilerde sırt ağrılarına neden olur

Hayır: Doğum sırasında spinal anestezi kullanılması ilerde sırt ağrıları yaşamanıza neden olmaz. Spinal anestezide kullanılan iğne oldukça incedir ve yaralanmaya neden olmaz. Bu nedenle sezaryen doğum ya da normal doğum sonrası sırt ağrısı yaşarsanız bunun nedeni duruş bozukluğundan kaynaklanıyor olabilir.

Sezaryen, normal doğumdan daha kolaydır

Hayır: Sezaryen, normal doğumdan daha kolay değildir. Sezaryen, büyük bir ameliyat olmakla birlikte iyileşme süresi normal doğuma göre daha uzundur. Üstelik her ameliyatın kendi riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle sezaryen öncesi doktorunuzla ameliyata dair her şeyi konuşmayı unutmayın.

Defalarca sezaryen doğum yapmak mümkündür

Hayır: İstediğiniz kadar sezaryen doğum yapmanız sağlıklı değildir. Özellikle 3-4 kez sezaryen olduktan sonra sağlık riskleri artmaya başlar. Bunun nedeni, rahimdeki skar dokunun artmasıyla plasentanın tutunması, bağırsak sorunları ve enfeksiyonlarla ilgili sorunlarla karşılaşma ihtimalinin artmasından kaynaklanmaktadır.

Sezaryen sonrası bebek emzirilmez

Hayır: Sezaryen doğum sonrası bebeğinizi emzirebilirsiniz. Emzirmek başlarda zorlayıcı olabilse de zamanla buna alışacaksınız. Sezaryen için kullanılan ilaçlar genelde emzirme için güvenlidir. Bununla birlikte bebeğinizi emzirmekte zorlanıyorsanız bir emzirme uzmanından yardım alabilirsiniz.

Sezaryen sonrası anne ile bebek arasındaki bağ zor kurulur

Hayır: Sezaryen doğum, anne ile bebek arasındaki bağın zor kurulmasına neden olmaz. Doğum sonrası annenin bebeğini hemen görememesi durumunda aralarındaki bağın kolayca kurulamayacağına dair söylentiler bulunmaktadır. Ancak ister normal doğum ister sezaryen doğum yapmış olun, bebeğinizle aynı şekilde bağ kurabilirsiniz. Hatta artık pek çok hastanede sezaryen sonrası mümkün olan en kısa sürede anne ve bebek bir araya getirilerek cilt teması kurulması sağlanır. Bu nedenle sezaryen doğum sonrası bebeğinizle bağ kuramayacağınıza yönelik endişe duymanız gerekmez.

Sezaryen doğum, bencil olduğunuz anlamına gelir

Hayır: Sezaryen doğum yapmak bencil olduğunuzu göstermez. Pek çok anne, gebelikleri sırasında sezaryene karşı korku duyar. Ancak doğum yaparken önemli olan doğumun hangi yöntemle gerçekleştirildiği değil, hangi yöntemin anne ve bebek için en sağlıklı olduğudur. Bu nedenle sezaryen olmanız gerekiyorsa bundan korkmayın ve bebeğinizle birlikte sağlıklı ve mutlu olmanın tadını çıkarın.

Sezaryen sonrası vajinal kanama gerçekleşmez

Hayır: Sezaryen doğumdan sonra da vajinal kanama görülür. Doğumdan sonra kanama olmasının nedeni rahmin plasentanın ayrılmasından dolayı iyileşmesi ve gebelik öncesi boyutlarına dönmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hem sezaryen hem de normal doğum sonrası vajinal kanama görülür.

Bir kez sezaryen olduktan sonra normal doğum yapılamaz

Hayır: Daha önce sezaryen doğum yapmış olsanız da sonrasında normal doğum yapabilirsiniz. Burada önemli olan sezaryenin neden yapıldığıdır. Sezaryen yapılmasının nedeni o doğuma özgü olabilir ya da tekrarlayan sorunlardan dolayı sezaryen gerçekleştirilebilir. Bu nedenle sezaryen sonrası normal doğum yapmak isterseniz bunun gerçekleşebilme olasılığını doktorunuzla konuşmayı ve aklınızdaki soruları sormayı ihmal etmeyin.

Sezaryen sırasında hiçbir şey hissedilmez

Hayır: Sezaryen sırasında acı hissetmeseniz de hiçbir şey hissetmediğiniz doğru değildir. Sezaryen sırasında tamamen uyuşmuş olup olmadığınız kontrol edilir. Ancak bebek doğduğu zaman karnınızda ağrı olmasa da bir baskı hissedebilirsiniz. Bu tamamen normaldir ve ortada korkmanızı gerektiren bir durum yoktur.

Sezaryen sonrası günlerce yatmak gerekir

Hayır: Sezaryen sonrası günlerce yatmanız gerekmez. Hatta tam aksini yapmanız daha iyi olacaktır. Sezaryen sonrası ayağa kalkmanız ve olası komplikasyonları önlemek için etrafta yürümeniz önemlidir. Yürümek için başlarda yardıma ihtiyacınız olabilir ve hızlı yürümeniz gerekmez. Ancak neredeyse tüm ameliyatlardan sonra hareket etmenin çok önemli olduğunu unutmayın.

Sezaryen olduktan sonra doğum sonrası depresyon yaşanmaz

Hayır: Sezaryen olduktan sonra da doğum sonrası depresyon yaşayabilirsiniz. Bebek sezaryen ile doğduktan sonra tıpkı normal doğumda olduğu gibi annede hormonal değişimler meydana gelir. Sezaryen sonrası hem anne olmaya alışmanız hem de ameliyat sonrası iyileşmeniz zaman alabilir. Bu nedenle duygusal durumunuzun farkında olun. Kendinizi sık sık üzgün hissediyor, bebeğinizle bağ kurmakta zorlanıyor ve enerjisiz hissediyorsanız bir an önce yardım almayı ihmal etmeyin.