Sorunu Gönder
Paylaş:

sezaryen-agrisi-1

Sezaryen ile doğum cerrahi bir operasyon olduğu için, ameliyattan sonra belirli bir derecede ağrının olması çok normaldir. Günümüzde gelişen ağrı kesici ilaçlar ve anestezi yöntemleri sayesinde bu ağrıların azaltılması kolaylaştırılmıştır. Sezaryen ile doğum sonrasında oluşan ağrının başlıca nedeni her karın ameliyatında olduğu gibi cilt ve cilt altındaki kas, fasya gibi dokuların kesilmesinden kaynaklanmaktadır. Normal doğumda olduğu gibi sezaryenden sonra da rahim kanamayı durdurmak için kasılır, bu kasılmalar ağrıya neden olur.

Doğumdan sonra bedenin tekrar hamilelik dönemi öncesine dönmesi yani kendini toparlayarak iyileşmesi, bir yıl sürebilir. Normal doğum ile sezaryen ile doğumun iyileşme süresi farklı olsa da genel olarak iyileşme süreci aynı yolu izler. Sezaryen ile doğum bir ameliyat olduğu için, iyileşme beklenen yer özellikle yara dikiş yerleridir. Burada meydana gelen ağrıları hafifletmek için ağrı kesiciler etkili olmaktadır. Onun haricinde yapılabilecek bir müdahale yoktur. Ancak doğumu takip eden günler ve haftalardan sonra bu ağrıdan eser kalmayacaktır.

Sezaryen ile doğum sonrası ağrı nasıl azaltılır?

Sezaryen ile doğumlardan sonra ağrının en fazla olduğu dönem ilk 2- 4 saatlik dönemdir. Spinal veya epidural anestezinin bu aşamada çok büyük avantajı vardır. Çünkü etkisi ameliyattan sonra bir kaç saat devam ettiği için hastanın ağrının en yoğun olabileceği bu dönemde hiçbir ağrı hissetmeden geçirmesini sağlar.

Genel anestezi sonrası uyanma söz konusu olduğu için, spinal-epidural anestezi tercih edilmektedir. Genel anestezi ile ameliyat olan hastaların ameliyat sonrasında ağrı hissetmemeleri için narkotik analjezik veya non steroid antienflamatuar denilen ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Hastaya ameliyattan sonraki ilk gün verilen serum ve içerisindeki ağrı kesiciler de ağrısını azaltmakta yardımcı olmaktadır.

Hasta kontrollü ağrı kesici kullanımı ( PCA )

Bu yöntem adından da anlaşılabileceği gibi hastanın kendi kontrolünde ağrı kesici ilaç kullanabildiği bir yöntemdir. Hasta ağrıyı hissettiği an cihazın düğmesine basarak, ilacın salınımını sağlar. Bu yöntem, hastanın belindeki epidural aralıkta ağrı kesicinin verilmesidir. Hasta düğmeye bastığında kateterde belindeki epidural girişinden ağrı kesici alır. Aynı yöntem damardan ilaç verilebilecek şekilde de uygulanabilir. Bu yöntem sezaryen haricinde de birçok ameliyatta yaygın olarak kullanılmaktadır. PCA yönteminin avantajı, hastanın ağrı hissettiği durumlarda verildiği için yüksek dozda ilaç kullanımının önüne geçmektedir. Ayrıca hasta bir başkasına ihtiyaç duymadan bu yöntemi kullanarak ağrısını giderebilir.

sezaryen-agrisi

Sezaryen ile doğumdan sonra ağrı ne zaman geçer?

Ameliyattan sonraki ilk 6 saat ağrının şiddeti azalır. Hasta bu saatin ardından ayağa kalkıp yürüyebilecek düzeye gelir. Ama operasyonun yeni gerçekleştirilmesinden dolayı yürürken kasıklarda ve karında hafif ağrı hissedebilir. Ameliyattan bir gün sonra geçen her saat ağrı giderek azalacaktır. Hasta artık taburcu olabilirken, evinde kullanabileceği tablet şeklinde ağrı kesiciler verilir. Kontrol gününe kadar evde geçireceği zamanda yatıp kalkerken, eğilip doğrulurken biraz kasıklarında ve karnında çok az ağrı hissedebilir. Bunun dışında şiddetli bir ağrısı olmaz.

Sezaryen ile doğum sonrası evde bakım


 • Eğer doğum sonrası rahim ağrılarınız çok şiddetliyse yavaş nefes alarak ve masaj yaparak rahatlayabilirsiniz. Hala ağrınız şiddetini koruyor ise doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.
 • Sezaryen kesiklerinizin enfeksiyon kapmaması için pedinizi 4-6 saatte bir değiştirin. Pedi değiştirirken her zaman önden arkaya doğru hareket ettirmeye özen gösterin. Ters yönde bir hareket, rektumdaki bakterilerin vajinanıza ulaşmasına sebep olabilir.
 • Küçük veya büyük tuvaletin ardından bacak arasını ılık su ile yıkayın ve sargı bezi ile kurulayın. Bu işlemi de önden arkaya doğru yapmayı unutmayın.
 • Kesiğin iyileşmesi için ılık suda oturabilir ya da ılık kompres yapabilirsiniz. Leğen kemiği bölgesini hareket ettiren egzersizler de bu bölgedeki kan dolaşımını arttırarak iyileşmeyi hızlandırır.
 • Yaralarınıza doktorunuzun gösterdiği şekilde pansuman yapın. Kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına dikkat edin.
 • Löşi bitinceye ve epizyotomi yarası iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmekten kaçının.

Doktorunuzu aramanız gereken durumlar


 • Aşağıdaki durumlar söz konusu ise, iyileşme sürecinizde bir sorunun olduğuna ya da enfeksiyon gelişiminin neden olduğuna işarettir.
 • 38 derece veya üzeri ateş.
 • Doğumdan 4 gün sonra hâlâ açık kırmızı ya da çok kanlı löşi akıntısı veya löşi de çok büyük kan pıhtıların olması.
 • Löşi de ağır koku olması durumunda.
 • Doğumdan sonra geçen günlerin ardından hala alt karın bölgesinde ağrı olması durumunda muhakkak doktorunuza görünmeniz gerekiyor.
 • Enfeksiyon belirtilerine dikkat edin. Eğer enfeksiyon belirtileriniz varsa derhal doktorunuza görünün.
 • Kesik yerlerinde kızarıklık, şişkinlik, yanma veya akıntı olması
 • 38 dereceden daha yüksek olan ateş durumu
 • Kesik yerlerinde ağrı ve artış

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • huseyin bicen :

  12 Temmuz 2020

  selam esim uc yil once seziryan ameliyati oldu ama uc yildir ameliyat yeri ve karni hep agriyor bilginize tesekur ederiz

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   28 Temmuz 2020

   Her ameliyat yapisiklik demektir. Yapisikliklara bagli olabilir

    Cevapla
 • Emine polatoglu :

  21 Nisan 2020

  4 gundur ameliyat oldum sezaryan agridan duramiyorum 2 dakkaya bir agri geliyor ne yapmam lazim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   27 Nisan 2020

   Ameliyat oldugunuz kuruma basvurunuz

    Cevapla
 • Burcu Karaoglu :

  18 Kasım 2019

  Sinem Hanım gecmis olsun rahim yırtılması üstten bastirildigi icin mı oldu böyle bir vaka duymuştum bebek olmuş ve anne yoğun bakıma alınmıştı. Verilmiş sadakaniz varmış üstten 2kisi abandi defalarca dogumda bana karın ağrılarım oluyor acaba rahim yirtilmasindan suphelenmelimiyim bilemedim bende bu doğum korku yarattığı için doktora da gidemedim. Rahim allttan hala açıyor benimde.

   Cevapla
 • Burcu Karaoglu :

  18 Kasım 2019

  4ay oldu normal doğum yaptım ve hala hareket edemiyorum fıtık vardı lakin zorla normal dogurtuldum ilk zamanlar ayağa kalkmak zordu yuruyemiyordum ama hala hareket ederken çatı kemiği sol kalcam aciyor. Sag karın ve solda göbek hizasında sancı şeklinde ağrılarım var. Kivrandiriyor beni . Kuyruk kemiğinden oturamiyorum dogumumda olan kişileri şikayet ettim rapor alacaktım lakin dalga geçer gibi 2gun vereyim mi dediler. 4aydir bebeğime doğru düzgün bakamıyorum evimin işini yapamıyorum. Arastirmam var bitirmem gereken mecalim kalmıyor ve dayanamıyorum artık bu ağrılara. Gerçekten merak ediyorum bu yaşadıklarım normal mı? Kendilerine dava açacağım ne olursa olsun bu yaşadıklarımın hesabını soracağım.

   Cevapla
  • Betül yılmaz :

   26 Şubat 2020

   Şikayet edin tabi.. Hastanın tercihlerini hiçe sayıyorlar ..sonrasında acı çeken onlar değil sen oluyor sun çünkü..bende de fıtık var sezeryanla doğum yaptım ısrarla belden anestezi istemiyorum dedim biliyorum çünkü bel fıtığında çok ağrı yaptığını sonuç onların dediği oldu sonra lavobaya bile gidemeyecek hale geldim bebeğimi bile kucağıma alıp emziremiyordum 1 yıl oldu anca toparladım nerdeyse elhamdülillah tam düzelmiş değilim. Ama çok şükür ..o yüzden kesinlikle şikayati hak ediyorlar.

    Cevapla
 • Sinem celik :

  01 Kasım 2019

  Merhaba ben sezaryen olalı iki buçuk yıl oldu karnının sol tarafında ağrı oluyor özellikle yatarken döndüğüm zaman neden olabilir

   Cevapla
 • Esengul us :

  30 Ekim 2019

  Iyi gunler dogun baslalan rahimim birkac yerinden yırtılmıs bebeyim ölű dogdu kalp masajįyla dunyaya geri geldi benim ise enfeksiyon kaptım iki ay iyne oldum am 1yıl gecmesine ragmen hala karın ağrılarım var

   Cevapla
 • Sibel Mayda :

  29 Ekim 2019

  Sezeryan doğum yaptım ama 4.aya girdim hala Ağrı ve karnımın da sol da alt kısmında ağrı çok fazla ne yapmalıyım

   Cevapla
 • Hamide diken :

  02 Ekim 2019

  Sezeryanla dogum yaptim ama 12 gun geçmesine ragmen yaramin sag tarafinda parmak büyüklüğünde şişlik var ve dikisin alttarafi köz koymuslar gibi yaniyor hala yuruyemiyorum kesiyi kıl bolgesine yakin kesmisler killar dikisin ust tarafinda bile var ne yapmam lazım Allah rızası icin bilen biri bisey soylesin

   Cevapla
 • Ezel :

  21 Mart 2019

  İyi geceler yaklaşık 3 aydır epidural yöntemi ile doğum yaptım gerekli ilaçları kullanmama rağmen rahmimdeki ağrı ve kasılmalar geçmedi normal mi bu biraz daha beklemeli miyim geçmesi için ağrıların.simdiden tşk ederim

   Cevapla
Benzer Yazılar