Sezaryen Doğum Sonrası Oluşan Ağrılar

sezaryen-agrisi-1

 

Sezaryen ile doğum cerrahi bir operasyon olduğu için, ameliyattan sonra belirli bir derecede ağrının olması çok normaldir. Günümüzde gelişen ağrı kesici ilaçlar ve anestezi yöntemleri sayesinde bu ağrıların azaltılması kolaylaştırılmıştır. Sezaryen ile doğum sonrasında oluşan ağrının başlıca nedeni her karın ameliyatında olduğu gibi cilt ve cilt altındaki kas, fasya gibi dokuların kesilmesinden kaynaklanmaktadır. Normal doğumda olduğu gibi sezaryenden sonra da rahim kanamayı durdurmak için kasılır, bu kasılmalar ağrıya neden olur.

 

Doğumdan sonra bedenin tekrar hamilelik dönemi öncesine dönmesi yani kendini toparlayarak iyileşmesi, bir yıl sürebilir. Normal doğum ile sezaryen ile doğumun iyileşme süresi farklı olsa da genel olarak iyileşme süreci aynı yolu izler. Sezaryen ile doğum bir ameliyat olduğu için, iyileşme beklenen yer özellikle yara dikiş yerleridir. Burada meydana gelen ağrıları hafifletmek için ağrı kesiciler etkili olmaktadır. Onun haricinde yapılabilecek bir müdahale yoktur. Ancak doğumu takip eden günler ve haftalardan sonra bu ağrıdan eser kalmayacaktır. Bkz: Sezaryen doğum dikişleri

 

Sezaryen ile doğum sonrası ağrı nasıl azaltılır?

 

Sezaryen ile doğumlardan sonra ağrının en fazla olduğu dönem ilk 2- 4 saatlik dönemdir. Spinal veya epidural anestezinin bu aşamada çok büyük avantajı vardır. Çünkü etkisi ameliyattan sonra bir kaç saat devam ettiği için hastanın ağrının en yoğun olabileceği bu dönemde hiçbir ağrı hissetmeden geçirmesini sağlar.

 

Genel anestezi sonrası uyanma söz konusu olduğu için, spinal-epidural anestezi tercih edilmektedir. Genel anestezi ile ameliyat olan hastaların ameliyat sonrasında ağrı hissetmemeleri için narkotik analjezik veya non steroid antienflamatuar denilen ağrı kesici ilaçlar kullanılmaktadır. Hastaya ameliyattan sonraki ilk gün verilen serum ve içerisindeki ağrı kesiciler de ağrısını azaltmakta yardımcı olmaktadır.

 

Hasta kontrollü ağrı kesici kullanımı ( PCA )

 

Bu yöntem adından da anlaşılabileceği gibi hastanın kendi kontrolünde ağrı kesici ilaç kullanabildiği bir yöntemdir. Hasta ağrıyı hissettiği an cihazın düğmesine basarak, ilacın salınımını sağlar. Bu yöntem, hastanın belindeki epidural aralıkta ağrı kesicinin verilmesidir. Hasta düğmeye bastığında kateterde belindeki epidural girişinden ağrı kesici alır. Aynı yöntem damardan ilaç verilebilecek şekilde de uygulanabilir. Bu yöntem sezaryen haricinde de birçok ameliyatta yaygın olarak kullanılmaktadır. PCA yönteminin avantajı, hastanın ağrı hissettiği durumlarda verildiği için yüksek dozda ilaç kullanımının önüne geçmektedir. Ayrıca hasta bir başkasına ihtiyaç duymadan bu yöntemi kullanarak ağrısını giderebilir.

 

sezaryen-agrisi

 

Sezaryen ile doğumdan sonra ağrı ne zaman geçer?

 

Ameliyattan sonraki ilk 6 saat ağrının şiddeti azalır. Hasta bu saatin ardından ayağa kalkıp yürüyebilecek düzeye gelir. Ama operasyonun yeni gerçekleştirilmesinden dolayı yürürken kasıklarda ve karında hafif ağrı hissedebilir. Ameliyattan bir gün sonra geçen her saat ağrı giderek azalacaktır. Hasta artık taburcu olabilirken, evinde kullanabileceği tablet şeklinde ağrı kesiciler verilir. Kontrol gününe kadar evde geçireceği zamanda yatıp kalkerken, eğilip doğrulurken biraz kasıklarında ve karnında çok az ağrı hissedebilir. Bunun dışında şiddetli bir ağrısı olmaz.

 

Sezaryen ile doğum sonrası evde bakım

  • Eğer doğum sonrası rahim ağrılarınız çok şiddetliyse yavaş nefes alarak ve masaj yaparak rahatlayabilirsiniz. Hala ağrınız şiddetini koruyor ise doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.

 

  • Sezaryen kesiklerinizin enfeksiyon kapmaması için pedinizi 4-6 saatte bir değiştirin. Pedi değiştirirken her zaman önden arkaya doğru hareket ettirmeye özen gösterin. Ters yönde bir hareket, rektumdaki bakterilerin vajinanıza ulaşmasına sebep olabilir.

 

  • Küçük veya büyük tuvaletin ardından bacak arasını ılık su ile yıkayın ve sargı bezi ile kurulayın. Bu işlemi de önden arkaya doğru yapmayı unutmayın.

 

  • Kesiğin iyileşmesi için ılık suda oturabilir ya da ılık kompres yapabilirsiniz. Leğen kemiği bölgesini hareket ettiren egzersizler de bu bölgedeki kan dolaşımını arttırarak iyileşmeyi hızlandırır.

 

  • Yaralarınıza doktorunuzun gösterdiği şekilde pansuman yapın. Kıyafetlerinizin kuru ve temiz olmasına dikkat edin.

 

  • Löşi bitinceye ve epizyotomi yarası iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmekten kaçının.

 

Doktorunuzu aramanız gereken durumlar

  • Aşağıdaki durumlar söz konusu ise, iyileşme sürecinizde bir sorunun olduğuna ya da enfeksiyon gelişiminin neden olduğuna işarettir.

 

  • 38 derece veya üzeri ateş.

 

  • Doğumdan 4 gün sonra hâlâ açık kırmızı ya da çok kanlı löşi akıntısı veya löşi de çok büyük kan pıhtıların olması.

 

  • Löşi de ağır koku olması durumunda.

 

  • Doğumdan sonra geçen günlerin ardından hala alt karın bölgesinde ağrı olması durumunda muhakkak doktorunuza görünmeniz gerekiyor.

 

  • Enfeksiyon belirtilerine dikkat edin. Eğer enfeksiyon belirtileriniz varsa derhal doktorunuza görünün.

 

  • Kesik yerlerinde kızarıklık, şişkinlik, yanma veya akıntı olması

 

  • 38 dereceden daha yüksek olan ateş durumu

 

  • Kesik yerlerinde ağrı ve artış

 

33 Comments

 • Ezel

  21 Mart 2019 - 01:33

  İyi geceler yaklaşık 3 aydır epidural yöntemi ile doğum yaptım gerekli ilaçları kullanmama rağmen rahmimdeki ağrı ve kasılmalar geçmedi normal mi bu biraz daha beklemeli miyim geçmesi için ağrıların.simdiden tşk ederim

  • KEVSER

   25 Haziran 2021 - 11:08

   Merhaba ben doğum yapalı 8 yıl oldu ama hala Dikisim agriyor sadece bir noktası düğme gibi elime değiyor ve ağrıdan duramıyorum nedeni nedir lütfen yardimci olurmusunuz 😔

 • Hamide diken

  2 Ekim 2019 - 01:50

  Sezeryanla dogum yaptim ama 12 gun geçmesine ragmen yaramin sag tarafinda parmak büyüklüğünde şişlik var ve dikisin alttarafi köz koymuslar gibi yaniyor hala yuruyemiyorum kesiyi kıl bolgesine yakin kesmisler killar dikisin ust tarafinda bile var ne yapmam lazım Allah rızası icin bilen biri bisey soylesin

 • Sibel Mayda

  29 Ekim 2019 - 21:19

  Sezeryan doğum yaptım ama 4.aya girdim hala Ağrı ve karnımın da sol da alt kısmında ağrı çok fazla ne yapmalıyım

 • Esengul us

  30 Ekim 2019 - 06:25

  Iyi gunler dogun baslalan rahimim birkac yerinden yırtılmıs bebeyim ölű dogdu kalp masajįyla dunyaya geri geldi benim ise enfeksiyon kaptım iki ay iyne oldum am 1yıl gecmesine ragmen hala karın ağrılarım var

 • Sinem celik

  1 Kasım 2019 - 01:26

  Merhaba ben sezaryen olalı iki buçuk yıl oldu karnının sol tarafında ağrı oluyor özellikle yatarken döndüğüm zaman neden olabilir

 • Burcu Karaoglu

  18 Kasım 2019 - 02:16

  4ay oldu normal doğum yaptım ve hala hareket edemiyorum fıtık vardı lakin zorla normal dogurtuldum ilk zamanlar ayağa kalkmak zordu yuruyemiyordum ama hala hareket ederken çatı kemiği sol kalcam aciyor. Sag karın ve solda göbek hizasında sancı şeklinde ağrılarım var. Kivrandiriyor beni . Kuyruk kemiğinden oturamiyorum dogumumda olan kişileri şikayet ettim rapor alacaktım lakin dalga geçer gibi 2gun vereyim mi dediler. 4aydir bebeğime doğru düzgün bakamıyorum evimin işini yapamıyorum. Arastirmam var bitirmem gereken mecalim kalmıyor ve dayanamıyorum artık bu ağrılara. Gerçekten merak ediyorum bu yaşadıklarım normal mı? Kendilerine dava açacağım ne olursa olsun bu yaşadıklarımın hesabını soracağım.

 • Burcu Karaoglu

  18 Kasım 2019 - 02:21

  Sinem Hanım gecmis olsun rahim yırtılması üstten bastirildigi icin mı oldu böyle bir vaka duymuştum bebek olmuş ve anne yoğun bakıma alınmıştı. Verilmiş sadakaniz varmış üstten 2kisi abandi defalarca dogumda bana karın ağrılarım oluyor acaba rahim yirtilmasindan suphelenmelimiyim bilemedim bende bu doğum korku yarattığı için doktora da gidemedim. Rahim allttan hala açıyor benimde.

 • Emine polatoglu

  21 Nisan 2020 - 23:34

  4 gundur ameliyat oldum sezaryan agridan duramiyorum 2 dakkaya bir agri geliyor ne yapmam lazim

 • huseyin bicen

  12 Temmuz 2020 - 00:36

  selam esim uc yil once seziryan ameliyati oldu ama uc yildir ameliyat yeri ve karni hep agriyor bilginize tesekur ederiz

 • Zehrahanim abusova

  30 Temmuz 2020 - 07:14

  Mereba bn tem 7 sezeryanla doqum yapdim bu günle 23 gün oldu 3 gündür ağrılarım var her gün biraz sidetleniyor ve de akintida ara ara bazen köyü kirmizi bazende açık pembe rengde akıntı oluyor 2 3 gün doktorun yazdiqi ilaçları aksatdim onunla ilgili ola bilirmi? Şimdiden tesekurler

 • Merve

  3 Ağustos 2020 - 14:40

  Ablam 20 g0ndür sezeryan ameliyatı oldu. Ve karın ağrısı çok şiddetli bir şekilde. Acaba neden

  • Merve

   3 Ekim 2021 - 12:45

   Ben ikinci sezeryan oldum normal ilestikce gecicektir. Alt karinda ve ameliyatında problem olmadıysa sıkıntı olmaz

 • Özge Beyret

  13 Ağustos 2020 - 15:50

  Merhaba hocam ben 2 ay önce epidural sezaryenle doğum yaptım fakat 2 ay sonra sağ kalçamda sızı oluştu kalça kemiğim sızlıyor yürümeme oturup kalkmama ve giyinmeme engel oluyor günlük hayatımı olumsuz etkiliyor yani. Hastanede röntgen çektirdim hicbisey çıkmadı doktor epidural iğneye bağlı olabilir dedi sizce etkisi olur mu ve geçmesi için ne yapmalıyım?

  • Murat

   6 Mayıs 2021 - 01:13

   Aynı durumda esim bacım ne yapmak gerekir ne önerirsiniz lütfen cvp çocuğumuzla bile ilgilenemiyor sağ ayağının üzerine basınca şiddetli bir ağrı yaşıyor Allah rızası icin bir cvp verin

 • Güllüşah Seçkin

  27 Ağustos 2020 - 13:58

  Merhaba bülent bey 58 gün önce sezeryan doğum yaptım 2 gündür dikişinin sağ tarafında ıçten şiddetli ağrı hissediyorum sağ tarafıma ağırlık veremiyorum sanki baskı uygulanıyor muş gibi hissediyorum canım çok yanıyor ağrı belime ve bacağıma vuruyor neyden kaynaklı olmuş olabilir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim.

 • Kübra

  2 Ekim 2020 - 23:34

  Merhaba aynı şikayetler bende de mevcut bi ay oldu doğum yapalı siz ne yaptınız acaba

 • Belkıs

  24 Eylül 2021 - 13:59

  İyi günler sezeryanla dogumdan sonra 2 yıl geçti fakat sağ kasıkta yumru gibi bişey oluyo bazen yukarıya çıkıyo zorlayınca egilincede oluyo neden acaba

 • Ayten

  11 Aralık 2021 - 03:27

  Merhabalar,
  40 gün önce sezeryan ile doğum yaptım.belimde sabahları yataktan kalkarken ağrı yaşıyorum birinin destek vermesi gerekiyor doğrulmam için,otururken uzanırken destek almak zorundayım.Dikis yerimde biraz şişlik var,kanamam ara ara kahverengi ara ara berrak kırmızı kan geliyor.desteginizi rica ediyorum.

Comments are closed.