Sürtünme Yoluyla Hamile Kalınır Mı?

Sürtünme yoluyla hamile kalınır mı

Gebelik, kadının yumurtasının erkeğin spermi tarafından döllenmesi ve bunun sonucunda oluşan embriyonun kadının rahmine yerleşmesi ile gerçekleşmektedir. Doğal yolla hamile kalmak için normal şartlar altında cinsel ilişkide tam olarak penisin vajina içerisine girmesi ve içeriye boşalması gerekmektedir.

Korumasız cinsel ilişki yaşayan üreme çağındaki kadınların hepsinin bu ilişkiden gebe kalma riski söz konusudur. Korumasız cinsel ilişki yaşandığında, eğer kadın yumurtlama dönemindeyse ve yumurtalıklarından bir yumurta salınmışsa, o yumurta spermle karşılaşırsa, o sperm de yumurtayı dölleyebilecek kalitede ise döllenme olur. Bu şekilde oluşan embriyo da rahme ulaşıp rahim duvarına tutunabilecek ve gebeliği gerçekleştirecek kadar kaliteli ise gebelik olur. Yani kadının yumurtaları hazır durumda ise, sperm hücreleri vajinadan geçerek yumurtaya ulaşmışsa ve yumurtayı dölleyebilmişse gebelik oluşur.

Tüm bunlara bakılınca aslında doğal yolla gebelik olması pek çok faktörün aynı anda olumlu seyretmesi ile mümkündür. Kadının yumurtlama dönemleri haricinde, spermlerin yeterli kalitede, yeterli olgunlukta ve canlılıkta olmadığı durumlarda, aynı zamanda sürtünme yoluyla penisin vajina içine girmeden dışardan bir müdahaleyle boşalması sonucu gebelik oluşmaz, oluşması pek de mümkün olmaz. Ama imkansız mıdır? Hayır, imkansız değil, çok çok zor bir ihtimaldir.

Genital organların çıplak olarak temas halinde bir sürtünme durumu varsa ya da dışarıya boşalma yöntemi uygulanıyor, ama az miktarda da olsa meni içeriye girmiş ise hamile kalabilme olasılığı oldukça düşük olsa da vardır. Aynı zamanda penis ve vajina birleşmeden vajinanın üzerine bir boşalma durumu olursa bu gebelik olasılığı artabilir. Yani teoride gebelik için, sperm ve yumurtanın buluşması temel şarttır ve bu buluşmayı sağlayan her türlü durumda gebe kalabilme durumu söz konusu olabilir.

Sürtünme yolu ile gebelik riski var mıdır?

Sürtünme yoluyla hamile kalınır mı

Üreme çağındaki bir çiftin, sürtünme yolu ile cinsel ilişki yaşaması, her zaman az ya da çok gebelik riski taşır. Bu sebeple de gebelikten korunmak isteyen çiftlerin mutlaka kondom gibi, doğum kontrol hapları gibi koruyuculuğu çok yüksek olan bir yöntem ile korunmaları gerekir. Aynı zamanda sürtünme ile cinsel ilişkide cinsel yollardan bulaşan hastalıklara yakalanma riski de bulunmaktadır. Buna karşı da korunmak hayati önem taşıdığından cinsel ilişkilerde koruyuculuğu yüksek yöntemler uygulanmaya çalışılmalıdır. Partnerlerden birinin taşıdığı genital enfeksiyon, herper ve diğer hastalıklar sürtünme yoluyla da kolayca bulaşabilir. Bunlardan korunabilmek ise hayati önem taşımaktadır. Ayrıca çiftin uzun süreli olarak sürtünme ile ilişkiye girmeleri durumunda sürtünmeye bağlı olarak cinsel organlarda tahriş olabilir ve ilerleyerek enfeksiyon sorununa da dönüşebilir. Bu bakımdan sürtünme ile ilişkiye mesafeli olmakta fayda var.

Sürtünme yolu ile nasıl hamile kalınabilir?

Gebelik olması için aslında teoride bir tane yumurtanın sadece bir tane sperm tarafından döllenmesi yeterlidir. Yani bir erkek boşaldığında menisinde her ne kadar yüzbinlerce sperm var oluyor olsa da, aslında gebelik için o spermlerden sadece birinin yumurtayı döllemesi yeterli olmaktadır. Erkeğin sayısız sperm hücrelerinin cinsel ilişki esnasında yalnızca bir tanesi bile doğru zamanda kadının yumurtasına ulaşabilmesi ile döllenmeyi gerçekleştirebilir. Bu bakımdan burada önemli olan cinsel ilişkinin sürtünme ile olup olmadığı değil, spermlerin vajinanın içine girip girmediğidir. Özellikle de kadının yumurtlama döneminde bu tür bir durum yaşanırsa, hatta kadının adet döneminden sonraki günlerde sürtünme yolu ile vajina bölgesinde bir boşalma durumu gerçekleşmiş ise, vajinaya boşalmasa da bir tane bile sperm vajinanın içine kaçtıysa gebelik riski büyük oranda artacaktır. 

Sağlıklı ve özellikle de genç bir erkeğin sperm hücreleri, olası bir yumurta ile karşılaşmaları durumunda onu dölleyebilecek yetiye sahiptir. Bu bakımdan spermler hareketli yapıları sayesinde vajina kanalından geçerek yumurtaya ulaşmak konusunda çok başarılı olabilirler. Yani erkeğin sürtünme ile cinsel ilişkide vajinanın içine değil de, kenarına, üstüne ya da kadının iç çamaşırının bir yerlerine boşalması bu riski çok da düşürmez. Spermlerin, vajinanın içinde değil, etrafında olmaları onlar için çoğu zaman bir engel olmayabilir. Özellikle de bu ilişki döneminde kadının yumurtalama döneminde olması, içeride döllenmeye hazır bir yumurta olması ve içeri giren spermin yumurtayı dölleyebilecek kaliteye sahip olması halinde gebelik kaçınılmaz olacaktır. Ancak sperm hücrelerinin iç çamaşırı da dahil olmak üzere vajina ile hiçbir şekilde temas halinde bulunmadığı bir ilişkide gebelik söz konusu olamaz.

Yukarıda detaylı bir şekilde anlatıldığı üzere sürtünme yolu ile hamilelik elde edilebilir. Özellikle de vajina ağzına veya çevresine bir boşalma durumu varsa ve tamamen temizlenmeden yine aynı şekilde birkaç defa sürtünme eylemi gerçekleştiriliyorsa bu durum sperm hücrelerinin vajina kanalına doğru yönelmesine yardımcı olur ve içeriye ulaştığı takdirde hamilelik riskinin çok yüksek olduğu söylenebilir. Tüm bu gebelik riskleri; penis ve vajinanın temas halinde bulunması ve boşalmanın olması sonucunda gerçekleşebilir. Eğer iç çamaşırının üzerine boşaldıysa ve o çamaşır çıkarılmadan bir süre kaldıysa da aynı risk söz konusudur. Onun haricinde arada çamaşır ya da başka bir materyal varken, boşalma olduğunda hemen iç çamaşırı değiştirildiyse ya da hiç boşalma olmadan gebelik oluşmaz. Bu bakımdan gebeliğin istenmediği ilişkilerde her zaman dikkatli ve temkinli olmakta fayda vardır. 

İstenmeyen bir gebeliğin çok olumsuz sonuçları olabileceği göz önünde bulundurularak; sürtünme yolu ile bir cinsel birliktelik yaşayan kadınlar riskin farkında olmalılar ve adet dönemini beklemeliler. O süreçte eğer adet kanaması beklendiği tarihten 1 haftadan fazla gecikirse mutlaka en kısa süre içinde gebelik testi yaptırmalılar. 

Kıyafet varken sürtünmeyle gebe kalınabilir mi?

Sürtünme yoluyla hamile kalınır mı

En temel manada bakıldığında; doğal yolla ya da üremeye yardımcı tedavilerle bir gebeliğin oluşabilmesi için sperm hücresinin, yumurta hücresini döllemesi ve oluşan embriyonun da rahmin duvarına tutunması gerekiyor. Doğal yolla gebelik içinse; korumasız cinsel ilişki ile sperm hücrelerinin vajinal kanaldan geçerek yumurtaya ulaşması ve döllemesi gereklidir. Elbette ki, yine sadece döllenme yetmiyor, bu döllenmiş yumurtanın rahme ulaşması gerekiyor. Yani normal şartlar altında bir kadının üzerinden günlük kıyafetleri varken sürtünmeyle birliktelik olsa bile spermin vajinaya girmesi gibi bir durum olmayacağı için gebelik oluşmaz. Ancak üzerinde sadece iç çamaşırı varken, kenarından bir yerlerden spermin vajinaya girmesi gibi bir risk az da olsa bulunmaktadır.

Sürtünme ile hamile kalan birisi var mıdır?

Sürtünme ile cinsel ilişkinin normal şartlar altında gebelik oluşturması beklenmez. Ancak yukarıda da bahsedildiği gibi herhangi bir şekilde erkeğin spermlerinin vajinaya ulaşmasına sebep olacak bir sürtünme ya da boşalma olursa gebelik olabilir. Örneğin; sürtünme sonunda erkeğin vajinanın dışına ya da çevresine boşalması veya anal cinsel ilişki sonrası boşalma dışarıya ya da vajinanın üzerine doğru olursa sperm hücrelerinin vajinaya ulaşması gibi bir risk bulunmaktadır. Bu tür bir durum da gebe kalınmasına sebep olabilir. Ancak sürtünme ile gebe kalan kadınlarda da bu tür bir durum oluşmuştur. Yani evet, sürtünme ile hamile kalanlar vardır. Ama bunlarda sperm hücreleri bir şekilde vajinanın içine girmiştir. 

6 Comments

 • Ahmet Faruk

  20 Şubat 2020 - 17:47

  Merhaba kız arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık Onun üstüdne taytı vardı ama içinden iç çamaşırını sıyırdı bendede boxser vardı o halde git gel yaptık Boşalma kesinlikle olmadı arada Tayt ve Boxser vardı Zevk suyu vardı biraz boxserımda Hamile kalma riski nedir hasta olmasına daha 2 hafta var çok stres yaptım

 • Ömer

  30 Mart 2020 - 14:22

  Merhaba biz şubat 14 te kız arkadaşımla 2 günlik buluştuk hiçbir şekilde penis içeriye girme içeride boşalma veya vajinanın üstüne boşalma kesinlikle olmadı
  Sadece 1 defa penis ve vajina temas etti evet
  AMA BOŞALMA OLMADI. Sadece boşalma yokken temas oldu
  Sonra 25 şubatta kız arkadaşım Beklenen gününde adet oldu.
  Adetten 5 gün sonra sabah İdrar Testi yaptık
  TEK ÇİZGİ çıktı. Sonra garanti olsun diye 1 hafta sonra yani 13 Martta tekrar idrar testi yaptık gene TEK ÇİZGİ çıktı.
  YANİ ilişkinin üstünden nerdeyse 25-30 gün geçti
  Test Testimiz TEK ÇİZGİ
  şuan 30 mart ama kız arkadaşım 6 gündür adeti gecikti
  Bundan endişeleniyoruz
  Evet ilişkinin üstünden 10 gün geçti Beklenen adet oldu.
  Şuan ilişkinin üstünden nerdeyse 40 gün geçti ama beklenen ikinci adet 6 gündür olmuyor
  Lütfen cevap verebilirmisiniz

 • Selin Kara

  12 Mayıs 2020 - 23:07

  Kıyafetler yokken vajinaya girilmeden sadece üstünr boşalma olursa hamilelik riski epey artacaktır demişsiniz. Epeyden kastınız nedir 100 de kaç gibidir? Çunkü bildiğim kadariyla tam birleşme yaşansa bile( doğru zamanda doğru şekilde) hamile kalma riski 100 de 12 veya 15. Yani vajina üstüne boşalma olursa hamilr kalma olasiliği 100 de 50 nin altında midir

 • Selen duran

  7 Temmuz 2020 - 17:41

  Merhabalar erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadım uzerimizde bir şey yoktu tam bosalirken kendini geri çekti ve popoma boşaldı bende yinede hemen genital bolgemi yıkadım ve ilişkiden 50 saat içinde Ella di hamile kontrol hapı ictim hamile kalır mıyım lütfen yardımcı olun

 • asya

  15 Mayıs 2021 - 11:39

  o spermin vajinal asidinden nasıl kurtulup yumurtalıga yanı vajınanın en en ust kısmına ulasmasını beklıyorsunuz hayret dogrusu bence herkes bıraz daha fazla arastırmalı. makale okumalı.

  • Alparslan

   3 Aralık 2021 - 02:34

   Asya kaldın mı hamile ? bu seni 3. Sitede görüşüm aynı durumdan bende şüpheleniyorum kafayı yiycem

Comments are closed.