Tampon Kullanımı: İyi Mi Kötü Mü?

“Tampon mu, yoksa ped mi?” Burada, asırlık bir ikilemden bahsediyoruz. Bir suç mahalline benzeyen çarşaflarla karşılaşmaya eğilimliyseniz, muhtemelen listenin başında hijyenik pedler geliyordur. Ancak, tampon, menstrual kaplar, yıkanabilir pedler ya da adet dönemleri için özel tasarlanan külot gibi seçenekler de mevcuttur. 

Adet döngünüz boyunca tampon kullanacaksanız, bunu kanamanız bitene kadar nasıl güvenle kullanacağınızla ilgili temel bilgileri bilmeniz önemlidir. Bu yazıda bahsedeceğimiz temel bilgileri göz önünde bulundurun ve sevdiklerinizle paylaşın. 

Tampon Nedir?

Tampon, kadınların adet dönemlerinde kan akışını emmek için vajinaya yerleştirilir. Silindir şeklindedir. Pamuk, suni ipek ya da her ikisinin karışımından elde edilir. Aplikatör yardımıyla ya da aplikatör olmadan doğrudan yerleştirilecek şekilde tasarlanmıştır. 

Tampon Kullanımının Avantajları ve Dezavantajları 

Vajinaya uyan bu küçük silindirim pamuk pedler, şuanda adet dönemleri için kadınlar arasında en popüler hijyen ürünüdür. Hafif ile ağır arasında değişen adet kanamalarında, farklı emicilik oranı seçenekleri sunmaktadır. 

Tampon kullanımının avantajını görmek için, tampon kullanıcısı olmanıza gerek yoktur. Boyutları, küçük bir cebe ve hatta avcunuzun içine sığacak kadar küçüktür. Bu nedenle, kullanımı ve taşıması rahattır. Diğer avantajlarından bahsedecek olursak:

 • Tampon ile denize girmek kolaydır
 • Görünmesi konusunda endişe duymanıza gerek yoktur
 • Orada olduğunu hissetmezsiniz

Genel olarak dezavantajlarından bahsedecek olursak da; en büyük riski toksik şok sendromudur. Bazı bakteriyel enfeksiyonların nadir görülen, anak hayatı tehdit eden bir komplikasyonudur. 1980’li yıllarda bu ürünlerde değişiklik yapılsa da, %0.8 ile %3 arasında değişen bir riski hala mevcuttur. Toksik Şok Sendromu riskini azaltmak için:

 • Mümkün olan en düşük emicilik seviyesine sahip tamponu tercih edin
 • Sık sık tampon değiştirin
 • Kan akışı hafiflediğinde, tampondan ped kullanımına geçin
 • Bütün gün boyunca tek bir tampon kullanmaktan kaçının. 

Tüm bunları göz önünde bulundurmaya çalışmak, özellikle de yeni bir tampon kullanıcısı için rahatsızlık verici olabilir. Kan akışınız için doğru türü ya da boyutu bulmak, biraz deneme-yanılma gerektirir. Bununla birlikte, bir tampon bazen vajinayı tahriş edebilir ya da kurutabilir. Bu da, bölgede kaşıntıya neden olabilir ve rahatsız edici hale gelebilir. 

Farklı Tampon Türleri Nelerdir? Tampon Kullanımı Güvenli Midir?

Tamponlar, standart çeşitler ya da organik olabilir. Ayrıca, kokulu ya da kokusuz seçenekleri de mevcuttur. Ancak bir tampon piyasaya sunulmadan önce, güvenli ve etkili olup olmadığının belirlenmesi için, gerekli incelemelerden geçmesi gerekir. 

Piyasada yer alan tamponlarda kullanılan emici maddeler, ürünlerin tehlikeli seviyelerde kirletici olmasını önler. Sonuç olarak, gerekli incelemelerden geçen tamponlar, talimatlara uygun olarak kullanıldığında etkili ve güvenli olarak görülmektedir. 

Tampon Nasıl Güvenli Kullanılır?

Tampon kullanımı konusunda sorularınız varsa, doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz. Kullanmaya karar verdiyseniz, aşağıdaki genel önerileri göz önünde bulundurun:

 • Üzerindeki talimatlara dikkat edin. 

Daha önce tampon kullanmış olsanız bile, kullanım öncesi ve sonrası elleri yıkamak gibi bilgiler de dahil olmak üzere, en güncel kullanım hakkında bilgilerinizi yenileyin. Bir tampon, talimatlara uygun olarak kullanıldığında, vücut içinde kaybolmaz. 

 • Sadece adet döneminde kullanın.

Tamponların başka hiçbir zaman kullanılması amaçlanmamıştır. 

 • 4-8 saatte bir değiştirin.

Asla , tek seferde 8 saatten daha uzun süre tek bir tampon kullanmayın. 

 • Düşük emici tampon kullanın. 

Adet döneminizin ne kadar ağır ya da hafif olduğunu ve tamponunuzu ne sıklıkla değiştirmeniz gerektiğini düşünün. Bir tamponu değiştirmenize gerek kalmadan 8 saat kullanabiliyorsanız, emiciliği fazla yüksek olabilir. 

 • Farklı ihtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olduğunu düşünün. 

Örneğin, uykuda olmak gibi 8 saatten daha uzun süreli bir kullanıma ihtiyacınız varsa, hijyenik ped kullanımı daha iyi olabilir. Denize girecekseniz, tampon kullanımı daha iyi bir seçenek olabilir. 

 • Normal olmayan semptomlara dikkat edin. 

Ağrınız ya da olağandışı semptomlarınız varsa dikkat edin. Bir tampon kullanmaya çalışırken; rahatsızlık, ağrı ya da olağandışı akıntı gibi semptomlarla karşılaşırsanız, doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. 

Doğru kullanıldığında, tamponun orada olduğunu hissetmemelisiniz. Bir belirtiler, tampon kullanımına ara vermeniz gerektiği anlamına gelebilir. Ek olarak; ateş yükselmesi, kusma, ishal, ayakta dururken baş dönmesi ya da ciltte döküntüler varsa, bunlar toksik şok belirtisi olabilir. 

Adet döneminiz boyunca, bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, derhal tıbbi yardım alın. Bu belirtiler, adet dönemi bittikten kısa bir süre sonra görüldüğünde de mutlaka tıbbi yardım alın. Tampon kullanımına bağlı alerjik bir reaksiyon ile karşılaşırsanız, tampon kullanımını bırakın ve doktorunuzu bilgilendirin. 

Tampon Nasıl Kullanılır?

Tamponlar; düşük emici, süper emici gibi farklı emicilik seviyelerindedir. Düşük emici tamponları birkaç saat kullanmak en iyisidir. Bazı tamponlarda aplikatör de bulunmaktadır. Bunlar, tamponu vajinaya yerleştirmeye yardımcı olan plastik bir çubuk şeklindedir. Bazı tamponlar ise parmak yardımıyla yerleştirilmektedir. 

 • Ellerinizi yıkayın ve rahat bir pozisyona geçin. 
 • Bir bacağınızı yukarı kaldırın ya da dizlerinizin üzerine, tuvalete oturun. 
 • Ne tür bir tampon kullandığınıza bağlı olarak, vajinaya doğru itin. 
 • Rahatladığınızda, vajina da oturmuş demektir. 
 • Bir aplikatörden yardım almak, tampon kullanımını kolaylaştırabilir. 
 • Tamponunuzu 4-8 saatte bir değiştirmek en iyisidir. 8 saatten daha uzun süre kullanmayın. 
 • Gece boyunca takarsanız, sabah kalkar kalkmaz tamponu değiştirin. 
 • Tamponu çıkarmak için, ipi hafifçe çekin. Islanırsa, çıkarması daha kolay olacaktır. 
 • Kullanılmış tamponları yıkamayın ve çıkardıktan sonra çöpe atın. 

Bir tampon kullanımı genellikle zararlı değildir, ancak alışmak için biraz pratik gerektirebilir. En uygun seçeneği anlayana kadar farklı tipleri deneyin. Ancak, gerçekten regl döneminde olmadıkça tampon kullanmayın. 

Tampon takmak sizin için çok rahatsız ediciyse, bu konu hakkında bir uzmandan yardım isteyin. Tıbbi bir sorun varsa ya da kızlık zarınız vajina açıklığını kapatıyorsa, acının nedenini anlamak ve bu konuda ne yapacağınızı belirlemek için bir doktordan yardım almak en iyisidir.