Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen ancak bunu doğal yollardan gerçekleştiremeyen anne, baba adayları için en önemli imkanlardan birisidir. Tüp bebek tedavisi sayesinde çok zor bir kısırlık sorununa sahip olanlar bile genellikle bebek sahibi olabiliyor. Tüp bebek tedavisi sürecinde anne ve baba adaylarını en çok heyecanlandıran konu, tüp bebeğin tutup tutmadığını öğrenmek için geçen beklenmesi gereken süredir. Acaba bu süre içinde hangi belirtiler gebeliğin gerçekleştiğine işarettir ya da tüp bebeğin tuttuğu nasıl anlaşılır?

Tüp bebek tedavisinde tutunma nedir?

Tüp bebek tedavisinde laboratuvar ortamında meydana gelen embriyolar hassas cihazlar yardımıyla gözlem altında tutulur. Doğal ana rahmi ortamına çok yakın kültür vasatları, uygun ısı koşulları ve anne karnında bulunan oksijen ve karbondioksit gazlarını birebir sağlayan ileri teknolojik cihazlarda embriyolar, transfer öncesinde 2 – 5 gün arasında bekletilir. Sonrasında embriyolar incelenerek büyüme oranları değerlendirilir ve en iyi durumda olan 1 ya da 2 embriyo kateter yardımı ile ana rahmine transfer edilir.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Daha önceden gebeliğe hazır hale getirilen rahim duvarına tutunmaya hazır olan embriyo dış kabuğundan çıkarak tutunur. Rahim duvarına tutunan embriyo burada gelişimine devam eder. İşte bu durum “tüp bebek tedavisinde tutunma” olarak adlandırılır. Bu tutunma, gebeliğin gerçekleşmesini sağlamaktadır. 

Tüp bebek tutma belirtileri nelerdir?

Tüp bebek tutma belirtileri nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin sonucunun başarılı olup olmadığını öğrenmek için en başarılı yöntem elbette embriyo yerleştirmenin 2 hafta sonrasında yapılacak olan kanda gebelik testidir. Gebelik testi sayesinde en net sonuç elde edilebiliyor ve tüp bebek tedavisinin başarısı ölçülebiliyor. Dolayısıyla doktorun belirteceği günde yapılacak olan kan testi sayesinde embriyonun rahme tutunup tutunmadığı, gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği anlaşılabilir.

Tüp bebek tedavisi umut dolu, heyecanlı bir süreç olduğundan, kan testinin yapılacağı zamana kadar beklemek çok da kolay olmayabiliyor. Bununla birlikte kan testinin pozitif sonuç vermesi de maalesef gebeliğin başarıyla devam edebileceğinin tam bir işareti değil. Zira tüp bebek tedavilerinde, bilhassa ilk dönemlerde, gebelik elde edilmesine rağmen embriyonun rahme daha sonradan tutunamaması gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Tüp bebek tedavisinde embriyonun tutunmasının anne adayında ne tür belirtilerle kendini göstereceğine gelecek olursak; doğal yollarla gelişen bir hamilelik ile tüp bebekle oluşan hamilelik arasında belirtiler açısından fark olmadığını söylemekte fayda var. Ancak şöyle bir ayrıntı da var ki; tüp bebek tedavisi gören kadınlar gebeliği dört gözle bekledikleri için vücudunda yaşanan belirtileri çok daha erken fark edebilmekteler.

 • Göğüslerde hassasiyet

Tüp bebek tedavisinde başarıyla sonuçlanmış bir hamileliğin ilk belirtilerinden biri kesinlikle göğüslerdeki değişikliklerdir. Göğüsler sanki adet dönemiymiş gibi eskiye oranla daha sert ve şişkin olabilir. Hatta bu artan hassasiyet nedeniyle göğüs çevresine ve meme uçlarına dokunmak acı verebilir. Ayrıca her kadında fark edilir düzeyde olmasa da meme ucunu çevreleyen areola halkasının renginde de koyulaşmalar görülür. Doğal yolla hamile kalan kadınlarda bu belirti genellikle gebeliğin 4. ve 6. haftaları arasında meydana gelse de, tüp bebek ile hamile kalan bazı kadınlar bu belirtilerin embriyo transferinden sonraki 1 veya 2 hafta içerisinde gerçekleştiği görülebilir.

 • Yerleşme kanaması

Embriyonun rahme yerleştiğinin bir göstergesi olarak, kahverengi veya pembe renklerde kısa süreli bir kanama ya da lekelenme görülebilir. Kanamalar, genellikle hamilelikle ilgili bir şeylerin ters gittiğinin göstergesi sayılsa da; implantasyon kanaması iyiye işarettir. Ayrıca bu tam olarak bir kanama şeklinde değil, daha çok bir lekelenme şeklinde olur. Tipik olarak bu belirti doğal yolla elde edilen gebeliğin 6. ve 12. günleri arasında olsa da; tüp bebek tedavisi gören kadınlarda embriyo transferinden yaklaşık bir hafta sonra ortaya çıkabilir.

 • Ruhsal değişimler

Tüp bebek tedavisinin sonucunu bekleyen birçok kadın, çok karamsar, kaygılı ve stresli oldukları bir dönemden geçer. Ancak tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden kısa bir süre sonra ani ruh hali değişimleri başlarsa, hamileliğin gerçekleşmiş olabileceği düşünülmelidir. Bu şekilde ruh hali değişimlerini kontrol etmek zordur. Zira istemsiz bir şekilde gerçekleşir. 

 • Sabah bulantıları

Gebelik denince ilk olarak akla gelen mide bulantıları, tüp bebek tedavisi gebeliklerinde de görülür. Özellikle sabahları meydana gelen mide bulantıları, hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren başlar ve genellikle ikinci trimestere kadar da devam eder. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra yaşanan sabah bulantıları, tedavinin başarılı olduğuna işaret olabilir. Ancak genel olarak bakıldığında gebelikte mide bulantılarının 4. hafta civarında başlaması daha sık rastlanan bir durumdur. Bu bağlamda tüp bebek tedavisinde embriyo transferinin hemen ardından yaşanabilen mide bulantıları gebeliği beklemenin verdiği psikolojik durumdan ya da stresten de kaynaklanıyor olabilir.

 • Bel ağrısı 

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi aşamasından bir kaç gün sonra ortaya çıkabilen bel ağrıları, anne adaylarının kendilerinde görebilecekleri en temel gebelik belirtiler arasındadır. Ancak kan testi sonucunun aksine, bel ağrılarının gebelik dışında sebepleri olabildiği için, bu belirtileri çok erken dönemde gebelik olarak yorumlamamak sonrası için hayal kırıklığına yol açabilir. Bu bağlamda doğal yolla gebeliklerde ve de tüp bebek gebeliklerinde bel ağrısı şikayeti pek çok anne adayı tarafından aktarılmasına karşın hala net bir analiz yöntemi olmadığı söylenebilir. Zira gebe kalan her kadında bel ağrısı olmayabileceği gibi, her bel ağrısı da gebelik işareti olmayabilir.

 • İştah ve hassasiyet

Gebeliğin başlamasının ardından bazı anne adaylarında artan iştah veya bazı şeylere karşı duyarlılık da görülebilmektedir. Fakat bu tip belirtilerin genellikle kan testi zamanından daha sonra ortaya çıkması sebebiyle gerçek anlamda bir gebelik belirtisi olduklarını söylemek mümkün değildir. Ancak yine de bazı anne adaylarında bu belirtilerin normalden erken ortaya çıkabilmesi sebebiyle zaman zaman gebeliğe dair bir işaret olabileceklerini de hesaba katmak gerekiyor. Çünkü her gebelik kendine özel durumlar oluşturabiliyor ve gebelik belirtilerinin ortaya çıkış zamanı anne adaylarında farklılık gösterebiliyor.

Tüp bebek tedavisinde maalesef söylenti olarak yayılan pek çok farklı belirti ya da gösterge mevcut olmakla birlikte, bunların hiç biri gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini bilimsel anlamda kanıtlamıyor. Dolayısıyla tedavi süreci boyunca en iyisinin olacağını ummak ve bu konuda bilimsel dayanağı olmayan fikirlerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. En net sonuç embriyo transferinden 12 gün sonra yapılacak olan kan testi ile alınacak, sonrasında yapılacak olan ultrason muayenesinde de gebelik kesesinin görülmesiyle gebelik ispatlanacaktır. 

Tüp bebekte hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Tüp bebek tedavisinde embriyo başarı ile rahme tutunmuşsa, embriyo transferinden yaklaşık 1 hafta sonra bazı belirtilerin meydana gelebileceğini söylemek mümkündür. Fakat bu süreçte hassas bir dönemden geçen kadınlar, bazı değişimleri yanlış yorumlayabiliyor, gebelik belirtisi olarak kabul edebiliyor. Yukarıda sıralanan gebelik belirtileri genel olarak görülen belirtilerdir. Ancak tüp bebek tedavisini kolaylaştırma amacıyla kullanılan ilaçların birçoğu da göğüs hassasiyeti, mide bulantısı, halsizlik, ruhsal değişimler gibi yan etkiler oluşturabildiğinden, tam olarak gebelik belirtisi olduklarını, kesin bilgi verdiklerini söylemek doğru olmayabilir. Aynı zamanda gebelik negatif olsa bile ilaçların etkisi nedeniyle tüp bebek tutma belirtileri yaşayan kişiler olabildiği gibi; hamileliği pozitif olan bir kadının da bu dönemde hiçbir belirti yaşamaması gibi bir durumla da karşılaşılabiliyor. Bundan dolayı gebeliğin varlığı, gebelik testi ile kanıtlanmadan sonuçtan emin olmak söz konusu değildir. 

64 YORUMLAR

 1. Selamun aleykum hocam ben pazartesi günü\r\nTransfer yaptırdım doktorum progestron fitili verdi 3gunu haşlanmış yumurta beyazı gibi akinti geldi ondan önce bel agrım kasık agrim vardı şimdi hiç yok ;( ;( ben cok üzülüyorum düştü mü acaba

 2. Selam hocam embiyo 14 unu hcg testi yaptım 273 cıktı 20 gun hafıf kanamam du taneye gittik hcg deyerı 4883 cıktı şuan beli olmuyor kese edı doktor 15gun sonra utlasyon cekılcem sizce hamılemıyımdır

 3. Internetten okuduğum kadariyla karaciğer yemenin hamilelik için riskli olduğu yaziyor gerçi tavuk ciğeri 7-8 adet civari yedim. Bir sakincasi var mi?

 4. Merhaba hocam dondurulmus embriyo transferi min 4 gunu belimin sol tarafinda agri lar var normalmi dir bu ikinci denememiz ilki basarisiz oldu tutunup tutunmadigini nasil anlayabilirim

 5. Merhaba bende cuma günü dondurulmuş embriyo transferi yaptım. Bugün 3. Gün ve bel karın Ağrım var sizin sonuç nasıl çıktı acaba merak ettim.

 6. Merhaba\r\nBen Semra\r\n25.04.2019 da yani persembe Transferim vardi!\r\nIki Dondurulmus 5.gün embriosu konuldu ikiside AA kalite!\r\nDünden beri kasik agrilarim var ve sol bacagim cok agriyor!\r\nBunlar tutunma esnasi olabilirmi!?

 7. Merhaba hocam ben 7 gundu 4 ebriyo koyularaq transfer oldu. Idrar testi yaptim neqatif cok uzuldum. Embriyolar 3 gunluktu. 7gunde neqatif normaldi mi?

 8. Merhaba ben transferinin 5gunundeyim 2adet emriyo yerleştirildi kasiklarimda belinde ağrılar başladı acaba normalmidir benim 3denemem daha önce böyle belirtiler olmamıştı adet sancisimi tutunma belirtisinin acaba

 9. Hocam merhaba dalı günü tüp ne ek t tr ansferim gerçekleşti bugun 5.günüm bel ve karın agrım var adet agrısı gibi onun öncesinde de akıntım geliyordu bunlar normal mi?

 10. Merhabalar hocam,5 gün önce iki tane blastokist transferim oldu, iki gündür hafif bel ve kasık ağrıları oluyor,bu acaba herhangi bir olumlu ya da olumsuzluk belirtisi midir,teşekkür ederim

 11. Meraba hocam dondurulmuş 2 tane embriyo transferi oldum 6 gun once belimde ve kasıklarımda ara ara ağrilar oluyo bunun icin umutlamalimiyim

 12. Hocam transferin 4. Günü ve kasiklarimda hafif bir ağrı ve kullandığım jel ke geri gelen pembe tortu sizce tutunma midir yoksa tutmama mı? 5. Gün embriyosu dondurulmus embriyo 2 tane cevap verirseniz sevinirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here