Tüp Bebekte Aspirin Kullanımı Gebelik Şansını Arttırır mı?

tüp bebekte aspirin kullanımı

 

Tüp bebek tedavisinde aspirin kullanımı nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırabilmek için çeşitli yöntemler denenmektedir. Bu yöntemler arasında günümüzde yaygın olarak duyduğumuz alternatif ise aspirin kullanmaktadır. Fakat bu aşamada anne adaylarının bilmesi gereken tüp bebek tedavisinde aspirin kullanımı ile ilgili herhangi bir bilimsel çalışma bulunmadığı yalnızca deneyler yapıldığıdır.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Aspirin nedir?

Aspirin uzun yıllar boyu çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır. Özellikle de ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi ile kan pıhtılaşmalarının önüne geçer. Bunun dışında birçok faydası da mevcuttur. Fakat kanın pıhtılaşmasının önünde büyük bir engel olduğu için günümüzde genellikle kardiyoloji alanında kullanılmaktadır.\r\n

Aspirin hangi durumlarda başarılı?

  • Tekrarlayan düşükler,
  • Gebelik kayıpları,
  • Kanın pıhtılaşma sorunlarında etkili olabileceği düşünülmektedir.

Yukarıda sayılan faktörler anti fosfolipid sendrom sebebiyle yaşanmaktadır. Bu durum kanın pıhtılaşma mekanizmasında sorun olduğunu göstermektedir. Bundan dolayı da kılcal damarlar içinde bulunan mikroskobik pıhtılar ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı da fetuse giden kan akışında azalma tespit edilir. Bundan dolayı da gebelik kayıpları ortaya çıkar. Bu sorunlarda düşük dozlarda aspirin ya da heparin kullanmak gerekmektedir. Bu durumda başarı şansı artabilir.

Aspirin gebelik şansını arttırıyor mu?

“2022yılı güncel tüp bebek fiyatları” için yazımızı okuyabilirsiniz.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında aspirin kullanımının artması, bu durumda çeşitli tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Özellikle de aspirin kullanımının tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttıracağına dair inançlar artmaktadır. Bu konuyla ilgili yeterli araştırma olmadığı için günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntem olmadığı tespit edilmiştir.

Bundan dolayı da tüp bebek ve mikroenjeksiyon yöntemlerinde düşük doz aspirin kullanımının canlı doğum için etkin başarı şansına sahip olduğu gözlemlenmektedir. Bu sebeple de rutin olarak tüp bebek tedavilerinde aspirin kullanımı söz konusu değildir. Fakat pıhtılaşma sorunu mevcut ise aspirin kullanılabilir ve başarı şansı artabilir.

Yapılan deneyler ne gösteriyor?

Yapılan bilimsel çalışmalardan biri de Arjantin’de yapılmıştır. Yapılan çalışmaya göre aspirin kullanımının pıhtılaşmayı engellediği ortaya çıkarmıştır. Bu sayede de hamile kalma şansını arttırdığı ortaya koyulmuştur.

Bununla beraber tüp bebek tedavilerinde ya da tekrarlayan düşük durumlarda aspirin kullanımı büyük bir önem taşımaktadır. Başarıya ulaşamayan tüp bebek tedavisinde yumurtalık ve rahim zarının kanlanması aspirin sayesinde artar. Başarısız tüp bebek uygulaması olanlarda yumurtalık ve rahim zarının kanlanmasını artırarak bebeğin daha iyi tutulmasını yaptığı için tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında ve tekrarlayan düşükleri olan kişilerde düşük dozda aspirin kullanımı başarı şansını yükseltebilir.

Dikkat edilmesi gerekenler ise:

Doktor kontrolü dışında kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır. Aspirin yönteminin tüp bebek tedavisine etkisi henüz kanıtlanmadığı ve araştırma aşamasında olduğu bilinmelidir. Mide ülseri ya da astım atakları durumunda aspirin ters etki yapabilmektedir. Bu sebeple de doktor kontrolünde kullanılmalıdır.