Tüp Bebekte Genetik Uygulamalar

 

Tüp bebek tedavisi, her geçen gün daha başarılı bir şekilde uygulanabiliyor ve bunun altında da elbette tıbbi ve teknolojik gelişmeler yatıyor. Hem doktorların daha fazla deneyim kazanmaları, hem de kullanılan cihazların daha hassas hale gelmeleri ise tüp bebeğin hem daha geniş kesimlere hitap etmesine hem de sağlıklı bebeklerin oluşumuna yardımcı oluyor. Bu konuda karşımıza çıkan son gelişmelerden bir tanesi ise tüp bebekte genetik uygulamalar.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek tedavisi, anne adayından alınan yumurta hücrelerinin baba adayından alınan sperm hücreleri ile bir kültür ortamında döllenmeleri, ardından da döllenen embriyoların anne rahmine tekrar aktarılması ile sonuçlanan bir tıbbi tedavidir. Bu tedavinin içerisinde bulunan adımlar ise bilhassa anne adaylarının biraz yorulmasına neden oluyor çünkü gebeliği oluşturabilmek için hormon düzeylerinde ideal koşulları yakalamak gerekiyor. Bu ise elbette kullanılan ilaçlar ve doktorların önerdikleri adımlar sayesinde gerçekleşiyor.

Yani aslında tüp bebek tedavisinde hem maddi olarak hem de manevi olarak biraz yorulmak mümkün. Çiftler ise bu kadar zorluğa katlandıktan sonra sağlıklı bir gebelik ve bebek elde etme umudunu taşıyorlar. Son senelere kadar rahme yerleştirilecek olan embriyolar biraz gelişigüzel bir şekilde anne rahmine aktarılıyorlardı ancak tüp bebekte genetik uygulamalar içerisindeki Prenatal Genetik Tanı (PGT) sayesinde sağlıklı embriyoları seçmek ve onları rahme aktarmak mümkün oldu.

Prenatal Genetik Tanı Nedir?

Prenatal genetik tanı, tüp bebek uygulamasındaki embriyo oluşumu aşamasında ortaya çıkan embriyolar üzerinde genetik testler yapılmasına deniliyor ve bu sayede döllenmiş yumurtadan ortaya çıkan embriyolardan oluşacak bebeklerin genetik olarak daha sağlıklı olmaları hedefleniyor. Fakat bebeğin sağlıklı olmasının yanında gebeliğin kendisinin de daha başarılı geçmesini sağlayan bu işlem, tüp bebek tedavisinin tutma olasılığını da hatırı sayılır oranda arttırıyor.

Tüp Bebekte Genetik Uygulamaların Önemi

Tüp bebek tedavisinde gerçekleştirilen bu genetik uygulamalar, bebek sağlığının ve genetik hastalık tanılarının yanında aşağıdaki faydaları da sağlıyorlar:

 • Çoğul gebelik ihtimalini azaltır.
 • Düşük riskini azaltır.
 • Gebeliğin tıbben sonlandırılma ihtiyacını azaltır.
 • Gebe kalma ihtimalini yükseltir.
 • Tüp bebek tedavisinde daha yüksek başarı sağlar.

Bu faydaların pek çoğunun temel sebebi ise genetik olarak daha iyi olan embriyoların, gelişim aşamasında da daha başarılı bir şekilde gelişmeleri. Annenin rahmine daha iyi tutunan, genetik kusurlardan muaf olan ve doğuma kadar sağlığını koruyabilen bu embriyoların varlığı, tüp bebek tedavisinin zaman zaman başarısızlıkla sonuçlanmasına karşı oldukça etkili bir önlem olarak karşımıza çıkıyor.

Bilhassa geçmişte bir veya bir kaç defa başarısız bir tüp bebek denemesi geçirmiş olan çiftler, Prenatal Genetik Tanı sayesinde başarı ihtimallerini arttırabilirler. Ancak bu konuda doktorunuzdan alacağınız size uygun kesin önerilere kulak vermeniz de önemli. Çünkü herkeste aynı tanı ve işlemler geçerli olmadığı için hastalara uygun ayarlamaların oldukça hassas bir şekilde yapılması gerekiyor.

PGT Kimlere Yapılmalı?

PGT’nin uygulanması gereken bazı özel koşullar da mevcut. Özellikle de ailesinde genetik hastalıklara sahip olanların bu konuda hassas olmaları gerekiyor. PGT’nin yapılması önerilen koşullar şu şekilde:

 • Kromozom bozukluğuna sahip gebelik geçmişi olan annelerde
 • Tek gen hastalıkları konusunda risk taşıyan çiftlerde
 • Birden fazla düşük geçirmiş annelerde
 • 36 yaşının üzerindeki anne adaylarında
 • Erkek infertilitesine (kısırlık) sahip olunan durumlarda
 • Geçmişte genetik rahatsızlık sahibi olan çiftlerde
 • Bir kaç defa başarısız tüp bebek tedavisi geçiren çiftlerde

PGT’ye Dair Diğer Bilgiler

Prenatal Genetik Tanılamanın güvenilirliği oldukça yüksek. %2 ila %7 arasındaki hata oranının yanında embriyoya hasar verme oranının %0.3 düzeyinde olması, PGT’nin tüp bebekte genetik uygulamalar arasında ciddi bir başarı oranına ulaşmasına yardımcı oluyor.

60 Comments

 • Dilek karakullukçu

  17 Ağustos 2016 - 23:50

  Daha önce birisi gebelik ,diğeri kimyasal gebelikle sonuçlananan 2 olumsuz tüp bebek denemem var. yaşım 38 ve iki denememdede 2 yumurtam oldu ,3 üncü kez de denedim ama transferim henüz olmadı dondurulmuş 4 yumurtam var.ve ben yine aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum,prenetal genetik tanılama yaptırdığım merkezde yapılmıyor o yumurtaları başka bi yere gönderip genetik tanımlama yaptırmam mümkün mü?

 • derya savaş

  19 Eylül 2016 - 10:47

  merhaba\r\nsma hastalığı olan bir erkek çocuğum var. eşim de ve ben taşıyıcı çıktık. bu durum da normal gebelik %25 hasta %75 sağlıklı doğum yapabileceğimi söylediler. bizde tüp bebek yöntemi ile genetik test yaptırarak bebek yapmaya karar verdik. izmirde bir kaç yere gittik rakamlar çok yüksek geldi. daha sonra istanbulda araştırmaya başladık bu konu ile ilgili bilgilerinizi bekliyoruz. teşekkür ederim.

 • İlknur

  11 Aralık 2016 - 20:35

  Merhaba daha once bir düşük yaptim sonrasinda 17 haftalik gebelikte bebekte osteogenezis imperfecta olabilir diye tibbi tahliye yapildi sonrasinda da iki bebegimz polikistik bobrek hastaligi sebebiyle vefat etti. Genetik arastirmayla saglikli bebek olabilir mi

 • nesrn

  16 Şubat 2017 - 15:05

  merhaba ben ankara da 2 kez tüp bebek denemesi yaptım ilkinde 9.gün hcg değerim 84 11.gün110 13.gün90 ..değer düştü dondurulmuş embriyodan tekrar denedik yine 8.gün hcg 33 9.gün 34 .. düştü Ankara daki merkezde dondurulmuş 8 adet 5.gün embriyosu var ne yamalıyım genetik test mi?yada ne den bu şekilde oluyor yardım ederseniz sevinirim

 • Ayse cakir

  16 Şubat 2017 - 20:00

  Iyi gunler sayin hocam ben 25 yasindayim mikrosefali hastasi olan 3.5 yasinda engelli bir oglum var ikinci cocuk icin genetik tarama ile tup bebek dusunuyoruz esimle akraba oldugumuz icin fiyat konusunda bilgi verebilirmisiniz rica etsem ve saglikli bir cocugum olabilirmi bu yontemle

 • Yağmur colak

  20 Mart 2017 - 23:07

  Merhaba hocam benim ilk cocugum işitme engelli tekrar hamile kalmak istersem embriyoda bu işitme yi engelleyen genler tesbit edilip tüp bebek yapılabiliyor mu?

 • songul cetin

  8 Mayıs 2017 - 16:55

  Ben 40yasindayim.tup bebek yontemiyle hamile kaldim.fakat oncesinde hicbirsorun yokken bebegimi kaybettim.17haftalikti.bebegin kalp atuslari yoktu.normal dogumla aldilar.patolojiye gitti bebek.kistik higroma cikti.merak ettigim tup bebekte eniyi en kaliteli embriyokar koyulmuyomu.niye boyle bisey oldu.2.gebeligi dusunuyorum.tekrar aynisey basima gelirmi yada genetik tarama yaptirmamiz boyle sorunlari onceden haber verirmi.tesekkurler

 • Şehmus can

  5 Haziran 2017 - 22:34

  Merhaba Bülent hocam biz iki kez tüp bebek yaptirdik 5. Gün embriyosuydu hamilelik olmadı eşim mikro teseile Sperm bulundu donduruldu onlarla denedik Adana Acıbadem volkan Noyan doktorumuz genetik tatama yapılmalı mi

 • N D

  10 Eylül 2017 - 22:20

  5 tüp bebek 3 aşılama ankarada hepsi sonuçsuz cidiyetten uzak işini sevmeyen parayı seven kişiler 10 yıl süründürdü bizi Allahıma şükürler olsunki bülent traş hocaya rast geldik Allah ondan razı olsunki ilk denemesinde gebeyim çok şükür bu işin yapılacağı yerler çok ciddi olmalılar labaratuvar hala mükemmel olmalı BU İŞİN UZMANI ACIBADEM MASLAK AMA BİRAZ TUZLU tüm ekibe teşekürller rabbim tamamına erdirsin inşallah.

 • Hasan naman hasan

  14 Nisan 2018 - 18:46

  Marhaba hocam ben 10 yıldır evlim azo sperm hastasym

 • Sma1 kızımız 15

  23 Temmuz 2019 - 23:39

  Sma tip 1.15 yaş kızım var .24 saat bakım gerekli . 2. gebelikte göbekten alınan sma testi (+) sonlandı . …2,5 ,…. … ….. Sağlıklı bir çocuk şansımız nedir. Nekadar .Ne gerekli olur…

 • şerife canbolat

  25 Temmuz 2019 - 07:19

  mrb hocam 32 yaşındayım 3 kez tüp bebek denememiz oldu ilkinde yumurtalar döllenmedi ikincisinde 2 adet embriyo transfer edildi ama tutmadı. üçüncü tüp bebekte ise ilk gün iki adet embriyo vardı 3 gün aradılar ve istediğimiz gibi gelişmedi iptal ediyoruz dediler. daha sonra doktorum sende genetik bir problem olabilir yumurtaların yeterince gelişmiyor işleme giren yumurtan az dedi. daha önce eşimle genetik bir tarama yaptırmıştık benim xx eşimin xy cikmişti. sizce bu yaptıracağı test farklı bir test mi yaptırmalı mıyım

Comments are closed.