Tüp Bebek Tedavisinde Zeytinyağı ve Avokado Araştırması

avacado-71555_960_720

Avokado ve Zeytinyağı

Harvard Tıp Fakültesi Massachusetts General Hastanesi Üreme Merkezi’nde gerçekleştirilen araştırmalar ve deneyler, avokado ile gerçek zeytinyağını bol miktarda tüketen anne adaylarında, tüp bebek sırasında çok daha fazla yumurta elde etmenin mümkün olduğunu göstermiş durumda. Dolayısıyla uzmanlar, İstanbul’da gerçekleştirilen ESHRE konferansında bu araştırmalardan elde edilen verileri de değerlendirmek için bir araya geldiler. Bu araştırma kısıtlı sayıda insan üzerinde denenmiş olup kesin bir sonuç vermemektedir. Yapılan görüşmeler ve veri değerlendirmeleri sırasında açığa çıkan en önemli bilgilerden bir tanesi, akdeniz diyetleri ile beslenenlerin çok daha başarılı bir şekilde tüp bebek tedavisini tamamladıklarını gösteriyor.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Bunun temel sebeplerinden birisi ise akdeniz diyetlerinde bulunan doymamış yağ asitlerinin bolluğu. Tüp bebek tedavisinin anne baba olmak isteyen ancak doğal yollardan gebelik elde edemeyen çiftler için bebek sahibi olma imkanı sunduğu ortada. Fakat bu tedavinin başarısı, onu gerçekleştiren tıp merkezinin sahip olduğu teknik imkanlar ve uzman kalitesinin yanında, bir de kadın ile erkeğin durumuyla yakından ilgili diyebiliriz. Zira kötü bir beslenme rejimine sahip olan anne babaların tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma ihtimali, sağlıklı bireylere göre çok daha düşük. Son yapılan araştırmalar ise avokado ve zeytinyağının tüp bebek tedavisine etkileri hususunda yepyeni bilgiler sunuyorlar. Bu yeni bilgilere geçmeden önce tüp bebek tedavisinde annenin bedeninden toplanabilen yumurta adedinin tedaviyi nasıl etkileyeceğine kısa bir değinmemiz gerekiyor.

Tüp Bebekte Yumurta Adedi

Tüp bebek tedavisi gerçekleştirilirken, tedavinin ilk aşamalarında anne adaylarına hormon ilaçları verilir ve böylece yumurtalıkların uyarılması sağlanarak onlardan en yüksek miktarda yumurta elde etmeye çalışılır. Elde edilen bu yumurtalar ise baba adayından alınan spermler ile döllenirler ve ortaya rahme yerleştirilebilecek embriyolar ortaya çıkarlar. Lakin anne adaylarından ne kadar çok yumurta elde edilebilirse, o kadar çok embriyo oluşturma imkanının bulunması, kaliteli embriyo elde etme sürecinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Uzmanlar genellikle 5 ila 7 arasındaki yumurtaları yeterli bulurlar ve daha azının tedavinin başarı oranını düşüreceğini belirtirler.

Yumurta Adedi Nasıl Arttırılır?

Yumurta adedinin belirlenmesi, çok sayıda faktöre bağlı. Kullanılan ilaçların dozajı, uzmanın ölçüm ve toplama yeteneği gibi faktörler anne adaylarının kontrolü dışında olsa da, beslenme ve hayat düzeni de yumurta adetlerini oldukça büyük oranda etkiliyor. Sağlıksız beslenen, yoğun stres altında olan ve bunun yanında uykusuzluk çeken anne adayları, sağlıklı beslenen, stressiz yaşayan ve uykusunu uyuyan anne adaylarına göre çok daha az sayıda yumurta üretirler. Bunun yanında, sağlıksız yaşamak direkt olarak embriyonun rahme tutunma kabiliyetini bile azalttığı için, tüp bebek tedavisinde annenin kendine çok dikkat etmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

oil-1383572_960_720

Tereyağı ve Kırmızı Ete Son

avakado

Araştırmalar esnasında tereyağı ve kırmızı et gibi doymuş yağ asitlerine sahip bir beslenme düzenini takip eden anne adaylarının, doymamış yağ tüketenlere göre çok daha az yumurta ürettikleri kanıtlanmış durumda. Dolayısıyla akdeniz diyetinin en önemli parçalarından olan avokado ve gerçek zeytinyağı, tüp bebek tedavisi için en elzem beslenme önerileri arasındaki yeri alabiliyor. Ancak bu konuda en dikkat çekici veri, çok sayıda farklı doymuş yağ tüketenlerde olduğu kadar çok çeşitte doymamış yağ tüketenlerde de benzer sonuçlar elde edilmesi. Zeytinyağı veya direkt olarak avokado tüketmek gibi tek tip doymamış yağ tüketme düzenine sahip olan anne adaylarında ise bu durum tüp bebeğin avantajına. Yani aynı anda zeytinyağı, ayçiçek yağı, fındık yağı gibi çok sayıda farklı yağ, doymamış yağlar olsalar bile özellikle aşırı yağlı yemek tüketiminde tüp bebek tedavisine yarardan çok zarar veriyorlar. Canlı Doğum Oranlarında Büyük Artış Henüz bu konunun detaylı bir şekilde araştırılması devam etse de, elde edilen yumurta adetlerinin doymamış yağ tüketenlerde ve akdeniz diyeti takip edenlerde çok daha fazla olmasının yanında, canlı doğum oranlarında da bu beslenme tipinin etkili olduğu yönünde bulgular mevcut. Dolayısıyla anne adayları, hem tüp bebek tedavisinde yumurta elde etme sürecinde, hem de gebelikleri boyunca gerçekleştirdikleri sağlıklı beslenme düzenleriyle, bebeklerinin başarılı bir şekilde doğma ihtimalini hatırı sayılır oranda arttırıyorlar.

Avokado Tüketimi Yaygın Değil

Zeytinyağı özellikle de Akdeniz ve Ege kıyılarında sıklıkla tüketiliyor ancak diğer bölgelerde henüz beklenen yaygınlığa sahip değil. Ancak avokado, artık neredeyse her markette bulunmasına ve ülkemizde de üretilmesine karşın, beklediği ilgiyi pek göremiyor. Elbette bunda damak tadımıza biraz yabancı olmasının da büyük bir etkisi var. Lakin avokado ile hazırlanmış olan zeytinyağlı salatalar, beslenme rejiminize avokadoyu eklemeniz için size güzel bir fırsat da sunabilir.