Yerleşme Kanamasından Kaç Gün Sonra Test Yapmak Gerekir?

Anne olmak isteyen her kadının aklındaki en önemli sorulardan bir tanesi, embriyonun tutunması sonrası ne zaman gebelik testi yapılabileceği olmaktadır. Gebelik belirtilerinin ortaya çıkması kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için test yapmanız gereken zamanı anlamak için vücudunuzdaki değişiklikleri takip edebilirsiniz.

Gebelik testinden ne zaman doğru sonuç alabileceğinizi, hamile kaldıktan sonra vücudunuzda gerçekleşebilecek değişimleri ve yerleşme kanamasının ne anlama geldiğini bu yazıda okuyabilirsiniz.

Yerleşme Kanaması Nedir?

Yerleşme kanaması, gebeliğin erken dönemlerinde görülen hafif kanama ya da lekelenmedir. Bu kanama genelde o ay içerisinde adet görmeniz zamanda gerçekleşir.

Yerleşme kanaması her kadında görülmemekle birlikte yerleşme kanamanızın olması, gebeliğinizi olumsuz olarak etkileyecek bir şey değildir. Bununla birlikte yerleşme kanaması yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız bir an önce doktora gitmeli ve gebelik sırasında yapmanız gerekenleri konuşmalısınız.

Yerleşme Kanaması Neden Olur?

adet leke
adet leke

Yerleşme kanamasının, döllenen yumurtanın rahim içi tabakaya tutunması nedeniyle meydana geldiği düşünülmektedir. Rahim içi tabaka, kan damarları bakımından zengin olduğu için yerleşme sırasında yumurtanın bu tabakayı zorlamasıyla kan damarlarında hasar görülebilir ve bu da az miktarda kanama görülmesine yol açabilir. Bu kanama sonrasında rahim ağzından geçerek vücuttan atılır.

Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Yerleşme kanaması genelde kısa sürer ve hafiftir. Embriyo tutunduktan yaklaşık 10-14 gün sonra görülen bu kanama genelde birkaç gün sürer.

Yerleşme kanaması lekelenme gibi hafif gelebilir ve kanama için günlük ped kullanımı yeterli olabilir. Yerleşme kanaması şu renklerde olabilir:

  • Kan tazeyse açık ya da koyu kırmızı tonlarında
  • Vajinal akıntıyla birlikte görülüyorsa pembe ya da turuncu
  • Kan bir süre beklediyse kahverengi

Yaşadığınız kanamanın rengine ve yoğunluğuna dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede kanamanın yerleşme kanaması olup olmadığına doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz.

Bununla birlikte kanamanız ağırsa ya da kan pıhtıları görüyorsanız, düşük belirtisi olabileceği için doktorunuzu bir an önce ziyaret etmeniz gerekir.

Yerleşme Kanamasından Kaç Gün Sonra Test Pozitif Çıkar?

Hamile kaldıktan sonra 6-12 gün içerisinde yerleşme kanaması yaşayabilirsiniz. Bundan yaklaşık 7 gün sonra idrarınızdaki hCG hormonu evde yapacağınız gebelik testlerinde tespit edilebileceği için test yapabilirsiniz.

Gebelik testleri, kadının hamile olup olmadığını tespit etmek için yapılan testlerdir. Bu testler, idrarda ya da kanda hCG hormonu tespit etmeye çalışır. HCG hormonu, kadın hamile kaldığında üretilen bir hormondur. Bu hormon, döllenmiş yumurtanın rahim içi tabakaya tutunmasıyla salgılanmaya başlanır ve gebeliğin başladığını gösterir.

Gebelik testi yapmak için öncelikle adetinizin gecikmesini beklemeniz gerekir. Ancak yerleşme kanamasının gerçekleşmesiyle de gebelik testi yapabilirsiniz.

Yerleşme kanaması, gebeliğin erken belirtilerinden bir tanesidir. Döllenmiş yumurtanın rahim içi tabakaya tutunmasından 6-12 gün sonra gerçekleşen bu kanama hafiftir ve lekelenme şeklinde olabilir. Kadınların üçte birinde görüldüğü düşünülen bu kanama yaklaşık olarak o ay adet görülmesi gereken zamanda gerçekleşir.

Yerleşme kanamasından 4-5 gün sonra vücuttaki hCG seviyeleri kanda tespit edilebilecek seviyeye gelir. İdrarda gebelik testlerinde doğru sonuç almak için ise 7 gün beklemek gerekebilir.

Bazı gebelik testleri adet geciktikten birkaç gün sonra doğru sonuç verdiklerini iddia etse de biraz daha beklemeniz iyi olabilir. Çünkü testi çok erken yapmanız durumunda yalancı pozitif ya da yalancı negatif sonuçlar alabilirsiniz.

Adet döngüleri düzensiz olan ya da adet görmeyen kadınlar, korunmasız cinsel ilişkiden 3 hafta sonra test yapabilirler.

Testinizin sonucu pozitifse bu sonucu doğrulamak için doktorunuzu ziyaret ederek kan testi yaptırabilirsiniz.

Yerleşme Kanamasından Kaç Gün Sonra Kan Testi Yapılır?

Pek çok kadın hamile olup olmadığını öğrenmek için evde gebelik testi yapsa da bazı durumlarda kan testi yapılması da önerilmektedir.

Kanda gebelik testinde genelde kanda ne kadar hCG olduğunu gösteren kantitatif kan testi yapılır. Bu test için kanınızdaki hCG’yi tespit etmek için kan örneği alınır.

HCG, gebelikte salgılanır ve yapılan teste göre hamile kaldıktan birkaç hafta sonra tespit edilir. İdrarda gebelik testlerinde ya da kan testlerinde bu hormon kontrol edilmektedir. Hem idrarda hem de kanda gebelik testleri oldukça doğru sonuçlar sağlayan testlerdir.

Hamile kaldıktan sonra her 48 saatte bir iki katına çıkmaktadır. Bu nedenle yerleşme kanamanız olduysa kan testi yaptırmadan önce 4-5 gün kadar beklemeniz, doğru sonuç almanız bakımından iyi olacaktır.

Gebelikte Testi Yanlış Çıkar mı?

Gebelik testinden iki şekilde yanlış sonuç alabilirsiniz:

  • Yalancı negatif: Test sonucu negatif çıkmış olsa da kadın hamiledir.
  • Yalancı pozitif: Test sonucu pozitif çıkmış olsa da kadın hamile değildir.

Testten yanlış sonuç alınmasının nedenleri şunlar olabilmektedir:

  • İdrarın çok seyrelmiş olması: Çok fazla su içildiyse ya da test günün ilerleyen saatlerinde yapıldıysa idrarda hCG tespit edilememiş olabilir.
  • Korumasız ilişki sonrası çok erken dönemde test yapılması: Yeteri kadar süre geçmediği için yeteri kadar hCG üretilmemiş olabilir.
  • Tarihi geçmiş test kullanmak
  • Testi açtıktan hemen sonra kullanmamak
  • Klomifen ve menotropinler gibi kısırlık ilaçları kullanma sonucu yalancı pozitif sonuç elde etmek

Sonuç Olarak

Daha önce test yapmadıysanız, yerleşme kanaması gerçekleştiğinde test yapabilirsiniz. Bazı gebelik testleri diğerlerinden daha erken sonuç verdiğini iddia etmekle birlikle çok erken dönemde test yaparsanız, yalancı negatif sonuç alabilirsiniz. Bu nedenle yerleşme kanaması yaşadığınızı ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, tekrar test yapmayı ya da doktora gitmeyi ihmal etmeyin.