Tüp Bebekte Tedavisinde PRP

Günümüzde doğal yolla gebelik elde edebilmek bundan 10 – 15 yıl öncesine göre daha zorlaşmışken, her geçen gün de doğal yolla gebelik elde edebilme şansı azalıyor. Beslenme şartlarından, yaşam koşullarına, hastalıkların artmasından, genetik bozukluklara ve anomalilere kadar pek çok sebep çiftlerin doğal yolla bebek sahibi olabilmelerine engel olmaktadır. Kadınlarda; yaşın ilerlemesi, tüplerin tıkalı ya da sorunlu olması, yumurtlama bozuklukları, üreme organlarında doğuştan var olan ya da sonradan oluşan anomaliler ve hastalıklar, hormonsal sorunlar başlıca kısırlık sebepleri arasındadır.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Erkeklerde ise genetik bozukluklar, üreme organlarıyla ilgili anomali ve rahatsızlıklar, sperm sayısının, kalitesinin düşüklüğü ve yine hormonsal problemler kısırlığa sebep olabilmektedir. Kimi zaman da hem anne adayı hem de baba adayı çok detaylı muayeneler ve testlerden geçerler ve kısırlığa sebep olacak herhangi bir neden tespit edilememesine rağmen doğal yolla gebelik elde edilemez. İşte bu tür bir durumda “nedeni açıklanamayan kısırlık” ya da “sebebi bilinmeyen kısırlık” sorunundan bahsedilir.

Bu şekilde ister sebebi bilinsin, isterse bilinmesin günümüzde pek çok çift bebek sahibi olabilmek için üremeye yardımcı tedavilere ihtiyaç duymaktalar. Yumurtlama tedavileri, hormonsal tedaviler, aşılama, enjeksiyon ve tüp bebek tedavisi gibi çok sayıda üreme tedavisi arasından en başarılı sonuçlar veren ve en sık olarak tercih edilen tüp bebek tedavisidir.

 

Tüp bebek tedavisi nedir, nasıl yapılır?

 

 

Tüp bebek tedavisi, tüm dünyada 40 yılı aşkın süredir uygulanmakta olan ve çok başarılı sonuçlar alınabilen bir üreme tedavisidir. Az sayıda da olsa sperm ve yumurta hücresi bulunan pek çok kısır çifte bebek sahibi olma şansı sunan tüp bebek tedavisi pek çok kısırlık vakasında başarılı olabilmektedir. Bunun için kadının ve erkeğin üreme hücreleri alınır, laboratuvar ortamında ayıklanır ve üreme için uygun özelliklere sahip olmaları sağlanır. Ardından laboratuvarda döllenme gerçekleştirilir ve elde edilen embriyolardan gebeliğe en uygun olanları kadının rahmine yerleştirilir. Bu aşamadan sonrasında ise 12 gün bekleyip gebelik testinde pozitif sonuç çıkması beklenir.

Tüp bebek tedavisinde yumurtlama bozuklukları olanların yumurtalarının büyümesi, istenen özelliklere sahip olabilmesi için ilaç tedavisi uygulanır. Erkekten alınan meninin içindeki spermlerin üreme uygun hale getirilmeleri için laboratuvarda pek çok işlem yapılır. Bunların yanında sağlıklı bir gebelik oluşması ve devam edebilmesi için hormonsal tedaviler yapılır.

Tüm bunlardan dolayı da tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edebilmek için kimi zaman bir tane bile sperm ya da yumurta hücresi yeterli olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde tüm süreç doktorların, uzmanların kontrolünde olduğu için doğal yolla gebeliğe göre şans çok daha yüksektir. Ayrıca tüp bebek tedavisinde uygulanmakta olan pek çok farklı yöntem ve tedavi şekli dolayısıyla imkansıza yakın vakalarda bile gebelik elde edilebiliyor.

 

Tüp bebek tedavisinde PRP

 

Tüp bebek tedavisi 40 yılı aşkın süredir uygulanmakta ve her geçen gün yeni uygulamalarla başarı oranı artırılmaktadır. Tedaviyi desteklemek için uygulanan ekstra işlemlerle gebelik elde edebilme imkanı artıyor. Bu bağlamda tüp bebek tedavisi uygulanan kişiler üzerinde yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlar ışığında bir sonraki denemelerde çok daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Bu ekstra uygulamalardan birisi olarak PRP işlemi de başarı oranını artırabilmektedir.

PRP, tüp bebek tedavisinde kişinin işleme alınan kanından elde edilen trombosit bakımından zengin plazmanın tekrar kendisine verilmesiyle uygulanan tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde başarıyı artırmaya yönelik yapılan bilimsel çalışmalar; tüp bebek tedavisinde, rahim zarında kalınlaşmanın sağlanmasında ve yumurta kalitesinin artırılmasında, kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazma tedavisinin (PRP) başarıyı artırdığını göstermiştir. Yani PRP uygulaması ile normalde gebelik şansı düşük olan çiftlerin de gebelik elde edebilme şansı yükselmektedir.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olmasında rahim zarının yeterince olgunlaşması önemlidir!

Tüp bebek tedavisi, doğal yolla ve birtakım üremeye yardımcı tedavilerle gebelik elde edemeyen çiftlere bebek sahibi olma şansı tanımaktadır. Bu tedavinin başarılı olması için öncelikle sağlıklı bir embriyo elde edilmeli, bu sağlıklı embriyo sağlıklı rahim zarına sahip olan rahim içine yerleştirilmelidir.

Embriyonun rahme tam olarak tutunması için de uygun bir rahim ve rahim zarı reseptivitesi (alabilirlik) denilen embriyonun yerleşmesini sağlayacak mikro çevre olmalıdır. Bu bağlamda gebeliğin gerçekleşebilmesi için pek çok hücresel ve moleküler olaylar zinciri işe koşulmaktadır. Rahim zarının embriyoyu alabilirliği de tüp bebek tedavisinin başarısı için önemli bir aşamayı oluşturur. Zira rahim iç zarında gerekli olgunlaşma sağlanamazsa embriyonun tutunma işlemi gerçekleşemez.

Kadının rahim zarının daha önceden geçirdiği operasyonlar, kürtaj, biyopsi ve enfeksiyon gibi nedenlerle yaşanan hasarlar ve yapışıklıklar varlığı durumunda rahim zarının kanlanması bozulur ve rahim zarı embriyoyu tutma fonksiyonunu yitirebilir. Bu tür bozukluklar tespit edildiğinde tedavi edilse bile rahim zarı çok hassas bir yapıda olduğu için eski fonksiyonunu yeniden kazanıp yeterince iyileşemeyebilir. Bununla birlikte aslında bilinen bir sorun olmadığı halde kadının rahim zarı yeterince kalınlaşamayabilir.

 

PRP uygulaması nasıl yapılıyor?

 

Doğal yolla gebelik denemeleri ve üremeye yardımcı birtakım tedavi yollarının denenmesine rağmen istenen başarı oranının yakalanamaması durumunda bazı destek uygulamalarına ihtiyaç duyuluyor. Özellikle de başarılı bir gebelik için şart olan rahim zarı kalınlığının yeterli olmaması, rahim zarının istenenden daha ince kalması ve önceden rahim zarında oluşan yapışıklıklar açıldıktan sonra uygulanan tedaviyle kalınlaşmayan kadınların kendi kanlarından elde edilen trombositten zengin plazma tedavisi uygulanmaktadır.

Bu konuda yapılan birçok araştırma; tüp bebek tedavisi uygulamaları sırasında rahim zarı kalınlığı gereğinden ince olan hastalara, mevcut tedaviye ek olarak hastanın kendi kanından elde edilen PRP serumunun rahim zarına uygulanmasının gebelik başarısını artırdığını gösteriyor. Uzmanlar, tüp bebek tedavisi sırasında PRP tedavisi uygulanarak, rahim zarı kalınlaşması sağlanması durumunda gebelik oranının 61 arttığını belirtmekteler.

 

PRP, yumurta kalitesini artırmada da etkili olabilir!

 

 

 

PRP; kadının kendi kanından elde edilen trombosit bakımından zengin kanın kadının rahmine tekrar verilmesi işlemidir.  Bu uygulama tüp bebek tedavisinde sadece rahim zarını uygun kalınlığa getirmek için değil, kötü yumurtalık rezervini iyileştirmek için de kullanılabilmektedir. 

Bu konuda yapılan araştırmalarda, kötü yumurtalık rezervine sahip olan, serum AMH ve FSH düzeyi bozulmuş olan ve bir yıldan fazla zamandır adet görmeyen kadınlara PRP desteği yapılmıştır. Bu kadınların yumurtalıklarına ultrasonla izlenerek PRP enjekte edilmiştir. Yapılan işlem sonunda, yumurtalık fonksiyonlarının bozulduğu bilinen kadınlarda serum AMH ve FSH düzeylerinde düzelme sağlanmış, ortalama 2,5 ay sonra yapılan tüp bebek denemelerinde de başarılı bir yumurta toplama süreci elde edilmiştir. Bunlardan kaynaklı olarak da uzmanlar, PRP işleminin yumurta kalitesinin artırılmasında da etkili olabileceğini belirtmekteler.

 

PRP kimler için uygundur?

 

PRP uygulaması;

 

 • Daha önceden tüp bebek tedavisi denemiş ve başarısız olmuş,
 • Rahim zarının yeterince kalınlaşmadığı tespit edilmiş,
 • Yumurtalıklarında çok ciddi bir sorun olmayan,
 • Genellikle ileri yaşta olan ve yumurtalık rezervleri oldukça azalmış,
 • Menopoza giriş döneminde olan, ancak yumurtalık fonksiyonunu yeniden başlatmak amaçlanan kadınlar için uygundur.

 

 

PRP için hangi testler ve muayeneler gerekir?

Bir kadına tedavisi uygulanmadan önce genel olarak kadının yumurtalık rezervi ve rahim içi bulguları için ultrason muayenesi ve yumurtalık rezervi testleri yapılır. Bunlardan elde edilen sonuçlara dayanılarak da hem hangi tedavi yöntemine ihtiyaç olduğu anlaşılır hem de PRP yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

PRP uygulamasının başarı oranı nedir?

 

 

PRP uygulamasının yapılma geçmişi çok da eski değildir. Bu sebeple de hem klinik uygulama alanını kısıtlıdır hem de genel bir başarı oranından bahsetmek çok da mümkün değildir. Ancak uzmanlar PRP uygulamasının tedavide ortalama % 60’lık bir başarı getirdiğine dikkat çekmekteler.

PRP tedavisinin etkisi ne kadar sürer?

Şimdiye kadar uygulanan PRP tedavilerinin ardından geçen 3 -4 ay içinde etki bu olumlu gözlenebilmiştir. Ancak PRP uygulaması henüz yeni sayılabilecek bir işlem olduğu için tedavinin uzun vadedeki etkisini tam olarak tahmin edebilmek kolay olmayabiliyor. Bu bağlamda PRP tedavisinin etkisi sadece 7 -8 aylık birkaç kez yumurta üretimi sağlayan bir etki mi yoksa sonrasında da devam eder mi bununla ilgili kesin yargılarda bulunmak için henüz erkendir. Zira PRP yöntemi henüz çok yeni bir tıbbi uygulamadır ve bu sebeple de sonuçların kalıcılığı konusunda emin olmak mümkün değildir, ancak PRP tedavisinin de birkaç kez uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

PRP nasıl bir tedavidir?

Tüp bebek tedavisinde başarı şansını artıran PRP, kadının kendi kanının içinden izole edilen plaketlerin (kan dokusunun içerisinde bir hücre türü) laboratuvar ortamında zenginleştirilmesi ve yumurtalık içerisine enjekte edilmesi ile yapılmaktadır. PRP tedavisinin temel amacı, zenginleştirilmiş plaketlerin içinde bulunan büyüme unsurlarının, yumurtalıklarda mevcut olan stabil kök hücreleri tetiklemesi ve büyütmesidir. Bu sayede yumurtalıklardaki kök hücreler gebeliği gerçekleştirecek yumurta hücresi haline getirilebilir. Bu işlem hem yumurtalık rezervi azalmış olan kadınlarda hem de menopoza giren hastalarda başarı elde edilebilmesini olanaklı kılmaktadır.

 

Yumurtalıklarda bulunan kök hücreler yaşlı değil mi?

Kadının yaşı, menopoza giriş dönemi kadar geldiğinde elbette ki, yumurtalıklar ve yumurtalıklarda bulunan kök hücreler yaşlanmaktadır. Ancak günümüzün araştırmaları bağlamında buna net bir yanıt vermek doğru olmayabilir. Zira bu konuda kesin kabul gören bir kanı bulunmamaktadır. Bilinen bir gerçek var ki; kişinin vücudunda bulunan kök hücreler de kişi ile birlikte yaşlanmaktadır. Bununla birlikte yaşlanan kök hücrelerin daha genç kök hücrelere oranla fonksiyonlarında ciddi bir düşüş de gözlemlenmektedir.

Ancak sayısız kök hücresinin bulunduğu bir alanda az da olsa farklılaşma becerisini kaybetmemiş olan kök hücreler bulunabilmekte ve onların aktif hale getirilebilmektedir. Bu bağlamda elbette ki tüm kök hücrelerin başarılı bir şekilde aktif hale getirilmesi mümkün olmamakta, sadece küçük bir bölümü fonksiyonel hale getirilebildiğinde, bu da başarılı bir gebelik için yeterli olabilir.

 

PRP ile sağlıklı ve kaliteli yumurta elde edilebilir mi?

Uygulanan PRP tedavisi sonrasında kök hücre aktivasyonu ile yeni hücre oluşumu sağlanabilirse, elde edilenlerin genetik açıdan da doğru bölünebilmesi (mayoz bölünme safhasında) çok önemlidir. Bu sebeple de PRP tedavisinden hemen sonra 2 aylık bir hormon tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile yumurta oluşumu ve gelişimi (oogenez) safhalarında gerekli büyüme faktörlerinin takviyesinin yapılması hedeflenmektedir.

Bu şekilde yumurtaların kalitesinin de yükseltilebilmesi amaçlanırken, yumurta kalitesinin tespit edilmesinin tek yolu laboratuvar ortamında izlemektir. Ayrıca tüp bebek tedavisi ile gebelik durumunda, pre-implantasyon genetik tanı metodu ile kromozomsal analiz yapılması yoluna gidilir. Bu sayede elde edilen embriyoların kromozom yapısı incelenir ve sağlıklı olanları seçilebilir.

69 Comments

 • Abide Defne

  12 Aralık 2018 - 11:34

  40-42 yaş premenopoz evresinde uygulanıyor mu?

 • Müsavet türk

  19 Mart 2019 - 04:31

  Ben 45 yasindayim adet problem yok 2 kere normal yollardan hamile kaldim ama malesef ilk bebegimi kanama yuzunden canli canli parcalayarak vakkum yontiylen benden aldilar ve bu sirada rahimimi zedelediler rahim yetmezligi basladi 2 nci hamileligimde israrlarima ragmen dikis atilmadi ve 4.5 aylik dogum yaptim sonra basladi kisirlik problemi 12 sene cocugumuz olmadi 7 asilama negatif 3 tupbebek negatif ben Fransa da yasiyom sonra Engin Oral hocamla tanistik ilk deneme ikiz genelik dunyalar benim oldu ama malesef 20+6 enfeksyon kaptim ya bebekler ya ben bebeklerim canli dogdu ama mudahele etmediler 22 haftalik olmadiklari icin 30 dk yasadilar meleklerim sonra yine denedik 3 ncu de tuttu bu sefer Turkiye de kaldim ve 12 haftalikken serklaj yapildi ama malesef oglumuz 2.5 saat yasadi cigerler gelismemisti en son 2.5 sene once abdominal serklaj yaptirdim pr karaman a ama malesef 4 ncu gun embriyolarin kalitesi dustu ve transfer olmadi lutfen bana cevap verin prp bana yararmi adet problemim yok esimde sperm kalite ve sayisi bozuk acil cevap verin lutfen

 • Saniye

  26 Mart 2019 - 20:16

  Slm sayın hocam biz iki sefer tüp bebek yaptırdım birincisi 21 gün kadı gelişme olmadı tedaviyi kestim düştü eşimin siper kalitesi düşük yükseliyor yardımcı olabilirmisiniz.

 • Meryem Yılmaz

  27 Nisan 2019 - 12:11

  Sayın hocam ben 11 yıllık evliyim 3 tüp bebek tedavisi olumsuz oldu 2016 da kolon ca ameliyat oldum sonunda 6 ay boyunca kemoterapi aldım. önce yumurtalık rezervi iyiydi. şu an rezerv düşük gittiğim doktor yumurtaliklara PDR uygulaması önerdi. benim durumum kritik sizden bana bir yol göstermenizi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

 • Mukadder unal

  4 Haziran 2019 - 22:33

  Translokşayan tasiyicisiyim 3 /17 2 kez tüp bebek yaptirdim olmadı 44 yaşındayım adet görüyorum prp uygulaması bana yapilabilirmi

 • Tulay koz

  28 Haziran 2019 - 00:37

  Hocam 12 yıllık evliyim 2 aşilama 5 kez yumurta toplama işlemi yaptık yumurtalar sağlam cikmiyor bana prp tedavisi uygulanırmi birr bilgi verebilirmisiniz~zahmet olmazsa

 • Selma maden

  29 Haziran 2019 - 17:11

  Mrb 45 yaşında Aralık 2018 de bir defa tüp bebek denedik tutmadı yumurta rezervim az bir tane yumurta gelişti acaba bana prp uygulanırmı fiyatı nedir ne yapmam gerek cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 • Vesile Aksu

  25 Temmuz 2019 - 23:14

  Sayın hocam 44 yaşındayım amh 0,02 iki kez tüp bebek tedavisi gördüm. Yumurta boş çıktı dediler transfer yapılamadı. Prp yumurta gençleştirme tedavisi benim için uygun mudur? Cevabınızı büyük bir heyecanla bekliyorum. Saygılar sunuyorum hocam.

 • Hatice ince

  2 Ağustos 2019 - 01:09

  Hocam benim yumurta rezervim var 0.067 fsh 12 bir tüp bebek denedik tutmadı adet 2 ayda bi oluyorum bende yeni polip çıktı bana da prp işlemi uygulanırmı ve bebek sahibi olabilirimiyim

 • Hale kalender

  16 Eylül 2019 - 19:24

  Doktorum ben 49 yasindayım 1 kez tup bebek denemem oldu . ondada basari almadik onun disinda herhay doktor kontrolunde oldum ancak hicbir sonuc alamadim. artik menepoz degerlerim de yükseldi. Çocuk sahibi olmak çok istiyorum. Artık şansım kalmadimi bunu öğrenmek istiyorum .

 • Funda KARALTI

  2 Kasım 2019 - 20:39

  hocam merhabalar.ben 42 yaşındayım prematüre ovaryan yetmezliğim var.yumurta yasım ilerde kalitesi düşük ve sayı az.eşimde de sperm sayısında azlık var.Daha önce 3 defa tüp bebek denemem oldu.İkinci denememde biyokimyasal gebelik sağlandı.birinci kan tahlilim pozitif birkaç gün sonra negatif çıktı.çocuğumun olmasını çok istiyorum prp yöntemi benim için uygun mudur?başarı oranı nedir?

 • Gülçin Yağmur

  26 Kasım 2019 - 15:29

  Hocam merhabalar.36 yaşındayım.Doğal yolla iki çocuğum oldu.3. hamilelik için tüp bebek önerildi.eşimde sperm sorunları var.Benim rahim filmim normal.Troid hastasıyım ilaç kullanıyorum amh:1.3, tsh:3:98,lh:2,89, fsh:6.4, e2:39,1 düzenli adet görüyorum.1ay tüp bebek tedavisi için ilç kullandım ama adetin 2. günü yumurtam oluşmamış bana doktorum yumurta gençleştirme önerdi prp.Benim için uygun mudur Hocam?

 • Ayşe kaya

  1 Aralık 2019 - 14:34

  Hocam merhaba37 yaşındayım erken menopoz teşhisim var daha önce pek çok kez tedavi denedim ama hep yarım kaldı ilk denememi sizle yapmıştık hatta,yumurta elde edilemedi,ben de bıraktım ve neredeyse 3 senedir doktora gitmiyorum yaklaşık 2 senedir adet görmüyorum menopoza girdim sanırım benim durumumdaki hastalarda da prp yöntemi uygulsbabiliyor mu yoksa artık çok geç mi,size gelip muayene olayım mı,cvp verirseniz cok sevinirim

 • Çiğdem Arıkan

  19 Aralık 2019 - 15:24

  merhaba 38 yaşında yım 2 gebelik geçirdim 1.gebelik 30 haftalık Doğum yaptım 15 gün yaşadı 2.gebelik 26.haftada oda 1 gün yaşadı 1 boş kese gebeliği. 3 ünde de uterus ruptürü geçirdim. Son bir yıldır tüp bebek tedavisi gördüm 2 transfer oldu ama tutmadı 2 transfer öncesi prp oldum ama sonuç olumsuz yardımcı olursanız sevinirim

 • Şükran Gürer

  16 Ocak 2020 - 16:24

  Hocam merhaba
  30 yaşında, 7 yıllık evliyim.Eşim azospermi hastası. Daha önce bir kez devlet bir kez de özel olmak üzere iki kez tüp bebek tedavisine başladık ancak eşimde sperm bulunamayınca benim yumurtalarım toplanma aşamasına gelmeden tedavim sonlandırıldı. Prp uygulamanızı okudum ama genel olarak kadınla ilgili olan hastalıklardan bahsedilmiş. Bu sistem erkekten kaynaklı çocuk sahibi olamayan kişilere uygulanmıyor mu? Bir de rosi tekniğini araştırmıştım ülkemizde çok yeni, uygulama alanları sınırlı bizim durumumuzdaki hastalara hangi seçenek daha uygun. Konu ile ilgili bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.

 • Yasemin karahaliloğlu

  18 Ocak 2020 - 17:55

  Hocam iyi günler 30yaşındayım iki kere tüp bebek tedavisi denedim iki embriyo yerşwştieilmesine ragmen olmadı ilki ikincisinde yumurta büyümedi moral bozukluğu ile bıraktım yımurtarezervim çık azdı benim qrtık 8aydır adet olamıyorum bana yardımcı olqbilirmisiniz

 • Nilüfer Kayacan

  13 Şubat 2020 - 12:35

  Merhaba hocam sizi zahide yetişde sürekli izliyorum ben 46 yaşında 5 senedir evliyim 20 sene önce çikolata kisti ameliyatı oldum evlendikten sonrada 8 kere ameliyat oldum bebek tutunma bölgesindeki kist alındı rahim kalınlığım uygun kanallarımda bir sıkıntı yok 4 kez tüp bebek denedim ilk denememde 13 tane embriyom olustu fakat genetik taramada bozuk çıktı transfer olmadı tekrar tekrar denedim 3 cü denememde transfer gerçekleşdi 9 haftalık oldu kalp atışlarını duyduk fakat kontrol gittiğimde kalbi durmus oldugunu ögrendik ve kürtaj oldum bir dahada deneyemedim hem maddi acıdan hemde psikolojik olarak sizi bugun izleyince çok heyecandım bana yardımcı olurmusunuz çok insanı zahide yetişde mutlu ediyorsunuz ne olur banada yardımcı olun yapılacak bir tedavi varsa rica ediyorum çok uzun yazdım ama kusura bakmayın

 • D.kılıç

  16 Mart 2020 - 20:15

  Merhaba eşim azosperm 2 yıl oluyo evleneli 2 başarısız tüp bebek geçmişimiz ve bir varikosel ameliyatı var plazma yöntemini duydum tedavi süresi ne kadar

 • Dilara akin

  18 Mart 2020 - 17:31

  Merhabalar hocam ben 27 yaşında bı infertelite hastasıyım 13 yaşında tanı kondu ozmaandan beri cyclo prognovayla adet görüyorum genetik bı sorun taninmadi bı tüp bebek denememiz oldu yumurtam olması gerekenden küçük ve aldığım ignelerlede büyümedi rahminde bı sorun yok amh 1.8 FSH 40 50 gibi yüksek prp benim için olur mu acaba

 • Burcu Çağlar

  3 Mayıs 2020 - 15:36

  Merhaba hocam… 3 yıllık evliyiz 37 yasındayım size ve bir çok Dr muayene oldum sorun yok ama yastan ötürü sizde tüp bebek önermiştiniz. Tüp bebek öncesi benimde Prp yöntemi tedavi görmem mümkün mü?

 • Tülay AKTAŞ

  5 Mayıs 2020 - 12:52

  Hocam hayırlı günler. 49 yaşındayım. 12 yıllık evliyiz. Bu süre zarfında 4 defa tüp bebek tedavisi gördüm ancak başarısız oldu. Bize söylenen eşimin ve benim sorunumuz olmadığı ancak yumurta rezervinin azlığı. Bu yeni tedavi yöntemi bizde başarılı olur mu ve maddi olarak ne kadar. Cevap verirseniz sevinirim.

 • Zeynep

  7 Mayıs 2020 - 23:44

  merhaba ins mesaji gorursunuz. Ben 42 yasindayim amh 2.1 daha once hic dogum yapmadim . 8 ay once evlendim.. butun hormon tahlillerim yapildi .. rahim filmi vb hersey yasima gore iyi . Gecen ay tup bebek denedik . Olmadi esimin morfoloji ve hiz sorunu var
  Dr degistirdim bu arada izmirdeyim. Suanki drum bana rahim icine prp yapalim snr da mini tup yapalim diyo Rahim icine prp yumurtlamadan once mi yapilmali sonra mi? Belli bi zamani var mi ? Mini tup bebek hakkinda gorusleriniz? Simdiden tesekur ederim

 • nurdan cakici

  19 Mayıs 2020 - 05:29

  Merhaba hocam 33 yasindayim bekarim amh 0.02 cikti doktorlar istedigim zaman cocuk sahibi olabilmem icin yumurta dondurmam gerektigini soyledi bekar oldugum icin bu islemin karnimdan yapilabilecegini soylediler ama bilgi almak icin gorustugum bi kac doktor eger bu islemi karnindan yaparsak az olan yumurtalarinda bosa gidebilir belki denenebilir ama basari sansi yuzde 10 vajinal yoldan tavsiye ederiz o zamanda kizlik bozulur dediler hocam sizcede karnimdan yumurta toplanmasi bu kadar imkansizmi benim icin yapilacak hicmi bir yol yok insallah cevap yazarsiniz

 • Cansu Karaarslan

  15 Haziran 2020 - 13:33

  Merhaba hocam 30 yaşındayım.Eşim 2 kere mikro tese ameliyati oldu sperm var ama canlı sperm tüp bebek tedavisi için bulunamadı. Azospermi tanısı konuldu. Plazma tedavisi bu durum da bize uygun olur mu. Gebelik şansımız var mıdır ?

 • Leyla

  17 Mart 2022 - 16:51

  Merhaba hocam,

  Prp tedavisi bir cok yerde yapiliyor gibi, sadece prp icin merkezinizs gelmeye gerek var mi tup bebek tedavisi oncesi yoksa baska bir yerde yapilsa fark eder mi? (Sehir disinda kaldigimiz nedeniyle sadece tup bebek icin gelmek istiyoruz mumkunse, prp yi baska bir yerde yapsak olur mu)

Comments are closed.