Sorunu Gönder

Yumurtlama Dönemi Kaç Gün Sürer?

Yumurtlama Nedir?

Yumurtlama, yumurtalıklardan birinden bir veya daha fazla yumurta bırakıldığında gerçekleşir. Bu, adet dönemleri arasında verimli olduğunuz zamanın sonuna doğru gerçekleşir. Her ay, yumurtalıklarınızın içinde 3 ila 30 yumurta arasında şaşırtıcı şekilde geniş bir aralık olgunlaşır. En olgun yumurta bırakılır ve fallop tüplerinden birine süpürülür. Fallop tüpleriniz yumurtalıklarınızı rahme bağlar. Yumurtalıklarınız mutlaka bir yumurta bırakmak için kullanmazlar. Bu durum oldukça rastgele olur.

Yumurtlama Her Ay Gerçekleşir mi? Ne Kadar Sürer?

Yumurtlama (Ovulasyon), doğurganlık çağındaki kadınlar için aylık bir olaydır. Genellikle 28 günlük adet döngüsünün 14. gününde gerçekleşir. Bu işlem sırasında, bir yumurta yumurtalıklarınızdan birinden salınır ve fallop tüpünüzden rahminize gider. Bir yumurta bırakma işlemi, spontan bir olay değildir. Daha ziyade, yumurtlamadan önce farklı faktörlerden etkilenir. Yumurtalıklardan birindeki folikül, menstrüel döngünün 6. ve 14. günleri arasında olgunlaşmaya başlar.

10 ve 14. günler civarında, bu foliküllerden birinde bir yumurta oluşur. Bu yumurta daha sonra 14. günde yumurtalıktan salınır. Bazı kadınlar menstrüel döngüsünü fazla düşünmezler veya yumurtlamayı takip etmezler. Ancak yumurtlama, gebe kalmada büyük rol oynamaktadır. Dolayısıyla bir bebek sahibi olmayı planlıyorsanız, yumurtlama döneminin ne kadar sürdüğünü bilmek yardımcı olacaktır.

Her Ay Gerçekleşen Yumurtlama İşlemi Sırasında Ne Olur?

Yumurtlama sırasında genellikle her ay bir yumurta bırakılır. Fakat bazı kadınlar 24 saat içinde birden fazla yumurta bırakabilirler. Yumurtlamadan sonra, olgun yumurta, sperm tarafından döllenir, böylece gebelik ve bebek oluşur.

Yumurtlamayı ve gebe kalma rolünü tam olarak anlamıyorsanız, ay boyunca istediğiniz zaman hamile kalacağınıza inanabilirsiniz. Ancak gerçek şu ki: Yumurtlama zamanında yalnızca ayda birkaç gün verimli olabilirsiniz.

Yumurtlama Her Ay Ne Kadar Sürer?

Normal bir yumurtlama döngüsü, her ay yaklaşık 24 saat sürer. Bir yumurta yumurtalıktan salındığında, döllenmezse 12-24 saat içinde ölecek veya çözünecektir. Eğer döllenme gerçekleşmezse, yumurta ve uterin astarınız dökülür. Bu yaklaşık iki hafta sonra menstrüel kanamalara neden olur.

Yumurtlama her ay bir günlük bir olay olmasına rağmen bu, sadece ayda bir gün hamile kalabileceğiniz anlamına gelmez. Kavram altı gün süren bir pencerede, beş günlük yumurtlama döneminde ve son yumurtlama gününe kadar gerçekleşebilir.

Bunun nedeni, spermin kadın vücudunda beş güne kadar yaşayabilmesidir. Eğer yumurtlamadan birkaç gün önce cinsel ilişki yaşarsanız ya da yumurtlama sırasında vücudunuzda fallop tüpünüzden geçerken bir sperm bir yumurtayı dölleyebilir.

Bu olay fallop tüpünde gerçekleşir, uterusta değil. Döllenmemiş bir yumurta bir gün sonra erir, ancak döllenmiş bir yumurta fallop tüpünün altından uterusa doğru yolculuğuna devam eder. Döllenmiş bir yumurta, gebelikten & ila 10 gün sonra rahime implante olur veya bağlanır.

Yumurtlama Belirtileri Nelerdir?

Bazı kadınlar vücutlarındaki herhangi bir değişikliği fark etmeden yumurtlarlar, ancak bazıları yumurtlama belirtilerini fark edebilir. Bebeğiniz olmasını istiyorsanız, yumurtlama günlerinizde cinsel ilişki planlamak önemlidir. İyi haber şu ki, ne zaman yumurtladığınızı bilmenin yolları vardır.

 • Servikal sıvıdaki değişiklikleri araştırın. Vajinal akıntı veya sıvı fark ederseniz, bu sizin yumurtladığınızın bir işaretidir veya önümüzdeki birkaç gün içerisinde yumurtlama meydana gelecektir. Servikal sıvı berrak, ıslak, gerilebilir veya lifli görünebilir. Genelde yumurta akına benzer görünebilir.
 • Bazal vücut ısısında bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin. Bu dinlenme halindeki sıcaklığınızı ifade eder. Vücudunuzun sıcaklığı yumurtlama sırasında biraz artabilir. Bu yöntemle ilgili tek sorun, bazı kadınların verimli zamanlarından iki veya üç gün sonrasına kadar vücut ısısın daha yüksek olmamasıdır. Bazal vücut ısısında bir artış olduğunu fark edinceye kadar, zaten yumurtlama meydana gelmiş olabilir.

Yine de, bir bazal termometre, vücut sıcaklığınızı ve ovülasyonu saptamanız için yararlı bir araçtır. Bir eczaneden bir yumurtama kiti satın alabilirsiniz. Servikal akışkanınızdaki değişiklikler ve vücut sıcaklığınızın artması ile birlikte, diğer yumurtlama bulguları şunları içerebilir:

 • Kasılmalar
 • Acıyan ve hassas göğüsler
 • Şişkinlik
 • Yüksek seks isteği

Servikal mukustaki değişiklikler: Servikal mukus, çiş yaparken pantolon veya tuvalet kağıdında gördüğünüz akıntıdır. Servikal mukustaki değişiklikler, verimli olduğunuzda ve yumurtlamaya yaklaştığınızda sinyal verebilir. Bunlara vücudunuzdaki östrojen hormonunun yükselen seviyeleri neden olur. Mukus berraklaşır, kayganlaşır ve gerginleşirse en üretken döneminizdesiniz demektir. Bu verimli mukus spermleri rahim boyunca taşımaya yardım eder ve ulaşımı hızlandırır. Yumurtanızı karşılamak için fallop tüplerinize doğru ilerledikçe spermi besler ve korur. Yumurtlama sonrası servikal mukus giderek kalın ve yapışkan hale gelir.

Karın ağrısı: Yaklaşık beş kadından birinde yumurtalık çevresinde yumurtalıkta olan bir şeyler hissediliyor aslında. Bu, hafif acıdan ağrıların çoğalmasına kadar değişebilir. Bazı kadınlar yumurtlamayı tek taraflı bel ağrısı yaşayarak geçirir. Mittelschmerz adı verilen durum birkaç dakikadan birkaç güne kadar sürebilir. Bu hissi her ay kabaca aynı saatte fark ederseniz, servikal mukusunuzu kontrol edin. Yumurtalık ağrısı, bereketli olduğunuza dair bir kanıt olabilir.

Seksi hissetmek: Seksi ve daha girişken hissetmek, en üretken döneminizin içinde olduğunuza işaret ediyor olabilir. Yumurtlama döneminde cinsel istekte yükseliş fark edebilirsiniz. Bunun tıbbi kanıtı da var.

Bunun farkında olmayabilirsiniz, ancak yumurtlama döneminize dair başka işaretler de gösterebilirsiniz:

Harika görünme ve hissetme: Yumurtlamanızın yanında kendinizi daha harika hissedeceksiniz. Farkında olmadan başkaları için de daha çekici gelebilirsiniz.

Kadın kokusu: Yumurtlama döneminde olduğunuz zamanlarda vücut kokusu erkekler için daha hoş ve seksi gelir. Yumurtlamadığınızı kimsenin bilmediğini düşünebilirsiniz, ancak bu doğal kokular yine de yayılacaktır.

Yumurtlama Kitleri: Bazı kadınlar, en verimli zamanlarını bulmak için yumurtlama kitleri kullanır. Bu kitlerin çoğu, yumurtalık bırakmanın gerçek tetikleyicisi olan luteinize edici hormon veya LH hormonunu test eder. Bunları, kolaylıkla yumurtlama döneminizi öğrenmek için kullanabilirsiniz, mutlaka doğal olarak hamile olma şansınızı artıracaktır.

Hamilelik Şansını Nasıl Artırabilirsiniz?

Her iki üç günde bir seks yapmayı deneyin. Böylece iyi bir hareketliliğe sahip sperm, yumurtladığınızda doğru yerde olacaktır. Yumurtlama döneminiz boyunca normal seks, size en iyi hamile kalma şansını sunar.

Servikal mukus ıslak, kaygan ve spermlere taşımaya yatkın olduğunda seks yapmak aynı zamanda gebelik şansınızı artıracaktır. Muhtemel şansın sizinle olduğunu bilmekten mutluluk duyacaksınız.

Normal olarak verimli çiftlerde, her döngüde % 20 ve % 25 arasında hamile kalma şansı bulunur. Bereketli zamanınız boyunca haftada iki ila üç defa seks yapmak isterseniz, gebe kalmanız ortalama üç ay ila altı ay sürer.

Doğum kontrol hapları kullanmadan düzenli seks yapmış 40 yaşın altındaki on kadından sekizi bir yıl içinde hamile kalacaktır. Bir yıl sonra hamile kalmayan kadınlardan yarısı iki yıl içinde gebe kalacaktır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Sevgi çakır :

  13 Nisan 2020

  Hocam benim son adet tarihim 21 ekim 2019.
  Adet duzenimde 29 günde bir. 7ekim ve 4 Kasım’da ilişki yaşandı. Bebeğimin gelisimi de 11gun önden gidiyor. Ben 7 Ekim’de mi yoksa 4 Kasım’da mi hamile kalmış oluyorum.

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   15 Nisan 2020

   İlk usg yani 7-8 haftalardaki usg ye gore bebegin gelisimi hesaplanir

    Cevapla
 • Rabia yavuz :

  04 Nisan 2020

  Merhaba ben yumurtlama döneminini öğrendim iki gün boyunca ilişkiye girdim ilk ilsikkmde meni biraz aktı ama ikincsijnde hiç akmadi ben çok zolrnadigim için eşim fazla içime giremedi yani hamile kalma olasilugim varmi

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   Olabilir

    Cevapla
 • Nurfatma inan :

  04 Nisan 2020

  Mrb hocam beni. Adet günüm mar ayinin 7 si de basladi ama 4 gün siyah leke geldi sonra ayin 11 i gibi tam kanamam oldu.ayin 30 u gibi korunurken kaza oldu hamile kalma ihtimalim nedr

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Nisan 2020

   Sizin normal dongunuzu bilmeden bu soruyu cevaplamayiz

    Cevapla
 • Semabuyruk :

  04 Mart 2020

  Hocam benim 2 kızım var 33 yaşındayım 3 yıldır korunmuyorum ama olmuyor doktora gittim herşey normal dedi ama olmuyor ne yapabilirim

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   06 Mart 2020

   3 yildir olmuyorsa arastirilmaniz gereklidir

    Cevapla
 • Gizem Ay :

  06 Şubat 2020

  Merhaba 37 yasindayim gec evlendim ve hamileliği yeni yeni düşünmeye basladim. Folik asit kullanmk istyorum ama bazi multivitaminlerin icnde folik sitin, d ve b12 vitaminlerinin oldugu soyleniyor. 3 tane vitamin adi duyuyorum
  Pregnacare her &him
  Prowomen
  Promatil women
  Bu vitaminlerden hangisi sizce bu surecte kullanilmali? Ya da szn onerdgnz herhangi bir vitamin var mi?yavda zararli midr kullanmamali mi? Bu arada hormon degerlerime baktrdim birkac kez. Eşim de kontrolunu yaptrdi. Bir sorun yok dendi.Kucuk oldugu soylenen bir cikolata kistim var. Hsg cektrmk istedim simdilik gerek yok dedi dr. Cektirmeli miyim?Bu surecte ovulasyonu takip etmekten baska oneriniz var mi acaba?Simdiden tesekkurler. Iyi gunler

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   07 Şubat 2020

   Merhabalar yaşınız geregi 6 ay korumasiz ilişkiye ragmen gebe kalamazsaniz ileri inceleme gerekir. Folik asit 400 mcg yeterli olacaktir. Adetleriniz duzenli ise ovulasyonu takip edebilirsiniz.

    Cevapla
 • Yasemin Pamuk :

  18 Nisan 2019

  Ovulasyon testinde çift çizgi gördükten 24 48 içinde sex yapın yazıyor.bu çizgi anında yumurtlama henüz olmamış bu süre içinde olacak mı demek.testi yapmadan bir gün öncesinde ilişki olduysa bu döneme yetişememiş mi oluyoruz..eşim şehir dışına gitti de 2 gün sonra gelecek ve test 2 gundur pozitif cıkıyor..olmaz mı bu ay

   Cevapla
 • Yasemin Pamuk :

  18 Nisan 2019

  Ovulasyon testinde çift çizgi gördükten 24 48 içinde sex yapın yazıyor.bu çizgi anında yumurtlama henüz olmamış bu süre içinde olacak mı demek.testi yapmadan bir gün öncesinde ilişki olduysa bu döneme yetişememiş mi oluyoruz..eşim şehir dışına gitti de 2 gün sonra gelecek ve test 2 gundur pozitif cıkıyor

   Cevapla
 • jale aytekin :

  07 Şubat 2019

  merhaba,\r\n\r\n42 yaşındayım, adetten sonra 3 . 5. 14 ve16. gün defalarca kez korunmasız ilişkiye girdim ve eşim her defasında içime boşaldı. acaba gebe kalırmıyım ?

   Cevapla
Benzer Yazılar