Adet Gecikmesinin Hamilelik Dışındaki Nedenleri

Hamile testi negatif çıktıysa ve adet olamıyorsanız ne yapmalısınız?

Evde yapılan gebelik testleri, uzun bir yol kat etti. Daha önceki yıllara bakıldığında, bir kadının hamile olup olmadığını anlaması için doktora muayene olması ve kan tahlili yaptırması gerekiyordu. Yani, evde bunu anlamanın güvenilir bir yolu yoktu. 

1970’li yıllarda icat edilen ev tipi gebelik testlerinin ardından, artık idrarda yapılan gebelik testleri ile bunu evde öğrenmek de mümkün. Üstelik, bu testler genellikle kesin ve doğru sonuç veriyor. Gebeliğin tespit edilmesinde bunca teknolojik gelişmeye rağmen, kadınların regl döngüleri hakkında pek çok konu hala gizemini koruyor.  

Adet döneminiz geciktiyse ve aktif bir cinsel yaşamınız varsa, muhtemelen aklınıza ilk gelen hamilelik olacaktır. Bu durumda, evde bir gebelik testi uygulayabilirsiniz, ancak yine de test sonucu negatif çıkabilir. Böyle bir durumda, adet döngünüz ile ilgili neler olup bittiğini merak edebilirsiniz. Hamile olabilir misiniz? Yoksa, bir sorun mu var? 

Evde yapacağınız gebelik testi sonucunuz negatif olsa bile, regl döneminin gecikmesine neden olabilecek bazı faktörler şöyledir: 

 • Hormonal dengesizlikler

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ama evde yaptığınız gebelik testi sonucu negatif çıktıysa, hala hamile olma ihtimaliniz var! Gebelik ile birlikte, vücutta Hcg hormonu seviyeleri yükselir. Ancak, gebeliğin erken dönemlerinde belirgin bir artış görülmeyecektir. Bu nedenle, olması gerekenden daha erken yapılan bir gebelik testi, hamile olsanız bile test sonucunun negatif çıkmasına neden olabilir.

Evde idrardan yapılan gebelik testlerinin test sonucunun %100’e yakın bir oranda doğru sonuç vermesi için; vücuttaki hCG hormonu seviyelerinin ml başına 25 mIU değerinin üzerine çıkmış olması gerekir. Bazı ev tipi gebelik testleri, ml başına 12.5 mIU gibi düşük değerleri de tespit edebilir. Ancak, evde uygulanan tüm hamilelik destleri bu düşük değerleri tespit edebilecek kadar hassas değildir. 

Bir kadının üreme döngüsü değişebilir. Regl döngünüzün ilerleyen dönemlerinde hamile kalmanız durumunda, vücuttaki hCG hormonu seviyeleri, ev tipi gebelik testlerinin ölçebileceği kadar yükselmemiş olabilir. 

Yumurtlama gerçekleştiğinde, 13 günlük bir fark olabilir. Bu durumda, yalnızca 2 haftalık gebe olmanıza rağmen, 1 aylık gebe olduğunuzu düşünebilirsiniz. 

Adet gecikmesinden sonra hamile olabileceğinizi düşünerek bir gebelik testi yaptıysanız ve test sonucunuz negatif çıktıysa, birkaç gün daha bekleyin ve yeniden test yapın. Adet gecikmeniz devam ederse, herhangi bir sağlık sorunu ile ilgili olarak doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. 

 • Dış gebelik

Dış gebelik olması durumunda, bazen gebelik testi sonucu negatif çıkabilir. Bu durum, nadirdir ve genel hamile nüfusunun %3’lük kısmını oluşturmaktadır. Negatif çıkan bir gebelik testi sonucuna aşağıdakilerden biri ya da daha fazlası eşlik ediyorsa, mutlaka doktorunuza danışın:

 • Karın bölgesinde şiddetli ağrı
 • Baş dönmesi 
 • Vajinal kanama ya da lekelenme
 • Sersemlik hissi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Çevresel faktörler

Bazı çevresel faktörler, adet gecikmelerine neden olabilir. Örneğin, stresli bir yaşam olayı adet gecikmesine neden olabilir. Dengesiz beslenme de adet döngünüzü olumsuz etkileyebilir. Ek olarak; yeterince besin almamak ve çok fazla kahve tüketimi de adet gecikmesine neden olabilir. 

Birdenbire yoğun bir egzersiz programına geçmek gibi ani yaşam tarzı değişiklikleri de adet gecikmeleri ile karşılaşmanıza yol açabilir. 

 • Emzirme dönemi 

Emzirme döneminde olmak, adet döngünüzde düzensizliklere neden olabilir. Bebeğinizi dünyaya getirdikten sonra yeniden adet olmaya başlasanız bile, bir süre daha adet gecikmeleri yaşamaya devam edebilirsiniz. 

Emzirirken, bebeğinizin beslenmesi büyüdükçe değişkenlik gösterecektir. Örneğin, gece emzirmelerinin sıklığı aniden artarsa, bu durum adet döngünüzün değişmesine neden olabilir. 

 • Sağlık durumu

Üreme sağlığı ile ilgili herhangi bir olumsuz sağlık koşulu; örneğin tiroit bozukluğu ya da PKOS hastalığı, adet döngülerinde düzensizliklere ve adet gecikmelerine neden olabilir. Bu tip durumlar, bazı kadınlarda adet döneminin çok hafif geçmesine ve bazılarının da çok ağır geçirmesine neden olabilir. Bazı kadınlarda ise, bir adet dönemi tamamen atlanabilir. 

Menopoz yaşı ortalaması 52’dir. Bununla birlikte, bazı kadınlar daha erken yaşlarda menopoza girebilir. Menopoz yaşı, her kadında farklılık gösterir. Üst üste üç adet dönemini kaçırmanız durumunda, gebelik testi sonucunuz da negatif çıktıysa, altta yatan herhangi bir olumsuz sağlık koşulu hakkında doktorunuzla görüşün. 

 • Kullanılan ilaçlar

Doğum kontrol hapları, adet düzensizliklerine neden olabilir. Bununla birlikte; bazı alerji ilaçları ya da yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar da adet gecikmesine neden olabilir. 

Sonuç olarak…

Adetiniz geciktiğinde evde yaptığınız bir gebelik testi sonucu negatif çıktıysa, adet gecikmesinin nedeni pek çok farklı faktör olabilir. Üreme sağlığındaki herhangi bir sağlık sorununuz olabilir ya da stresli bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. 

Negatif bir gebelik testi sonucundan sonra, birkaç gün bekledikten sonra testi yeniden uygulayın. Yeniden negatif bir test sonucu ile karşılaşırsanız ve hala adet olmadıysanız, mutlaka bir doktor randevusu planlayın. 

Soru: Adet dönemi geciktiyse ve hamilelik yoksa, doktora bildirilmeli mi?

Cevap: Adet gecikmesi, bazı kadınlar için geçici olsa da, bazı kadınlar için daha kalıcı olan çeşitli faktörlerden kaynaklanıyor olabilir. Üç aydan daha uzun bir süredir adet olamayan bir kadın, mutlaka doktorunu bilgilendirmelidir. Gerekli test ve tetkikler yapılarak, altta yatan potansiyel olumsuz sağlık koşulları değerlendirilmeli ve gebelik istenmesi durumunda, doğurganlık ile ilgili değerlendirme ve tedaviler gerçekleştirilmelidir.