Adet Kanaması Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?

adet

Adet kanaması kaç gün sürer?

Adet kanaması, diğer ismi ile regl olmak, kadınların her ay düzenli olarak yaşadığı, kadınlara özel bir kanama döngüsü durumudur. Kadın yumurtalıklarında yumurtlama fonksiyonu gerçekleştiğinde, rahim duvarı kendi kendine bir doku geliştirmeye başlar. Bu doku, yumurtalık üzerinde döllenme gerçekleşmediğinde dökülmeye meyillidir ve döllenme meydana gelmezse bir miktar kan ile birlikte vücuttan vajina yoluyla direk dışarı atılır. Bu kanama adet kanamasıdır ve de normal şartlar altında yaklaşık 3 ile 7 gün arasında devam eder. Her kadında adet kanaması süresi, adet döngüsü ve adet kanaması miktarı kesinlikle farklı olarak gelişir. Bununla ilgili karşılaştırma yapmamak en doğrusudur.

Adet kanaması döngüsü kaç günden oluşur?

Adet kanaması normalde 3 ile 7 gün arasında sürer, ancak adet kanamasına kadar olan süreç, yani adet döngüsü, düzenli olarak 21 ile 28 gün arasında gerçekleşir. Kadınlarda ergenlik döneminden itibaren, menopoza kadar devam eden süreç doğurganlık süreci olarak adlandırılır. Adet kanaması ise aslında kadın vücudunda hormonal değişikliklere bağlı gelişen bir durumdur. Bu nedenle her kadında adetin başlaması da, kanama süresi de, adet döngüsü de farklı olabilir. Özellikle yeni adet olmaya başlayan ergenliğe adım atan genç kızlarda tüm bunların hepsi düzensiz olarak devam edebilir, hatta 2 yıl kadar bu düzensizlikler normal olarak değerlendirilir. Beklenen düzen ancak 2 yılın sonunda rayına oturacaktır. Aynı şekilde menopoz sürecinde de  başlangıçta düzensizlikler kesinlikle görülecektir. Zaman içinde herşey yerine oturacaktır.

Adet kanaması sırasında vücutta neler olur?

Adet kanaması kadınların vücudunda bir takım farklı değişikliklerin yaşandığı özel bir hormonal kanama durumudur. Adet döngüsünün ilk yarısında östrojen, yani kadınlık hormonu, çok hızlı bir şekilde artış gösterir. Östrojen hormonu, kadınlarda ileri yaşlarda özellikle zamanla risk altına giren kemiklerin güçlü kalması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca bu hormon, rahim duvarının kendisini her ay düzenli olarak yenilemesini de sağlar. Östrojen hormonunun artış göstermesi ile birlikte, yumurtalıklar da harekete geçmeye başlar ve yumurtalıklarda yumurta üretimi başlar. Yaklaşık adet döngüsünün 14. gününde yumurta, yumurtalıklardan dışarı atılır ve yolculuğu başlar. Kadının, kendi rahimine ulaşan yumurtası, döllenme olmadığı zaman kendi kendine parçalanmaya başlar. Bu son aşamada kadının kendi vücudunda yükselen hormonlar artık düşüşe geçer ve rahim içinde oluşan doku da hızla bozularak dökülmeye başlar. Tüm oluşan bu artıklar, vücuttan dışarı vajinadan kan ile birlikte atılır ve bu şekilde de adet kanaması gerçekleşmiş olur. Adet kanaması da normal şartlar altında 3 ile 7 gün arasında devam eder. Adet kanamasının ilk iki günü çok yoğun şekilde ve miktarda kanama olabilir ve daha sonrasında takip eden günlerde adet kanamasının azalması suretiyle birlikte bu süreç de tamamlanır.

Adet kanaması sırasında hijyen her zaman önemlidir.

Adet kanaması sırasında temiz kalmak, vajinal bölgeyi temiz tutmak ve hijyen son derece önemlidir. Vajina bölgesini temiz tutmak mikroplardan korunmak açısından gereklidir. Adet kanaması sırasında vajinadaki nemli ortam, dışardan mikrop kapmaya oldukça elverişlidir. Hem olası mikrobik enfeksiyonlardan korunmak, hem de çevreye koku açısından herhangi bir rahatsızlık vermemek için bu bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir. Adet kanaması sırasında kesinlikle adet kanaması için özel olarak satılan pedler kullanılmalı ve bu pedler gün içinde olabildiğince sık şekilde  değiştirilmelidir. Ped değişiminde vajina bölgesinin ılık su ile yıkanması ve ardından da kurulanarak, devamında da kuru kalması sağlanmalıdır. Vajinal bölge asla ıslak kalmamalıdır. Eski inanışlara göre adet döneminde banyo yapılmaz düşüncesi de maalesef doğru değildir. Tam tersi bölge yıkanarak her zaman temiz tutulmalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir detay ise bölgenin yıkandıktan ve temizlendikten sonra iyice kurulanmasıdır.

Adet kanaması ile oluşan ağrılar nasıl geçer?

Adet kanaması sırasında ağrı yaşanması aslında çok normal bir durumdur. Bu durum dayanılmayacak kadar zorlayıcı ise öncelikle tıbbi olarak ağrının nedenleri belirlenmeli ve uzman bir doktor tarafından tedavi süreci planlanmalıdır. Adet ağrısı için ağrı kesici ile rahatlatıcı sonuçlar alınsa da, bu durum kesinlikle geçici olacaktır. Her adet kanamasında ağrı olacak diye bir şart da yoktur. Çoğu kadın ağrı yaşasa da, bu durum tedavi ile birlikte ortadan kalkacaktır. Ancak adet kanamasında ağrının nedenleri kesinlikle belirlenmelidir. Çoğu zaman bu ağrıların nedeni olmamakla birlikte, Polikistik Over Sendromu hastalığı da değerlendirilmelidir. Ultrason yardımı ile yumurtalıkların görüntülenmesi ile bu bölgede meydana gelmiş ve tüpleri sıkıştıracak şekilde kistit oluşumlar olabilir. Bunların ilaç yolu ile tedavi edilmesi gerekebilir. Bu neden de atlanmamalıdır.

Adet kanaması tarihi normalde nasıl hesaplanır?

Adet kanaması tarihleri her kadının düzenli olarak, her ay regl başladığında not etmesi gereken kişiye özel tarihlerdir. Hem adet kanamasının düzenli olarak takip edilmesi, hem de doktor muayenelerinde hep sorulan adet tarihi sorusuna cevap verebilmek için de ayrıca önem taşır. Adet kanaması takvimi bir hamilelik istenmesi durumu olduğunda da çok faydalı olacaktır. Hamilelik başlangıcı bu tarihe göre hesaplanır.

Adet Kanaması Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Adet kanaması miktarının ölçümü ve normal değerde olup olmadığı konusunu değerlendirmek daha zordur, çünkü her kadının ped değiştirme sıklığı kendine göre değişiktir. Kimi kadınlar kullandıkları peddeki kandan rahatsız olduğu için, kanama az bile olsa çok sık ped değiştirirken, kimileri kanama çok bile olsa ped değiştirme sıklığını daha az tutabilir. Ancak genel olarak gün içerisinde 3 veya 5 pedden fazlası, çok miktar olarak kabul edilmektedir. Az önce de belirttiğimiz gibi, hasta 1-2 damla kanama olduğu zamanda dahi ped değiştiriyor ise ve bu şekilde günde 4-5 ped değiştirdiğini belirtiyor ise, bu fazla değildir, normal miktardadır.  Gün içerisinde yalnızca bir ped yeterli oluyor ise, bu da normal kabul edilebilir, ancak önemli olan adetin en az 2 gün sürmesidir. 

Ergenlik dönemindeki adet kanamaları genel anlamda nasıl olmalı?

Puberte dönemi ile birlikte ilk adet kanamalarını yaşayan genç kızların vücudu fizyolojik olarak büyük bir değişim sürecine girer. Bu süreçte hormonal dengelerin tutarsızlığı nedeniyle kanamaların belli bir düzene sahip olması beklenemediği için, düzensizlik ya da adet olmama normal kabul edilmektedir. Adet kanamalarının başlamasından 2-3 yıl sonra vücut değişim sürecini tamamladığı için bu düzensizlikler ortadan kalkacak, vücut sistematik bir şekilde her ay yumurtlama döngüsünü yaşayacaktır. Bu nedenle ergenlik dönemindeki genç kızların adet kanamalarının düzensizliği hakkında endişe duyulmasına gerek yoktur. Beklemek ve zamana bırakmak gerekir. Bu dönemlerde az bir miktarda kısa süreli düzensiz kanamalar da gerçekleşebilir. Fakat kanamalar şiddetini arttırırsa, mutlaka bir kadın doğum uzmanı tarafından detaylıca araştırılması gerekir. Özellikle ergenlik dönemlerinde adet kanamaları 1 haftadan fazla sürüyor ve miktarından dolayı sürekli ped değiştirme ihtiyacı duyuluyorsa, ihmal edilmemesi gereken bir durum olabilir. Aşırı kanamanın yol açtığı kansızlık sorunu da var olabilir. Bu nedenle müdahale edilmesi gereken bir durum olabileceği için, uzman bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

36 Comments

 • Elif Tukat

  16 Mart 2018 - 12:02

  Adet olma kaç saat sürer

 • Gümüş

  14 Temmuz 2019 - 04:50

  Doktor bey 22 yaşındayım reglim hep düzensiz 9 ay kadar düzene oturmuş 1.5 ayda bir ve en azından 3 gün regl bile oluyordum. 9 aydan önce 1 gün sürüyordu. Ve 2.5 bazen 3 ayda regl oluyordum. Yalnız bu ay sadece reglim yalnızca 2 saat sürdü. Sizce nedeni nedir? Lütfen yardımcı olun

 • Filiz karadeli

  23 Ağustos 2019 - 16:03

  Benim kızım 12yasinda 1yildir adet oluyor ve 14gun temiz 7 gün adet oluyor normalmi

 • Kübra koc

  14 Eylül 2019 - 13:15

  Merhaba hocam ben her ay sadece 2 gün adet olurum bunu sebebi nedir ama agustos ayında bir gün oldum ve karnım şişti bu neyden olabilir

 • Tugba kaya

  5 Kasım 2019 - 17:11

  Doktor bey ben Kasım 3unde adet oldum 5gun sürdü sonra26 kasımda tekrar adet oldum sizce normalmi

 • Gizli kalsin

  7 Kasım 2019 - 15:35

  Adetin 10-12 gun surmesi normalmi son 4-5 gun gunde bidamla yada ikidamla yani hep banyo yaptikca geliyo hergun damla seklinde.

 • İrem tarhan

  8 Kasım 2019 - 00:17

  Doktor bey çok kötü adet sancım kendimden bıkmışım artık doktora gittim ama yardımcı olmadılar napmam gerekiyo

 • Ayşegül

  30 Kasım 2019 - 17:15

  Merhaba bi sorum olacaktı rahim üst kısım hafif çökmesi ve hafif sola doğru olması gebeliğe engel mi

 • Fatma Gökmen

  29 Aralık 2019 - 09:47

  İki ay önce damar yoluyla demir yüklemesi yapıldı. İki aydır adet kanamalarım çok fazla oluyor ve uzun sürüyor. Daha önce böyle olmuyordu. 50 yaşındayım menopozamı giriyorum acaba

Comments are closed.