Sorunu Gönder

AMH Testi Nedir ?

amh-testi

AMH Testi

 AHM, karın ve erkek vücudunda mevcut olan, glikoprotein yapısında olan bir maddedir. En büyük işlevi ise, cinsiyet farklılaştırmasıdır. İsmini de bu işlevinden almaktadır.

AMH yani kelime anlamı ise; karşıttır. Müller kanalı; dişi fetusta tüplerin rahmin ve vajinanın oluşmasını sağlamaktadır.

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranınızı hesaplama aracımızdan hesaplayabilirsiniz.
https://www.bulenttiras.com/tup-bebek-basari-orani-hesaplama

Döllenme ve hamilelik neticesinde erkek fetus oluşursa, testislerden anti müllerian hormonu salgılanır. Bu sayede erkek fetusta rahim ve vajina gelişimi meydana gelmez. Bu hormon sayesinde çift cinsiyet ya da diğer karışıklıklar meydana gelmez.

AMH anne karnında erkek bebeğin gelişimi boyunca testis dokusunda bulunan sertoli hücrelerinden salgılanır. Bu sayede de müller kanalının gelişmesini söz konusu olmaz. Şayet fetus dişi ise, testis dokusu mevcut olmadığı için AHM salgısı söz konusu olmaz ve müller kanalı gelişir. Müller kanalı bu noktada; rahim, vajina ve tüpler gibi üreme organlarını ifade eder.

Kadınlarda Anti-müllerian hormonun salgılanması sonucunda anne karnında gebelik 36. Haftada ise, yumurtalıklarda  ve  granülosa hücrelerinde başlamaktadır. Gebelik dünyaya geldikten sonra da menopoza girene dek devam etmektedir. Fizyolojik olarak AHM seviyesi kadınlarda daha düşüktür.

Kadınlarda mevcut olan AHM işlevi ise; folikül seçimidir. Kadınlarda yumurtlama süreci boyunca küçük preantral foliküller büyüyerek antral foliküllere dönüşür ve yumurtlama meydana gelir, bu aşamalardaki hızı ve seçiciliği AMH sağlar.

Kadınlarda AMH yumurtalıklardaki foliküllerden salgılanmaktadır. Foliküller, yumurta hücresinin taşındığı ufak keselerdir. Kadınlarda doğumdan menopoza kadar AMH salgılanması devam eder.

AMH normal değeri kaç olmalı?

diagnostics_laboratory

Kadınlarda AMH değerinin kaç olması gerektiği hakkında görüş birliğine varılamamıştır. Ancak genel olarak 1-3 ng/dl arasında kabul edilmektedir. AMH testi ne zaman ve nasıl yapılır?

AMH kadının yumurtlama döngüsü içerisinde ve farklı adet dönemlerinde farklılık gösteren bir hormon değildir. Bu sayede de adetin her günü ya da herhangi bir dönemde bu testi yapmak mümkündür. Kadının adet döneminde de yapılabilen bu tahlil, aç ya da tok karnına yapılabilir. AMH değeri ölçümü diğer kan tahlilleri ile aynı şekilde koldaki damarlardan alınan kan ile kısa süre içerisinde yapılabilmektedir.

Gebelik (hamilelik) döneminde AMH değeri?

 Hamilelik ve emzirme döneminde AMH seviyelerinde değişiklikler meydana gelmemektedir. Hamile olan kadının, gebe olmadan önceki döneminde de AMH değeri neredeyse aynıdır. Bu sebeple de gebelik değerlendirmelerinde AMH değerleri kullanılmamaktadır.

Kısırlık, Yumurtalık kapasitesi (over rezerzi) ve AMH?

AMH hormonu kadınlarda başlıca yumurtalık kapasitesi (over rezervi) değerlendirilmesi amacıyla kullanılır. Bu noktada hedef ise; kadının hamile kalabilmesi için hormon seviyelerinin, yumurta üretme yetisinin  ve yumurtalık rezervlerinin araştırılması ve tespit edilmelisidir.

Bu sayede tüp bebek ve diğer yardımcı üreme yöntemleri sonucunda tahmini başarı oranları tespit edilebilir. AMH’nin over rezervi belirlenmesinde FSH, E2 (östrojen), İnhibin-B gibi hormonlara göre çok daha güvenilir olduğu tespit edilmiştir. FSH ile etkileşmesi yok kabul edilir.

menopoz3

  AMH hormonun kullanılabileceği diğer durumlar:

 •  
 • Yumurtalık rezervlerinin araştırılmasında,
 • Erken menopoz olgularında,
 • Menopoz teşhisinde,
 • Menopoz yaşının tespit edilmesinde,
 • Yumurtalıklarla ilgili sorunlarda,
 • Yumurtalık hasarının tespit edilmesinde,
 • Kanser tedavileri sonucunda yumurtalıkların ne kadar etkilendiğine,
 • Erken ve gecikmiş puberte tanısında,
 • Polikistik over tanısı (PKOS hastalarında AMH değeri 2-3 kat yüksektir.),
 • Kısırlık tedavilerinde OHSS riskini öngörmek amacıyla,
 • Tüp bebek tedavilerinde başarı şansının ne kadar olabileceğine,
 • Granülosa hücreli yumurtalık tümörlerini tanısında ve nükslerin tespit edilmesinde,
 • Erkeklerde sertoli hücreleri ve sperm üretim fonksiyonunu değerlendirmek için, kullanılmaktadır.

AMH düşüklüğünü yükseltmek ve tedavisi mümkün müdür?

Hastalar tarafından en çok merak edilen soruların başında AMH düşüklüğünü yükseltmenin mümkün olup olmadığı gelmektedir. Yumurtalık rezervlerinin değerlendirilmesi için kullanılan diğer hormonlr gibi, AMH hormonu da yumurtalıklar hakkında bilgi vermektedir. Nasıl ki, hastanın yaşı medikal tedavilerle gençleştirilemiyorsa, bu gibi hormonların da yükseltilmesi mümkün değildir. Bundan dolayı da AMH ya da FSH hormonları yükseltmek için kürler, bitki çayları ya da şifalı karışımlar işe yaramamaktadır.

Kısırlık tedavisinde en önemli faktör, zamanın iyi kullanılmasıdır. Bu sebeple de bu değerleri düşük anne adaylarının zaman kaybetmeden tedavi yöntemlerine başvurması gerekmektedir.

Menopoz yaşını tahmin etmede AMH değeri? Yapılan bilimsel çalışmalar ve araştırmalar göstermiştir ki, menopoz yaşını tahmin etmede kullanılabilecek en faydalı yöntem AMH değerini tespit etmektedir.  

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
 • Azra :

  10 Haziran 2020

  Benim tüp bebek tutuyor ama 2 veya 3aylik olunca kalbi duruyor SMH en son 0.20 di

   Cevapla
 • Gül çetintaş :

  14 Mart 2020

  Dr bey merhaba. yaşım 46 be hiç gebelik düşük vs yaşamadım Fsh 28 ama 0.01 çıktı testlerde. Yumurtalarımın çok az kaldığını söyledi doktor. Dondurma işlemi yapılabilir mi? Erken menopoz süreci dedi doktorum. Ne önerirsiniz. Ne yapılabilir

   Cevapla
  • Prof. Dr. Bülent Tıraş :

   16 Mart 2020

   Fsh seviyeniz yuksek amh dusuk menapoz surecine girmissiniz bu sureci yavaslatmak adina yeni teknikler uygulanabilir

    Cevapla
 • Rabia Elmali :

  27 Kasım 2019

  Merhaba hocam,
  Bugün AMH test sonucumu aldim moralman çökmüş durumdayım bir ay önce evlendim. Yaşım 45 menapoz dediler ve AMH 0.012 olduğunu söylediler çocuğum olmasını çok istiyorum. Neler yapılabilinir bizi aydinlatirsaniz çok seviniriz.

   Cevapla
 • Ümmühan Algül :

  01 Kasım 2019

  Merhaba hocam, amh 0,010, bebek sahibi olabilmek için ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

   Cevapla
 • Süreyya e :

  16 Ekim 2019

  Ebru kr hanımefendi hangi dr gittiniz acaba öğrenebilirmiyim gitmek istiyorum bende

   Cevapla
 • Cemile Kaya :

  10 Ekim 2019

  34 yaşındayım amh 2,02 çıktı bebek sahibi olmam için yeterli mi

   Cevapla
 • Büşra bal :

  08 Ekim 2019

  Merhabalar benim antimüllerian hormonum 8.55 çıktı normal mi sizce

   Cevapla
 • Pınar FİDAN :

  03 Ekim 2019

  Merhabalar hocam 26 yaşındayım esimle yaklasik 2.5 yıldır korunmuyoruz henuz hic gebelik olmadi eşimin sperm hiz ve morfolojide problem var hizli hareket sperm yüzdesi % 10 sperm morfolojisi % 2 sperm total sayısı 13 milyon ayni zamanda 1.derece varikosel mevcut fakat ameliyatlık derecesinde degil 🙁 suan bende muayene aşamasındayim benimde amh degerim 1.53 cıktı doktorum cok iyi denilemez ama iyi sonucunuz dedi sizce bu sonuc neyi ifade ediyor normal yolla gelebelik elde edilebilirmi doktorum aşılama yapalim diyor cevabınız icin simdiden tesekkur ederim..

   Cevapla
 • Ebru.kr :

  30 Eylül 2019

  Hocam merhaba 24 yaşındayım. Yaşadığım şehrin araştırma hastanesinde amh testim 0.68 çıktı emin olmak için doktor 20 gün sonra tekrar istedi ve 0.33 çıktı özel bi muayenehaneye gittim oradaki doktorda amh istedi Ankara’da testi yaptıracağını söyledi 5.68 çıktı. Hangi sonuca inanmam gerektiğini bilmiyorum şuanda. Sizce ne yapmalıyım

   Cevapla
 • Leyla gümüş :

  17 Mayıs 2019

  29 yaşımdayım polikistik ovel iki yumurtalığımda da yoğun olduğu söyledi doktorum ama amh hormonum 14.64 çıktı çatlamıyormuş yumurtam olmaz dedi normal yol ile ama çıkan sonucu göstermedim bu sonuca göre ne anlama geliyor

   Cevapla
 • esra :

  06 Mayıs 2019

  merhabalar benimde amh.0,869 ne yapmamız gerekli normal yollamı tüp bebek mi?

   Cevapla
 • esra :

  06 Mayıs 2019

  sorunuza cevap geldi mi acaba benim değerlerde hemen hemen aynı

   Cevapla
 • Şüheda Dal :

  25 Nisan 2019

  Amh testinde aç veya tok olmamız fark eder mi?

   Cevapla
 • Zeliha şaşman :

  09 Nisan 2019

  Merhaba hocam 30yaşında bekarım adetin 2.günü fsh 14 3. Günde yaptım 19cıktı bir gün içinde bu kadar değişiklik göstermesi normalmidir ?Birde yumurta dondurma işlemi bekarken yapılabilir mi ?

   Cevapla
 • Büşra :

  27 Mart 2019

  22 yaşındayım amh 0.84 çıktı ne yapmam gerekiyor

   Cevapla
 • Necla :

  15 Mart 2019

  Merhaba hocam bekarim 31 yaşındayım son üç aydır adet düzensizliği yaşadığım için tahliller yaptırdım fsh 9.9 amh 0. 99 prolaktin önce 49 son testte 20 çıktı diğer tahliller normal öneriniz nedir ileride evlendigimde çocuk yapmak için ne kadar şansım var yumurta dondurma yaptirmalimiyim tesekkurler

   Cevapla
 • Dila M :

  04 Nisan 2018

  Merhabalar hocam;\r\n\r\n38 yaşındayım ve AMH değerim ssk da yaptırdığım testte 0.82 çıktı. Prolaktin 11.38, TSH 0,8667 Şuanda bekarım ve ileride çok büyük bir tehlike altında mıyım evlendiğim zaman çocuk konusunda ? Bu konuda ne yapmalıyım ? Şuanda psikolojik olarak çökmüş durumdayım 1 in altında çıkmasından dolayı.

   Cevapla
 • Sakine bal :

  27 Mart 2018

  Slm hocam amh 0.61 ne yapmam gerekiyor cevap yazarmisiniz

   Cevapla
 • ayse t :

  06 Ağustos 2017

  0,48 amh \r\nne yapmam gerekiyor 🙁

   Cevapla
 • derya kk :

  08 Haziran 2017

  29 yaşındayım hocam daha önce hiç hamile kalamadım.hamile kalmak için ne yapmam gerekiyor.

   Cevapla
 • derya kk :

  08 Haziran 2017

  merhaba hocam amh değerim 0,52 çıktı hamile kalma olasılığım nedir

   Cevapla
 • Duygu biricik :

  10 Mayıs 2017

  Amh 1.6 çıktı hamile kalma olasılığım nedir….

   Cevapla
 • Duygu biricik :

  05 Mayıs 2017

  Merhaba hocam amh değerim şubat ta 1.6 çıktı.bu değerlehamile kalma olasılığım nedir.diğet yaptırdığım fsh,lh,e2,tsh,prolaktin bunların hepsi çok iyi çıktı.sadece amh da sorun var bu değerle hamile kalma olasılığım nedir.

   Cevapla
 • alime maydo :

  16 Mart 2017

  merhaba hocam amh 1,6 cıktı 26 yasındayım neler yapmam gerek

   Cevapla
 • Didem Ceker :

  05 Şubat 2017

  41 yaşındayım iki çocuk annesiyim bir tane daha çocuk istiyorum 7 aydır korunmuyorum amh 0 33 çıktı şansım varmj

   Cevapla
 • Aysun karaca :

  03 Kasım 2016

  Hocam iyi geceler antimüllerien hormon 0.57 çıktı normal yollardan hamile kalamam mi kalmazsam tedavisi nedir saygilar

   Cevapla
 • Mehmet Gündoğdu :

  18 Ekim 2016

  Hocam merhabalar 10 yaşında bir erkek çocuğum var , 5 yıldır çocuk istiyoruz ve iki sefer aşılama yaptırdık özelde ama olmadı devlet hastahanesine gittiğimizdede amh degeri 1.06 çıktığı için tüp bebek yaptırmamızı söylediler .Size sorum amh değerinin bu seviyede olması normal gebeliğe engelmi ,amh degeri tedavi ile yükseltilebilir mi , özelde yaptırdığımız aşılamanın tutmamasının sebebi amh değerinin düşük olması olabilir mi .cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

   Cevapla
 • Mine :

  16 Ağustos 2016

  Yarın AMH test sonucum çıkacak inşallah düzgündür değerlerim.

   Cevapla
 • Necla :

  16 Ağustos 2016

  ben de bugün amh sonucumu alacağım inşallah herşey gönlümüze göre olur.

   Cevapla
 • Derya :

  16 Ağustos 2016

  14 gün bekledikten sonra nihayet sonucu aldım ama doktorum izindeymiş. amh 5.21 dediler. doktora sorduk sonucunuz güzelmiş dediler laboratuvar daki bayanlar bakalım hayırlısı..

   Cevapla
Benzer Yazılar