Antibiyotik Adet Geciktirir mi?

Adetinizin gecikmesinin pek çok nedeni olabilir. Stresten ciddi hastalıklara kadar her şey adetinizin gecikmesine ya da adet görmemenize yol açabilir.

Antibiyotiklerin adeti geciktirdiğine dair bir şeyler duymuş olabilirsiniz. Ancak adet gecikmesinin nedeni genelde antibiyotikler olmamaktadır. Bu nedenle antibiyotik kullanırken ya da kullandıktan hemen sonra adetiniz gecikiyorsa ortada buna neden olan başka bir faktör bulunuyor olabilir.

Antibiyotik Adet Gecikmesine Neden Olur mu?

Antibiyotik kullandıktan sonra adetin beklenen tarihten daha sonra gelmesi mümkündür.

Adet döngüsünde meydana gelen bu değişikliğe antibiyotiklerin neden olduğunu düşünmek yaygın bir şekilde görülse de bu düşünceyi destekleyen bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır. Hatta bazı bilimsel araştırmalar, antibiyotiklerin adetinizde gecikme ya da değişikliğe neden olmadığını göstermektedir.

Bununla birlikte antibiyotik kullandıktan sonra adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Yalnızca bu durumda suçlu, antibiyotikler olmayacaktır. Adet gecikmesine neden olabilen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlar antibiyotik kullandığınız döneme denk gelebilir ve adetinizin gecikmesine neden olabilir.

Örneğin, stres nedeniyle adetiniz gecikmiş olabilir. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve antibiyotik kullanmanız gerekiyorsa stresli olabilirsiniz. Ayrıca vücudunuz da fiziksel stres altında olabilir ve işinize gidemiyorsanız ya da planlarınızı iptal etmeniz gerekiyorsa stresiniz daha kötü hale gelebilir.

Kendinizi stresli hissetmeseniz dahi antibiyotiğe ihtiyaç duyacak kadar hastaysanız, adetiniz birkaç gün gecikebilir. Yani adetiniz gecikse bile bunun sorumlusu antibiyotik olmayacaktır.

Antibiyotik Adet Dönemini Etkiler mi?

Antibiyotik kullanmak genel olarak adet döneminizi etkilemeyecektir. Yalnızca rifampin isimli antibiyotiğin adet dönemini etkileyebileceğini gösteren araştırmalar bulunmaktadır. Rifampin, tüberküloz tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Diğer hastalıklarda kullanılan antibiyotikler adet döneminizi etkilemeyecektir.

Bununla birlikte hasta olmak ve stres altında olmak, adet döneminizi etkileyebilir. Adet döngünüzde aşağıdakiler dahil olmak üzere şu farklılıkları gözlemleyebilirsiniz:

Bu değişiklikler genelde antibiyotik kullanımı nedeniyle meydana gelmemekle birlikte kendinizi antibiyotik kullanmanızı gerektirecek kadar kötü hissetmeniz durumunda adet döngünüzde değişikliklerle karşılaşabilirsiniz.

Hatta kendinizi iyi hissetmek için kullandığınız diğer ilaçlar de bu değişikliklere neden olabilir. Aspirin ve ibuprofen gibi reçetesiz ilaçlardan bazıları adet kanamasında değişikliklere yol açabilmektedir.

Antibiyotik Doğum Kontrol Hapının Etkisini Azaltır mı?

adet söktürücü ilaçlar

Doğum kontrol hapının etkisini azalttığı kanıtlanan tek antibiyotik, rifampin olmaktadır.

Araştırmara göre rifampin, doğum kontrol hapındaki hormon seviyelerini değiştirerek doğum kontrol hapının etkisini azaltabilmektedir. Araştırmalar, diğer antibiyotiklerin hormonlar üzerine böyle etkileri olduğunu göstermediği için bunların genelde doğum kontrol hapını etkilemediği düşünülmektedir.

Bununla birlikte bazı doktorlar, bu konu hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini düşünmektedir. Bu nedenle antibiyotik kullanırken kondom gibi doğum kontrol yöntemleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Adet Dönemini Etkileyen İlaçlar

Adet döngüsünde gecikme dahil olmak üzere değişikliklere neden olabilen bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Aspirin ve diğer kan incelticiler
 • Nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar
 • Hormon terapisi
 • Tiroit ilaçları
 • Kemoterapi

Yukarıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyor ve adet döneminizde değişiklikler olduğunu görüyorsanız, doktorunuza haber verin. Bu durumda başka bir ilaç kullanmanız ya da doz ayarlaması yapmanız gerekebilir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesine neden olabilen çeşitli faktörler bulunmakla birlikte bunlar genelde ciddi sorunlar değildir.

Bir ay adet gecikmesi yaşayıp sonrasında normal düzeninize dönebilirsiniz. Ancak adet gecikmesi bazen daha ciddi sorunlara işaret edebilmektedir.

Adet gecikmesine neden olan faktörlerden en sık görülenleri şu şekildedir:

 • Gebelik: Adet gecikmesi ya da adet görmeme gebeliğe işaret edebilmektedir. Adetiniz geciktiyse ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız yapacağınız en iyi şey, evde yapabileceğiniz gebelik testlerinden almak olacaktır.
 • Doğum kontrolü: Doğum kontrol hapları adet döneminizde değişikliklere neden olabilir. Özellikle son zamanlarda doğum kontrol yönteminizi değiştirdiyseniz, adet gecikmesi yaşayabilir ya da adet görmeyebilirsiniz.
 • Stres: Adet gecikmesinde en sık görülen nedenlerden bir tanesi strestir. Stres, beyninizin adet döngüsünü düzenlemekten sorumlu olan kısmında değişikliklere neden olabilir. Ayrıca kilonuzda da değişikliklere neden olabileceği için adet gecikmesine yol açabilir.
 • Vücut ağırlığı veya kilo kaybı: Normalden zayıf ya da kilolu olmak, adetinizin gecikmesine ve hatta hiç adet görmemenize neden olabilir.
 • Aşırı egzersiz: Maratona hazırlanıyor ya da çok yoğun şekilde egzersiz yapıyorsanız, adetinizde gecikme yaşayabilirsiniz.
 • Polikistik over sendromu (PKOS) ve diğer hormonal dengesizlikler: PKOS, androjen ve insülin dahil olmak üzere çeşitli hormonların seviyelerinde artışa neden olabilir. Bu ise adet gecikmesine ya da adet görmemeye neden olabilir. Tiroit hastalıkları gibi diğer hormonal dengesizlikler de adet gecikmesine yol açabilir.
 • Kronik sağlık sorunları: Diyabet ve Çölyak hastalığı gibi kronik sağlık sorunları, adet gecikmesine ya da adet görmemeye neden olabilir.
 • Menopoz ya da erken menopoz: Menopoz dönemi yaklaştıkça adet dönemleri daha düzensiz hale gelebilir. 40 yaşından gençseniz ve adet görmüyorsanız, erken menopoz yaşıyor olabilirsiniz.

Nadir olarak görülmekle birlikte yumurtalık kanseri de adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Son zamanlarda kendinizi çok fazla stres altında hissediyorsanız, stresinizi kontrol altına almaya çalışarak adetinizin düzenli hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte adet gecikmeleriniz sık oluyorsa mutlaka doktorunuzu ziyaret edin.

Adet Gecikmesi Nasıl Önlenir?

Adet gecikmesini önlemek, altta yatan soruna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Adet gecikmesini önlemek için atabileceğiniz bazı basit adımlar şu şekilde olmaktadır:

 • Stres seviyelerinizi azaltmak
 • Normal seviyede egzersiz yapmak
 • Kilonuzu korumak

Adet kanamasını başlatmak için yapılan bazı şeyler olmakla birlikte bunların genelde etkisiz olduğu düşünülmektedir.

Adet gecikmesinin en iyi çözümü bir sağlık uzmanı ile konuşmak olacaktır. Bu sayede adet gecikmenizin nedenini öğrenebilir ve altta yatan sorun tedavi edilebilir.

Sonuç Olarak

Antibiyotikler adet gecikmesine neden olmayacaktır. Ancak antibiyotik kullandığınız dönemde adet gecikmesi yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni genelde hasta olmanın verdiği stresin, adet gecikmesine neden olmasından kaynaklanmaktadır.

Adetiniz geciktiyse, adet görmüyorsanız ya da adet döngünüz son zamanlarda düzenli değilse mutlaka doktorunuzla konuşun. Bu sayede adetinizin gecikmesine neden olan sorunu tespit edebilir ve gerekiyorsa tedavi görebilirsiniz.