Aşılama Öncesi Yapılacak Testler

Laboratory

 

Aşılama tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen ancak bu konuda doğal yollardan başarılı olamayan çiftlerin gebelik şanslarını arttıran tedaviler arasında yer alıyor ve eğer gerekli koşullar oluştuysa tüp bebek tedavisini denemeden önce bu tedaviden faydalanarak sonuçları görmeniz, hem maddi hem de manevi olarak yıpranmanıza engel oluyor. Zira tüp bebek tedavisinin hem uzun, hem masraflı hem de hormonal dengeleri değiştiren bir yapısının olması, onu en son seçenek olarak önümüze koyuyor.

Aşılama Tedavisi Nedir?

aşılama tedavisi

Aşılama tedavisinde, baba adayından alınan sperm hücreleri, direkt olarak bir enjektör vasıtasıyla anne adayının rahmine aktarılıyorlar ve böylece spermlerin yumurtaya ulaşabilmeleri için daha uygun bir fırsat yaratılıyor. Erkeklerin cinsel organları, her ne kadar spermleri oldukça ileriye doğru fırlatacak bir yapıda olsa da, bazen penis boyu ile rahim derinliğinin uyumsuz olması, meninin yeterli miktarda olmaması, spermlerin hareketlerinin yavaş olması gibi pek çok sebepten dolayı gebelik ortaya çıkmayabiliyor.

Aşılama tedavisi, bu tip hafif kısırlık vakalarının tedavisinde büyük bir aşama kaydedilmesini sağlıyor ve normal gebeliklerin şansının %20’den daha fazla artmasını sağlıyor. Zira hazırlanmış olan özel enjektörler, vajina kanalı boyunca ilerliyor ve ardından rahme ulaşıyorlar. Bir boru vasıtasıyla ayıklanan sperm hücreleri direkt olarak rahme bırakılıyor ve doğal yollardan yumurtanın döllenmesi bekleniyor.

Elbette her tedavinin anında yanıt verme ihtimali bulunmuyor ve başarıdan önce bir kaç defa aşılama yönteminin denenmesi gerekebiliyor. Çünkü döllenme ve embriyo oluşumu için hem yumurtanın sorunsuz olması, hem de doğru sperm hücresinin yumurtayı döllemesi gerekiyor. Bu faktörler, bazen spermlerin yumurtayı döllemesi aşamasında sorunların yaşanmasına neden olabiliyorlar.

Aşılama Tedavisi Kimlere Uygulanabiliyor?

Aşılama tedavisinin uygulanabilmesi için, anne adayının yumurtalıklarının doğal yollardan yumurta üretebiliyor olmaları, ayrıca baba adayının menisinde de yeteri kadar sperm bulunması gerekiyor. Eğer yumurta üretimi mevcut değilse ilk olarak yumurtalıkların yeniden yumurta üretmesini sağlayacak gerekli tedavilerin gerçekleştirilmesi elzem. Bunun yanında, bazen rahim şeklindeki ve yapısındaki bozuklukların da yumurtanın rahme düşmesine engel olduğu biliniyor. Bu sıkıntıların üzerinden gelebilmek için anne ve baba adaylarının doktorların tedavi planlamalarına uymaları gerekiyor.

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi madde bağımlılıkları da hem yumurta kalitesini hem de sperm adedi ve kalitesini düşüren etkenlerden. Eğer bu maddeleri kullanma alışkanlığınız varsa, doğal gebeliğin zor olması kadar aşılama tedavisi ile gebelik sağlama da oldukça zor olacaktır. Zira tüp bebek tedavilerinin aksine, aşılama tekniğinde detaylı bir şekilde yumurta toplama, sperm seçme ve inceleme, mikroenjeksiyon gibi aşamalar bulunmuyor ve tedavinin genel yapısı spermlerin yumurtaya ulaşmaları için onları biraz daha kısa yoldan rahme bırakmak.

Aşılama Öncesi Yapılacak Testler

Aşılama tedavisi uygulanmadan önce doktorlar tarafından talep edilen ve tedavinin durumunu belirleyen bazı testler bulunuyor. Bu testleri iki cinsiyete göre ayırarak kısaca bir listeleyelim.

Kadınlara Yapılan Aşılama Öncesi Testler

 • TSH
 • Prolaktin
 • Tübal geçişin incelenmesi
 • Sistemik muayene
 • Lokal muayene

Erkeklere Yapılan Aşılama Öncesi Muayene

 • Sistemik muayene
 • Lokal muayene
 • Hormon profili
 • Morfolojik inceleme
 • MAR testi
 • Sperm adedi ve hareketliliği incelemesi

Yıkama sonrası sperm değerleri

Bu test sonuçları, çiftlerin aşılama tedavisine ne kadar hazır olduklarını gösteriyor ve bazı vakalarda doktorlar direkt olarak diğer tedavilere geçilmesini de önerebiliyorlar. Çünkü aşılama tedavisinin başarısız olacağını gösteren bazı test sonuçları, çiftlerin bu tedavi ile vakit kaybetmesinin önüne geçebiliyorlar.

Tedavinin kendisi ise yaklaşık olarak on-on beş dakikadan daha fazla sürmüyor ve biraz da dinlenme vakti eklendiğinde, operasyon gününü yarım saatlik gibi bir sürede sonlandırabiliyorsunuz.

4 Comments

 • Gönül Gündoğan

  8 Ekim 2016 - 22:14

  Mrb doktor bey benim oğlum lösemi doğurmak istiyorum özellikle ikiz Bebek çok isterim bu aşılamada mümkünmüdür ikiz olma şansı varmı birde ilaç dahil aşılama fiyatınızı sorabilirmiyim

Comments are closed.