Beta hcg Testi 0-5 Ne Demektir?

Hamile olan ve hamile kalmaya çalışan pek çok kadın, gebelik testleriyle ilgili olarak beta hCG kavramını duymuş ve bunun ne anlama geldiğini merak ediyor olabilir.

Beta hCG, kandaki insan koryonik gonadotropini (hCG) ölçen bir testtir. Bu hormon, hamile kaldıktan sonra 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde üretilmekte ve hormon seviyelerinin normalin üzerinde olmasıyla gebelik kesinleşmektedir.

Beta hCG, gebeliğin kesinleştirilmesi dışında kısırlık tedavilerini değerlendirme ve gebelikte olası sorunları tespit etme konusunda yardımcı olarak kullanılabilmektedir.

Beta hCG Nedir?

Gebelik testlerinde idrardaki ya da kandaki hCG tespit edilir.

İdrar testleri, kalitatif testler olup yalnızca idrarda hCG olup olmadığını belirlemektedir. Aynı şey, kalitatif hCG kan testi için de geçerlidir.

Kantitatif test olan beta hCG’de ise yalnızca kanda hCG olup olmadığı ölçülmez, aynı zamanda kandaki hCG’nin miktarı ölçülür. HCG miktarı, kanda mIU/ml olarak ölçülmektedir.

Beta hCG Ne Zaman Yapılır?

Beta hCG testi, gebeliğin erken aşamalarında gebeliğin kesinleşmesi için yapılabilir.

Bununla birlikte beta hCG’nin yapılması her zaman gerekmemektedir. Gebeliğiniz, doktor ziyaretiniz sırasında transvajinal ultrasonla ya da gebeliği gösteren bazı ölçütlere bakarak belirlenebilir.

Beta hCG, düşük dahil olmak üzere gebelik komplikasyonlarından şüphelenilmesi durumunda da yapılabilmektedir. Böyle bir durumda hCG’nin hangi hızda arttığına bakmak için her 2-3 günde bir test yapılması gerekebilir.

Gebeliğin başlarında hCG’nin artış hızı, kanda bulunan hCG miktarından daha önemlidir. Yavaş artan hCG seviyeleri, düşük bakımından yüksek risk altında olunduğunu gösterebilir.

Gebelik şansını arttırmak için aşılama ya da tüp bebek tedavisinin bir parçası olarak hCG iğnesi yapıldıysa ilacın vücuttan temizlendiğinden emin olmak için beta hCG testi yapılması gerekebilir.

Gebelik sırasında beta hCG yapılmasını gerektiren diğer durumlar şu şekilde olabilir:

  • Fetüsün ne kadarlık olduğunu belirlemek: Beta hCG testi ne zamandır hamile olunduğunu her zaman tam olarak belirleyemeyebilir. Bununla birlikte en son adet olduğunuz tarih ve testten elde edilen sonuçlar bir araya getirilerek ne kadarlık hamile olduğunuz tahmin edilebilir.
  • Fetal tarama: Beta hCG testi, Down sendromu dahil olmak üzere fetüsteki bazı sağlık sorunlarının belirteçlerini değerlendirmek için gebelik sırasında yapılan tarama testlerinin parçası olarak yapılabilir.

Beta hCG, gebelik haricinde bazı kanserleri tespit etmeye yardımcı olmak için yapılabilmektedir.

Gebelikte Beta hCG Seviyeleri

Aşağıda yer alan değerler, gebelikte hCG seviyelerine dair belli aralıkları göstermektedir. Her gebelik birbirinden farklı ilerlediği için bu aralıkları yalnızca rehber olarak düşünmelisiniz.

İlk Trimesterde Olması Beklenen hCG Seviyeleri
Son Adet Tarihinin Üzerinden Geçen Hafta Sayısı hCG Aralığı (Hamile olunması durumunda)
 3 Hafta  5-72 mIU/ml
 4 Hafta  10-708 mIU/ml
 5 Hafta  217-8,245 mIU/ml
 6 Hafta  152-32,177 mIU/ml
 7 Hafta  4,059-153,767 mIU/ml
 8 Hafta  31,366-149,094 mIU/ml
 9 Hafta  59,109-135,901 mIU/ml
 10 Hafta  44,186-170,409 mIU/ml
 12 Hafta  27,107-201,165 mIU/ml
 14 Hafta  24,302-93,646 mIU/ml
 16 Hafta  8,904-55,332 mIU/ml

HCG hormonu seviyelerinizin düşük ya da yüksek olmasının, sağlıklı bir gebeliğin esas göstergesi olmadığının farkında olmanız gerekir. HCG seviyeleri annenin sigara içip içmemesi, Vücut Kitle Endeksi, etnik köken, daha önce kaç kez doğum yapıldığı ve hiperemezis gravidarum gibi çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir.

Bu nedenle hCG seviyenizin ne olduğundan çok, başlangıçtakine göre 48-72 saat aralıklarla ikiye katlanıp katlanmadığı önemlidir. HCG seviyeleri gebeliğin ilk 8-11 haftaları arasında en yükseğe çıktığı için hCG miktarının bu haftalarda en yüksek seviyelerde olması ve sonrasında azalması normaldir.

Beta hCG Testi 0-5 Ne Anlama Gelmektedir?

Beta hCG testinden elde edilen sonuçlar yaşa, cinsiyete, sağlık geçmişine, test için kullanılan yönteme ve diğer faktörlere göre farklılık gösterebilir. Sonuçlarınız, hamile olmadığınızı gösteriyor olabilir. Bu nedenle sonuçlarınızla ilgili doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Beta hCG sonuçları mIU/ml olarak gösterilir. Pozitif sonuçlar genelde 20 mIU/ml’nin üzerinde olmakta ve hamile olduğunuz anlamına gelmektedir.

5 mIU/ml’den düşük olan sonuçlar ise negatiftir ve hamile olma olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir.

Test sonuçlarınız net değilse ya da doktorunuz hamile olduğunuzu düşünüyorsa testi sonraki günlerde tekrarlamanız gerekebilir.

Beta hCG’nin Normalden Düşük Olması Ne Anlama Gelir?

HCG seviyeleriniz düşükse birkaç gün içinde hCG’nin artıp artmadığını kontrol etmek için tekrar test yapılması gerekebilir.

Beta hCG seviyelerinin normalden düşük olması aşağıdaki durumlara işaret ediyor olabilir:

  • Gebelik haftasının yanlış hesaplanmış olması
  • Düşük ihtimali
  • Dış gebelik

Yukarıdaki durumlardan şüphelenilmesi durumunda doktorunuz başka testler de yapmak isteyebilir.

günlerde tekrarlamanız gerekebilir.

Beta hCG’nin Normalden Yüksek Olması Ne Anlama Gelir?

Beta hCG seviyelerinizin normalden yüksek olmasının nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

HCG seviyelerinizin normal olmaması durumunda başka testler yapılması gerekebilir.

Ne Zaman Gebelik Testi Yapmak Gerekir?

Hamile kaldığınızı düşündüğünüzde gebelik testi yapabilirsiniz. Gebelik testleri, hamile kaldıktan sonra 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde gebeliği tespit edebilmektedir. Testlerin doğru sonuç verme ihtimali genelde adet geciktikten sonra daha fazla olmaktadır.

Dış gebelik ihtimali durumunda da gebelik testi yapılabilir. Dış gebelikte görülen belirtiler arasında şunlar bulunabilmektedir:

  • Anormal vajinal kanama
  • Bel ağrısı
  • Karnın alt kısmında ya da pelvik bölgede ağrı
  • Pelvisin tek tarafında ağrı

Sonuç Olarak

Yaptırdığınız test sonucu hCG seviyelerinizi doktorunuzla konuşma fırsatı bulmadan önce gördüyseniz, bu sonuçlara bakarak çıkarım yapmamalı ve sonuçları doktorunuzun yorumlamasını beklemelisiniz. Beta hCG testi ile doktorunuz, gebeliğiniz hakkında bilgi sahibi olacağı için bu testin sonuçlarının neler gösterdiği konusunda doktorunuza güvenmelisiniz.